!-- Javascript Ad Tag: 6454 -->

Tuesday, July 21, 2015

Luftë guerile, në mënyrë efektive mundi SHBA në Vietnam dhe Bashkimin Sovjetik në Afganistan

Udhëtim nuk ishte përfunduar (174)

(Pjesa 174, Depok, West Java, Indonesia, 2 janar 2015, 19:17 pm)


Nasution
Luftë guerile, në mënyrë efektive mundi SHBA në Vietnam dhe Bashkimin Sovjetik në Afganistan

Grupi 1945-1950 vit quhet Darul Islam (DI) në rajone të ndryshme në Indonezi një rebelim kundër Forcave të Armatosura indonezisht (TNI).
Në Jug Kalimantan për operacionet East Kalimantan hyrjes kufitare grup Darul Islam të udhëhequr nga Ibn Haxheri. Grupi është një grup që është e vështirë për të rrahur, duke pasur parasysh se ata përdorin taktikat guerile luftarake, taktikat e sulmit dhe të drejtuar, sulmuan fshatin ose fshatrat që ekzistonin atëherë të drejtuar kompaninë pyjore, kur është fjala se forcat ushtarake.
Agusno trupor, i cili u bashkua me kompaninë, gjithashtu përfshin ndër trupor tjetër dhe trupor Usman Rochadi marrë nga uniteti i Furnizime dhe Transport Command (Bekumdam) Balikpapan, dërguar në pyjet kufitare në Lindjen e Kalimantan dhe Jugore Kalimantan rreth kufirit të qytetit të Aberdeen dhe tokës Grogot kujton:
'' Kur ne ishim një grup i sulmuan papritmas nga trupat e Ibn Haxheri, shumica e anëtarëve tanë janë vrarë, unë mbijetuar sepse fshehur në shkurret '',
'' Duket forcat Ibn Haxheri rreth mbi trupin tim, por ata nuk e shohin mua, '' e bëri para luftës gjyshi im e pajisur me Salman Antong lë lloj pandan dhe ujë në ndjenjë të nxehtë me trup, me magjitë Dato lexuar diçka, ai thotë kështu armiku nuk mund të na shohin në qoftë se ne të fshehur ''.
Përveç grupit Ibn Haxher e ushtarëve TNI përdorur edhe taktikat guerile, të cilat janë shumë të fuqishme, kur përdoret në xhungël si në Borneo.
Luftë guerile ka provuar efektive kur luftëtarët bashkë me ushtrinë kundër kolonialistëve holandeze, japoneze, si dhe gjuhën angleze në Indonezi.
Kjo taktikë është gjithashtu shumë i fuqishëm në luftën e Vietnamit, kur Vietkongët me një pajisje të thjeshtë ushtarake ushtarake të SHBA kundër më të sofistikuara.
Gjithashtu efektive kur Muxhahidët afgan kundër trupave sovjetike në Afganistan 1980-1988.

5 Taktika Ekspert guerile Luftës vlerësua Botërore
Vietnami ka humbur vetëm një hero të luftës, gjeneral vo Nguyen Giap. Qindra mijëra njerëz çuan nisjes Vo Nguyen Giap, figurën e luftës kundër kolonizimit francez dhe gjithashtu të sulmuar Shtetet e Bashkuara në Vietnam.

5 Taktika Ekspert guerile Luftës vlerësua BotëroreVo Nguyen GiapVo Nguyen Giap është i njohur edhe si një nga mjeshtrat e strategjisë së luftës guerile. Ai ka udhëhequr trupat në sulm Vietnam Dien Bien Phu me strategjinë guerile.

Përveç vo Nguyen Giap, bota e di një shumë të mjeshtrave të luftës guerile. Njëra është krenaria i përgjithshëm i Indonezisë, Gjenerali AH Nasution. Këtu është përmbledhje e tij.

1. Të përgjithshme AH Nasution

Gjenerali Nasution i njohur si një ekspert në luftë guerile. Përvoja e tij si një ekspert i luftës guerile vjen pas miratimit Renville 17 janar 1948. Në atë kohë trupat Siliwangi u zhvendos në Central Java. Nasution pastaj si zëvendës Komandantit të Forcave të Armatosura. Ushtarët Indonesian kur ajo pret që Holanda do të përsërisë agresionin ushtarak I. Nasution ishte draft rezistenca e popullit të universit me thelbin e luftës guerile.

Gjenerali AH Nasution
Gjenerali AH Nasution
Në agresionit ushtarak II, Nasution u emërua si komandant i ushtrisë në Java. Me seli në një fshat në Prambanan dhe Kulonprogro, Nasution lëshuar udhëzime të ndryshme të zbatimit të luftës guerile. Pas duke u bërë shefi i Shtabit, Nasution ishte me aftësi të kufizuara për shkak të ngjarjeve të 17 tetor, 1952. Nasution u riaktivizua në vitin 1955 dhe duke u ndeshur me kryengritje të ndryshme.

