!-- Javascript Ad Tag: 6454 -->

Thursday, September 10, 2015

Stuhitë, thatësira hit Azi, dënim ose shenjat e apokalipsit?

Udhëtim nuk u përfundua (366)

(Pjesa 366), Depok, West Java, Indonnesia, 8 shtator, 2015 19:19 pm).

Stuhitë, thatësira hit Azi, dënim ose shenjat e apokalipsit?

Tani stuhitë e rërës goditi shumicën e vendeve në Lindjen e Mesme, duke vrarë gjashtë persona, edhe qytetin e Mekës edhe shiu i madh i shoqëruar nga rrufeja, thatësira dhe përmbytjet gjithashtu goditur Azinë, si dhe Indonezia.
Nëse kjo është dënimi apo paralajmërim për njerëzit që shumica e njerëzve e kanë harruar se të gjitha fenomenet natyrore, aty janë vënë (sunatullah), në mënyrë që njerëzit menginstropeksikan veten e tyre për të vazhduar më për të bërë padrejtësi, duke vrarë njëri-tjetrin pushtet, lakmitar ekonomike dhe politike, ose të vazhdueshëm shirk (të përshkruarit e shokëve me Perëndinë).
Perëndia paralajmëron se ka kombe që më herët edhe pse ka teknologji të përparuar, të pasur (që ka një shtëpi dhe shumë pallat luksoze) dhe një shumë të pasurisë, por sepse duke bërë zholim dënimin e tyre nga gëlltit ata me një përmbytje, tërmet apo fenomene të tjera natyrore shkaktojnë.

Stuhitë e rërës lye Lindja e Mesme, dhjetra e pranimit në spital, gjashtë të vdekur
(BBC) - pamje të qytetit Homs në Siri prekur nga stuhive të rërës.
Stuhi rërë goditur rajonin perëndimor të Lindjes së Mesme, duke shkaktuar zyrtarët dhjetëra njerëz u shtruan në spital dhe inkurajojnë lëshuar një paralajmërim shëndetësor.
Stuhia goditi disa zona në Siri të hënën (07/09), dhe të martën në mëngjes (08/09), u përhap në disa vende të tjera.
Shumica e Liban, Izrael, Turqi, Qipro dhe të prekur nga këto stuhitë e rërës.
Agjencia zyrtare e lajmeve e Libanit shpallim një grua vdiq në veri të Libanit dhe të paktën 80 persona janë shtruar në spital për shkak të problemeve të frymëmarrjes.
Për shkak të kësaj stuhie Ministria e Mjedisit izraelit kërkoi edhe fëmijët, gratë shtatzëna dhe të moshuarit të qëndrojnë në shtëpi.
Media në Siri, ndërsa ai thotë se për shkak të stuhisë, beteja në provincën e Idlib dhe Hama ngecur.
Sirian Gazeta pro-qeveritare, Al-Watan, tha se stuhitë e rërës të ndalojë helikopterë ushtarakë në pronësi nga qeveria për të fluturuar.
Moti i keq është shkaktuar pjesërisht nga sistemi presionit të ulët në të gjithë rajonin dhe rëra është në lulëzim nga lindja, zyrtar i agjencisë së lajmeve SANA.
Sipas SANA, shikueshmëri të varfër do të vazhdojë për disa ditëve të ardhshme.

