!-- Javascript Ad Tag: 6454 -->

Saturday, July 18, 2015

Vende interesante në Indonezi

Vende interesante në Indonezi


Bali është një ishull magjike në Indonezi. Siç ndoshta ishullin më të famshëm në Indonezi, Bali blends pamje spektakolare malore dhe plazhet e bukura me njerëzit që janë kulturë të ngrohtë dhe miqësore, dinamike dhe të parashikuara vendpushimet më të mira në botë.
Travel & Leisure Magazine e ka quajtur Bali aq botën e mire Island në vitin 2009, ndërsa Lonely Planet dha titullin një të dytë më të mirë e udhëtimit 2010 renditet i dyti në botë Bali

Shumë vendpushimet bukur duke ofruar të mira. Më pesë-star hotel ndodhet pranë plazhit. Nëse jo, ata zakonisht kanë vendin e tyre private në një plazh të veçantë. Ju mund të gjeni lehtësisht ato në vende të tilla si Kuta apo Sanur.
Nëse ju jeni në një pllajë të qetë si Ubud, harrojmë hotel me pesë yje. Ju jeni atje për të përqafuar atmosferën. Vetëm të zgjidhni një nga bujtina të vogla

Mos harroni të "trungu" bri kur shkon nëpër kthesa në rrugët malore për shkak se ajo është shumë e zakonshme për të përzënë në mes të rrugës këtu. Ka shumë rrugë me një drejtim në Bali. Nëse ju shkoni nga ana e juaj se sa ju mund të keni për të përzënë mjaft larg para se të mund të kthehen. Vigjilent!
Ne fuqimisht rekomandojmë që ju të plotësoni një nga shumë stacione të qeverisë në pronësi të gazit. Në zonat e largëta në Bali

Ka mijëra e giftshops në Bali. Kudo ju shkoni, nga Denpasar në Ubud, ju do të gjeni shumë gjëra për të sjellë në shtëpi. Provoni klikuar "Kërko Store" button në fund të drejtën, nëse keni nevojë për disa udhëzime.
udhëtim

Ka shumë mënyra të transportit për të ndihmuar të marrë rreth në Bali. Various ditë e mirë gjysmë, ditë e plotë dhe turne brenda natës paketa janë në dispozicion nga tavolinë hotel apo një nga agjentët e udhëtimit dhe operatorët turistikë shumë janë plentiful në Bali. Ose ju mund të gjeni një makinë dhe shofer i cili do të veprojë si udhëzues tuaj.
Ndërsa ecin përreth, ju do të jetë sulmuar nga pyetja e vazhdueshme "Transport,

Me rritjen e numrit të fluturimeve direkte nga shumë pjesë të botës, deri në Bali me lehtësi. Fluturimet nga Xhakarta në Bali të marrë rreth 1.5 orë, nga Singapori dhe Perth (Australi) në lidhje me 2,5 dhe 3 orë, nga Hong Kongu rreth 4.5 orë, dhe nga Sydney / Melbourne rreth 5,5-6 orë në shumë operatorëve kombëtarë dhe ndërkombëtarë.

Sigurohuni që ju të shikoni për "Denpasar (DPS)" në vend të "B


Si ushqim pjesa tjetër e Indonezi, Bali lëndë ushqim është oriz, shërbeu me një shërbejnë të vogël me erëza, perime pikante, peshk apo mish dhe pothuajse shërbyer gjithmonë me sambal apo paste djegës. Bali janë disa zona në Indonezi janë kryesisht jo-mysliman, kështu që rrit derri ose rosto derri është një specialitet, të tilla si rosë betutu, tymosur kukull duck përfundoi në bambu
Plazhet e bardhë e Bali është një favorite për pushime familjare. Ka një shumëllojshmëri të sporteve të ujit janë në dispozicion, të tilla si anije banane, me vela pas motoskafit apo jet ski, not apo sunbathing thjeshtë. Cruises në ishujt përreth mund të merren nga këtu dhe nëndetëse zhytet për të parë jetën tropikale nënujore nga brenda compartments sigurta.


Më të famshme në mesin e Bali

15 Vendet në Bali të cilat detyrueshme e vizituar
anekatempatwisata.com »Turizëm Indonesia» 15 Places në Bali të cilat detyrueshme e vizituar


Ashtu si këtë artikull? Share Yuk! Share në FacebookTweet për këtë në TwitterShare në Google + Pin në PinterestShare në LinkedIn
E vendosur në lindje të Java, Bali është Indonezia që ka turizmi shkëlqyer të famshëm në mbarë botën. Përveç njohur për bukurinë e saj natyrore, sidomos plazhet e saj, Bali është gjithashtu i njohur për artet dhe kulturën e saj janë unike dhe interesante.Bali si një destinacion turistik të plotë dhe të integruar ka shumë pamjet interesante, çdo vend në Bali të cilat duhet të vizitohen?

1. Kuta Beach

Kuta Beach është një vend turistik në Bali-së më i famshëm dhe më i vizituar nga turistët për shkak të vendndodhjes së saj në afërsi të aeroportit, plazhet e bukura, me kosto të ulët, dhe valët janë të përsosur për surfers rishtar. Plazh Kuta është gjithashtu i njohur për diellin e saj panoramike fundosje shumë e bukur. Fakte unike të Kuta Beach Kuta Beach është përpara se të bëhet një vend turistik në Bali që duhet të vizitohet, si tani, Kuta Beach është një port i madh, qendra tregtare në Bali. Me rërë të bardhë dhe det blu, është e pajisur me një objekte shumë të plotë mbështetëse, është një turist kryeministër vend Kuta Beach Bali.

2. Pura Tanah Lot

Pura Tanah Lot është një nga tërheqjet turistike në Bali i cili është i famshëm për bukurinë e saj, sidomos në muzg. Pura Tanah Lot i përbërë nga 2 pjesë të tempullit është një tempull adhurimi perëndinë e detit. Unike e Pura Tanah Lot është tempulli është e vendosur në majë të një shkëmbi të madh në bregdet. Në kohën e valës së lartë, ju nuk mund të merrni më afër Pura Tanah Lot si një tampon rreth shkëmbin e detit Tanah Lot do të përmbytur. Në baticë të ulët që ju mund të shihni disa nga gjarpërinjtë e detit zbutur që sipas vendasit është një roje Pura Tanah Lot. Për më tepër, në këtë vend ju mund të mbajë gjarpër shenjtë i urtë dhe të padëmshme.

3. Padang Padang Beach


Plazhi Padang Padang mund të jetë më pak e njohur se plazhit të famshëm Kuta, por plazhi Padang Padang Beach është shumë e bukur dhe unike. Në atë kohë kam parë erdhi në Padang Padang Beach Unë gjithashtu mendoj se ky plazh është një plazh që nuk është tërheqës për shkak se ajo është më pak e njohur, por me sa duket unë ishte e gabuar. Plazhi Padang Padang është një plazh i vogël fshehur pas një shkëmb në fushën e Pecatu, pranë Uluwatu. Për të qenë në gjendje të arrijë Padang Padang Beach, ju duhet të kalojë nëpër një shkallë që ndan shkëmb. Plazh Padang Padang nuk është i madh dhe i gjerë, por shumë e bukur dhe interesante vend për të vizituar. Shumica e vizitorëve Padang Padang Beach janë turistë të huaj si Padang Padang Beach më pak i njohur në mesin e turistëve në vend.

4. Beratan Bedugul

Bedugul Bratan Liqeni është një liqen i cili është i vendosur në një zonë malore me atmosferë të bukur natyror. Unike e liqenit Bratan Bedugul është ekzistenca e një tempulli të quajtur Ulun Danu. Ulun Danu Beratan ndodhet në buzë të liqenit Bedugul dhe është një nga atraksionet kryesore të liqenit Bratan Bedugul. Përveç kësaj, turistët mund të gëzojnë një lojë të ujit dhe të marrësh me qira një varkë në liqenin Bratan Bedugul.

5. Garuda Wisnu Kencana (GWK)

Garuda Wisnu Kencana, ose zakonisht shkurtuar turizmi kulturor GWK është një park të vendosura në Bali Jugut. Garuda Wisnu Kencana është një i madh veprat skulpturë e I Nyoman Nuarta. Aktualisht, Garuda Wisnu Kencana statuja nuk ka përfunduar plotësisht, vetëm disa prej të cilave kanë përfunduar, por edhe kështu që ju mund të gëzojnë ende shkëlqimin e Garuda Wisnu Kencana. Përveç statujës, ju gjithashtu mund të shihni bukurinë e kodrës gëlqeror është prerë në blloqe të mëdha të gëlqerorëve. Këto blloqe gëlqeror do të jetë e mbushur me skulpturë. Përveç kësaj në Garuda Wisnu Kencana të përfshijë artet teatrale, ju mund të gëzojnë lloje të ndryshme të vallëzimit dhe artet Balinese në këtë teatër çdo ditë.

6. Lovina Beach

Lovina plazh nuk mund të dëgjohet shpesh në mesin e turistëve. Lovina Beach është një nga tërheqjet turistike në Bali është my favorite sepse Lovina ne mund të shohim delfinët not dhe hedhur në habitatin e tyre natyror. E vendosur në Bali Veriore afër Singaraja City, ju do të shkoni në det dhe pa delfinëve duke përdorur anije peshkimi. Lovina Beach Delfinët duke luajtur në plazh në mëngjes, pra, zakonisht turistët nisen nga bregu duke filluar nga ora 06:00.