Gjenerali Nasution është i njohur si një autor pjellor. Ai shkroi shumë libra, ndër të cilat 11 vëllime Rreth indonezisht Luftës së Pavarësisë. Parimet e tij Libri i luftëtarëve të përkthyera në gjuhë të ndryshme të huaja. Kjo tha, të mësojnë nga libri Nasution Vietkongët gjatë luftës kundër Shteteve të Bashkuara në Vietnam.

Nasution gjithashtu shkroi një biografi të titulluar përmbushjen e detyrës thirrje sa më shumë që 8 Vols. Nasution vdiq më 5 shtator, 2000. Trupi i tij u varros në tmp Kalibata.


2. Vo Nguyen Giap

Udhëheqësi kryesor Vietnam ushtarake, gjenerali Vo Nguyen Giap që mund të mundë trupat franceze në Dien Bien Phu, zbuloi një numër të forcës sekretet trupave.

Në fund të prill 1975, forcat Vietnamese Veriut arriti të bëjë forcat amerikane dhe trupat Vietnamese Jugut në gjunjë e saj. Kjo ngjarje u shënua nga një simbol të trishtuar për Amerikën, kur ambasadori amerikan në Vietnam e Jugut për të fluturuar me helikopter nga kulmi i ndërtesës së ambasadës.

Vo Nguyen Giap
Vo Nguyen Giap
"Ne jemi të detyruar të përballet me më të fuqishme imperialiste agresive dhe të pamëshirshme. Lufta zgjati për pesë administrimin e pesë presidentëve dhe na përballur me fuqi të pabarabartë," tha Vo.

"Pa mbajtjen e një armë, Vietnam mund të ngrihen dhe të shkatërrojnë bregdet skllavërisë dhe pastaj mundi dy imperialistët të mëdha për të çliruar kombin dhe njerëzit. Le të shikojmë prapa në historinë e mijra vjet, duke studiuar kulturën kombëtare dhe traditat dhe trashëgiminë ushtarake të popullit Vietnamese, si dhe tendenca revolucionare Vietnam. "

Sipas Vietnamese njerëzve forca qëndron në filozofinë e zhvillimit të jetës dhe kulturës me patriotizmin në thelbin e vet, (prodhimin) nuk heqin dorë dëshirën për të luftuar. Kjo fuqi është përdorur për të kapërcyer ngurtësinë natyrore dhe agresion të huaj.

Gjenerali Vo regjistruar veten në historinë ushtarake e Vietnamit si strategji ushtarake janë shumë të shkëlqyer, të tilla si rrethuesit trupave franceze në Dien Bien Phu në vitin 1954 dhe e Tet ofensive (Tet ofensive) të SHBA-ve në Vietnam e Jugut në vitin 1968. Strategjia anije është luftë guerile.
Che Guevara3. Che Guevara

Ernesto Che Guevara u lind më 14 qershor 1928. Ai ishte i njohur më mirë si El Che apo Che. Ai ishte një, mjek,, udhëheqësi gueril, diplomat, ekspert revolucionare ushtarak intelektuale në të njëjtën kohë. Ai pëlqente dhe i urryer nga shumë njerëz.

Che Guevara
Che Guevara

Che Guevara mund të thotë dashuri ose urrejtje. Për disa njerëz, emri është i njëjtë si luftë për liri, por për të tjerët do të thotë vrasje. Emri origjinal ishte Ernesto Che Lynch. Kur Che ri nofkën 'Chanco' (derrit), sepse rrallë dush, në mënyrë që erë trupi i tij. Ai ndryshoi T-shirts herë në çdo javë.

Che shkroi librin guerile luftarake pas revolucionit kuban. Libri u botua në vitin 1961. Libri i Che-së shërben si një udhëzues për militantët e gjithë bota. Shumë përmendin parimet e guerile Che pothuajse si përmbajtjen e Mao librit. Por Che pohoi të ketë lexuar kurrë një libër të Maos.
4. Mao Zedong

Mao Zedong ishte udhëheqës i Partisë Komuniste Kineze. Ai u bë Presidenti i Republikës Popullore të Kinës në vitin 1949. Në atë kohë ai ishte në pushtet, populli kinez që jetojnë nën dorë të hekurt.

Mao Zedong
Mao Zedong
Në luftën civile në Kinë kundër kamp nacionalist, Mao udhëhequr strategjitë shpesh miratuar nga shumë si një strategji luftës guerile. Mao është një parim i strategjisë së luftës, në krahasim me të avancuar, ne u tërhoq. Kur armiku është mbledhur, ne bie në qafë. Kur armiku është i lodhur, ne sulm. Kur armiku u tërhoq, ndjekje tonë. Një slogan i cili shpejt adoptuar si simbol i strategjisë së Maos është tërhequr krahun tuaj para se të goditur. Në këtë mënyrë goditje nga do të jetë më e fuqishme.


