!-- Javascript Ad Tag: 6454 -->

Tuesday, August 18, 2015

Zemërimi i Perëndisë kundër popullit të Historisë, edhe ndodh në njerëzit sot.

Udhëtim nuk ishte përfunduar (349)

(Pjesa 349), Depok, West Java, Indonnesia, 18 gusht 2015, 13:38 pm).

Zemërimi i Perëndisë kundër popullit të Historisë, edhe ndodh në njerëzit sot.

Zemërimi i Zotit kundër Umetit mëparshëm siç është thënë në el-Kuran, si dënim që i ndodhi popullit të Nuhut, të profetit Shuajbi, Sodomës urban, populli i Lutit dhe Faraonit, si një mësim për njerëzit kur kundërshtare Perëndia nuk duan të besojnë, i shoqëruar partnerë me Perëndinë (adhurim pos All-llahut), duke bërë shkatërrime në tokë, si vëllezërit vrasin muslimanët shokët e tyre, ose të bëjë shkatërrime në tokë, atëherë dënimi në formën e tërmeteve, tsunami dhe fatkeqësitë e tjera do t'i kapë popullin e sotme, periudha umeti pas Profetit Muhamed u dërgua si një engjëll i Perëndisë.

Revealed, mister argumentet e Perëndisë në 25-4-2015 Nepal Tërmeti

lokasi_gempa_dan_candi_25_4_2015Sebuah tërmetit shkatërrimtar ndodh, e shtune 25-4-2015 datën, Tërmeti Nepal, 1.000 evropianët dhe 6621 Tërmeti shpallur i zhdukur vrarë në Nepal, Survivor vogla mundshme Ka në mes të rritjes së optimizmit, Nepal Tërmeti Vdekja Toll arrin 7365

Numri i të vdekurve nga tërmeti që tronditi Nepal më 25 prill është rritur për 7365 njerëz dhe një numër të lëndimeve të regjistruar 14 366 njerëz, ndërsa autoritetet shtetërore filloi të përgatisë skemën e rindërtimit.

Përhapur spekulime si një gjë e natyrshme, Urime Story 'Shtëpia bead perëndeshë' në Tërmeti Nepalsimbol_99_pada_gempa_nepal_25_4_2015

Liputan6.com, Katmandu - Kur një tërmet shkatërrues goditi Nepal javën e kaluar, jo vetëm shkatërruar shtëpitë. Ndërtesat historike të tilla si tempujt dhe statujat në Darbar kryesore sheshin në Katmandu shembur. Por cuditerisht, shtëpia e një vajzë 9 vjeçare i cili ishte nderuar si perëndeshë është ende në këmbë. "Ai na mbron," tha Durga Shakya, një shtëpi roje apo perëndeshë Kumari Samita Bajracharya, i cili si të gjithë adhuruesit vijnë nga bashkësia vendase Newar në luginën Katmandu, cituar nga VOA News, të dielën (2015/05/03). "Shikoni përreth, shtëpi Kumari mbeten drejtë. Vetëm një çarje të vogël në njërën anë, por përveç kësaj asgjë. Edhe në të, nuk ka mallrat janë duke rënë, çdo gjë është e mirë, "tha Durga.

Vini re e të dhënave që të gjithë mund ta lexoni atë, dhe mos harroni ky tërmet shkatërrues ndodh drejtë datën mengapat 25-4-2015? pse jo datat e tjera? ... Deri sa një tërmet ndodh Nepal realitetin, Niveli Ground Ngritja Një Meter

Kush është mishërimi i perëndeshës Kumari këtë? Sipas Wikipedia, Kumari (fëmijë) kumari_nepal

Kumari, apo Kumari Devi, ose Goddess Living - Nepal është një traditë e adhurimit të rinj vajzat para-pubescent si manifestime të energjisë hyjnore femërore apo Devi në traditën Hindu fetare. Kumari tha, vjen nga Sanskrit që do të thotë Kaumarya "virgjëreshë", do të thotë gratë e reja të pamartuara në Nepal dhe disa gjuhë indiane dhe është emri i perëndeshës Durga si ...... Aplikantit fëmijëve vizitoni Kumari në dhomën ku ai ishte ulur mbi një fron luan ari. Shumë nga ata që e vizitojnë janë ata që vuajnë nga çrregullime të gjakut ose menstruale pasi Kumari besohet të ketë kompetenca të veçanta mbi këtë sëmundje. Ai u vizitua edhe nga burokratët dhe zyrtarë të tjerë të qeverisë. Përhapur aplikanti sjellë dhurata dhe flijime ushqimore në Kumari, i cili mori ata në heshtje. Pas mbërritjes, ai ofroi atyre të prekur apo të puthur këmbët e tij si një akt i devotshmërisë. Gjatë kësaj audience, Kumari është monitoruar nga afër dhe veprimet janë interpretuar si një parashikim të jetës së ankuesit ', për shembull, si më poshtë:

Qarë apo qeshur me zë të lartë: sëmundje serioze ose vdekje
Qaj apo fshij sytë tuaj: vdekjen e menjëhershme
Duke u dridhur: Paraburgimi
Duartrokitje Hand: Arsyeja frikë Mbret
Zgjedhja ofertat ushqimore: humbje financiare

Nëse Kumari mbeti i heshtur dhe pasiv të gjithë audiencën, njerëzit e saj të largohen të lumtur. Kjo është një shenjë se dëshira e tyre është dhënë.

Ky incident ka pasur edhe në praktikë në Indonezi në një tjetër shkallë, domethënë gur magjik Ponari me mijëra vizitorë në vitin 2009 tahubn më parë

Ponari-dhe-guri-ajaibnya_sctvpengunung ponariPonariEntah si një rastësi apo jo, atëherë Ponari arritën P = 16, etj në këtë mënyrë arriti në 73, atëherë Kumari gjithashtu K = 11 dhe kështu me radhë janë të numëruara edhe 73situ_gintung_27_maret_2009_dan_kak_seto_ponari_kehadiranNya

Pas nderimit të tepruar, duke zhytje guri magjik në ujë dhe ujë të pijshëm, papritmas Takon 27-3-2009, ka gintung thyer prishësh kryeqytetin, dhe jo për Ponari. Kjo ka në warningkan para fatkeqësive të ndodhë kur një aktivitetet çuditshme kryer, në njoftim paralajmërues nën iniponari_dan_batu_ajaibnya

Shënim Ponari Kombëtar-me-up shifrat vizituar Ponari

ponari_kak_setoDan shtëpi kak Seto janë prekur nga fatkeqësia e përmbytjeve atje gintung, dhe pas një tërmet masiv ka ndodhur në një hapësirë prej 99 si një simbol i lehtë për ta ingatgempa_cina_12_5_2008_tsunami_jakarta_27_3_2009_gempa_padang_30_9_2009Bagaimana tërmetit Nepal me Indonezi? vini re foton e mësipërme, kur ka gintung u mbajt më 27-mars-2009, 99 + 88 ditë ndodhi Padang Tërmeti 30-9-2009, ...... Pas Nepal, tërmet i madh 'hijesh' Padang?

Sunny pasdite në dimër E hënë, January 15, 1934. Shumica e Katmandu ekzistojnë në fushat apo në tarracë në çatinë e shtëpisë së tyre, të gëzojnë pamje të qiellit blu dhe një erë të ftohtë nga perëndimi.

Papritmas, një gjë e çuditshme ka ndodhur. Njerëzit ngriti sytë dhe ishte i habitur për të parë qindra - edhe mijëra - e zogjve fluturues në të gjitha drejtimet në të njëjtën kohë. Qenve leh ndërtojnë, kafshët ngathët shqetësuar. Në rreth 14:28 kohës lokale, toka u drodh, toka dukej për të lëvizur, undulating si valët në oqean.

Momente më vonë, të gjitha që mbetet është shkatërrimi. Shtëpitë janë bërë rrafsh me tokë, tempuj shembur, çarje të gjata ndarë rrugët. Retë e dendura të pluhurit në rritje në qiell. Vetëm në një çështje të minuta, 17,000 njerëz kanë vdekur në Nepal dhe Bihar, Indi veriore. Shumica e viktimave janë ata që janë në luginën Katmandu ... .. nuk ka tërmet në 1255, një e treta e popullsisë vdiq luginën Katmandu. "Mbreti i Nepalit, Abhaya Mallajuga vrarë nga i njëjti tërmeti," tha Laurent Bollinger, Komisariati seismotectonician për Energjinë Atomike të Francës, siç citohet nga LiveScience internetit shkencës. ... A mund të parashikojnë tërmetet? Përgjigja është jo, "tha Peggy Hellweg, menaxher i operacioneve Sizmologji Laboratori Universiteti i Kalifornisë, Berkeley ... .. Duke vizituar shtetin e Bihar, një nga zonat e tërmetit më të keq në vitin 1934, Mahatma Gandi tha se tërmeti ishte fati" hakmarrje "për dështimin e Indisë hequr sistemin e kastave ... ..