7. Besakih


Tempulli Besakih është një tempull i vendosur në këmbët e malit Agung, dhe është tempulli më i madh në Bali. Ceremonitë fetare Pura Besakih hindu janë mbajtur shpesh si Besakih besohet të jetë një vend i shenjtë dhe është nëna e të gjitha tempujt në Bali. Besakih është ndërtuar me konceptin e bilancit të Perëndisë, njeriu, dhe natyra ose shpesh të referuara si Tri Hita Karana. Për të qenë në gjendje për të hyrë në zonën Besakih, ju duhet të përdorni doreza që mund të huazohet në afërsi të Besakih.8. Uluwatu


Pura Uluwatu është një nga tërheqjet turistike në Bali që është mbi një shkëmb jutting në det. Uluwatu Temple jo vetëm që ofron atmosferën Balinese fetare, por gjithashtu ofron një panoramë të bukurisë, sidomos bukurinë e diellit fundosje tashmë është i njohur shumë mirë. Tempulli Uluwatu ju do të takohet me një numër të majmunëve që janë të besohet për të punuar ruajtur paprekshmërinë e Uluwatu. Për të hyrë në fushën e Uluwatu, ju duhet të përdorni doreza dhe një shall që është një simbol i respektit për shenjtërinë e Uluwatu.

9. Jimbaran Beach

Jimbaran Beach është një nga tërheqjet turistike në Bali më i famshëm. Nga koha që ju vijnë në Jimbaran Beach, hera e parë që ju do të shihni është një rresht i tavolina dhe karrige në rërë të bardhë të bukur. Plazhi Jimbaran është i famshëm për buzë e saj të kuzhinës të plazhit, sidomos enët e detit. Plazhi Jimbaran për ato prej jush që duan të udhëtojnë në plazh duke shijuar turne Balinese kuzhinës. Nuk ka nevojë për t'u shqetësuar në lidhje me hahet në Jimbaran Beach, sepse valët në Jimbaran Beach është shumë i qetë, nuk rrezikonte ata që hanin në plazh.

10. Sangeh

Sangeh është një vend turistik në Bali që do t'ju sjellë një me natyrën. E vendosur në Ubud, Bali, Sangeh është një pyll i banuar nga shumë majmunët egra. Këto majmunët janë konsideruar të shenjtë nga vendasit kështu që nuk duhet të shqetësohet dhe të lejohen të jetojnë në pyll Sangeh. Monkeys në Sangeh really liked ushqim, ata do të përpiqen për të marrë ushqimin që ju merrni, edhe në qoftë se ushqimi është në çantën tuaj. Në këtë vend ju do të bindeni jetët e qindra majmunët janë unike dhe interesante.

11. Tanjung Benoa


Në kufi Tanjung Benoa Nusa Dua, Bali është qendra e aktiviteteve sportive ujore dhe lojëra në Bali. Karakteristikat e plazhit Tanjung Benoa është shumë i qetë, kështu që është i përshtatshëm për lloje të ndryshme të lojrave emocionuese të ujit. Llojet e lojrave të ujit që ju mund të luajnë këtu, domethënë periskop, deti Walker, anije banane, me vela pas motoskafit, wakeboard, waterski, jetski, scuba diving, anije donut, peshk fluturues, dhe të tjerët. Përveç kësaj ju mund të shkoni të shihni një breshkë gjigande në ishullin breshkë me anije nga Tanjung Benoa.

12. Liqeni Batur Kintamani


Liqeni Batur Kintamani është një bukuri natyrore Bali. E vendosur në mal të dytë më të lartë në Bali, Liqeni Batur Kintamani kanë një ajër të freskët dhe pamje spektakolare. Kintamani Batur Liqeni është liqeni më i madh në Bali të cilën është vizituar më shumë nga turistët, sepse ajo ofron një pamje si asnjë tjetër në Bali.

13. Kecak Uluwatu


Kecak është një valle Balinese më të famshme dhe më interesante për të parë. Nga shumë vende që tregojnë tërheq Kecak, unë mendoj se më e interesante është Kecak Uluwatu është vendosur në Uluwatu. Kecak Uluwatu Kecak Balinese tregon në sfondin e diellit në Uluwatu është shumë e bukur. Valle Uluwatu Kecak është shumë popullor dhe për këtë arsye të mbushur me njerëz në qoftë se ju doni të shikojnë shfaqje Kecak Uluwatu, unë sugjeroj që të mesazhit nga ditët e largët.

14. Telaga Waja River Rafting


Telaga Waja River Rafting është i përshtatshëm për ata që duan aktivitete zbavitëse dhe sfiduese. Telaga Waja Lumi ka ujin dhe pragje të qartë dhe të pastër atë sfidë. Në fund të rafting që ju do të kaloni një pendë, shumë emocionuese. Pas përfundimit të shijuar Telaga Waja River Rafting, ju do të merrni një bonus në formën e trekking deri në mal, prandaj, të përgatisë veten dhe të pushoni mjafton sepse Telaga Waja River Rafting do të ikjes së energjisë tuaj.

15. Ayung River Rafting

Ayung River Rafting ka karakteristika të ndryshme me Telaga Waja lumit rafting. Nëse Telaga Waja River Rafting ofron një sfidë, atëherë River Rafting Ayung ofron bukuri. Panorama përgjatë lumit Ayung është shumë e bukur, e shoqëruar me carvings në bregun e lumit, dhe drurëve të gjelbër përreth lumit plotësojnë bukurinë e lumit rafting Ayung.
10 më simpatik Places Lombok


Lombok Turizmi është një nga destinacionet e famshme Indonezi turistike. Reputacioni i saj është njohur nga komuniteti ndërkombëtar. Bukuri natyrore dhe pamjeve ekzotike Lombok ofron një karakter unik dhe turne i paharrueshëm. Natyrore Lombok ka emëruar Rinjani vullkan si të lartë si rreth 3726 metra mbi nivelin e detit. Mount Rinjani në Lombok janë përfshirë malin e tretë më të lartë në Indonezi. Vend më i popullarizuar turistik ndryshme Lombok është dominuar nga atraksionet natyrore të Lombok, në mesin e tyre të tilla si plazhet, malet, dhe kështu me radhë.

Shumica e tërheqjet turistike të njohura Lombok
Natyrore Lombok është një dhuratë e madhe e të Plotfuqishmit me bukurinë dhe karakteristikat e bukuritë natyrore që joshur. Askush nuk dyshon se si të bukur në plazh në Lombok, si në kohën e perëndimit të diellit dhe në muzg. Vizitoni disa vende interesante në Lombok do të ju merr në një udhëtim të paharrueshëm ndonjë gjë, të tilla si malin Rinjani. Ose, nëse ju jeni të sfiduar të provoni surfing në Lombok? Ju do të gjeni një valë të ashpra të adrenalinës. Këtu është një vend turistik që ka qenë e njohur gjerësisht Lombok dhe ju duhet të dini.

Kuta Beach Lombok Turizëm


Kjo nuk është Beach Kuta në Bali, por një plazh i bukur që ndodhet në jug të ishullit të Lombok. Kuta Beach Lombok është një nga një numër vendesh interesante në kualifikueshëm Lombok ju bëni si një destinacion turistik. Sepse, zona gjeografikisht plazh është i rrethuar nga kodrat natyra. Përveç kësaj, Kuta Beach Lombok ka plazhe me rërë të bardhë dhe në përgjithësi nuk ka vizituar më shumë nga turistët. Mos u habitni nëse ajo ndihet e braktisur plazh kur ju vizitoni atë. Kuta Beach Lombok është e vendosur administrativisht në fshatin Kuta, që ndodhet jo shumë larg nga Aeroporti Ndërkombëtar Lombok. Itineraret në Kuta Beach Lombok nëse marra nga Senggigi do të marrë afërsisht 1.5 orë. Ju do të kalojë nëpër qytetin e Mataram kur të marrë këto udhëtime Senggigi - Kuta Beach.

Turizëm Lombok Senggigi Beach


2. Travel Senggigi Beach Lombok

Lexoni edhe artikullin e veçantë që shqyrton Senggigi Beach Lombok. Ajo është udhëtimi më i famshëm Lombok. Senggigi Beach në Lombok ka një plazh të bukur që captivates. Shumë turistë të huaj që vijnë në këtë plazh. Senggigi Beach është shndërruar në një nga tërheqjet në Lombok, me një pamje të bregdetit të saj të gjata, me të vërtetë simpatik kur shihet nga një distancë dhe lartësi. Me një vijë bregdetare të gjatë dhe të fortë, që paraqet Lombok Senggigi Beach hije rërë nga e zezë në të bardhë. Deti i ujit ka valët nuk është i madh, i qartë, dhe të pastër. Gjërat që e bëjnë Senggigi Beach në Lombok bërë një nga tërheqjet turistike të preferuar për turistët e huaj. Turistët që vijnë në këtë plazh më se të lumtur të kalojnë kohë me sunbathing, not, snorkeling, dhe duke luajtur në plazh.