5. Lawrence i Arabisë

TE Lawrence ose Lawrence i Arabisë ishte një aventurier i strateg ushtarak britanik. Ai gjithashtu shkroi kryeveprën "Shtatë Shtyllat e Urtësisë" (1927). Ai mobilizimin e revolucioneve arabe dhe të fillojnë luftën kundër Turqisë.
TE Lawrence
TE Lawrence

Ai ishte i rëndësishëm në ndihmën Emiratet kur kanë të bëjnë me Turqinë gjatë Luftës së Parë Botërore

Ai paraqiti teorinë e taktikave guerile në një artikull që ai shkroi në vitin 1938. Në artikullin e tij ai e krahasoi luftëtar guerrilje me gaz. Kryengritësit luftuan në zonën e operacionit në mënyrë të rastësishme. Ata ose bërthama qelizore të zënë një vend shumë të vogël, ndërsa molekulat e gazit të zënë një vend në enë më të vogël kryesor.

Kryengritësit mund të mbështetet me grupin për qëllime taktike, por pozicion të shpërndara udhëheqjes. Luftëtarët si kjo është shumë e vështirë për të rrahur.

Lawrence luftë filmuar në "Lawrence i Arabisë" u lirua të parë në vitin 1962 me aktorin Peter O''Toole si histori aktor karakter. Filmi arriti të marrë shtatë çmime Oscar, duke përfshirë filmin më të mirë dhe regjisorin më të mirë për Davidin Lean.

luftë guerile
Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lirë
"Guerril" dhe "guerril Lufta" përcjellëse këtu. Për lojë video, shikoni Lufta e guerilëve (lojë video). Për përdorime të tjera, shih gueril (kthjellim).
Për të mos ngatërrohet me Gorilla.

Luftë guerile është një formë e luftës të parregullt, në të cilin një grup i vogël i luftëtarëve si civilëve ose parregullta të armatosura duke përdorur taktikat ushtarake, duke përfshirë edhe prita, sabotimit, sulmet, luftë, taktikat shtyp-dhe-drejtuar, dhe lëvizshmërisë për të luftuar më të madh dhe më pak tradicionale telefon ushtarak ,


Spanjisht Pushtimi rezistenca guerile të Francës në 1808
Termi, Forma e vogël e "luftës" në spanjisht, zakonisht përkthehet si "luftëra të vogla", dhe i tha, guerile (shqiptim spanjisht: [ɡeriʎa]), është përdorur për të përshkruar konceptin që nga shekulli i 18-të, dhe ndoshta më herët. Në Spanjë përdorimi i vërtetë, njerëzit të cilët janë anëtarë të guerilëve është guerrillero ([ɡeriʎeɾo]) në qoftë mashkull, ose guerrillera nëse femra. Ky term u bë e famshme gjatë Luftës gadishullor, kur spanjollët u ngrit kundër forcave të Napoleonit dhe për të luftuar kundër një ushtrie shumë të lartë duke përdorur strategji guerile.
Agusno


Termi "guerile" është përdorur në anglisht në fillim të 1809, për të përshkruar luftëtarët (p.sh., "qyteti ishte pushtuar nga rebelët"), dhe gjithashtu (si në Spanjë) për të treguar grupin luftarak apo grupi. Megjithatë, në shumicën e gjuhëve ende tregojnë një luftë të caktuar stil guerile. Përdorimi i vogël ndjell dallimet në numrin, shkallën dhe fushëveprimin mes ushtrisë guerrilase dhe formale, ushtarët vendet profesionale.

Strategjitë, taktikat dhe organizimi [redakto]

Luftëtarët Boer gjatë Luftës së Dytë Boer në Afrikën e Jugut

Një PKK kurde guerile në Kurdistanin e Irakut, si pjesë e kurde turke konfliktit, 2008
Strategjia dhe taktikat e luftës guerile priren të përqëndrohen rreth përdorimit, një fuqi të vogël celular për të konkurruar më të madhe, një më të rënda. [1] gueril fokusohet në organizimin në njësi të vogla, varësisht nga mbështetjen e popullatës lokale, si dhe duke përfituar nga terreni është shumë qejf të njësive të vogla.

Taktikisht, ushtria guerile do të shmangur konfrontimin me forcat e armikut njësive të mëdha, por gjetja dhe eleminimin e grupeve të vogla të ushtarëve për të minimizuar humbjet dhe kullimin fuqinë e kundërshtarit. Nuk kufizojnë objektivat e tyre të personelit, objektivat armikut burim preferuar gjithashtu. Të gjitha e saj është që të dobësojë fuqinë e armikut, duke shkaktuar armikun më në fund nuk është në gjendje për të ndjekur penalisht luftën përsëri, dhe duke e detyruar armikun të tërhiqet.