Sezoni i shirave dhe stuhitë tropikale shkaktoi përmbytje të gjerë në disa zona të Azisë Juglindore, ndërsa ngrohja e Paqësorit tropikal përbëjë një thatësirë të madhe në lindje, thanë shkencëtarët.
Ata thonë se dy moti i ndryshëm në përgjithësi është e natyrshme, por kjo situatë është rritur për shkak të një bote ngrohur dhe një paralajmërim duket se kjo situatë ekstreme mund të përkeqësohet në të ardhmen.
Mianmar, Vietnami dhe Tajlanda disa zona përjetuar shirat e rëndë dhe përmbytjet në ditët e fundit, njësoj si West Bengal, Indi.
Në të njëjtën kohë, shumica e pjesëve veriore të Indonezisë dhe Tajlandë përjetuar një thatësirë të madhe.
Shkencëtarët thonë se një numër i ndryshimeve në ekuatorial Oqeanin Paqësor të ndikojë kushtet e motit në pjesën lindore të Azisë Juglindore.
Sezoni i shirave në jug perëndim të Detit Arabik mbi krye të Oqeanit Indian, duke ulur shirat në Azinë Jugore dhe pjesë të Azisë Juglindore.
El Nino në Indonezi
"Në lidhje me thatësirës në Indonezi dhe disa zona të Azisë Juglindore, veçanërisht lidhur me El Nino dhe kjo pritet të vazhdojë mundësitë deri pas në vitin 2015"
Omar Baddur
Ekspertët meteorologjike, tha se shteti i thatë në Indonezi ka qenë prej kohësh pritur për shkak të asaj që njihet si El Nino - ngrohja temperatura sipërfaqen e detit në Paqësor tropikale.
"Ne mund të themi përfundimisht se çfarë ka ndodhur në lidhje me thatësirës në Indonezi dhe disa zona të Azisë Juglindore, veçanërisht lidhur me El Nino dhe kjo pritet të vazhdojë mundësitë deri pas vitit 2015", tha Omar Baddur, meteorolog në Organizatën Botërore Meteorologjike.
Shkencëtarët thonë se gjatë një El Nino ndodh, ujë të ngrohtë e Pacific Northwest lëviz në lindje, në mënyrë që rajoni përjetoi një pije freskuese të ujit.
"Uji pije freskuese të sjellë kushte të thata në pjesën lindore të Azisë Juglindore - siç po ndodh tani - në kontrast me ujë të ngrohtë mund të zhduket dhe të shkaktojë shi", tha Edvin Aldrian i Agjencisë për vlerësimin dhe zbatimin e teknologjisë (BPPT).
El Nino gjithashtu dha një meteorologët parashikojnë reshje paralajmëruese Indian muson poshtë normal në korrik dhe gusht.
Gjatë dhjetë shtetet e Indisë përjetuar një reshjet me shi sezon mungon, thotë Meteorologjike Departamenti indian.
Gjithnjë shi i rëndë
"Ne gjithashtu presim rënie në më pak reshje, këtë vit pritet vjet El Nino", tha Tun Lwin, ish-udhëheqës i agjencisë meteorologjike Mianmar.
"Por intensiteti i sezonit të shirave tani është edhe më e fortë.
"Në fillim kemi përjetuar reshje të lartë, për shkak të sezonit të shirave që është duke lëvizur në veri në rrëzë të Himalajeve dhe pastaj retë muson fillojnë të lëvizin nga pjesa e sipërme e jugut."
Meteorolog në Mianmar tha se vendi merr reshjeve në nivele të jashtëzakonshme, duke shkaktuar përmbytje dhe duke vrarë mbi 80 njerëz dhe la rreth 250 mijë njerëz të zhvendosur.
Shi resh muson dhe Typhoon Komentet janë vrarë edhe mbi 100 persona dhe shkaktuan dëme në West Bengal, Indi.
Lwin tha se faktori kryesor që forcon sezonit të shirave është një ciklon tropikal.
Shkencëtarët thonë se El Nino zakonisht dobëson sezonin e me shi, por tani ai në fakt e forcon ciklon tropikal.
Përmbytje dhe thatësira në juglindje këtë herë kryesisht në përputhje me diversitetin e tyre natyrore, duke rritur intensitetin.
Kjo do të thotë një rritje në intensitetin e motit ekstrem, thonë ata, është për shkak të një rritje në temperaturën e tokës.
"Nxehtësia në atmosferë dhe detet në rritje dhe të sigurojë energji shtesë në kushte ekstreme, duke rritur intensitetin e saj," tha Baddur.
Shkencëtarët paralajmërojnë rritje të emetimeve të gazrave serrë, si dioksidi i karbonit, kurth ngrohjes në atmosferë, dhe ngrohja oqean shkakton ndryshimin e klimës botërore.
"Ne nuk mund të themi se çfarë po ndodh në Azinë Juglindore është një efekt i drejtpërdrejtë i ndryshimeve klimatike, por mund të themi ndryshimi i klimës do të rrisë rrethana ekstreme si kjo."
Sa më shumë ekstreme
"Nëse ju shikoni në të dhënat nga viti 1950, ajo bëhet më e fortë dhe indeksi tregon se këtë vit do të jetë e fortë, deri më tani"
Zyrtarët meteorologjike në Indonezi thonë se situata El Nino po bëhet më e fortë.
"Nëse ju shikoni në të dhënat nga viti 1950, ajo bëhet më e fortë dhe indeksi tregon se këtë vit do të jetë e fortë, deri më tani," tha metereolog Indonezi, Edvin Aldrian.
Agjencia e OKB-së Raporti i të cilit u bë baza e bisedimeve të klimës botërore, Paneli Ndërqeveritar mbi Ndryshimin e Klimës (IPCC), ka paralajmëruar kushte ekstreme të tilla si reshjet në periudha të shkurtra dhe thatësira.
"Në Azinë Juglindore, shi-ngjyhet ditë në tërë vitit janë rritur me 22mm për dekadë, ndërsa reshjet në rritjen ditë me shi ekstrem të 10mm për dekadë", raportin e fundit IPCC.
"Por shumëllojshmëria dhe klima është tendenca shumë të ndryshme në rajon dhe sezonit", shtoi raporti.