3. Desert Point (Bangko-Bangko) Lombok

Ky është vendi për të shfletoj në Lombok se ju duhet të vizitoni në qoftë se ju doni të gëzojnë surfing ose surfing aktivitete. Një nga vendet më të njohura shfletoj Indonezisë kanë qenë gjithashtu të quajtur si një nga 10 vende të shfletoj me valë versionin vicioz të Shoqatës Ndërkombëtare të Surf. Nëse jeni të sfiduar për të shfletoj në shkretëtirën Point, atëherë ju mund të marrë një udhëtim me traget udhëtim anije nga Bali në Lombok Sheets portit. Desert Point, njerëzit lokal e quajti atë Bangko-Bangko, është një destinacion plazh surfing vendosur në bregdetin jugperëndimor të Lombok. Nëse ju keni ardhur në fletë Port, pastaj një udhëtim në shkretëtirë Point arritur nga udhëtimi automjeteve ose makinë me qira dhe merr rreth 2 orë. Desert Point, në dispozicion strehohet strehim të thjeshtë si një vend banim. Desert Pika është një nga pamjet e Lombok besueshëm.


Turizëm 4. Mount Rinjani Lombok

Një nga atraksionet e këtij Lombok është përuruar si Gunung Parku Kombëtar Rinjani, e cila është një ekosistemi që është e mbrojtur nga qeveria me karakterin e pyjeve malore shi dhe Savannah. Zona e këtij parku kombëtar është rreth 40 mijë hektarë. Mount Rinjani është e vendosur në pjesën veriore të Lombok Island me një lartësi prej 3726 metra mbi nivelin e detit, dhe është vullkani i dytë më i lartë në Indonezi pas malin Kerinci. Mount Rinjani kanë një krater të gjerë, ka një liqen krater i quajtur Liqeni Segara Anak. Sipas besimit lokale, nëse zonën e dukshme Liqeni Segara Anakut, atëherë kjo është një shenjë se mosha e shikuesit është ende e gjatë. Në anën tjetër, në qoftë se dukej i imët, ajo nënkupton njerëzit që shohin jetëshkurtër. Këshilluar për të bërë vetë shpirtin të pastër dhe të qetë para se të kërkoni përsëri Segara Anak Lake. Ky liqen mund të përdoret gjithashtu si një vend peshkimi.


5. Gili Air, Gili Meno dhe Gili Trawangan, Lombok

Gjithashtu referuar si tre ishullin ekzotik të Lombok i cili u bë një nga destinacionet e preferuara të turistëve të huaj. Dyke ose ishull ndodhet në pjesën perëndimore të Lombok ka uji i detit është i qartë dhe i freskët, rërë të pastër të bardhë, shkëmbinj nënujorë koral dhe peshku ndryshme simpatik dekorativ. Një shumë e turistëve të cilët vijnë në këtë digë për të shijuar bukurinë e plazhit me not, snorkeling, dhe sunbathing. Ka shumë objekte publike janë të plota në këtë pika turistike Lombok, duke përfshirë hotele dhe bujtina, restorante, kafene, disko, dhe vende të adhurimit. Nga kontinent Lombok, udhëtonte për në digë e tretë merr rreth 30 minuta. Gili Trawangan është ishull largësinë në mes të tri diga. Shumë të rinj që vijnë për Gili Trawangan sepse shpesh ka mbajtur një parti plazh me muzikë gjithë natën. Ndërkohë, Gili Meno është vendi i duhur për t'u çlodhur për ata që duan të kërkojnë qetësi dhe të gëzojnë atmosferën e plazhit është relativisht e qetë. Pozicioni Gili Meno është e vendosur në mes midis tre diga. Ndërsa Gili ajrit është më e afërt me ishullin e Lombok. Shumë turistë vijnë për Gili Air së bashku me familjet e tyre. Gili Air ka një popullsi lokale e më shumë se diga tjetër.

Turizëm 6. Selong Lombok Belanak Beach

Përveç Senggigi, kjo është një nga ekskursioneve breg në Lombok simpatik. Plazhi Belanak Selong është e vendosur në regjencë Qendrore Lombok, ka plazhe me rërë të bardhë dhe të pastër.

Kokrra e rërës në plazh është aq i mirë, por kur të ekspozuar ndaj ujit të detit do ta ngurtësoj. Prandaj, ju do të shihni një numër të automjeteve mund të kalojnë nëpër bregdetit. Kjo është një nga pamjet interesante në plazh Lombok.

7. Tanjung Aan Beach Turizëm Lombok

Për të arritur në Tanjung Aan Beach, ju do të duhet një kohë e udhëtimit prej rreth 1.5 orë me makinë nga qyteti i Mataram. Rërë të pastër të bardhë dhe me ujë blu të detit dhe të qartë është një nga karakteristikat në këtë atraksione turistike Lombok. Gjeografikisht, pozita e Tanjung aan është afër Kuta Beach Lombok. Udhëtimi për Tanjung Aan Beach nga Mataram do të zhvillohen normalisht për shkak se rrugët janë të shtruara dhe të qetë do të ju merr shpejt në destinacionin tuaj.


8. Cape Bloam Lombok

Këto atraksione janë të njohura më gjerësisht nga shumë turistë. Përveç kësaj, rruga qasja në Cape Bloam edhe jo aq të mirë. Rruga për në këtë vend ende nuk është e shtruar, edhe ju shpesh do të merrni pamje shkretë dhe djerrë përgjatë rrugës për në Cape Bloam. Ky kep është e vendosur në pjesën jugore të Lombok, përfshirë administrativisht në rrethin e West Lombok. Route të Cape Bloam nëse merret nga Mataram do të marrë rreth 2.5 orë. Cape Bloam forca është një pamje të bukur panoramike e bregdetit, ky është potenciali kryesor poseduar një nga plazhet Lombok-së. Cape Bloam, ju do të shihni breshka me ruajtjen e habitateve rreth shkëmbinjtë dhe është përgjatë bregdetit që shtrihet nga fundi veriu në jug. Kepi ​​është, ju do të shihni dy shkëmbinjtë shkëmbinjtë që krahu në plazh. Pamje natyrore në këtë plazh aq të bukur, ju do të gjeni rërë të bardhë dhe shikuar si blu dhe kristal ujë të pastër të detit e cila është në pronësi të Tanjung Bloam.


Turizëm 9. Sekotong Lombok Beach

Atraksione turistike Sekotong Beach është e vendosur në rrethin e West Lombok. Tërheqjet në Lombok është lehtë i kapshëm nga rrugët e ndryshme. Këto Sekotong Beach nga Mataram do të marrë rreth 1 orë me distancë prej 60 mm të kalojë përmes Sheet Harbour. Nëse ju merrni rrugën e plazhit selong Belanak në Central Lombok, atëherë distanca në plazh Kjo Sekotong është rreth 75-85 km.


10. Shtëpia Tradicionale Hamleti Sade Lombok

Sade fshat në fshatin Rambitan, Qarkut Pujut, Qendrore Lombok. Njerëzit që banojnë këtë fshat është një banor i Sasak, komunitetet ende përmbahet në traditën zakonore Lombok deri më tani. Sistemi shoqëror dhe jetën e njerëzve të përditshme në fshat e Sade është ende shumë e fortë me traditën Sasak e një epoke të shkuara. Prandaj, Hamleti Sade themeluar si një fshat turistik në krahinën e West Nusa Tenggara. Karakteristikat e shtëpive të ndërtuara nga bambu me një çati që vjen nga gjethet e xunkthe. Në këtë vend, tipike tradicionale shtëpi Sasak ende u ndalën dhe mirëmbahen
mirë.10 Places në Papua detyrueshëm vizituara

Cendrawasih Bay Park Kombëtar

Nëse ju mendoni se Indonezia është asgjë më tërheqëse se sa vende në Evropë atje, provoni një vizitë në Papua. Ishull lindor të Indonezisë ka gjithçka bukuri pafund natyrore për të eksploruar. Toka dhe Natyra nënujore në një parajsë të vetin për tifozët e turizmit të natyrës. Jo vetëm të pasurit natyrore, Papua gjithashtu ruani urtësinë kulturore lokale që ende mbijetojnë në këtë epokë moderne. Eksplorimi Papua me siguri do të jetë një përvojë interesante që ju mund të thoni për familjen dhe miqtë.Vizitoni Papua, pasurinë jelalajahi e vendit të tyre. Nëse ende të hutuar se ku të shkoni për atje më vonë, pas një përmbledhje të 10 tërheqjet në Papua të cilat duhet të vizitohen:

1. Cendrawasih Bay Park Kombëtar

National Park me një sipërfaqe prej 1.453.500 ha eshte pothuajse 90% në formën e ujit. Nuk është çudi, Cendrawasih gjirin e parkut u bë më e madhe zona detare të ruajtjes dhe i madh në Indonezi. Këtu, ka 196 lloje molusqesh dhe 209 lloje peshqish që ju mund të shihni në fushën nënujore. Jo rrallë breshka, breshka, peshkaqenë dhe delfinëve gjithashtu ju shoqërojë ndërsa simulim.

Cendrawasih Bay Park Kombëtar është themeluar në vitin 1993 nga Ministria e Pylltarisë. Përveç kësaj për të shijuar natyrën nënujore, ju gjithashtu mund të eksplorojnë ishujt. Mioswaar Island, një nga ishujt në tërheqjet turistike Papua, ka një shpellë me një pranverë të nxehtë me një përmbajtje sulfuri që është i denjë për vizitën tuaj. Përveç kësaj Mioswaar Island, ka ende Yoop Island, numfor, Nusrowi Island dhe ishujt e tjerë që ju nuk duhet të humbasë.

Këto atraksione janë në dy rrethe administrative të Wondama dhe Nabire. Parku kombëtar është gjithashtu një qendër kërkimore ose një peshkaqen balenë peshkaqenë balenë e ndërmarra nga qeveria në bashkëpunim me OJQ-të në shtëpi dhe jashtë vendit.