Ajo është keqkuptuar shpesh se lufta guerile duhet të përfshijë paraqitur si civilët që shkaktojnë forcat e armikut nuk do të tregoni mikut prej armikut. Megjithatë, ky nuk është tipar kryesor i luftës guerile. Lloji i luftës mund të praktikohet kudo ka një vend për luftëtarët për të mbuluar veten e tyre dhe ku fitimet nuk mund të shfrytëzohet nga forcat më të mëdha dhe më shumë konvencionale.

Udhëheqësit komunistë si Mao Ce Dunit dhe Ho Chi Minh Vietnam Veriut ose luftë guerile kryer ofron një kornizë teorike që shërben si model për strategjitë e të ngjashme në vende të tjera, si Kuba "Foco" teorisë dhe muxhahidinët anti-sovjetike në Afganistan. [2]

Mao Zedong përmbledhur taktikat bazë guerile në fillim të "Luftës Revolucionare Dytë Civile" të Kinës, si: ". Përparimi i armikut, ne tërhiqemi, kampet armikut, ne qafë gomat e armikut, ne sulm, e Retreats armikut, ne ndjekim" [3]: p , 124 Të paktën një autor kredi veprat e lashtë kineze e artit të luftës (që rrjedhin nga të paktën 200 pes), duke siguruar mësim në taktika të tilla si Mao [2]:. Pp. 6-7


Partizanë gratë sovjetike që veprojnë nën Sydir Kovpak në okupuar gjermane-Ukrainë
Ndërsa taktikat e luftës guerile moderne vjen nga shekulli i 20-të, luftë të parregullt, duke përdorur elementet pastaj karakteristikat e luftës guerile moderne, ka pasur shumë beteja përgjatë qytetërimeve të lashta, por në një shkallë më të vogël. Rritja ka frymëzuar kohët e fundit në pjesën teorike nga lufta guerile vepra, duke filluar me manual de Guerra de luftëtarët nga Ramón Matias Mella shkruar në shekullin e 19 dhe, së fundi, Mao Zedong Më guerrile Warfare, guerrile Warfare Che Guevara-së dhe teksti e Leninit e të njëjtin emër, të gjitha të shkruara pas revolucionit të kryer me sukses nga ana e tyre në Kinë, Kubë dhe Rusia respektivisht. Shënimi është shënuar nga taktikat e luftës guerile si, sipas tekstit të Che Guevara, i cili "e përdorur nga palët e mbështetur nga shumica, por e cila ka një numër shumë të vogël të armëve që do të përdoret në mbrojtje kundër shtypjes". [4]

Historia [redakto]
Artikulli kryesor: Historia e luftës guerile
Taktikat guerile që mund të përdoren nga fise ushtarët parahistorike kundër fiseve të armikut. Dëshmia e luftës konvencionale, nga ana tjetër, nuk u paraqit deri 3100 pes në Egjipt dhe Mesopotami. Që të Iluminizmit, ideologjitë të tilla si nacionalizmi, liberalizmit, socializmit, dhe fondamentalizmit fetar ka luajtur një rol të rëndësishëm në formësimin e kryengritjes dhe guerrilje luftën. [5]

Një shembull i rëndësishëm i luftës guerile gjatë shekullit të 17 në Indi kur Maratha nën udhëheqjen e Chhatrapati Shivaji Raje Bhonsle (themeluesi i Perandorisë Maratha) sulmuan mbretërinë muslimane rreth Bijapur sulltanat dhe Qutub Shahi Perandorisë, e cila ka një avantazh të drejtpërdrejtë numerike dhe një ushtri të madhe, por një njohuri pak për paraqitjen gjeografike të Ghats Perëndimor dhe Deccan Plateau. Ai mblodhi një ushtri të vogël dhe vazhdimisht sulmuar kampet ushtarake dhe fitoi shumë beteja edhe me shifrat rëndësishme. Pastaj, të njëjtat parime të përdorura në shkatërrimin tiranic Perandorisë Mughal. [6]

Në mënyrë të ngjashme, në shekullin e 17 në Indi ushtarët JAT, si Gokula Raja Ram JAT, përdoret edhe Dhar (guerile) kundër Mughals. Numri i ushtarëve të rregullt nuk ishin të mëdha, por efikasiteti i Dhar (guerile) taktikat e tyre dhe të qartë në sulmet e tyre pashëm kundër trupave të madhe Mughal Aurangzeb, të cilët jo vetëm të rivendosur frymën e JAT-it tronditur, por futur edhe në to pushtetin e [7] skriptet për t'i bërë ballë kundërt, ndërsa më vonë ,

Counter-gueril luftës [redakto]
Artikulli kryesor: Counter-kryengritje

Blerës të shtënat në masë rebelët mbretërore në perëndim të Francës, 1793

Maj tretë 1808 nga Francisco Goya, kundërshtarët tregojnë të spanjisht ekzekutuar nga trupat e Napoleonit gjatë Luftës gadishullor.