Megjithatë, as Gandi e as shkencëtarët në vitin 1930 nuk e di, shiu që mbush lumenjtë të mëdha në Himalajet dhe derdhet në Detin e Bengal është një pjesë thelbësore e procesit.

Dr Pierre Bettinelli ishte shkencëtari i parë, i cili në vitin 2007, tregon një shi të madh derdhje - më i madh pas basenin e Amazonës - ndikon e tërmetit në Himalajet.

Nga shkretëtirat e Algjerisë, ku ai hulumtuar shpimit të naftës - një nga shkaqet e tërmeteve janë shkaktuar nga aktivitetet njerëzore - shkencëtari foli në Newsweek. "Imagjinoni një copë druri në ujë - që është pjatë indian - Injaklah me këmbët tuaja. Kështu, duke krijuar presion, ndërhyrje me ujë përreth. I tillë ishte përmirësimi i ngjarjeve sizmike në periferi të defektit. "Mount Everest në kufirin e Nepal është rezultat i jostling pafund në mes të Euroazisë dhe pllaka tektonike indiane, një fenomen natyror që mund të çojë në një katastrofë. "Efekti i bën Nepal ardhja e shpejtë e tërmetit," tha Profesor Roland Burgmann i Departamentit të Tokës dhe të Tokës Shkenca, Universiteti i Kalifornisë, Berkeley. Megjithatë, askush nuk mund të konstatojë, segmenti u rrëzua në një çështje ditësh, muaj, vite, apo dekada ....

Kërcënimet tërmet 8.9 magnitudë në Padang

Natë të qetë u kthye në një protestë, e diel, nëntor 25, 1833 në rreth 22:00 pm. Në atë kohë, tërmet me një forcë prej 8,8-9,2 të shkallës Rihter, qendra ndodhet në brigjet perëndimore të Andalas. Shkaku është këputje e segmentit lug Sumatra bashku 1.000 km. Tërmet i fortë ndjeu në Padang, West Sumatra. Fillimisht, dridhje konsiderohet normale. Megjithatë, goditje e fortë e ndjekur ....

njerëz panik ndjerë dridhen tokë nën këmbët e tyre. "Ndriçuar nga hëna, asgjë për të parë ndërtesat dhe pemë tronditi, breshëri të ujit në mes të çara u shfaq në tokë me forcë të madhe, tejmbushur lumenj, oqeanet bubbling."

Dr. A.F.W. Stumpff vuri në dukje, në gusht, shtator dhe tetor është vërejtur të ndodhin ngrohjes dhe lagështia ekstreme. "Ndërsa në ditën e tërmetit (ai shkroi atë në 24 nëntor), karakterizohet nga një heshtje të thellë të gjithë universit. Shumë njerëz nuk e kuptojnë. "Incidenti ndodhi vetëm tre minuta, por ndikimi ishte i madh. Tërmeti shkaktoi një tsunami që goditi bregun perëndimor të Sumatrës, me zonën më të afërt të Epiqendra ishte Pariaman Bengkulu.

"Nëse ti i pyet, se ku është tërmeti tjetër i madh do të ndodhë, prova më e fuqishme çon në det të hapur Sumatra," tha ai.

A tërmet i mundshëm në Padang lidhje me tërmetit në Nepal?

Intervistuar veç e veç, sizmologët nga Instituti indonezisht e Shkencave (LIPI) Dr Danny Hilman tha, nuk ka. "Ajo është e lidhur rajonale, ekziston një rreth i kthesën energjisë. Por kjo është larg. Ndarja e deri në mijëra kilometra. Ndërsa lëvizja (pjatë) dje vetëm pak metra larg. Pra, jo të vërtetë një tërmet i madh (në Nepal) mund të shkaktojë një tërmet në Indonezi, "tha ai kur intervistuar Liputan6.com.

"Në qoftë se ka pasur një tërmet në Padang, kjo është për shkak se ajo është cikli," shtoi ai. Danny shtuar, në megathrust Mentawai parashikimin e tërmetit - e cila është vlerësuar të arrijë 8,8-8,9 forcën magnitudë - nuk ndodh. "Gënjeshtër Megathrust në bregun perëndimor të Sumatrës, filloi Andaman, Aceh, NIAS, deri në ngushticën e Sunda, Java, Bali, Lombok," tha Danny. "Në Sumatra, Aceh është e ndarë (aka tërmet ndryrë up energjisë), NIAS tashmë jashtë, Bengkulu tashmë jashtë. Mentawai jo jashtë, "tha ai.

7.6-magnitudë tërmet që tronditi West Sumatra dhe u vranë 1117 njerëz më 30 shtator 2009, tha Danny, ndodh në segmente të tjera. Jo Mentawai. "Niveli energjisë në Mentawai tashmë të plotë, tashmë në fund të ciklit. Teorikisht mund të ndodhë sot ose nesër ... "

Shënim tërmeteveATHINE Nepal, me 99 + 88 ditë më parë është një ditë e rëndësishme dhe historike për Indonezi

jokowi_dilantik_gi_disambar_petir_membentuk_88kode_aneh_cincin_raksasa_gunung_slamet_88_11_sep_2014


Nepal tërmet 25-4-2015 u ngarkuar mesazh 99 Gjithashtu
Shënim tërmet këtë Nepal, pastaj u bë e diskutueshme, vajzë shtëpi si simbol i perëndeshës hindu Durga qëndrimit në këmbë Kur Tërmeti Nepal Shënim simbol lehtë për të kujtuar 99 më poshtë

fakta_gempa_nepal_25_4_2015Secara fakte dhe të prekshme simbol 99 është një fakt universal që, kur një tërmet ndodh sinkrone 2014/11/22 në Japoni dhe Kinë, të përhapej 99 + 55 tërmet ka ndodhur Nepal

Realiteti gempa_nepal_25_4_2015_154_hari_gempa_jepang_cina_22_11_2014Sebuah kur Nepal, ku N = 14, E = 5 ff = 48, pastaj 99 ri-shfaq simbol

simbol_99_pada_gempa_nepal_25_4_2015

Një fakt i çuditshëm që Ftuar Marabahaya

Një simbolet binjake e vërtetë dhe zgjeruar nëpërmjet Hercules avionëve Fall, regjistruar Jokowi 20-10-2014 betuar të jetë president, atëherë 99 + 99 + 55 ditë është 30-6-2015, Hercules Aircraft Viktima ra në një shumë mjaft,


Mos harroni periudhën e errët kur Herkules ra 30-qershor-2015 dhe përmban një hapësirë binjake, deri tërmetit shkatërrimtar që ndodhi Nepal 25-prill-2015

Gamë 33 ditë pas inaugurimit 20-10-2014 Japonia dhe Kina Tërmeti ka ndodhur në datën Binjake 22-11-2014
Do të jenë dy prej mistereve më të mëdha të këtij tërmeti që ndodhi, si pjesë e kujtesës së një ngjarjeje në Indonezi, e cila sapo ka ndodhur, vini re imazhet e mëposhtme në varg binjak, lexoni Misterin e çuditshme e dy tërmete në Japoni dhe Kinë

misteri_dua_gempa_22_11_2014_jepang_dan_cina

Tërmeti trondit Nepal 25-prill-2015, 187 (99 + 88) ditë pas Jokowi inauguruar
Një errët tërmet rentetang histori ka ndodhur në Nepal 25-prill-2015 si një hapësirë binjak i presidentit Jokowi,

lexojnë, 25-4-2015 Nepal Tërmeti Regjistruar në Al-Kuran

gempa_nepal_25_4_2015_154_hari_gempa_jepang_cina_22_11_2014

Aeroplani Herkules Fall 30-Qershor-2015, Range 253 (99 + 99 + 55) ditë pas Jokowi inauguruar
Ngjarjet e errëta të HERKULES ra 30 qershorit-2015 (shih Magic, Hercules Aircraft Fall 30 qershor 2015 në Medan kanë shkruar mbi Al-Kur'an)

Rënia pesawat_herkules_jatuh_30_juni_2015Rentetan ngjarje Herkules regjistruar në imazhin më poshtë

rentetan_sebelum_hercules_jatuh

Aeroplani-nga-avion Fall / problematike, siç është paraqitur më poshtë duke deklaruar se Renia avioni Herkules 30-Qershor-2015, Range 253 (99 + 99 + 55) ditë pas Jokowi përurohet 20-10-2014

rentetang_pesawat_jatuh_sebelum_hercules_jatuh_30_juni_2015

F-16 F-16 për hir të rënies apo rrëshqitjes një simbol F-16 është F = 5, deri në 5 + 1 + 6 = 22, vetëm në kohë për inagurimin e Jokowi, Misteri i çuditshëm Avioni F-16 Burn & Fall Fall Fall nga katëshe TNI Satgultor Ceremonia e inaugurimit Jokowi ... histori të tjera një rënie nga TNI Satgultor Anëtare katëshe në Jokowisimbol_kembar_aneh_tanda_dari_langit përuruese Ceremonia

Përveç Ponari i cili ka dëshmuar një shqetësim të çuditshme dhe të ftuar, në Indonezi edhe gjë e çuditshme ka ndodhur, kur në vitin 2006 një tërmet Yogya 27-Maj-2006.