2. Raja Ampat


Kush nuk e di Raja Ampat? Një nga atraksionet turistike në bukurinë Papua tërhoqi vëmendjen e turistëve vendas dhe të huaj. Rajoni Raja Ampat përbëhet nga katër ishuj të mëdha të Waigeo, Misool, Salawati, Batanta dhe ishuj të vegjël në afërsi.

Raja Ampat ka një jetë të ndryshme detare. Sipas një raporti nga The Nature Conservancy, sa më shumë që 75% e specieve detare në botë gjendet në ujërat e Raja Ampat. Gjatë pikiatë, ju do të shoqërohet nga rreth 1511 lloje peshqish dhe detit breshka. Emocionuese, Huh? Ndërsa ju jeni të lirë për të zhyten në çdo kohë gjatë gjithë vitit këtu, por koha më e mirë është në tetor dhe nëntor. Në këto muaj, koha është e bukur dhe uji është shumë i qartë në mënyrë të shikimit, kur zhyten është ideale.

Nëse ju nuk doni të zhyten, ju prapë mund të gëzojnë bukurinë e Raja Ampat për të bërë trekking në ishujt. Frikë e duke u humbur? Qetësohuni. Ju mund të përdorni shërbimet e një udhëzues këtu. Guides në këtë vend turistik është banorët lokalë të cilët çdo ditë punojnë si peshkatarë. Mos harroni të sjellë arrë betel apo karamele për të dhënë për banorët lokalë. Dhe arrë betel përtypet është konsideruar si një shenjë e miqësisë dhe do të ju bëjë më të njohur me ta.

Këtu, ka shumë që ju mund të blejnë suvenire si suvenire variojnë nga skulptura tradicionale Asmat të instrumenteve muzikore dhe pëlhura tradicionale.

3. Liqeni Sentani


Liqeni me një sipërfaqe prej 9360 hektarësh është liqeni më i madh në Papua. Ndodhet rreth 50 km nga qendra Jayapura, Sentani Liqeni ofron bukuri të pabesueshme. Ka të paktën 21 ishuj që zbukurojnë liqenin me një lartësi prej 75 metra mbi nivelin e detit.

Ka shumë aktivitete që ju mund të bëni këtu duke filluar nga not, peshkim, të hahet kuzhinës rreth liqenit të marrësh me qira një varkë për të marrë rreth liqenit. Përveç kësaj, ka 24 fshatra rreth këtyre vendeve mund të vizitohen dhe të ndërveprojnë direkt me qytetarët. Një pamje e një rresht të shtëpive në stilts me një neto peshkimit në një gjë e natyrshme që ju shihni këtu.

Ajo që është interesante është ngjarje vjetore është Festivali Sentani Liqeni mbahet zakonisht në mes të qershorit. Në festival, ku ajo do të udhëtojnë në të plotë turistët disesaki Papua që duan të shohin një shumëllojshmëri të kryejnë artit dhe kulturës lokale. Përveç shijuar shfaqje gjatë festivalit, ju gjithashtu mund të plotësojë gjuhën dhe stomakun me kuzhinë tipike shërbyer në Papua shumë këtu.

4. Liqeni Paniai


Liqeni jo më pak interesante nga Liqeni Sentani Paniai. Të liqeni është referuar edhe si liqeni më i bukur në Se-Botës Konferenca Lake në Indi më 30 nëntor 2007, e cila pasoi 157 vende. Liqeni është i vendosur në një lartësi prej 1700 metra mbi nivelin e detit me një sipërfaqe prej 14.500 hektarë. Në muzg, peizazh është pamjeve shumë të bukura. Ju mund të shihni siluetë e shkëmbinjtë, të fluturojnë zogjtë lart mbi liqen plus anijeve vendase të peshkimit të cilat filluan në shtëpi më të afërt.

Këtu, ju mund të peshkut bashku gratë Mee dhe Moni fiset quajtur zakonisht 'mama'. Paniai Liqeni është një nga prodhuesit më të madh të peshkut të ujërave të ëmbla në Papua, peshk shumë që ju të gjeni këtu si krapi, tilapia dhe peshku tilapia.

Objektet e parashikuara në atraksione turistike në Papua është mjaft e plotë nga vendrojë, një udhëzues, me qira një varkë dhe peshkimit e pajisjeve, për stalla e ushqimit rreth liqenit. Nëse ju doni të gëzojnë bukurinë e liqenit Paniai më të gjatë, ju mund të qëndroni në banorët në shtëpi.

5. Baliem


Baliem Valley është shtëpi për Dani, Yali dhe Lani janë të vendosura nëpër malet Jayawijaya. E vendosur në një lartësi prej 1600 metra mbi det e bëjnë këtë vend temperatura mund të arrijnë 10-15 gradë Celsius gjatë natës. Këtu, ju mund të shihni dhe të ndërveprojnë direkt me fiset vendase ende veshin penis gourds për burrat dhe funde për xhufkë saj.Në gusht, Baliem bëhen tërheqjet turistike në Papua që tërheq shumë turistë. Gjatë ngjarjes vjetore të tre-ditore që mbahet Luginës Festivalin Baliem. Ky festival është në fakt një mënyrë e qeverisë për heqjen luftërat fisnore që shpesh ndodhin këtu. Luftë fisnore është ndaluar, në vend që të u mbajt ky festival që ndryshoi luftën në një art dhe kulturë që kryejnë për të ftuar turistët.

Në luftën në këtë festival, janë skenarë që janë drejtuar. Zakonisht luftë do të paraprihet nga rrëmbimin e grave një nga fiset apo vjedhjen e derrave blegtorale këtu. Për më tepër, lufta do të bëhet duke filluar me vallet tradicionale fisnore dhe shoqërim muzikor. Përveç luftës, ka edhe konkurrencë mes fshatrave racave derrave dhe i pjekur në skarë festës derri. Ju gjithashtu mund të blini zejtarisë punë dore fiset lokale.

6. Turizmi Fshati Sauwandarek


Kur në Baliem ju mund të ndërveprojnë me fiset që jetojnë në male, në fshatin Sauwandarek ju mund të takohen direkt me fiset vendase që jetojnë në bregdetin. Fshati Sauwandarek ende në fushën e Raja Ampat, pikërisht në Meos Mansar. Këtu, ju mund të shihni një shtëpi tradicionale të bëra nga druri dhe çati kashte.

Pamjet kulturore është zënë vetëm rreth 46 familje. Gratë e përdorur këtu për të bërë kapele dhe çanta e detit lë pandan. Nëse ju ka pëlqyer punën e tyre, ju mund të blini atë në vend.

Këtu, ju mund të zhyten dhe periskop. Përveç kësaj, ju gjithashtu mund trekking në liqen është unik në këtë fshat. Emri i tij Telaga Yenauwyau, është unik për shkak se uji në këtë pellg deti, nuk e ujërave të ëmbla si uji më të tjera në liqen. Sipas banorëve lokalë, në këtë liqen ka një breshkë e bardhë se në qoftë se ju shihni atë, atëherë ju do të keni fat të mirë.

7. Beach Bosnik


Përgatitja aparatin tuaj për shkak të bukurisë së këtij plazhi mund të bëjë që ju nuk ndalet duke bërë fotografi. Plazhi Bosnik ndodhet 15 km nga qendra e qytetit Biak ka një hapësirë ​​e madhe e rërës me ujë të pastër blu dhe një rresht të palmave të cilat e bëjnë atë një pamje të përsosur për të përjetësuar në aparatin tuaj.

Tërheqjet turistike në Papua është e përkryer për të relaksuar me familjen. Me paguaj 10,000 Rupiah natyrisht, ju mund të gëzojnë bukurinë e plazhit ndodhet në fshatin këtë Woniki. Përveç luajtur volejboll plazhi në rërë ramps, ju gjithashtu mund të marr me qira kasollet me një çmim prej 50,000 Rupiah dhe gëzojnë akull të freskët kokosit edhe Kuzhinë lokale.

8. Beach AMAI

Plazhi AMAI është një vend turistik që është e drejtë për ju që dëshironi qetësi. Ky plazh është relativisht e qetë, por në asnjë mënyrë të shëmtuar. Në fund të plazhit, ka një grykëderdhje e gjerë lumi që e bën deti dhe ujërave të ëmbla takohen këtu. Ky ujë të freskët është përdorur nga turistët për pije veten pas notit në plazhet.

Përveç notit, ju gjithashtu mund të luajnë volejboll plazhi, zhytje, snorkeling ose zbutës në belveder që ju mund të marr me qira me një çmim prej 50,000 Rupiah. Nëse ju doni të qëndroni, në plazh AMAI fazë tashmë në dispozicion strehim stil shtëpi.

Plazhi AMAI është e vendosur në Depapre Qarkut ose rreth 2 orë me makinë nga Jayapura. Udhëtimi në plazh do të testojë adrenalin tuaj për shkak të terrenit dhe dredha-dredha poshtë dhe lart, por çdo gjë do të paguhet jashtë kur up dhe të shohin bukurinë e AMAI Beach. Për të marrë në këto vende, ju jeni të detyruar të paguajnë 25,000 Rupiah e cila përfshin koston e parkimit.

9. Island Rumberpon

Ishull Rumberpon vendosur në Wondama Gjirit ose 5 orë udhëtim me varkë nga Manokwari. Ishulli ka një plazh të quajtur Pasir Panjang, sepse ajo është një vijë bregdetare shumë e gjatë arritur 6 km.