Luftëtarët polakë Batalioni Zośka vjedhur uniforma gjermane dhe të armatosur me armë të vjedhura, duke luftuar në kryengritjen e Varshavës, i madh luftën anti-naziste guerile në Evropë.

Një bazë kamp Viet Cong duke u djegur, tho im, Vietnami Jugor, 1968
Një kundër-kryengritje ose counter [8] (monedhë) operacione përfshijnë veprimet e ndërmarra nga qeveria e njohur kombin që përmbajnë ose shuajnë rebelimi është marrë kundër tij. [9] Në kryesore, rebelët janë duke u përpjekur për të shkatërruar ose hequr autoritetin politik të qeverisë për të mbrojtur popullsinë që ata kërkojnë për të kontrolluar, dhe forcat anti-rebele duke u përpjekur për të mbrojtur autoritetin dhe për të zvogëluar ose eliminuar autoriteti zëvendëson rebelët. Operacionet kundër-kryengritje janë të zakonshme gjatë luftës, pushtimit dhe kryengritje të armatosur. Counter-kryengritje mund të jetë shtypja e armatosur e kryengritjes, së bashku me taktika të tilla si përçaj dhe sundo projektuar për të thyer lidhjen midis kryengritjes dhe popullatës në të cilën kryengritësit lëvizin. Për shkak se ajo mund të jetë e vështirë ose e pamundur për të dalluar në mes të një rebel, një mbështetës i rebelimit të cilët janë anëtarë të jo-luftëtarëve, dhe aspak të përfshirë në popullatë, operacionet kundër kryengritësve janë shpesh mbështetej në dallimin hutuar, relativiste, ose situatës ndërmjet luftëtarëve dhe joluftëtarëve.

Parimi [redakto]
Guerile mund të jetë e vështirë për të rrahur, por parime të caktuara të luftës kundër revolucionare-, të njohur që nga vitet 1950 dhe 1960 dhe është zbatuar me sukses.

Udhëzimet klasike [redakto]
Punojnë shpërndarë gjerësisht dhe me ndikim e Sir Robert Thompson, një ekspert kundër-kryengritjes së Jashtëzakonshme malezian, ofron disa udhëzime. Thompson është supozimi themelor se një shtet minimal të përkushtuar për sundimin e ligjit dhe qeverisje më të mirë. [10]

Disa qeveri, megjithatë, japin pak vëmendje për këto konsiderata, dhe operacionet e tyre kundër-kryengritje kanë përfshirë masive vrasje, gjenocidin, terrorin, torturat dhe ekzekutimin.

Historiani Timothy Snyder ka shkruar, "Në maskën e veprimeve anti-partiake, Gjermania vrarë ndoshta tre të katërtat e një milion njerëz, rreth 350,000 në vetëm Bjellorusi, dhe numra më të ulët, por në krahasim në Poloni dhe Jugosllavi. Gjermania vranë më shumë se njëqind mijë polonisht ndërsa shtypur rebelimin Varshavë 1944. "[11]

Gjatë Luftës së Vietnamit, Amerika "defoliated mijëra të pemëve në zonat ku trupat komuniste Vietnamese Veriut fshehur linjat e furnizimit dhe të kryejnë luftë guerile", [12] (shih Operacionin Ranch Hand). Në luftën sovjetike në Afganistan, SHBA-të mbështetur Muxhahidët Sovjetik kundërshtoi me një politikë të "djegur tokë ', ngarje më shumë se një e treta e popullsisë së Afganistanit në mërgim (mbi 5 milion njerëz), dhe kryerjen e dëme të shumta në fshatrat, granaries, bimët, kafshët, dhe sistemet ujitjes, duke përfshirë minierat vdekjeprurëse dhe fusha të gjera dhe të kullotave. [13] [14]

Shumë vende moderne përdorin doktrinë manhunting për të kërkuar dhe për të eleminuar rebelët individuale. [Referenca?]

Variantet [redakto]
Disa shkrimtarë në luftë kundër revolucionare- theksojnë natyrën më të trazuar të guerile mjedisit luftës sot, ku një qëllim të qartë politik, dhe struktura e vendeve të partive të tilla si Vietnami, Malajzia, dhe El Salvador nuk janë të rralla. Këta autorë kanë treguar fenë ndryshme konfliktit guerile në qendër, përkatësinë etnike apo edhe ndërmarrje kriminale temë, dhe të cilat nuk japin hua veten në klasik "çlirimtare kombëtare" template.