Në atë kohë personazhi kryesor është historia e kampionit Marijan njohur si trim labuhan, lexoni Zanafilla Odd-Odd Para Mbah Marijan Vdiq

Bagus Kurniawan - AFP
Sleman - kujdestar i malit Merapi, PR Suraksohargo i njohur më mirë si Mbah Marijan udhëhoqi Alit port procesion në Portën Srimanganti ose Pos 2 Merapi. Alit Ceremonia port e cila bie çdo vit më 30 kalendarin Rejeb javaneze 1939 është bërë për të përkujtuar pallati jumenengan apo në fronin e Sri Sulltan HB X si mbret KRATON Ngayogyakarto sulltanat. Merapi Labuhan ceremoni tradicionale të shtunën (26/08/2006) në fshat e Kinahrejo, fshati Cangkringan Sleman Umbulharjo i cili është edhe qëndrimi i kujdestar Merapi, Mbah Marijan. Procesion është mbajtur një ditë pas ceremonisë portit Parangkusumo në Bantul. Para procesion, të premten është bërë ubarampe ceremoninë port dorëzimit të dërguarit mbretërore ndaj zyrtarëve në Cangkringan Sleman. Nga rrethi, mallrat do të dilabuh këtë pasdite do t'i dorëzohet kujdestarit Merapi, për t'u varrosur. Re të shtunën në mëngjes, procesioni fillon udhëhequr port Mbah Marijan së bashku me disa courtiers tjera mbretërore. Qindra njerëz morën pjesë mbushur shtëpinë Mbah Marijan për të dëshmuar këtë procesion vjetor.

mbah_marijan_tv_one_2Sebelum procesion procesion fillon, qytetarët që duan ngalap bekimin ngjit ekzistues parë nëpër pjesën jugore të kthim prapa. Dawn ka shumë banorë të cilët u mblodhën në pavijon port Srimanganti fillon vendin procesion në Post 2 në rajon i cili është kufiri vegjetacioni pyjor Kendhit Merapi. Nga mëngjesi deri ngjarja u zhvillua një qiell të qartë me temperatura rreth 20 gradë Celsius. Përpara ceremonisë të mbajtur port që të premten pasdite deri të shtunën në mëngjes, Merapi ishte e dukshme, edhe pse pak ditë para malit ishte mbuluar gjithmonë në mjegull. Disa nga pikat dilabuh shumë si tetë llojet e mbulon, pëlhurë Sinjang cangkring, jasemini semekan gadhung, bango semekan refuzuar, yudharaga peningset, shall cindhe, rroba shall poleng, parfum, temjan njëqind, kepeng dhe disa oferta, duke përfshirë oriz plotë ingkung danlain tjetër.

mbah_marijan_minta_sesuatu

Të gjitha port ubarampe kryer nga oborrtarësh. Mbah Marijan vetë drejtpërdrejt të çojë procesion si një pacesetter. Shoqëronte gjatë procesionit zgjati deri në drejtim të vendit në POS 2 disa anëtarëve DIY ekipit Shpëtim dhe vullnetarë tjerë. Pas këmbë rritje për rreth 2 orë, grupi arriti në vendin e ceremonisë. Qindra njerëz të cilët erdhën për herë të parë dhe të cilët kishin ardhur së bashku grup Mbah Marijan u ul rreth një procesion. Pas wilangan apo kontrolluar një nga një sendet të jenë të dilabuh. Pasi shpalli të plotë të gjithë port ubarampe vonë në hapësirën e dhënë. Së bashku me temjan djegur duke u lutur për sigurinë. Përfundoi duke u lutur mallra dilabuh qytetarët pastaj kontestuara që duan ngalap berkah.murid_mbah_marijan_bawa_keris_benderaUbarampe që dilabuh atë si një formë e aplikimit për të marrë mirëqenien dhe sigurinë, veçanërisht në Sulltanit, shteti i Indonezisë, Yogyakarta KRATON Yogyakarta dhe qytetarët e saj janë dhënë tërësisht larg nga siguria në fatkeqësi të ndryshme sidomos Këtë vit pas shpërthimit të Merapi ose fatkeqësive të ndryshme dhe fatkeqësi të tjera. Port është gjithashtu një haraç për princin e malit Merapi, i cili çoi gjyshja Kyai fshij Jagad, Profesor Rama, profesor Ramadi, Krincing Wesi, Branjang Wire, Sapu Angin, Mbah Lembang Sari, Nyai Gadhung Mlati dhe Kyai Megantoro të cilat janë si sundimtar i malit Merapi. (Jon)

Në atë kohë (2006) Mbah Marijan kanë ikur datën e saktë Merapi 14-Qershor-2006, deri në simbol 99 në tërbim kjo merapi


hapësirë merapi_meletus_14_juni_2006_dan_tanda_kiamat_55Perhatikan i unik dhe të lehtë-për-mend pas, në mesin e Awan Hot Merapi 14-qershor-2006, atëherë 33 të nesërmen ndodh tërmeteveATHINE dhe cunami pangandaran 17/7 / 2006.awan_panas_merapi_14_6_2006_33_hari_tsunami_pangandaran_17_7_2006Labuhan ajo është gjithashtu një haraç të sundimtarit të malit Merapi, i cili çoi gjyshja Kyai Fshij Jagad, Profesor Rama, profesor Ramadi, Krincing Wesi, Branjang Wire, Sapu Angin, Mbah Lembang Sari, Nyai Gadhung Mlati dhe Kyai Megantoro të cilat janë si sundimtar i malit Merapi.

A 33 që bartin mesazhe 66 mënyrë që të formojnë 99, i cili eshte 66 kjo?

14/06/2006 koha marijan_dan_kode_66Rentang, tjetër, Mbah Marijan nuk mbijetojnë kur retë ndezur ngrohjes Merapi dytë 26-tetor-2010, dmth 1595 ditë në increments e 99 × 16 + 11 ditë, dhe çuditërisht një hapësirë prej 99 në dy ngjarje iniawan_panas_merapi_14_6_2006_dan_26_10_2010Sesungguhnya Ne kujdeset për ju se ata që tallen, ata të cilët e konsiderojnë ekzistencën e perëndive të tjerë pranë Perëndisë; atëherë ata së shpejti do të dinë (Surja 15: 95-96)

Një simbol 99 i cili shfaqet në dy ngjarje të ndezur retë ngrohjes Merapi

merapi_meletus_26_oktober_2010_sebagai_tanda_KekuasaanNya

Nëse tërmet 25-4-2015 Nepal nuk merr shumë mençuri për të kuptuar simbolin e 99 (të tilla si Ponari dhe Mbah Marijan), atëherë një ditë kjo do të ndodhë përsëri për të realizuar rëndësinë e një 99 dmth, të çuditshme, është Shenjat Perëndia shfaqet në tërmet 25-4-2015 Grevat Nepal?

"Ai është All-llahu, nuk ka Zot / zot (të denjë për adhurim) pos Tij, Ai ka atributet asmaa'ul (emrat e mirë)." - (Sure Ta-Haa: 8) Thuaj: "Thirrni Allahun ose të thërrasë Ar Rahman. Nga cilado emri ju thërrisni, Ai ka al asmaa'ul Husna (emrat e mirë) dhe mos e fortësoni zërin tuaj në salatmu dhe gjithashtu nuk e ulin atë dhe të gjejnë një terren të mesme midis "- (Sure el-Isra ': 110) "Allahu ka Esma 'ulHusna, atëherë memohonlah Atë me emrin e mirë që ..." - (Kur'an, El-A'raf: 180)

5. Irani

Unknown tërmet me magnitudë goditi 200 milje nga verilindje Irani, me epiqendër direkt nën qytetit Demghan, e cila në atë kohë u bë kryeqyteti i këtij vendi Ayatollah Khomaeni.

Ngjarjet që ndodhën më 22 dhjetor 1856 që shkatërroi shumicën e rajoneve të Demghan qytetit dhe fqinje. Rreth 200,000 njerëz kanë vdekur në fatkeqësi.

Përveç kësaj, ende në të njëjtin shtet, një incident i ngjashëm ndodhi edhe në Ardabil, më 23 mars 1893. Madhësia e tërmetit është i panjohur ishte vrarë 150.000 njerëz.

6. Japonia

Tërmet 7.9-magnitudë pranoj Kanto, Japoni më 1 shtator, 1923. Kjo ngjarje solli shkatërrim ekstreme në zonën e Tokio-Yokohama. 142 800 njerëz vdiqën në tërmetit.

Edhe pse i njohur më mirë si Tokio tërmet i madh (apo Tokio zjarrin e madh), dëmi më i rëndë ka ndodhur në Yokohama.