Në këto vende, ju mund të bëni një veprimtari shtyllë të tilla si zhytjeje, snorkeling, not dhe peshkim. Nëse doni një përvojë të ndryshme, provoni vizituar pyjeve rizoforë në bregdetare tjetër në këtë ishull. Ju gjithashtu mund të shkoni në grassland zogjtë për të parë dre këtu.

10. Tugu MacArthur


Monumenti MacArthur është një haraç përkujtimor për Përgjithshëm Douglas MacArthur i cili ishte i përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ky monument është në Ifar malin, Jayapura. Këtu, ju mund të shkoni në muze, pa fotot dhe historinë e ushtarake të Përgjithshëm MacArthur. Tërheqjet turistike në Papua është për të dëshmuar triumfin e gjeneralëve të mëdhenj që kanë bërë disa strategji të mëdha të luftës. E vendosur në një lartësi prej 325 metra mbi det, ju mund të shihni Liqeni Sentani Sentani Aeroportit dhe pistën ajrore nga këtu.

MacArthur monument në vetvete është një monument me një lartësi prej 3 metrash është e dominuar nga të verdhë dhe e zezë. Ky monument është shkruar në historinë e Përgjithshëm Douglas MacArthur në indonezisht dhe anglisht.

Pasqyrë e MacArthur, gjenerali është i njohur me fjalët e tij: "Unë depërtoj unë do të kthehem". Ai tha se baza ushtarake kjo Ndërsa në Filipine u shkatërruan nga japoneze dhe ai dhe trupat e tij u detyruan të tërhiqen në Australi. Pas strategjisë së luftës, në vitin 1944 ai u ul në Gjirin Hamadi, Jayapura, dhe për të ndërtuar një monument në vendin e selisë MacArthur janë të vendosura sot. Përgjithshëm të provojë pikën e tij, sepse atëherë ai dhe ushtria e tij mori shpëtoj japoneze dhe nuk merr hak për humbjen e Amerikës në Filipine dhe në Pearl Harbour.

Vendet e interesit në indonezisht Borneo Rajonin Island


Atraksione turistike në ishullin Borneo shumë kanë hasur në West Kalimantan, East Kalimantan, South Kalimantan, Kalimantan Veriut dhe Qendrore Kalimantan.
Ishulli i Borneo është gjithashtu një destinacion turistik vizitohet nga shumë turistë të huaj dhe vendas. Përveç ishujt e tjerë që kanë shumë atraksione turistike
Ishulli Borneo gjithashtu ka shumë pamjet janë shumë interesante.


Vendet e interesit në indonezisht Borneo Rajonin Island

Ishulli Borneo është ishulli më i madh në Indonezi dhe gjithashtu pushtuan ishullin e tretë më e madhe në botë e cila po ashtu kanë shumë lloje të tërheqjet turistike të tilla si atraksionet natyrore, udhëtime, kulturore historike, dhe më shumë. Ishulli Borneo është i ndarë në 5 provinca në çdo kënd, kështu që nëse vizituar ishullin do të jetë një shumë të zgjedhur në qoftë se vetëm vend turistik ku ju doni të vizitoni parë.
Tërheqjet e mëposhtme turistike në ishullin e Borneo:

Vendet e interesit në West Kalimantan
Parku Kombëtar Sentarum Liqeni në Kapuas
Pasir Panjang në Singkawang
National Parks Bukit Baka-Bukit Raya në zemër të Borneo Island
Kadriah pallati në Pontianak
Parqet Sheshi Kapuas në Pontianak
Ishull Randayan në Bengkayang
Mountain Park Kombëtar Hendekut në Ketapang
Kodër errët në rrethin e Sintang
Taman Bukit Bougenville në Singkawang
Park Sinka Island në Singkawang
Sinka Zoo në Singkawang
Muzeu në qytetin e Dara Juanti Sintang Sintang
Vendet e interesit në Lindjen e Kalimantan
Bukit Bangkirai në Samarinda
Jempang në Kutai Barat
Botanik Unmul në Samarinda
Ujëvarë Tanah Merah në Smarinda
Mbretëria Gunung Tabur në Berau
Muzeu Mulawarman në Tenggarong
Ishull Derawan në Berau
Lumi Kayan në Bulungan
Ujëvarë gjatë Pin në Tanjung Selor
Parku Kombëtar Kutai në Lindjen Kutai
Lumi Mahakam në Perëndim Kutai
Vendet e interesit në Jug Kalimantan
Floating Tregut Muara KUIN në Banjarmasin
Lule Island në Barito Kuala
Goa Batu Hapu në Tapin
Muzeu Wasaka në Londër
Mount Bamega në Kotabaru
Ishull i tronditur në Barito Kuala
Goa Derra në Tabalong
Lugina Kahung në Banjar
Muzeu Mangkurat në Banjarbaru
Candi Laras në Tapin
Rumpiang urë në Barito Kuala
Bregdeti Batakan në Tanah Laut
Fortesë malore Madang në Epërme lumin e Jugut
Bregdeti Takisung në Tanah Laut
Vendet e interesit në Borneo Veriore
Lumi Mushkonja në Nunukan
Plazhi Amal në qytetin e Tarakan
Bregdeti Yellow Toka në Nunukan
Mal Rian në Tana Tidung
Gur Lamapu në Nunukan
Mountain bardhë në Bulungan
Sesayap në Tana lumit Tidung
Ujëvarë Martin Billa në Malinau
Places në Qendrore Kalimantan
Liqeni Tahai në Palangkaraya
Edge Bregdetare Pandaran në Kotawaringin
Parku Kombëtar Tanjung Lëshimi në Kotawaringin
Monument Teatri Sambi në Perëndim Kotawaringin
Muzeu Balanga në Palangkaraya
Park Turistike fantazi Beach në Palangkaraya
Lumi Cascade në Setongah Lamandau Qarkut
Niagara Palei Kodan në Qarkut Lamandau
Kodër statujë në Sukamara
Plazhi kep Nipah në Sukamara
Bird Liqeni në Sukamara
Niagara Stone Mahasur në Gunung Mas
Kepi ​​i Shpresës së Mirë në Perëndim Kotawaringin
Nga lista e tërheqjet turistike që ekzistojnë në sa më sipër është e atraksioneve turistike në të njohur / të njohura, dhe në qoftë se nga lista e mësipërme janë ende të paplota, ne kërkojmë ndjesë. Tani ju lexoni Places Territorit Borneo ishull, mugkin ju janë gjithashtu të interesuar në leximin e atraksione të tjera turistike.
10 Vendet e vizituara detyrueshëm Ambon


Dëgjuar ndonjëherë termin "Ambon Manise '? Termi është quajtur zakonisht mbi ta lëvdonin për shkëlqimin e qytetit të Ambon. Ambon është vizituar nga shumë vende duke filluar nga Evropa, Kina në gjuhën arabe për shkak se ata janë tërhequr nga pasuritë natyrore të kryeqytetit të provincës Maluku. Edhe kineze në shekullin e 7-të e përmend këtë vend si një oazë në mes të oqeanit.Pas më shumë se dhjetë shekuj kaluan, Ambon ende nuk ka humbur bukuri e saj. Zvarrisës bukuri natyrore, e quajnë atë plazh Liang dhe Nusa Pombo që ofrojnë pamje të jashtëzakonshme panoramike e bregdetit. Jo vetëm e natyrshme, Ambon gjithashtu të kurseni një shumë të gërmadha interesante historike për të dijelalajahi.

Duan për të provuar se sa e ëmbël në këtë qytet? Vizitoni 10 atraksionet turistike në Ambon mëposhtme:

1. Nusa Pombo

Nusa Pombo mund të arrihet brenda një ore nga porti në Ambon nga motoskaf. Ishulli është i pabanuar, kështu që ju duhet të sjellë ushqim dhe pije për shije. Nëse ju doni të qëndroni, ju mund të ngritur një tendë këtu. Mos harroni të sjellë kampe gear tuaj dhe të jenë të përgatitur për të ndërmarrë aventurën këtu.

Aktivitete të ndryshme që ju mund të bëni në një vend turistik në Ambon janë not, zhytje, snorkeling dhe trekking rreth ishullit. Nusa Island Pombo memilliki njohur bota nënujore të pasura që qenie vet, si një pikiatë fun.

2. Liang Beach


Plazhi është quajtur edhe ky Hunimua Beach është emëruar nga OKB-ja si plazhet më të bukura në Indonezi në vitin 1991. Sigurisht që kjo nuk është pa arsye, pamjet Ambon ka rërë të bardhë kombinuar me ujë të pastër blu kristal që ju bën kurrë nuk lodhem e shijuar bukurinë e saj.

Valët në plazh nuk është shumë e madhe kështu që është i përshtatshëm për të luajtur me ujë. Nëse ju nuk doni të merrni me lagështi, ju mund të bëj banja dielli në ramps rërë. Selan, një rresht i pemëve gjethe rreshtim plazh ju mund të përdorni për strehim duke shijuar kuzhinën lokale.

Ky vend turistik ndodhet në fshatin Liang, Qarkut Salahutu, ose rreth 40 km nga qendra e qytetit Ambon. Për t'u përfshirë plazh Liang, ju duhet të paguani 15,000 Rupiah.

3. Beach Natsepa


Ende në të njëjtat rrethe me plazh Liang, nuk ka plazh Natsepa e cila gjithashtu ofron bukuri tipike e plazhit. Uji i detit në këto vende është shumë e qartë kështu që ju mund të shihni peshk të notuar me lehtësi.