Disponueshmëria e gjerë e internetit ka çuar edhe në ndryshime në tempo dhe mënyrën e operacioneve guerile në fusha të tilla si koordinimi i grevave, duke përdorur financimin, rekrutimin, dhe manipulimin e mediave. Ndërsa udhëzimet klasike ende zbatohen, forcat anti-guerile sot duhet të pranojë modës më të bezdisshme, funksionimin e rregullt dhe të qartë. Sipas David Kilcullen:

"Rebelët nuk mund të jetë duke u përpjekur për të përmbysur shtetin, nuk mund të ketë një strategji koherente ose mund të ndjekin një qasje të vështirë për të luftuar me metodat tradicionale të bazuar në besim. Ndoshta ka shumë kryengritje konkurrojnë në teatër, që do të thotë se counterinsurgent duhet të kontrollojë mjedisin si një e tërë në vend se të mposhtur një armik të veçantë. veprim individual dhe efektet subjektive të propagandës "tregim i vetëm" mund të jetë shumë më i madh se sa progres praktik, duke i bërë të këqijat edhe më shumë jo-lineare dhe të paparashikueshme se kurrë më parë. counterinsurgent, jo rebelët, mund të fillojë një konflikt dhe të përfaqësojnë fuqinë e ndryshimit revolucionar, marrëdhëniet ekonomike mes rebelët dhe banorët mund të jenë në kundërshtim me teorinë klasike, dhe taktikat e rebelëve, duke shfrytëzuar efektin propagandistike e shpërthimeve urbane, mund të prish disa nga taktikat klasike dhe të tjerët, të tilla si patrullë, kundërproduktive në rrethana të caktuara, për këtë arsye, provat tregojnë fushën, teoria klasike e kërkuar por jo të mjaftueshme që të ketë sukses kundër kryengritjes bashkëkohore. "[15]

Foco teori [redakto]
Artikulli kryesor: Foco

Rebelët Tuareg në veri të luftuar Niger 2008
Pse luftojnë një luftëtar gueril? Ne duhet të vijnë në përfundimin e pashmangshëm se luftëtar guerile ishte një reformator social, se ai e mori përgjigjen armë për protesta të zemëruara të njerëzve kundër shtypësve të tyre, dhe se ai luftoi për të ndryshuar sistemin shoqëror që e bën të gjithë vëllezërit e saj të armatosura në turp dhe mjerim.

- Che Guevara [16]
Në vitin 1960, marksist revolucionar Che Guevara zhvilluar Foco (Spanjisht: foquismo) teorinë e revolucionit në e tij të luftës guerile libër, bazuar në përvojën e tij gjatë Revolucionit Kuban 1959. Kjo më vonë u formalizua si "focalism" nga Regis Debray. Parimi kryesor është që vanguardism nga një kuadër i, të shpejtë-lëvizje grupe të vogla paramilitare mund të sigurojë një fokus për pakënaqësisë së popullit kundër regjimit ulur, dhe në këtë mënyrë të çojë në kryengritjen e përgjithshme. Edhe pse qasja fillestar është për të mobilizuar dhe të nisë një sulmi nga zonat rurale, shumë ide Foco përshtatur në urbane lëvizje të luftës guerile.

Power Of Indonezi
Strategjia guerril Warfare nga Nasution

Si populli i Indonezisë, ju duhet të jenë të njohur me një gjeneral i quajtur Abdul Haris Nasution, gjeneralin i cili udhëhoqi ndarjen Siliwangi. Ai është një nga gjeneralët më të mira Indonezi. Ai është një figurë e fuqishme, e fortë, plot me frymën e nacionalizmit, dhe ka një tru të shkëlqyer. Ai është autor i jashtëzakonshëm, "Strategjia guerile luftimit" të ushtrisë

Në Revolucionin e parë e Pavarësisë (1946-1948), kur ai udhëhoqi Divizioni Siliwangi, Nasution mori mësimin e dytë. Njerëzit kanë nevojë për mbështetjen e ushtrisë. Nga kjo arsye, lindi ideja e luftës guerile, si një formë e luftës së njerëzve. Kjo metodë është më e pjekur pas Nasution u bë komandant i divizionit ushtarak Java Pavarësia Revolucioni II (1948-1949).