7. Turkmenistani

Madhësia 7.3 Tërmeti solli dëm ekstreme në Ashgabat (Ashkhabad) dhe fshatrat përreth. Pothuajse të gjitha ndërtesat shembur, cemento dëmtuar rëndë, dhe trenat e mallrave nga shinat.

Mijëra njerëz u vranë në 5 tetor 1948 incident. Dëmtimi dhe viktima edhe ka ndodhur në zonën e Darreh Gaz në Iranin fqinj.

Një deklaratë për shtyp nga qeveria e sapo pavarur në 9 dhjetor 1988 thekson se numri i të vdekurve arriti në 110.000. (Ali)

3. Indonesia

9.1 tërmet me magnitudë tronditi Aceh, Indonezi, më 26 dhjetor, 2014. Ky Lindu është fatkeqësi e tretë më e madhe në botë që nga viti 1900 dhe më e madhe që nga viti 1964. Gjithsej 227 898 njerëz të vdekur apo të zhdukur në këtë incident.

Përveç kësaj, rreth 1.7 milion njerëz të zhvendosur nga tërmeti. Tërmeti shkaktoi gjithashtu një cunami në 14 vende të Azisë Jugore dhe Afrikën Lindore.

4. Haiti

Tërmeti që goditi Haitin arritur 7 SR. Në incidentin që ka ndodhur më 12 janar 2010, i cili vrau 222 570 njerëz.

Sipas vlerësimeve zyrtare, 300,000 u plagosën gjithashtu, 1,3 milion bë refugjatë, dhe 97 294 shtëpi u shkatërruan dhe 188 383 të dëmtuara në zonën e Port-au-Prince dhe në shumë Haiti jugore.

Të paktën 4 persona u vranë pas një cunami lokal në zonën e Petit Paradis pranë Léogane. Valët e cunamit janë raportuar edhe në Jacmel, Les Cayes, Petit Goave, Léogane, Luly dhe Anse një Galets.

1. Kina

8 tërmet me magnitudë ndodhur në provincën Shaanxi (ish Shensi), Kina, rreth 50 milje në lindje-verilindje të Xi'an, kapitalit e Shaanxi, në 1556. Më shumë se 830,000 njerëz vlerësohet të jenë vrarë.

Efektet gjeologjike e tërmetit është raportuar për të bërë toka është plasaritur. Shumica e qyteteve në atë zonë ka pësuar dëme të rënda. Muri qytetit u rrëzua, shumica e shtëpive u rrëzua dhe shumë qytete ku toka është plasaritur duke lëshuar një ujë papërmbajtur.

Përveç kësaj, një tërmet 7,5 magnitudë ndodhur në Tangshan, Kinë më 27 korrik, 1976. Numri i të vdekurve në këtë incident është vlerësuar në 655,000 njerëz.

Dëmtimi i rëndë ka ndodhur në të gjithë Pekin. Numri i të vdekurve nga tërmeti u bë më e madhe në katër shekujt e fundit dhe e dyta më e madhe në histori.

2. Siria

Tërmeti Tjetër shkatërruese të goditur Aleppo, Siri më 9 gusht, 1138. Rreth 230,000 vetë u vranë në këtë incident.

Të shkaktuara nga tërmeti, muret e dytë më e madhe Sirisë qytetit u shkatërruan dhe shkëmbinj të shpërndara në rrugë. Aleppo kala shembur, duke vrarë qindra njerëz.

Edhe pse Aleppo është komunitetet më të mëdha të prekura nga tërmeti, ka të ngjarë që të mos vuajnë më e keqja e dëmit.

Tërmeti u ndje gjithashtu në Damask, rreth 220 milje në jug. Tërmet Aleppo është dukuri e parë e disa ngjarjeve në mes të viteve 1138 dhe 1139 të cilat shkatërruan zonën siriane e Turqinë veriore dhe perëndimore.


Tërmeti dhe Tsunami më vdekjeprurëse gjatë gjithë historisë

Tsunami është një seri e valëve të ujit të shkaktuara nga zhvendosjen e organeve të ujit në sasi të mëdha. Kjo zakonisht ndodh në det, dhe të shkaktuara nga tërmetet, shpërthimet vullkanike, dhe shpërthime të tjera nënujore, rrëshqitja e tokës çrregullimeve nënujore edhe në potencialisht gjenerojnë tsunami.

Tsunami jo vetëm i fortë, por edhe shumë të shpejtë. Me shpejtësi si një avion reaktiv, cunami të aftë për të shkatërruar çdo gjë që vë në frontin e tij. Këtu janë 10 të tërmetit më të rëndë dhe cunami në të gjithë historinë njerëzore raportuar nga listabuzz.com

10. 1964 Alaska Tërmeti dhe Tsunami

Shpesh gjithashtu referohet si Mirë e premte Tërmeti, gempad që ndodhi më 27 mars 1964 në Alaskë ka vrarë 131 njerëz. Nëntë njerëz nga tërmeti, 106 persona në cunami në Alaskë dhe 16 njerëz në cunamit në Oregon dhe Kaliforni. Dëmi i shkaktuar nga tërmeti dhe cunami është vlerësuar të arrijë në 2 miliardë dollarë më shumë.

9. Samoa Tërmeti dhe Tsunami 2009

Më 29 shtator 2009, Samoa Ishujt përjetuar një tërmet me magnitudë 8.1 të shkallës Rihter (SR). Tërmeti dhe cunami mori jetën e deri në 189 njerëz. Kishte Center Kujdes Pacific Tsunami nuk lëshojnë një paralajmërim mund viktima vrarë më shumë. Kjo ngjarje është e shpalli si tërmeti më i fuqishëm në vitin 2009.


8. Tërmeti dhe Tsunami Hokkaido 1993

Edhe pse qeveria japoneze ka qenë e shpejtë në përgjigje ndaj paralajmërim cunami, por një ishull i vogël Okushiri në Hokkaido ishte dëmtuar rëndë gjatë tërmetit dhe cunami ka ndodhur më 12 korrik, 1993. Një tërmet i pasuar nga një cunami që ka ndodhur 80 milje larg bregut të Hokkaidō me një të madh 7.8 SR. Një total prej 230 jetëve ishin të humbur dhe qindra njerëz të plagosur dhe të pastrehë.

7. Tërmeti dhe Tsunamo Tumaco 1979

Më 12 dhjetor 1979, një tërmet me magnitudë 7.9 të shkallës Rihter goditi bregdetin e Kolumbisë dhe Ekuadorit. Cunami shkatërruar të gjitha shtëpitë në San Juan de la Costa. Numri i përgjithshëm Vdekja është vlerësuar deri në 600 njerëz. Ndërsa 4,000 vetë u plagosën.

6. Java Tërmeti dhe Tsunami 2006

7.7 tërmet me magnitudë goditi ishullin e Java më 17 korrik, 2006. Tërmeti ndodhi në kufirin cekët pjatë, duke shkaktuar një cunami. Rreth një 668 njerëz kanë vdekur, 65 persona janë zhdukur, dhe 9299 trajtohen për lëndime.

5. Tërmeti dhe Tsunami Moro 1976

Mindanao Island në Filipine u godit nga një tërmet i madhësisë 8.0 më 16 gusht, 1979 që vrau 5.000-8.000 njerëz me më shumë se 2,200 njerëz janë raportuar të zhdukur, 9500 vetë u plagosën dhe më shumë se 90.000 të pastrehë. Numri i të vdekurve nga tërmeti dhe cunami mund të jetë më shumë në qoftë se tërmeti ka ndodhur gjatë natës.

4. Papua New Guinea Tërmeti dhe Tsunami 1998

7.0 tërmet me magnitudë goditi bregdetin verior të Papua Guinea e Re ditën e premte, 17 korrik 1998. Tërmeti shkaktoi rrëshqitje të tokës poshtë cunami 49 metra të lartë. Një total prej 2,200 njerëz u vranë dhe mijëra të tjerë u plagosën. Një fakt interesant, edhe pse tërmeti jo shumë e madhe mund të shkaktojë një cunami që doli aq keq.

E diel, maj 22, 1960 mbahet mend si dita më e tmerrshme për popullin e Kilit. Shpërthimet vullkanike dhe tërmete shkaktoi një cunami që vrau 6.000 persona. Në atë masë që inflacioni aktual është për shkak të ndodh dëme të mëdha.


2. Tohoku Tërmeti dhe Tsunami 2011

Japonia u godit nga një tërmet i fuqishëm 9,0 magnitudë më 11 mars, 2011. Tërmeti shkaktoi një cunami të lartë si 23 këmbë. 125.000 më shumë ndërtimin e dëmtuara dhe të shkatërruara. Por më të rrezikshme të braktisur për shkak të tërmetit dhe cunami fatkeqësi ishte një rrjedhje bërthamore që e bëjnë një sipërfaqe prej 200 milje e një centrali bërthamor kontaminuara me rrezatim. Tërmet vrau deri në 15 839 jetëve, 5950 u plagosën, dhe 3462 persona të zhdukur.