Lodhur nga peshkimi në plazh?

10 Vendet e vizituara detyrueshëm Ambon


Dëgjuar ndonjëherë termin "Ambon Manise '? Termi është quajtur zakonisht mbi ta lëvdonin për shkëlqimin e qytetit të Ambon. Ambon është vizituar nga shumë vende duke filluar nga Evropa, Kina në gjuhën arabe për shkak se ata janë tërhequr nga pasuritë natyrore të kryeqytetit të provincës Maluku. Edhe kineze në shekullin e 7-të e përmend këtë vend si një oazë në mes të oqeanit.Pas më shumë se dhjetë shekuj kaluan, Ambon ende nuk ka humbur bukuri e saj. Zvarrisës bukuri natyrore, e quajnë atë plazh Liang dhe Nusa Pombo që ofrojnë pamje të jashtëzakonshme panoramike e bregdetit. Jo vetëm e natyrshme, Ambon gjithashtu të kurseni një shumë të gërmadha interesante historike për të dijelalajahi.

Duan për të provuar se sa e ëmbël në këtë qytet? Vizitoni 10 atraksionet turistike në Ambon mëposhtme:

1. Nusa Pombo

Nusa Pombo mund të arrihet brenda një ore nga porti në Ambon nga motoskaf. Ishulli është i pabanuar, kështu që ju duhet të sjellë ushqim dhe pije për shije. Nëse ju doni të qëndroni, ju mund të ngritur një tendë këtu. Mos harroni të sjellë kampe gear tuaj dhe të jenë të përgatitur për të ndërmarrë aventurën këtu.

Aktivitete të ndryshme që ju mund të bëni në një vend turistik në Ambon janë not, zhytje, snorkeling dhe trekking rreth ishullit. Nusa Island Pombo memilliki njohur bota nënujore të pasura që qenie vet, si një pikiatë fun.

2. Liang Beach


Plazhi është quajtur edhe ky Hunimua Beach është emëruar nga OKB-ja si plazhet më të bukura në Indonezi në vitin 1991. Sigurisht që kjo nuk është pa arsye, pamjet Ambon ka rërë të bardhë kombinuar me ujë të pastër blu kristal që ju bën kurrë nuk lodhem e shijuar bukurinë e saj.

Valët në plazh nuk është shumë e madhe kështu që është i përshtatshëm për të luajtur me ujë. Nëse ju nuk doni të merrni me lagështi, ju mund të bëj banja dielli në ramps rërë. Selan, një rresht i pemëve gjethe rreshtim plazh ju mund të përdorni për strehim duke shijuar kuzhinën lokale.

Ky vend turistik ndodhet në fshatin Liang, Qarkut Salahutu, ose rreth 40 km nga qendra e qytetit Ambon. Për t'u përfshirë plazh Liang, ju duhet të paguani 15,000 Rupiah.

3. Beach Natsepa


Ende në të njëjtat rrethe me plazh Liang, nuk ka plazh Natsepa e cila gjithashtu ofron bukuri tipike e plazhit. Uji i detit në këto vende është shumë e qartë kështu që ju mund të shihni peshk të notuar me lehtësi.

Lodhur nga peshkimi në plazh? Ju mund të marrësh me qira një varkë në normën e 20.000 në orë dhe të ndjehen ndjesi e peshkimit në det të hapur. Nëse ju nuk më pëlqen peshkimi, por duan peshk të freskët, të përpiqen për të ardhur në tregun e peshkut i cili është vetëm rreth 700 metra larg nga ky vend turistik. Ju mund të blejnë peshk të freskët kapur nga peshkatarët vendas.

Mos harroni të shijoni sallatë frutash tipike Natsepa Beach. Plazhi është i njohur për sallatë frutash të freskëta janë shitur rreth bregdetit. Fruta të freskëta të tilla si mango dhe salcë arrë shqeme përzier me sheqer kafe do të jetë drekë shumë freskuese në plazh Natsepa.

4. Porta e qytetit Beach


Plazhi është një tërheqjet herë portreti turistike në Ambon cilat janë vizituar. Ndryshe nga plazhet e mëparshme kanë rërë për sunbathing, plazhi është mbushur me gurë. Por kjo nuk do të thotë Qyteti Porta Beach më pak e bukur.

Çfarë është interesante në lidhje me këtë plazh është prania e një shkëmb koral jutting në përbindësh të detit me një vrimë të madhe i ngjan një derë. Splashing ujit nga valët goditur shkëmbinjtë të bëhet një nga pamjet vizitorëve të preferuar. Përveç të zakonshëm në një revistë të mbuluar foto për natyrën, shkëmbinjtë është gjithashtu përdoret shpesh si foto sfond prewedding nga shumë çifte.

Vetëm me shumën 5000, ju mund të gëzojnë bukurinë e tërheqjet turistike në Ambon. Mos u shqetësoni nëse ju harroni të sjellë drekë, sepse këtu ka shumë shitësit të ushqimit.

5. Beach Relax

Si emri nënkupton, plazhi është e përshtatshme për t'u përdorur si vend për rekreacion. Lodhur dhe mërzitur me rutinën e përditshme do të paguhet jashtë në pika turistike në Ambon. Duke shijuar pamjen e plazhit, mos harroni të urdhërojë banane skuqur dhe çaj të ëmbël që u bë një shtyllë kuzhinës këtu.

Ju doni të zhyten dhe periskop, por dembel për të sjellë pajisjet e saj? Qetë, ka një zhytjeje dhe snorkeling pajisje me qira këtu. Ju mund të gëzojnë bukurinë e Bregut Underwater Botërore Relax pa sherr e mbante pajisjeve të zhytjes

10 Places preferuar në Veri Provinca Maluku
1. Fort Orange

Si emri sugjeron, Fort Orange ndërtuar qeverinë kolonial holandez në vitin 1607. Në atë kohë, Fort Orange është përdorur si selinë e VOC para se të transferohet në Xhakarta në 1619. Dikur Fort Orange është përdorur edhe si vendbanimin e holandisht guvernatori i Ternate. Aktualisht Fort Orange është përdorur si selia e ushtrisë dhe policisë në Indonezi, por turistët ende janë të lejuara për të parë madhështinë e holandez fort.

Volcano Gamalama

2. Volcano Gamalama

Kur është fjala për Maluku Veriut me aeroplan, Volcano Gamalama shihet definitivisht nga qielli. Mal të lartë mbi det 1/721 ishte një shënues që ju keni hyrë në provincën e Maluku Veriut. Një vullkan që është në mes të detit është ende aktiv, para viteve 1990, shpesh Gamalama vullkan shpërthen. Interesante, në shpatet e vullkan Gamalama ende mbijetojnë një fshat tradicional të quajtur Fshati Marikurubu cilët ruajnë zakonet e tyre.

3. Fshati Marikurubu

Për të arritur në fshat Marikurubu, ju duhet të ngjiten në malin e zjarrit Gamalama. Ngjiten në majë të malit zjarrit Gamalama jo shumë të vështirë dhe ajo merr vetëm 4 orë. Gjatë kthim prapa, ju mund të shijoni pamje të plantacione vjetra karafil. Ajo është e thënë të rajonit janë pema më e vjetër në botë karafil, ai arriti 400 vjeç. Pemë cuditerisht vjetër ishte ende në gjendje për të prodhuar 400 kg karafil në vit. Pamje nga maja e malit API Gamalaman shumë mbresëlënëse.

4. Goa Sagea

Brenda 5 kilometra nga Veda Qarkut, Qendrore Halmahera, Goa Sagea ka një hyrje të gjerë është 20 metra katrorë dhe shpella deri në 30 kilometra i gjatë! Sagea pjesë në Goa është e mbushur me stalaktite me ngjyra unike. Nuk ka rrezet e diellit në hyrje dhe temperatura e ajrit edhe në Goa Sagea mund të arrijnë nën zero gradë. Edhe pse i keq, shumë udhëtarë janë të tunduar për të kërkuar misterin në këtë shpellë.

5. Morotai Island

Morotai Island duket unike, sepse sipërfaqja është ishull mjaft e sheshtë. Ky ishull i vogël ka një histori të gjatë, kur ai u bë selia e luftës për japoneze gjatë Luftës së Parë Botërore 2. Deri ushtarët e kapur pas aleate dhe duke bërë luftë Morotai Island si një bazë. Natyrisht, kur ujërat e tanishme detare rreth ishullit të Morotai shumë dyqan luftës thesar që është bërë tashmë një atraksion turistik për zhytësit. Automjete të panumërta dhe luftanije që u mbyt në këto ujëra.6. Stone Angus

Rajoni Angus Stone është vend i një rrjedhë lavë që ngrin kur vullkan shpërtheu në 1737. lokacion Gamalama jo shumë larg nga aeroporti. Petrified jet lavë e zezë dhe është tani në anën e majtë dhe të djathtë të rrugës. Një shëtitje në fushën e Angus Stone Hiri Island duke shijuar peizazh mund të na bëjë të imagjinojmë se si i fuqishëm vullkan Gamalama.

7. Halmahera Island

Halmahera Island është ishulli më i madh në provincën Maluku Veriut, mbulon rreth 17 780 metra katrore. Shikim formuar si ishullin Sulawesi, me katër të gadishullit. Kultura Halmahera Island është shumë e veçantë, sepse popullata është një përzierje e portugalisht, guxharati, arabisht, Malajzia, dhe Holanda. Përveç që ka atraksione të tilla si deti dhe vullkan, Halmahera Island gjithashtu ka disa fshatin tradicional shumë interesante për të vizituar.