Prandaj, ai është i njohur si pionier të luftës bazë guerile kundër kolonializmit holandez. Stili i kësaj lufte dhe më vonë popullarizuar nga General Sudirman. Koncepti i luftës guerile u botua më vonë në një libër që është i jashtëzakonshëm në atë kohë, Strategjisë guerrile Warfare.

tani, guerril libër Strategjia luftarake, është përkthyer në shumë gjuhë, edhe librat akademive ushtarak të detyrueshëm në disa vende, duke përfshirë shkolla elite ushtarake në botë, West Point, Shtetet e Bashkuara (SHBA).

dhe ju e dini, një nga sekretet e fitores kundër amerikanëve që nga Vietnamit, kur ushtria Vietnamisht book.Now studiuar, ky libër u bë libër referimi i shkollave ushtarake nëpër botë.

taktikat guerile
Vietkongët
Vietnamese Komunistët, apo Vietkongët, është dega ushtarake e Frontit Kombëtar Çlirimtare (NLF), dhe ishte urdhëruar nga Zyra Qendrore për Vietnamin e Jugut, e cila ndodhet në afërsi të kufirit të Kamboxhias. Për armëve, municionit dhe pajisjeve të veçanta, Vietkongët varet në gjurmët Ho Chi Minh. Një tjetër kërkesë u takuan në jug të Vietnamit.
  Njësia kryesore Forca Vietkongët Vietkongët ishin të uniformuar, ushtarët me kohë të plotë, dhe të përdoret për të nisur sulme në shkallë të gjerë mbi një zonë të gjerë. Forcat rajonale janë gjithashtu me kohë të plotë, por operohet vetëm brenda rretheve të tyre. Nëse është e nevojshme, një njësi të vogla rajonale do të vijnë së bashku për një sulm në shkallë të gjerë. Nëse presioni bëhet armik shumë të madhe, ata do të prishen në njësi më të vogla dhe përhapjen.
Ndryshe nga forcat kryesore, të cilët e shohin veten e tyre si ushtarë profesionistë, grupet lokale Vietkongët priren të jenë shumë më të sigurt. Për pjesën më të madhe, duke rekrutuar adoleshentë të rinj, dhe ndërkohë që shumë janë të motivuara nga idealizëm, të tjerët kanë presion apo i zënë ngushtë për t'u bashkuar. Ata gjithashtu ushqyen dyshime reale në lidhje me aftësinë e tyre për të luftuar ushtarët amerikanë të armatosur dhe trajnuar.

Fillimisht, luftëtarët lokalë u është dhënë vetëm minimale trajnimin bazë këmbësorie, por në qoftë se ata ishin rekrutuar për njësitë kryesore të forcës, ata mund të marrin deri në një muaj udhëzimet follow-up. Përveç kësaj, ka dhjetra e qendrave të fshehura në të gjithë Vietnamin e Jugut në skuadër dhe togë udhëheqës, armëve dhe Radio trajnimit të. Për të siguruar që luftëtarët e kuptoj se pse ata janë duke luftuar, të gjitha programet e trajnimit, duke përfshirë udhëzim politik.

Në mes të viteve 1960, shumica e fuqive të mëdha forcave Vietkongët armatosur me versionin kinez të AK-47 mitralozë Rusisë. Ata gjithashtu përdorin një shumëllojshmëri të lehta sovjetike dhe kineze dhe të mesme armë efektive makinës dhe mitraloza rrallë, të rënda. Në veçanti, mitralozë të rëndë të vlefshme për mbrojtje kundër helikopterë amerikanë.

Për të shkatërruar automjete të blinduara apo bunkerë, raketa granata Vietkongët kishte një armë shumë efektive dhe zprapëse. Llaç janë gjithashtu në dispozicion në sasi të mëdha dhe kanë avantazhin e të qënit shumë e lehtë për të transportuar.

Shumë armë, duke përfshirë kurthe dhe miniera, të cilat janë shtëpi në fshatra. Shkon materiale nga kallaj rimbushëse mund të hidhen tela, por përbërës më të rëndësishëm të furnizuara nga armiku. Brenda një viti, me një bombë Dud mund të largohet më shumë se 20.000 ton eksploziv janë të shpërndara në të gjithë rurale Vietnam. Pas bastisjes së ajrit, vullnetarët merr rroben dhe të biznesit të rrezikshme fillon të krijuar armë të reja.

Forcat lokale projektuar edhe një armë primitive, disa janë të dizajnuara për të trembë ndërhyrës, por të tjerët janë shumë të rrezikshme. "Trap Punji" - një gozhdë të mprehtë fshehur në vrimat - lehtë mund të çaktivizoni një ushtar armik. Punjis shpesh kontaminuar qëllimisht të rrisë rrezikun e infeksionit.Vietkongët të cilët janë ekspertë në duke lëvizur nëpër dhe përzierje me zonën lokale

Taktikat guerile
tunele Në dhjetor 1965 Ho Chi Minh dhe udhëheqja Veriut Vietnamese urdhëroi ndryshime në mënyrën se lufta ishte për të luftuar në Jug. Nga tani e tutje, Vietkongët do të shmangë një beteje, me Shtetet e Bashkuara, përveç mundësisë që ata janë në mënyrë të qartë të dobishme. Nuk do të jetë sulmet më të goditur dhe të drejtuar dhe prita. Për të luftuar amerikan ndërtuar-up, rekrutimi Vietkongët do të përmirësohet dhe më shumë ushtarë Vietnamisht Ushtrisë së Veriut do të depërtojnë Vietnamin e Jugut.