1. Tërmeti dhe Tsunami 2004

Tërmeti dhe cunami që goditi brigjet e Oqeanit Paqësor më 24 dhjetor 2004 është e fatkeqësive më shkatërruese natyrore dhe më shkatërruese në historinë njerëzore. Tërmeti ndodhi në një thellësi prej 30 km është shkaktuar valë cunami aq i lartë sa 15 metra. Arrijnë cunami arrin 5000 km në Afrikë. Cunami vrarë më shumë se 150.000 njerëz dhe miliona njerëz të pastrehë në 11 vende. Humbjet e shkaktuara nga tërmeti dhe cunami kanë arritur US $ 10 trilion dollarët, kështu quhet cunami vdekjeprurëse në histori.

Sure Ankebut 31-40
Surja Al 'Ankabuut 31
ولما جاءت رسلنا إبراهيم بالبشرى قالوا إنا مهلكو أهل هذه القرية إن أهلها كانوا ظالمين (31) Dhe, kur të dërguarit tanë (engjëjt) erdhi tek Ibrahimi sjell lajmin e mirë, ata thanë: `Në të vërtetë, ne do të shkatërrojë popullsinë e vendit (Sodoma) kjo; banorët e vërtetë janë ata të cilët zalim`. (QS. 29:31)
Në këtë ajet Allahu sqaron në lidhje me ardhjen e engjëllit që iu drejtua profetit Ibrahim i dha lajmin e mirë se Perëndia do të japë një djalë të quajtur Isaku. Më vonë, djali do të emërohet profet dhe të dërguarin e zëvendëson Ibrahim detyrat dhe pozicionet. Pastaj atij njoftuar se Sodoma do të shkatërrohet për të ndëshkuar njerëzit që mohojnë Lutit.

Surja Al 'Ankabuut 32
قال إن فيها لوطا قالوا نحن أعلم بمن فيها لننجينه وأهله إلا امرأته كانت من الغابرين (32) Ai tha: 'S'ka dyshim se në atë qytet atje Luth`. Engjëjt thanë: "Ne e dimë se kush është në qytet. Ne sinqerisht do ta shpëtuar atë dhe familjen e tij, përveç gruas së tij. Ai ishte në mesin e atyre që ngelën (shkatërrohen). (QS. 29:32)
Ibrahimi ishte i shqetësuar dhe në ankth për fatin e Lutit, sepse Lut mund të shkatërrohet edhe me ta. Prandaj, ai kujtoi atë për ata që e porositur nga Perëndia. Hi engjëll, është një lajmëtar i Perëndisë me emrin Lutit, ai nuk ishte në mesin e atyre që e persekutuar atij edhe ai është apostull që besojnë dhe i binden. Engjëlli u përgjigj: "Po Ne tashmë memakluminya, dhe Lut nuk përfshihen në klasë në e keqja e tij. Vetëm gruaja e tij ishin në mesin e atyre që mbeten do të torturohen, sepse ajo ka ndihmuar të justifikuar Lutit në pabesi dhe tiranisë, si dhe veprat e tij të liga.

Surja Al 'Ankabuut 33-34
ولما أن جاءت رسلنا لوطا سيء بهم وضاق بهم ذرعا وقالوا لا تخف ولا تحزن إنا منجوك وأهلك إلا امرأتك كانت من الغابرين (33) إنا منزلون على أهل هذه القرية رجزا من السماء بما كانوا يفسقون (34) E kur të dërguarit tanë ( engjëll) i tha Lutit, mbasi ishte i hidhëruar për shkak të (arritjes së) tyre, dhe (të ndjehen), nuk e kanë fuqinë për të mbrojtur ata dhe thonë: "Mos kini frikë dhe mos të jetë (shumë) e vështirë. Në të vërtetë, ne do të të shpëtojë ty dhe familjen tënde pasuesit, përveç gruas sate, ajo ishte në mesin e atyre që ngelën (shkatërruar) `. (QS. 29:33)
Kështu, kur engjëjt erdhën Lutit, dhe të përcjellë qëllimin e ardhjes së tij, Luti panik dhe pafrymë sepse ai ishte i shqetësuar për njerëzit e Sodomës, ajo do të shqetësojë atë më vonë, kur të ftuarit fisnike e dini se. Prandaj ardhja e engjëllit ishte mbajtur me qëllim të fshehtë. Luti nuk mund të refuzojë ardhjen e tyre.
Angel pas duke parë frikën dhe ankthin gjatë ardhjes së popullit të tij Lutit, ai ishte në tentramkan nga engjëjt me përshëndetjen, "Hi Lut ju lejojnë të qetë, nuk do të jetë mërzitur". Ju nuk duhet të shqetësohen për sigurinë tonë dhe çfarë është bërë nga njerëzit e tu kundër nesh. Për shkak të veprave të tyre të këqija kanë arritur kulmin dhe këshilla që ju keni mjaft për të thënë atyre.
Për të qetësuar ndjenjat Lutit, engjëlli i tha gjithashtu: "Ne do t'ju shpëtojë prej dënimit që do të kalojë poshtë për popullin tënd në të ardhmen e afërt, si dhe pasuesit e janë besnike dhe besnikë. Nuk mund të ketë, ata me siguri do të përjetojnë një dënim të rëndë. Dhe gruaja juaj duke përfshirë ato grupe që do të ndëshkohen ". Gruaja e Lotit e di një ndalesë njeriu (qëndrimit) në shtëpi, atëherë menjëherë ai informoi kolegët e tij se fama u përhap shpejt se ka pasur një mysafir në Lutit shtëpi panjohur. Menjëherë u ngrit keqdashje në zemrat e tyre që të shqetësojnë mysafirët. Avokati Bermufakatlah dhe kanë bërë një plan, se si për të kryer atë qëllim. Kështu është e qartë se gruaja e Lutit duke përfshirë ato që shoqata në skemë. Vërejtje engjëll në krye, qetësues ndjenja e frikës Lutit. Atij të kujtoi përsëri, "Ne jemi engjëjt me siguri do të sjellë vuajtje atyre me duart tona, për shkak të ligësisë që është ngulitur në to".
Opinionet përmendim shquar, shoku parë të vështirë, terren, vend i banesës i somersaults mëkat njeriu. Vendi u sulmua një herë breshër dhe të bëhet tërmet i madh shpartallua dhe të jetë i rrafshët me tokë. Njerëzit më në fund e Sodomës të ish-vendbanimit Profeti Lut në një det të vdekjes (Al Bahr bëftë).

S'ka dyshim se Ne do të reduktojë dënimin nga qielli mbi njerëzit e këtij qyteti për shkak se ata kanë kryer vepra të liga. (QS. 29:34)

Surja Al 'Ankabuut 35
ولقد تركنا منها آية بينة لقوم يعقلون (35) Dhe vërtet Ne kemi lënë gjurmë për një popull që mendon. (QS. 29:35)
Pastaj shpjegoi se dënimi dhe përforcime u ulën përveç ndëshkuar gabimet që janë bërë nga njerëzit e Profetit Lutit, pritet gjithashtu të jetë një memorial të gjallë për brezat pas kësaj. dmth njerëzit që përdorin arsyen dhe dëshiron mësimet nga ajo që ka ndodhur.

Surja Al 'Ankabuut 36
وإلى مدين أخاهم شعيبا فقال يا قوم اعبدوا الله وارجوا اليوم الآخر ولا تعثوا في الأرض مفسدين (36) Dhe (dërguam) të banorëve të Mad-yan, vëllain e tyre Shuajbin, kështu që ai tha: "O populli im, adhuronie All-llahun nga ju, presin ( shpërblim) në fund të ditës, dhe ju nuk bredh tokën `shkatërrime. (QS. 29:36)
Perëndia dërgoi Profetin Shuajbin për një popull që banonin në vendin e Medjenit, që ata adhurojnë Perëndinë e Plotfuqishëm me sinqeritet (nuk i shoqërojnë Atij me të tjerët). Adhurimi do të jetë e dobishme për lumturinë e jetesës në botë dhe në botën tjetër. "Në këtë ajet pritet", ju presin në botën tjetër ", do të thotë të ju lejojnë të ndjehen të frikësuar nga ardhjen e asaj dite dhe ngjeshësh veten me vepra të mira sa më shumë të jetë e mundur në mënyrë që të merren me të. Përveç kësaj, Thirrja për të adhuruar Perëndinë e Plotfuqishëm, dhe të shumohen bamirësinë për furnizimet në botën tjetër, Shuajbi gjithashtu sugjeroi që të lënë të gjitha punët që janë shkatërruese dhe të shkatërrojnë.
A nuk e lënduar njëri-tjetrin në mes të qenieve njerëzore tjerë. Për shembull duke zvogëluar masa dhe pesha, dhe vjedh karavan që ishte atëherë. Pastaj perbanyaklah pendim Perëndisë si ai të kthehet tek Ai me anë të kryejnë urdhërimet e tij dhe për të shmangur ndalesave të Tij.
Surja Al 'Ankabuut 37
فكذبوه فأخذتهم الرجفة فأصبحوا في دارهم جاثمين (37) Por ata e përgënjeshtruan atë, dhe ata e goditi një tërmet i fuqishëm, dhe të jenë kufomat e tyre të shtrirë në vendet ku ata jetojnë. (QS. 29:37)
Por, si dhe popullit të Profetit Lutit, populli i Profetit Shuajbin ishte pabindur dhe të gatshëm për të pranuar këshillën e Profetit Shuajbin. Ata madje refuzuan atë. Prandaj operatori nga Sunet e Perëndisë. Kur ata blatantly gënjeshtër për Shuajbin, pasi u paralajmëruar në mënyrë të përsëritur, atëherë është koha Perëndia dënojë ata. Toka në shtëpitë e tyre tronditur nga tërmeti që tronditi terren dhe shkatërruar shtëpitë e tyre. Ata vdiqën somersaults dhe gëlltitur nga toka, pa lëvizur përsëri. Një histori më të plotë e profetit Shuajbi u përmend edhe nga Perëndia në pasazhe të tjera, letra Al A'raf ajeti 88 s / d 93, një letër Hud ajeti 87 s / d 94, dhe letra Ash Shuara 'paragrafi 176 s / d 190.