Tatang tashmë 25 vjet si një fermer në Indramayu, West Java, dhe ai ka përjetuar në mënyrë të përsëritur një thatësirë, por thatësira e këtij viti ishte më i rëndë se sa në vitet e mëparshme.
"Vitin e kaluar, ajo ishte aq yah yah fermerët lashtat. Por sezonin e tani më i rëndë se vitet e fundit," tha Tatang.
Thatësira jo vetëm në Indramayu, West Java, por edhe në 11 krahina të tjera në Indonezi.
Rreth 25,000 hektarë të tokës bujqësore është e thatë dhe miliona qytetarëve të Indonezisë pritet të ndjejnë ndikimin, të tilla si mungesa e ujit për nevojat e tyre të përditshme.
Në mënyrë që të përballen me thatësira, zëdhënës i Agjencisë Kombëtare të Menaxhimit të Fatkeqësive Sutopo Purwo nugroho shpjegon hapat që duhet të ndërmerren nga qeveria.
"Shpërndarja, droping-ujë e ujit duke përdorur ujë cisternë. Pastaj plotësoni tanket e magazinimit të ujit, riparime hidraulike, dhe kështu me radhë", ka thënë Sutopo.
Përveç kësaj, qeveria gjithashtu ka plane për të ndërtuar 49 rezervuare të gjithë Indonezi, i qartë Sutopo.
Një total prej 12 provincave në Indonezi është goditur nga thatësira
Jo për të mbjellë
Disa zona në Indonezi natyrshëm dhe gjeografikisht është një zonë që është e thatë, si Wonogiri, Boyolali dhe Blora.
Por me fenomenin globale El Nino, Oqeanin Paqësor temperatura e sipërfaqes devijime, ajo ka prekur vende të ndryshme në rajonet ekuatoriale. Kjo shkakton thatësira në Indonezi bëhet më e madhe.
Prandaj, Thomas Xhemaludin, kreu i Institutit Kombëtar të Komunikacioni ajror dhe Hapësirë këshilluar fermerët nuk menamam oriz në këtë sezon.
"Menaxhimi në rastin e bujqësisë duhet të marrë parasysh disponueshmërinë e ujit. Në shumë zona të fermerëve të reja të rritet oriz, por më pas goditur nga thatësira," tha Thomas.
Përveç kësaj, Thomas gjithashtu bëri thirrje njerëzve që aplikojnë menaxhimin e ujit dhe shumë dyqan kur uji është plentiful.
Është vlerësuar se thatësira do të vazhdojë për të goditur Indonezi deri në nëntor të këtij viti.

Tafsir Al Gafir Vargu 67-85
Vargjet 67-68: Ftesa për njerëzit që të i kushtoj vëmendje në fuqinë e Allahut subhanehu ue lartësuar në krijimin dhe zhvillimin e jetës së tyre të tyre, dhe shpejt të aplikojnë ligjin e Perëndisë të subhanehu ue lartësuar.

هو الذي خلقكم من تراب ثم من نطفة ثم من علقة ثم يخرجكم طفلا ثم لتبلغوا أشدكم ثم لتكونوا شيوخا ومنكم من يتوفى من قبل ولتبلغوا أجلا مسمى ولعلكم تعقلون (67) هو الذي يحيي ويميت فإذا قضى أمرا فإنما يقول له كن فيكون (68)

Përkthimi i Surah Al mu'min Ajeti 67-68

67. [1] Ai që ju krijoi nga toka [2], pastaj nga pika e farës [3], pastaj prej gjakut të ngjizur, atëherë ju jeni të lindur si një fëmijë, atëherë lejohet që në moshën e rritur [4], dhe pastaj të rritet e vjetër. Por midis jush nuk janë fikur para se. (Ne e bëjmë këtë) që ju të merrni të periudhës kohore të specifikuar [5], në mënyrë që ju të kuptoni [6].

68. Ai ishte i vetmi që të kthehet në dhe jashtë [7]. Pra, kur ai ishte gati për të vendosur çështjet diçka [8], Ai vetëm bekata atij: "Bëhu!" Pastaj të bëhet diçka që [9].