Vietkongët, duke ndjekur shembullin e kryengritësve kineze para tyre, i kanë dhënë gjithmonë prioritet të lartë për të krijuar një zonë të sigurt bazë. Trajnimit bazë, qendrat e tyre logjistike dhe selinë. Ata gjithashtu ofrojnë një azil të sigurt për ato raste kur lufta mund të shkojnë keq.

Fshehja zonën bazë ka qenë gjithmonë një prioritet i lartë për Vietkongët. Tani, me avion zbulues amerikan kudo, kjo është më e rëndësishme se kurrë për t'i mbrojtur ata. Kënetat largët apo pyjet, ka disa probleme, por më afër kryeqytetit, ajo është shumë më e vështirë. Përgjigja është për të ndërtuar një sistem të madh të tuneleve nëntokësore.

Komandat që vijnë nga selia e NLF është absolutisht e qartë. Tuneli nuk është trajtuar si një strehë të thjeshtë. Ata luftuan një bazë të aftë për të siguruar mbështetjen e vazhdueshme të trupave. Edhe në qoftë se një fshat është në duart e armikut, e cila nën NLF ende mund të kryejnë operacione sulmuese.

Nuk janë komplekset e mëdha dhe të vogla të shpërndara në të gjithë vendin. Çdo fshat në NLF desh të gërmoj tre metra tunel në ditë. Nuk ka as edhe një libër standard të specifikoni se si duhet të ndërtohet tuneli. Sistemi më i madh Tuneli vendosur në trekëndëshin e Hekurt dhe Cu Chi Qarkut, vetëm 20 km nga Saigon.Një ushtar amerikan me kujdes të shqyrtojë tunele Vietkongët - ata shpesh boobytrapped nëse e majta
Close-up: Cu Chi

Baza rajonale Chuchi në Cu Chi është një rrjet të gjerë, me gati 200 milje e tunele. Objekteve të përdorura nga militantët - një sallë konferencash ose trajnimit fushë - të kenë qasje pothuajse të menjëhershëm në nëntokësore. Dera fshehur kurth udhëhequr poshtë, atëherë ruajtur hapësirë, për seksionin e gjatë. Periodikisht, dega çuar përsëri në sipërfaqe dhe në fshehtësi tjetër. Disa hapje edhe fshehur nën ujin e lumit ose të kanalit.

Në një nivel më të thellë, ka një hapësirë ​​të gdhendur për fabrikat e armëve dhe një pusi për bazat e furnizimit me ujë. Ka një dhomë dyqan oriz armë ANAD, dhe nganjëherë ka një spital apo qendër shëndetësore përpara. Tuneli i gjatë komunikimit që lidh bazë me shumë më komplekse.


Kuzhinë themelor që është gjithmonë në afërsi të sipërfaqes, me të gjatë, gdhendur-nga oxhaku i projektuar për lehtësinë e gazrave gatim dhe lirimin e tij pak shumë. Pranë kuzhinë është dhoma gjumi guerile, ku ata do të mund të mbijetojë për javë në një kohë nëse është e nevojshme. Kudo në nivelin e lartë, ka një tunel që të çon lart në qindra xhiruar fshehur për të mbrojtur bazën pas.

1 comment:

 1. Hayrli kun,

  Agar ish erkak yoki ayol olasizmi? Agar biron-bir moliyaviy chalkashliklarni ichida yoki, albatta,
  Siz o'z biznesini boshlash uchun pul kerak bo'ladi? Siz qarz kerak
  qarzlari yoki to'lov Xarajatlarni yoki to'lov bir yaxshi ish boshlash? qilish
  Agar past kredit ball bor va siz olish qiyin bo'lgan
  mahalliy banklar / boshqa moliyaviy tashkilotlardan katta qarz? Senga kerak
  Har qanday Shuning uchun kredit yoki moliyaviy, doimiy kompaniyasi bilan bizga murojaat qiling
  kredit.

  Biz kreditlar bu turlarini taklif:
  shaxsiy kredit ..
  Biznes kredit ..
  Kompaniya kredit ..
  co.operate kredit ..

  3% foiz stavkasi kabi past juda minimal yillik foiz stavkalari bilan ..

  Biz shartnoma uchun ko'chirishingiz mumkin, shunday qilib men siz favqulodda javob kutmoqda.
  Bizning kompaniya pochta aloqa qutisi bilan:
  -Mail E: constantloanfirm@gmail.com

  Eng yaxshi ezgu tilaklar bilan

  Sergey.

  ReplyDelete