8. Niagara Cibi CEBI

Niagara Cibi CEBI e cila ka një lartësi prej 14 metra derdhet në Waci lumit dhe në fund boshatis në plazh në Lindjen Halmahera. Për të arritur këtë ujëvarë, ju keni nevojë për një distancë prej 7 kilometra nga Waci me anije per rreth 30 minuta.

9. Kedaton Sultan Bacan

Fillimisht kjo ndërtesë ishte rezidenca e Shah Sulltan Mukhsin. Por përdoret përfundimisht si kedaton Sulltan Bacan sepse kedaton milikSultan Sadik Shah shkatërruar nga Duni Luftës 2. Në fund, ndërtesa zyrtarisht u bë qendra e qeverisë sulltanat Bacan. Deri tani, ndërtesa origjinale është ruajtur ende, përveç kulmi janë rinovuar në vitin 2003.

10. Xhami Sulltani i Ternate

Xhami Sulltani i Ternate ndodhet rreth 100 metra nga Kedaton Sulltani i Ternate. Ndërtuar që nga viti 1606, gjatë mbretërimit të Sulltan Saidi Barakati, xhamia është ndërtuar me strukturë guri të përpunuar. Ngjitës është një përzierje e pemë leh Kalumpang. Ndërtimi tipik i kësaj xhamie, sepse ajo përbëhet nga katër qoshet katrore që imiton formën e një mbivendosje dhe çdo tumpangnya kafaz piramidale të mbushura me 360 ​​copa gdhendur në bazë të numrit të ditëve në një vit kalendarik pas Krishtit.Vende në Rajonin e Java


Vende në Rajonin e Java mund të gjenden në qytete të ndryshme dhe rrethe të cilat kanë një shumëllojshmëri të gjerë të tërheqjet që mund të përdoret si një destinacion për të shijuar pushimet me familjen ose bashkëshorti. Ishulli Java është ishulli më të privilegjuar në Indonezi, provoi se në Java ka një numër të popullsisë më të shumta dhe densest në botë, duke arritur deri në 136 milion njerëz. Sepse meriton ishull i banuar nga 60% e popullit të Indonezisë, Java ka atraksione turistike janë të shumta.

Vende në Rajonin e Java


Tërheqjet turistike në rajon Java janë përhapur gjerësisht përreth, sepse në vetvete Java është e ndarë në dy zona të veçanta, përkatësisht rajon i veçantë i kapitalit (DKI) të Xhakartë dhe Yogyakarta (DIY) dhe ka katër krahinat e West Java, Central Java, Banten dhe Lindjen e Java. Me këto pjesë nuk do të jetë i befasuar nëse në Java, shumë vende që mund të përdoret si destinacione udhëtuar.
Pamjet e mëposhtme në fushën e Java nga Provinca dhe specialiteti fusha, duke përfshirë:

Places në Java Qendrore
Ndërtesa historike Lawang Sewu në Semarang
Borobudur Temple në Magelang
Turizmit fetar në Xhaminë Demak në Demak
Varri i Sunen Muria Kudus
KARTINI Beach në Jepara
Ujëvarë Lawe në Temanggung
Agrowisata Tanjungsari në Wonosobo
Mendut në Magelang
Taman Kyai qëndrueshme në Magelang
Goa Jatijajar në Kebumen
Batu Raden në Banyumas
Bukit Dieng në Banjarnegara
Tempulli Lawang në Boyolali
Pallati mbretëror në Surakarta
Kopshte çaj Kemuning në Karanganyar
Sewu në Klaten
Taman Dayu në Sragen
Gajah Mungkur në Wonogiri
Plazhi Pecatu Guamanik në Jepara
Ambarawa Muzeu hekurudhave në Semarang
Pellgje Renjeng në Brebes
Plazhi Purwahamba në Tegal
Kedung Ombo në Grobogan
Park Uji Thistle në Pemalang
Marina Beach në Semarang
Shpella Manik në Jepara
Meteorit Monument në Temanggung
Turtle Park Oqeani në Jepara
Tregu Klewer në Surakarta
Rezervuarët Cacaban në Tegal
Plazhi Randusanga në Brebes

Places në Lindjen e Java
Ura më e gjatë në Surabaya
Plazhi Balekambang në Malang
Sarangan në Magetan
Mount Bromo në Probolinggo, Pasuruan dhe Lumajang
Bardhë Sand Beach në Situbondo
Detare Turizëm Lamongan (WBL) në Lamongan
Goa Akbar në Tuban
Muzeu nëndetëse në Surabaya
Rezervuari Karang Kates në Malang
Varri i Sunan Giri në Gresik
Sunan Bonang në Tuban
Kopshte çaj në Wonosari
Parku Kombëtar Baluran në Banyuwangi
Jatim Park 1 në Malang
Krater Ijen në Banyuwangi
Surabaya Zoo (KBS) në Surabaya
Songgoriti dush me ujë të nxehtë në Malang
Kayangan Api në Bojonegoro
Plazhi Slopeng në Sumenep
Plazhi Kenjeran në Surabaya
Kep Frog në Lamongan
Plazhi Trigi në Psikologji
Sunen Ampel Surabaya

Places në West Java
Mbretëresha plazh port në Sukabumi
Plazhi Pangandaran në Pangandaran
Mount Marash në Lembang, Bandung
Taman Bunga Nusantara në Cianjur
Curug Cimahi në Cimahi
Krater Puith në Bandung
Bogor Xhennete Botanik në Bogor
Mekarsari në Cullinan Bogor
Wlahar digës në Karawang
Pantai Tanjung Pakis në Karawang
Curug Cigentis në Karawang
Jatiluhur në Purwakarta
Goa Japonia në Purwakarta
Cirata në Purwakarta
Mount Lock në Sumedang
Termike Banja Conggeang në Sumedang
Boom ujit në Lippo Cikarang
Krokodili Indonesia Jaya në Bekasi
Shoals plazh Muara në Bekasi
Ndezur Swimming Pool në Cipanas
Tempulli Cangkuang në Garut
Vullkan në Garut
Cibodas Cianjur
Gunung Gede në Cianjur
Parqet Zbavitje Mangkubumi në Tasikmalaya
Coral Coast tawulan në Tasikmalaya
Situ Gede në Tasikmalaya
Banja termike në Subang
Capolaga Adventure në Subang
Komodo Island në Indramayu

Vendet e interesit në Banten
Bird Island
Krakatau Mountain
Natyra Rezervë Rawadano
Bird Island
I Parqet Kombëtare Ujung KULON
Xhamia e Madhe e Banten
Curug Gendang
Plazhi Anyer
Beach Sawarna
Tanjung Lesung
Pulau Umang
Parqet Sangiang
Karang Bolong Beach

Vendet në rajon i veçantë i kapitalit (DKI) Xhakartë
Ancol
Taman Mini Indonesia Indah (TMII)
Ragunan Zoo
National Monument (Monas)
Circuz Qyteti
Oqeani Park Adventure Water
Monument Soekarno-Hatta
Muzeu Katredal
Reptile Kopshte dhe Muzeu Komodo
Xhakartë Art Ndërtimi
Shesh patinazhi Oqeani
Butterfly Park
Rinia Muzeu Pengut
Plazhi Marunda
Mijë Ishujt
Kineze Indonesian Park Kulturore
Wildlife Bird ose Bird Park
Taman Anggrek
Taman Ismail Marzuki
Muara Angke

Places në Yogyakarta (DIY)
Tempulli Prambanan në Sleman
Parang Tritis në Bantul
Gëzuar Loka Zoo në JL. Botanik 2
Taman Pintar Yogyakarta në JL. Panembahan Senopati 1-3
Niagara Sri gethuk në Playen Gunung
Goa Projektimi Kencono në Gunung
Kaliurang në Sleman Pakem
Muzeu Kekayon në Wonosari
Malioboro në JL. Malioboro
Taman Sari në Bannerman Harjo
Goa vjedhurazi në Bantul
Warungboto në JL. Veteran
Yogyakarta Palace në JL. Rotowijayan
Beringharjo në JL. A. Yani
Jug Sheshi Yogyakarta në JL. Sheshi Jugore
Në mesin e shumë tërheqjet në zonën e Java mund të jenë nga lista e mësipërme mund të jetë informacion për ju që duan të udhëtojnë në Java dhe zonën përreth. Nëse jeni të pakënaqur ose keni vizituar ndonjëherë spote turistike në krye, ju mund të përpiquni për të udhëtuar në zona të tjera.
Places në ishullin Sulawesi