Surja Al 'Ankabuut 38
وعادا وثمود وقد تبين لكم من مساكنهم وزين لهم الشيطان أعمالهم فصدهم عن السبيل وكانوا مستبصرين (38) dhe (gjithashtu) Adit dhe Themudit, dhe ajo ka qenë e qartë për ju (shkatërrimin e tyre) nga rrënojat e shtëpive të tyre. Dhe djalli i bën ata të duken vepra të mira, atëherë ai ndaloi ata nga rruga (All-llahut), ndërsa ata janë njerëz të mprehta-kthjellët, (QS. 29:38)
Ky ajet përmend për shkak se ata kundërshtuan Profetin Hudin, dhe nuk duan të largohen nga perënditë e tyre stërgjyshore. Kjo shkaktoi një bindje vicioz si. Përveç kësaj ata adhurojnë përveç Allahut të Plotfuqishëm gjithashtu i kënaqur prishin karvanet e tyre e kalueshmërisë që mbante mallra, në rast se ata kanë aftësi të mjaftueshme për të menduar dhe vlerësuar sa keq atë që ata vepruan. Ata shpesh janë skeptik dhe duke pritur për ardhjen e dënimit Perëndia premtuar atë, atëherë, por ata kurrë nuk menduan e dënimit Perëndia premtuar atë, ata kurrë nuk mendojnë dhe meditojnë dënim që do të ndodhë atë. Ndërsa ata janë të zënë me punë derisa terlengah për të paguar vëmendjen për diçka që tregon unitetin e Perëndisë.

Surja Al 'Ankabuut 39
وقارون وفرعون وهامان ولقد جاءهم موسى بالبينات فاستكبروا في الأرض وما كانوا سابقين (39) dhe (gjithashtu) Karunin, faronin dhe Hamanin. Dhe nuk u erdhi atyre Moisiu me (të sjellë prova) veçoritë e vërtetë. Por ata të aplikojnë arrogante në fytyrë () e tokës, dhe ata nuk do të ketë njerëz të cilët shpëtojnë (nga shkatërrimi). (QS. 29:39)
Moisiu ka thënë Karun, Faraonin dhe Hamanin, shenjat ajetin e Perëndisë si bazë për forcimin traktat mbante. Megjithatë ata mbesin arrogantë (kryelartë) dhe nuk duan të besojnë. Arroganca e Faraonit vërtetë pakufi, ai mendonte për veten si një zot për t'u adhuruar. Prandaj ata të gjithë nuk mund të ndahet nga dënimi i Perëndisë në tortura të ndryshme.
Surja Al 'Ankabuut 40
فكلا أخذنا بذنبه فمنهم من أرسلنا عليه حاصبا ومنهم من أخذته الصيحة ومنهم من خسفنا به الأرض ومنهم من أغرقنا وما كان الله ليظلمهم ولكن كانوا أنفسهم يظلمون (40) Pastaj secili (ishin) Ne konfiskuar për shkak të mëkatit të tij, atëherë në mesin e tyre ka Ne hedh atë zhavorr shi dhe në mesin e tyre ka një zë të madh që bubullimë overwritten, dhe në mesin e tyre ka që ne i zhytur në tokë, dhe në mesin e tyre u mbytën, dhe All-llahu nuk do të përndjekin ata, do të por ata që i sprovuan veten. (QS. 29:40)
Njerëzit e Perëndisë janë shkatërruar për shkak se ata refuzuan Apostujt, dhënë për shumëllojshmëri të tyre dënim, konkretisht:
a. Erërat e forta që përmbajnë gurë, e cila solli për popullin e Profetit Hudit (`Ad). Ata sfiduan Hudin, "kushdo që është më e fortë dhe më i fuqishëm se ne?". Perëndia shpërblehet arrogancën e tyre me erërat, në mënyrë që ata ishin sexhde. Allahu thotë në një ajet tjetër që përshkruan torturën, domethënë:

وأما عاد فأهلكوا بريح صرصر عاتيه سخرها عليهم سبع ليال وثمانية أيام حسوما فترى القوم فيها صرعى كأنهم أعجاز نخل خاوية فهل ترى لهم من باقية
Kjo do të thotë:
Sa për `Ad, ata u shkatërruan nga era ulërin në mënyrë të ashpër, që Perëndia era atribuar atyre shtatë net e tetë ditë vazhdimisht; atëherë ju shihni `Ad në atë kohë vë sexhde sikur të ishin trungje palmash që kishin qenë bosh (gërryjtem). Pastaj ju nuk e shihni atë që ka jetuar në mesin e tyre (Surja El Hakka: 6-8)
b. Tingulli i bubullimës që zgjidh veshi i fëmijës këtë torturë ishte shpallur për popullin e profetit Salih (Themudit). Ata ende nuk duan të binden besimtarët. Papritmas ata ishin të habitur dhe më pas u vra nga shoku zë i fuqishëm gjëmoi një herë. Allahu shpjegon përsëri:

فأما ثمود فأهلكوا بالطاغية
Kjo do të thotë:
"Sa i përket Themudit, ata u shkatërruan me ngjarje të jashtëzakonshme". (Q.S. Al Hakka: 5)
c. Gëlltitur nga toka, kjo është torturë për Karun pasur. Ai fillimisht ishte besnik dhe i bindur ndaj Moisiut. Pastaj, pas pasur të bëhet arrogant dhe pabindur. Ai e bëri kemungkaran përtej. Më shumë se kaq ai nuk ka dashur të japë lëmoshë, si një detyrim i pasurisë për të pasurit. Për shkak të kësaj mendjemadhësisë Perëndia vuajtur atë. Toka rreth Karun qëndron tronditi, u shemb dhe gradualisht gllabërim trupi Koreu zhduk krejt nga toka permukaann.
d. U mbytën në ujë. Kjo është torturë garë bunt e Noeut. Përveç popullit të Nuhut, faraoni, Hamani dhe ushtria e tij u mbytën në Detin e Kuq si hakmarrje për kotësi dhe torturat që bëri Moisiut dhe ndjekësve të tij. Të gjitha e saj është si dënim për gabimet që bëri, nuk tirania e Allahut subhanehu ve teala. Perëndia kurrë nuk torturuar askënd, por kur ai ishte duke punuar në një akt të turpshme, sepse ndëshkuar një person pa gabime nuk është Suneti Perëndi i vlefshëm. Në vend të kësaj ata janë përmendur në ajetet dhe torturuar për shkak të mëkatit të tyre dhe pabesi ndaj Zotit, edhe për shkak se ata adhurojnë idhujt dhe ata mohojnë të mirat e dhëna atij.

6 Njerëzit të cilët shkatërruan Perëndinë Sepse Padrejtësia
Kur'ani tregon numrin e njerëzve të shkatërruara nga Perëndia për të bërë padrejtësi dhe të keqen mbi tokë, siç është mohuar një Zot madje armiqësor ndaj Pejgamberit i cili ishte dërguar për ta. Abadoni dhe vdekja të jenë në hakmarrje për kemungkaran dhe ligësi që bëjnë ata vetë.

"Dhe Ne nuk i kemi bërë padrejtësi atyre, por ata që e dëmtuan vetveten, sepse ajo tiadalah të dobishme në të gjitha, perëndive të tyre që ata adhurojnë pos All-llahut, Zotit tuaj po vjen dënim në kohë. Dhe zotat nuk janë rritur ato përveç shkatërrim absolut "(Hud: 100-101)

Mbeturinat e shkatërrimit ata ende mund të shihet. Hulumtuesit kanë shumë të gjeni historike dhe arkeologjike, ku qytete të humbur. Këto qytete kanë karakteristika siç është përmendur në Kuranin e Shenjtë dhe dorëshkrime të vjetra të njerëzve që u vra.