Places në ishullin Sulawesi, shumë prej tyre kanë hasur në çdo krahinë që janë pjesë e ishullit, duke përfshirë Jugut Sulawesi, Sulawesi Veriut, Sulawesi Juglindore dhe Perëndimore Sulawesi. Nga disa provinca në Sulawesi është sigurisht duke pasur një shumëllojshmëri të pamjeve dhe karakteristikat që janë definitivisht të ndryshme nga pamje, parqe, plazhe, lumenj, banja, etj Nëse ju jeni në ishullin Borneo mos harroni të ndaluar edhe me ishullin e Sulawesi, Sulawesi ishull në vetvete, sepse ajo është e vendosur midis ishujve të Borneo, jo aq shumë larg për të marrë udhëtimin. Nëse ju preferoni për të udhëtuar që erë të natyrës, ky ishull është e përkryer për një vizitë. Në të vërtetë, përveç atraksioneve natyrore janë shumë të tjerë, por kjo duket natyra më e përhapur. Nëse ju doni të vizitoni Sulawesi, ndoshta nën listën e tërheqjet turistike mund të jetë burim i destinacionin tuaj të udhëtimit, ndërsa në Indonezi.Lista e vendeve në Sulawesi nga Provinca
- Places në Jug Sulawesi
Plazhi Tanjung bira në Bulukumba
Losari në Makasar
Muzeu Balla Lompoa në Gowa
Somba OPU në Gowa
Niagara Banti Murung në Maroš
Tempe Liqeni në Wajo
Pantai Tanjung Palette në Bone regjencës
Digë Bili-Bili në Gowa
Plazhi Bone Pute në rrethin Luwu
Ishull Kamarrang në Pinrang
Trunk Island Lampe në Sinjai
Londa shkëmb në Tana Toraja
Karaenta Nature Reserve në Maroš
Plazhi Lalombo në Luwu
Shpresoj Island në Jeneponto
Bregdetare Marina Korong Stone Bantaeng
Plazhi Tanakeke në Bantaeng
Termike Banja Kalompie në Barru
Ishull Kadingare në Sinjai
Natyra Banja Ompo në Soppeng
Ishull Selayar në Takalar
Tumonga male guri në Tanatoraja Qarkut
Goa Liang Andolan në Luwu
Plateau Malino në Gowa
Detare Park Mallusetasi në Barru

- Places në Sulawesi Veriut
Sinaden ishull në Manado
Plazhi Lakban në Minahasa
Parku Kombëtar Tangkoko në Batu Putih Veriut Bitung
Volcano Underwater Mahangetang në Sangihe
Lihaga Island në Minahasa Veriut
Linow në Manado
Bunaken Island në Gjirin e Manado
Kodër Lutja Tomohon në Manado
Hill Dashuria Kanonang në Minahasa
Klabat në Minahasa
Plazh Kora-Kora në Minahasa
Liqeni Tondano në Tomohon
Plazhi Likupang në Minahasa
Pulau Lembeh në Bitung
Mahawu në Tomohon

- Vendet e interesit në Sulawesi Juglindore
Plazhi Nirwana në Bau-Bau
Parku Kombëtar Wakatobi në Wakatobi
Niagara Moramo në Konawe Lindje
Nambo Beach në Kendari
Liwutongkidi në Buton Island
Buton Kalaja në Buton
Niagara Lahundape në Kendari
Ishull Sagori në Bombana
Plazhi Toropina në Konawe
Beach takim në Wakatobi
Termike Banja Mongolo në Kolaka
Goa Liang La Kalombo në Muna
Cluster bazilikën ishull në Buton
Tanjung Bunga në Bombana
Teluk Kendari në Kendari
Pellg udhëtimit në Kendari
Goa natyrore në Wakatobi
Ishull Malangke në Bombana
Tanjung Boti Kolo në Jug Konawe
Plazhi Kancinaa në Buton
Tanjung Dru Wind në Kolaka
Plazhi Meleura në Muna
Rafting në Konawe Veriut
Bregdeti Sapiri kep në Kolaka Veriut
Napier Island në Bau-Bau
Niagara Sangkona në Bombana

- Places në Perëndim Sulawesi
Plazhi Palipis në Polewali
Plazhi Dato në Majene
Plazhi Manakarra në Mamuju
Niagara Indo Rannuang në Polewali
Niagara Limbong Kamandang në Polewali
Sekka digë-Sekka në Polewali
Niagara Sambabo në Mamasa
Plazhi Mampie në Polewali
Plazhi Bahari në Polewali

Në mesin e shumë tërheqjet në Sulawesi kthehet turizmin dominues plazh në fusha të ndryshme të provincës në ishull. Shpresojmë të dhënat e mësipërme mund të frymëzuar udhëtimit destinacionit ishullin e Sulawesi
Places në Sumatra Rajonin Island

Tërheqjet turistike në Sumatra është një destinacion turistik i cili tërhoqi vëmendjen e turistëve vendas dhe të huaj. Nëse jeni të interesuar në vizituar ishullin e Sumatrës, natyrisht ju do të gjeni shumë atraksione turistike që ekzistojnë në zonën e ishullit, si ishullin e Sumatrës është shumë e gjerë dhe është ishulli i 6 më i madh në botë, nuk është çudi se ishulli ka shumë pika turistike që mund të përdoret si një destinacion turistik në pushime ose në kohën e tyre të lirë.
Places në Sumatra Rajonin Island

Tërheqjet turistike në rajonin e ishullit Sumatra mund të gjenden në shumë qytete dhe krahina të ndryshme, për shkak se ishujt në Indonezi është me të vërtetë e ndarë në mesin e disa krahinave pikën e West Sumatra (West Sumatra), South Sumatra (Jug Sumatra), Sumatra Veriut (North Sumatra ), Jambi, Lampung, Riau, Bengkulu, Aceh dhe Riau. Sigurisht ka disa krahina pamjeve të ndryshme, të tilla si:
Places në West Sumatra
Sianok Canyon në Bukittinggi kab.Agam
Sikuai në Padang
Anai Valley Nature Reserve në Tanah Datar
Ujëvarë Valley Harau në Harau KAB. Pesëdhjetë Koto
Pagaruyung pallati në Tanah Datar
Liqene binjake në Solok
Lake House në Agam
Liqeni Batur në rrethin. Solok dhe Kab. Flatland
Langkisau kodër Painan City - South Coast
Ishull Cubadak në Padang
Panorama Tabek Broken në Padang
Root Ura në Padang
Fuqia Tri Eka Muzeu Dharma në New York City
Plazhi Gandoriah në Kota Pariaman

Vendet e interesit në jug të Sumatra
Lumi Mana në Lahat
Niagara Bedegung Bedegung qarkut rural. Tanjung Agung
Tempulli Bumi Ayu në fshatin Brits rrethit. Tanah Abang Sumsel
Ampera urë në Palembang
Ujëvarë Angel në Lahat
Niagara Temam në Lubuk Linggau
Arkeologjik Parku mbretëria e Sriwijaya në Palembang
Tekurep krater në Palembang
Plateau Pasema në Lahat
Ishull Kemaro në Palembang
Kodër Siguntang në Palembang
Muzeu Negri në Palembang e Jugut Provinca Sumatra
Goa Putri në Oku
Mount Serelo në Lahat
Niagara Lematang në Palembang
Zoo Rebang Kemambang në Lahat
Hot Cape Rruga në Lahat
Mount Dempo në Bengkulu

Vendet e interesit në Sumatra Veriut
Liqeni Toba në Medan
Qyteti Green Hill në Medan
Sipiso-piso në Karo
Liqeni Siombak në Medan Marelan
Gundaling kodër në Medan
Samosir Island Samosir
Waterfall dy ngjyra Deli Serdang
Bukit Lawang në Langkat
Mount Sibayak në Karo
Plazhi Lagundri në Jug NIAS
Plazhi Sorake në NIAS
Maimun Palace në Medan
Xhamia e Madhe e Medan
Linting liqen në Medan
Vendet e interesit në Jambi
Liqeni Kerinci
Goa Tiangko - Merangin
Termike Banja Semurup
Kerinci Parku Kombëtar
Temple Muaro
Familja Citra Indah Park
Muzeu Negri Jambi
Ujëvarë Telun Berasap
Taman Rimba
Park Mangani Mangurai
Liqeni Sipin

Vendet e interesit në Lampung
Turizëm Park Green Valley
Udhëtoni kampoeng Tabek Bukur
Beach mutun
Arkeologjik Parku Pugung Raharjo
Mënyra Kambas Parku Kombëtar
Tanjung Setia Beach
Gjirit Kiluan
Bumi Kedaton Resort
Bardhë Sand Beach
Island Varri
Kulla siger
Beach Mandiri
Labuhan Jukung Krui
Banana Island
Bukit Barisan Parku Kombëtar
Breshka rob Muara Tembulih

Places në Riau Archipelago
Mount Daik
Island thumbues
Xhamia e Sulltan
Gunung Bintan
Barelang
New Strait
Pasir Panjang

Places në Aceh
Niagara Blang Swimming
Mount Selawah Agam
Mount Borni Telong
Kuala Merisi
Plazhi Lampuuk
Iboih
Fresh Deti Liqeni
Niagara Suhom
Plazhi patëllxhan
Aly Muzeu Hasymi
Kuala bregdetit Parek
Monumentet islame mbretëria Peureulak
Sand Beach Saka
River Rafting Teunom
Atol
Gjirit Rigaih
Goa Klongsong
Pantai Batu Batu Bertupang

Places në Bengkulu
Testet Liqeni
Rat Island
Fort Fort Marlborough
Long Beach
Monument Thomas Parr
Muzeu Negri Provinca Bengkulu
Duayu plazh Sekundang
Harum liqeni Bastari
Bukit Kaba
Kreu Niagara i Siring
Plazhi Padri shkel

Vendet e interesit në Riau
Parqet Andam Dewi Bengkalis
Taman Alam Mayang Pekanbaru
Siak Palace
Muara Takus
Liqeni Limbungan
New Strait
Liqeni Napangga
Xhami An-Nur

Që vendet e informacionit në Rajonin e Sumatra Island në krahinë, vende turistike në vendet turistike më të frekuentuara nga turistët.


No comments:

Post a Comment