Shkatërrimi i familjeve të Kuranit është transmetuar në mënyrë që të jenë të dobishme për të klaneve që kanë jetuar gjatë më vonë dhe bëri të njëjtën padrejtësi dhe imoralitet. Ka shumë histori të njerëzve që Perëndia dënohen për shkak kemungkarannya.Barka e Noes

1.Kaum Noah

Noeu predikoi për 950 vjet, por që përgjigjen thirrjes së predikimit të besojnë në Allahun shumë pak. Shumica e popullit të tij mohuar në fakt edhe duke e bërë fun e Noeut. Kemungkaran bërë padrejtësi dhe Noeu fton ndëshkimin e Perëndisë. Perëndia urdhëroi Nuhun dhe familjen e tij për të bërë arkën (anije). Ata gjithashtu nuk e di se çfarë është bërë arka. Ndërkohë që njerëzit e tij ishin thyer, veprimet mencomooh bëje arkën që Noeu konsideruar budalla.

Kur erdhi koha e caktuar, Perëndia e urdhëroi atë Noeun dhe familjen e tij dhe kafshët në çifte për arkën. Perëndia pastaj solli një përmbytje të madhe. Tërë shtëpia është e thyer, kur ajo u mbyt. Duke përfshirë gruan e tij dhe djalin Noah.

"Dhe vërtet Ne e patëm dërguar Nuhun te populli i vet, e ai kaloi ndër ata njëmijë vjet vjet më pak pesëdhjetë. . Pra, ata me një përmbytje të madhe, dhe ata janë ata që bëjnë keq "(el-Ankebut: 14)

Noeu me njerëzit që i binden çdo mbijetuarit pas lundrim duke përdorur një arkë prej druri. Pas vela për një kohë të gjatë, Arka e Noes ka thënë ankoruar në një kontinent të lartë në atë kohë.

"Kështu Ne hapëm portat e qiellit me (uljen) e papërmbajtur ujë. Dhe e bëmë Ne tokën lëshon një burime pranverë-ujore, Meet-uji ishte për një çështje të vërtetë janë themeluar. . Ne çuan në majë (Ark) e bërë nga pika dhe thonjtë "(Sure Kamer: 11-13)

Në përmendet historia, përmbytje që u mbytën popullit të profetit Nuh kur mbuluar është gjithashtu pothuajse dy të tretat e tokës. Noeu bashkë me pasuesit besnikë të cilët mbijetuan leje dënimin e Allahut. Por deri më tani, nuk është e sigurt, ku vendndodhja e anijeve berthing që sjellin Noeun dhe pasuesit e tij.ndërtimin e profetit HUD

2.Kaum Hudin si

Hud u dërgua për të Adit. Ata mohojnë profetësinë e Profetit Hudit. Hud bëri thirrje popullit të tij në mënyrë Njësinë e Allahut dhe të largohet nga mosbindja kryer. Megjithatë, të gjithë e thirrjes dhe ftesës Hud frytshëm tallje, tallja dhe mohimi i Ad e njerëzve.

Njohur 'Ad si një komb inteligjente dhe ka teknologjinë për të ndërtuar rritje të lartë ndërtesa. Por besueshmëria dhe madhështia e tyre i bën ata arrogant, forca e pamëshirshme, të padrejtë, dhe mohojnë thirrjen propaganda dorëzuar Hudin si.

Si rezultat gënjeshtrash-gënjeshtrave që bëjnë Ad e kombit ', All-llahu e zbriti azabnya shumë prekëse. Kur'ani shpjegon sfiduar shumë qartë këtë.

"Sa i përket Adit, ata u shkatërruan nga një erë e zhurmshëm në mënyrë të ashpër, era e Perëndisë shkaktuar ato për shtatë net e tetë ditë vazhdimisht; atëherë ju shikoni "Ad në atë kohë vë sexhde sikur të ishin trungje palmash që kishin qenë bosh (gërryjtem). . Pastaj ju nuk e shihni të gjithë ata që banonin në mes tyre "(Sure Haaqqah, 69: 6-8)

Rrënojat dëshmi e qytetërimit studiuesve Ad gjetur Perëndimin në vitin 1990 në një zonë të njohur 'Ubar, në rajonin e Jemenit. Interesante, atë që ata e gjetën ashtu siç u tha në Kuran.

Dr Zarins, një anëtar i ekipit hulumtues kryesor gërmimet tha sepse kullat referuara si një formë e tipike 'Ubar, dhe që Iram quajtur paturit kulla ose direkun, atëherë kjo është prova më e fortë deri tani se vendi që ata kishin zbuluar ishte Iram, qyteti i Adit përmendur në Kur'an:

"A nuk e ke parë se si Zoti yt bëri të Adit, të popullsisë (dmth) Iram që ka ndërtesa të larta që nuk kanë qenë të ndërtuara (një qytet) si kjo, në vende të tjera." (El-Fexhr, 89: 6-8)ndërtimin profetin devotshëm

3.Kaum Nabi Saleh si

Nabi Saleh diutuskan Perëndinë për të Themudit. Misioni i Profetit Saleh si e njëjtë me profetët e tjerë, domethënë i ftuar njerëzit të teuhid (Njëshmëria e Allahut). Por thirrja e Profetit Saleh si në të vërtetë mori një sfidë dhe talljen e popullit të tij, një Themudin komb. Në fakt, ata ende mbajnë adhurimi i idhullit besohet të jetë adhurimi stërgjyshore.

Themudit i njohur gjithashtu si një komb inteligjente. Nëse 'Ad gjendje për të ndërtuar ndërtesa të larta, një rast tjetër me një komb Themudit. Ata janë të aftë për të ndryshuar shkëmbinjtë dhe shkëmbinj të mëdha në pallatet madhështore dhe të bukur. Ata ishin në gjendje të gdhend shkëmbinj mënyrë që të bëhet një vend për të qëndruar. Përsëri, madhështia në pronësi të tyre, t'i bëjë ata të thyer dhe të padrejtë për të Perëndisë.

Këta njerëz jetojnë në fushat e quajtur "El Hixhr" e vendosur në mes të Hixhazit dhe Shamit ishin të parë të përfshira kolonizuar dhe të sunduar nga Adi fisit të cilët janë të humbur për shkak të goditur nga taifun dërguar nga Zoti, si një hakmarrje për mosbindjen dhe mohimin e tyre të propagandës dhe traktatet Hudin.

Një deve femër që vjen nga guri çarë si një mrekulli e profetit Salih, si nuk ishte e mjaftueshme për t'i bindur ata që të besojnë në Allahun. Thamudic fakt vrasin deve.

Nabi Saleh tha popullit të tij se dënimi i Perëndisë, do të gjejë në to do të paraprihet nga shenjat, pra në ditën e parë kur ata zgjohen, fytyrat e tyre të kthehet të verdhë dhe do të kthehet e kuqe në të zezë në ditën e dytë dhe ditën e tretë dhe ditën katërt ra një dënim të dhimbshëm e Perëndisë.

Dëgjimi kërcënimin e dënimin që ishte bërë nga Nabi Saleh, familja e tij madje planifikuar vrasjen para se dënimi u hoq. Ata zhvilluan një takim të fshehtë dhe u zotua se bashku do të kryejë komplotit të vrasjes gjatë natës, kur njerëzit janë ende duke fjetur me mend. Dizajni i tyre është mbajtur sekret që të mos njihet dhe të dëgjuar nga askush.

Kur ata arritën në vendin e Nabi Saleh në errësirë natën-GELITA dhe heshtje, heshtje ra mbi kokat e tyre shkëmbinj të mëdha që erdhi nga qielli dhe se një herë ata ishin të shtrirë në tokë në një gjendje pa jetë. Pra, Perëndia e ka mbrojtur apostujt e Tij nga njerëzit e këqij të cilët nuk besuan.

Një ditë para rënies në dënim që është përcaktuar që, me lejen e Zotit Nabi Saleh u nis me pasuesit e tij drejt Ramallah, një vend në Palestinë, duke lënë Hixhr. Thamudic humbasë rrufe e fuqishme goditi në lidhje me tërmetit të tmerrshëm.

Është transmetuar në Kuran në një ajet.

". Dhe me të vërtetë banorët qyteti i Hixhr përgënjeshtruan të dërguarit" (Sure el-Hixhr: 80)

"Dhe (dërguam) Themudit vëllain e tyre Saleh. Ai tha se. "O populli im, adhuroni Allahun, ju nuk keni zot tjetër pos Tij. Tani ka ardhur tek ju një provë të qartë nga Zoti juaj. . Camel i All-llahut është një shenjë për ju, atëherë le të hajë në tokën e Perëndisë, dhe nuk e mërzit atë, me ndonjë çrregullim, (në këtë mënyrë), ju do të vijnë për një dënim të dhembshëm "(Sure el-A'raf: 73)

"Dhe mos harroni për ju në kohën kur Zoti bëri që pasardhësit (në pushtet) pas Adit dhe të sigurojë një vend për ju në tokë. Ju ndërtoni pallatet e vendit-tokë të sheshtë dhe ju ndërtoj malet të jetë në shtëpi; ., atëherë mos harroni të mirat e All-llahut, dhe nuk i shfrenuar në tokë, duke e bërë shkatërrime "(Sure el-A'raf: 74)

"Paria që mburremi në mesin e popullit të tij u tha atyre që janë konsideruar të dobët të cilët besojnë në to:" A e dini se Saleh është dërguar (apostujt) nga Zoti i tij? ". Ata thanë: "Ne besojmë në zbulesë, i cili Saleh u dërgua për të ofruar atë". (Sure A'raf: 75)

"Njerëzit të cilët mburren duke thënë:" Ne jemi njerëz të cilët nuk besojnë në atë që ju besoni në të ". (Sure A'raf: 76)

"Pastaj ata e therrën me deve, dhe ato zbatohen pa turp kundër urdhrit të Zotit. Dhe ata thanë: "O Salih, na sjell atë që ju ancamkan atë për ne, në qoftë se (po), ju jeni nga ata që të janë dërguar (All-llahu)". (Sure A'raf: 77)

". Për shkak të tërmetit konfiskuar ato, atëherë në mënyrë që të jenë ata të vdekur, të vdekur janë shtrirë në vendin e tyre" (Sure el-A'raf: 78)

"Pra, Salih i la ata, duke thënë:" O populli im, unë kam dhënë në dorë mandatin e Zotit, dhe unë kam dhënë këshilla për ju, por ju nuk më pëlqejnë njerëzit që japin këshilla "!. (Sure A'raf: 79).LUTH profeti

Profeti Lut 4.Kaum

Njerëz të famshëm të Profetit Lut te ligësia, që vetëm duan të martohen çiftet e të njëjtit seks (homoseksual dhe lezbike). Edhe pse dhënë tashmë një paralajmërim, ata nuk duan të pendohen. Perëndia më në fund i dha dënimin atyre në formën e një tërmet i madh, erërat e forta dhe breshër që rrënuar shtëpitë e tyre. Dhe populli i Profetit Lutit më në fund u varros nën rrënojat e shtëpive të tyre.

"Luth ka përgënjeshtruan apostujt e tij, kur vëllai i tyre, Luti, u tha atyre:" Pse jeni tiidak kujdesshëm? ". Në fakt unë kam qenë një i dërguar i besimit (i cili është dërguar) juve, pra kini frikë All-llahun dhe më dëgjoni mua. Dhe mund të kërkoj ndonjë shpërblim për atë; shpërblimi im është vetëm prej Zotit të ushtrive. Pse keni ardhur tek njeriu lloji në mesin e njerëzve, dhe ti lënë gratë e zotërisë tënd që të bëra ty, edhe ju jeni ata që i tejkalojnë kufijtë. Ata u përgjigjën: "O Lut, në fakt, në qoftë se ju nuk do të ndalet, me të vërtetë ti je prej atyre që janë dëbuar". Luti i tha: "Unë jam shumë i urrej me vepra." (Esh-Shuara 160-168).

"Kështu që ata u shkatërruan nga zhurma e madhe e gjëmimit, kur dielli do të rritet. Pra, kemi bërë një pjesë të qytetit me kokë poshtë dhe Ne lëshuam me gurë të squfurit vështirë. Vërtet në këtë ka argumente (të Nesh madhështinë) për njerëzit që paguajnë shenja vëmendje. Dhe me të vërtetë qyteti ishte vendosur në të vërtetë rrugët që mbeten (së njerëzve kaluar). "(El-Hixhr 73-76)profeti Shuajbi

Profeti 5.Kaum Shuajbi si

Profeti Shuajbi diutuskan të Medjenit. Medjenit u shkatërrua nga Perëndia, sepse ata si mashtrim dhe mashtrim në tregti. Kur të blesh, ata kërkuan tejkaluar dhe kur për të shitur është gjithmonë reduktimin. Perëndia gjithashtu dënojë ata në formën e nxehtësisë ekstreme. Pavarësisht strehimin e tyre në hije, ajo nuk ishte në gjendje për lirimin e ngrohjes. Së fundi, ata vdesin.

"Nuk ka ardhur atyre lajme të rëndësishme për njerëzit që ishin para tyre, (që) populli i Nuhut," Adi, Themudit, Ibrahim, një banor i Medjenit dhe vendet që janë shkatërruar? . Ka ardhur atyre apostujt me një deklaratë të vërtetë, atëherë All-llahu nuk është i padrejtë kurrë atyre, por ata që do t'i persekutoni "(QS Attaubah: 70)

"(Kjo është), kur një vëlla grua në këmbë, dhe i tha (familja e Faraonit):" Mund të ju tregojnë personi i cili do ta mbajë atë "Pastaj ne të kthehemi te nëna jote, aq i ngacmuar zemrën e tij dhe nuk e pikëllim?. Dhe ju kurrë nuk e vrau një njeri, e Ne të çlirohet nga fatkeqësia dhe ne duhet të përpiqemi të ju me disa nga gjyqet; . atëherë keni jetuar disa vite në mesin e banorëve të Medjenit, pastaj ju vijnë nga kohë të caktuar i O Musa "(QS Thaaha: 40)

". Dhe banorët e Medjenit, dhe ka përgënjeshtruan Moisiut, atëherë unë pezulluar (dënimin Tim) për jobesimtarët, pastaj u dhashë dënim, atëherë (shih) sa e madhe urrejtja ime (atyre)" (Sure Alhajj: 44 )

Përveç Medjenit, Profeti Shuajbi dërguar edhe banorët Ejkes. Ata adhurojnë një copë tokë të shkretë se pemët janë shumë të dendur. Këta njerëz, sipas disa komentatorëve quajtur edhe me adhuruesit pyll i dendur (zabel)

"Dhe me të vërtetë kjo është kaçube banor me të vërtetë mizorë." (QS AlHijr: 78). Kjo popullatë kaçube është Shoaib. Kaçube është një zonë e pyllëzuar e Medjenit.

"Dhe Themudi, edhe populli i Lutit dhe banorët kaçube. Ata janë fraksione që aleate (kundër apostujve) "(Sure Sad: 13).

". Dhe popullsia, si dhe Tubba kaçube 'kanë qenë të gjithë apostuj përgënjeshtruan tashmë semestinyalah ata mori një penallti, të cilën ka qenë i kërcënuar" (Sure Kaf: 14)Faraon

6. Faraoni

Fëmijët e Izraelit janë shtypur shpesh nga Faraoni. Zoti dërgoi Moisiun dhe Aaronin për të paralajmëruar Faraonin mbi padrejtësinë e bërë. Moisiu dhe Aaroni, Faraoni bëri thirrje besimtarëve për Allahun dhe të jetë e drejtë për njerëzit. Por thirrja e Profetit Musa vaskë kaluar era. Faraoni me krenari rezistojë thirrjeve Moisiu dhe pranuar si një zot.

Aktualisht arrin ditentukam ditë, Allahu i urdhëroi Profetin Musain dhe popullin e tij nga vendi i Egjiptit duke kaluar Detin e Kuq. Mrekulli që Zoti i dha në formën e shkopinj që mund të ndajnë detin në një mënyrë për Moisiun dhe popullin e tij për të dalë dhe të emigrojnë. Moisiu dhe popullin e tij nga Egjipti, gjatë natës për të shmangur kërcënimin e Faraonit. Por largimi i Musait dhe popullit të tij ishin të njohur nga Faraoni. Faraoni pastaj me mijëra trupa ndjekur Moisiun.

Moisiu dhe populli i tij nëpër det nëpërmjet një rrugë që është formuar. Kur Moisiu dhe njerëzit e tij kanë ardhur të gjithë, Faraoni dhe ushtria e tij arritën në mes të rrugë. Menjëherë deti ndahet mbyllur menjëherë përsëri. Faraoni dhe ushtria e tij u mbytën në Detin e Kuq.

Perëndia është i madh, dhe trupi i qerreve të Faraonit mirëmbahen dhe menaxhohen lëshuar pas mijëra vjet të varrosur në thellësitë e oqeaneve. Deri më tani trupi i Faraonit ende mund të shihet në mumiet muze në Egjipt.

"Dhe (përkujtoni) Kur Ne belahkan detin për ju, kështu që Ne ju shpëtuam dhe u mbytën me Faraonin, kur ju shikoni veten." (El Bekare: 50)

"Pra, në këtë ditë, ne shpëtuam trupin tuaj në mënyrë që ju mund të jetë një mësim për ata që vijnë sesudahmu dhe në të vërtetë shumica e njerëzve në dijeni të shenjave prej nesh." (Junus: 92)

"Dhe Faraoni u tha atyre që ishin përreth tij; "O populli im, më dinjitoze, unë nuk e di për ju zot tjetër veç meje." (Sure Kasas: 38).

No comments:

Post a Comment