Vargjet 69-78: Fati i atyre që kundërshtojnë argumentet e All-llahut dhe të dërguarit të Tij, dhe urdhri i Allahut Subhanehu ue lartësuar të dërguarit të Tij të jetë i durueshëm dhe të presin për shkatërrimin e të pafeve.ألم تر إلى الذين يجادلون في آيات الله أنى يصرفون (69) الذين كذبوا بالكتاب وبما أرسلنا به رسلنا فسوف يعلمون (70) إذ الأغلال في أعناقهم والسلاسل يسحبون (71) في الحميم ثم في النار يسجرون (72) ثم قيل لهم أين ما كنتم تشركون (73) من دون الله قالوا ضلوا عنا بل لم نكن ندعو من قبل شيئا كذلك يضل الله الكافرين (74) ذلكم بما كنتم تفرحون في الأرض بغير الحق وبما كنتم تمرحون (75) ادخلوا أبواب جهنم خالدين فيها فبئس مثوى المتكبرين (76) فاصبر إن وعد الله حق فإما نرينك بعض الذي نعدهم أو نتوفينك فإلينا يرجعون (77) ولقد أرسلنا رسلا من قبلك منهم من قصصنا عليك ومنهم من لم نقصص عليك وما كان لرسول أن يأتي بآية إلا بإذن الله فإذا جاء أمر الله قضي بالحق وخسر هنالك المبطلون (78)

Përkthimi i Surah Al mu'min Ajeti 69-78

69. A nuk i ke parë ata që kanë mohuar gjithmonë argumentet e All-llahut [10]? Si mund të shmanget [11]?

70. (Domethënë) ata që e mohojnë Librin (Kur'anin) dhe zbulesën e sjellë nga të dërguarit e që i dërguam. Më vonë ata do të dinë,

71. kur prangat dhe zinxhirët e vendosura rreth qafave të tyre [12], pasi ata ishin zvarritur,

72. në ujë shumë të nxehtë, atëherë ata janë djegur në zjarr,

73. pastaj u tha atyre [13], "Cili nga idhujt që ju ia shoqëronim [14],

74. (që i adhuroni) pos All-llahut? "Ata u përgjigjën:" Ata kanë ikur nga ne, edhe ne nuk po adhurojmë ndonjë gjë [15]. "Kështu Perëndia lejon të shkojnë në humbje mosbesimtarët [16].

75. [17] Kjo [18] është për shkak se ju të ngazëllojë në tokë, pa lidhje me të vërtetën dhe për shkak se ju gjithmonë do të triumfoj (në mosbindje) [19].

76. (Ai u tha atyre): "Hyni në portat e Ferrit [20], dhe për të banuar në atë mënyrë që është më e keqja e vende për njerëzit që janë arrogantë [21].".

77. Pra, të jetë i durueshëm ti (Muhammed) [22], se premtimi i All-llahut është i vërtetë. Edhe pse ne të ju tregojnë më dënimin Ne ancamkan atyre, ose tjetër ti mëshirën Tonë (para vdekjes mbi ta), por për ta është kthyem.

78. [23] Dhe vërtet, Ne i dërgoi lajmëtarë para teje (Muhammed) [24], në mesin e tyre ka që ne ju them, dhe në mesin e tyre ka (edhe) nuk janë ne ju them. Asnjë prej apostujve të sjellë një mrekulli, nëse lejen e Allahut [25]. Pra, kur ai erdhi komandën e Allahut [26], (për të gjitha rastet) është vendosur nga të drejtë [27]. Dhe kur ajo ishte [28] të jenë njerëz të pafat të cilët i ruajnë fjalët boshe [29].

Vargjet 79-85: ligjet nuk janë ndryshuar, mësimet që mund të nxirren nga ngjarjet e popujve të mëparshëm, dhe se besimi në kohën e dënim ka ardhur padobishme.

الله الذي جعل لكم الأنعام لتركبوا منها ومنها تأكلون (79) ولكم فيها منافع ولتبلغوا عليها حاجة في صدوركم وعليها وعلى الفلك تحملون (80) ويريكم آياته فأي آيات الله تنكرون (81) أفلم يسيروا في الأرض فينظروا كيف كان عاقبة الذين من قبلهم كانوا أكثر منهم وأشد قوة وآثارا في الأرض فما أغنى عنهم ما كانوا يكسبون (82) فلما جاءتهم رسلهم بالبينات فرحوا بما عندهم من العلم وحاق بهم ما كانوا به يستهزئون (83) فلما رأوا بأسنا قالوا آمنا بالله وحده وكفرنا بما كنا به مشركين (84) فلم يك ينفعهم إيمانهم لما رأوا بأسنا سنة الله التي قد خلت في عباده وخسر هنالك الكافرون (85)

Përkthimi i Surah Al mu'min Ajeti 79-85

79. [30] Allahu është Ai që e bëri kafshët për ju, shumica prej jush udhëtim dhe disa ju hani.

80. Dhe për ju (jo më) përfitime të tjera të tij (kafshët atë) dhe që ju të arritur një qëllim (qëllimi) ruajtur në zemrën tënde (me ngarje) [31]. Dhe nga ngarje kafshët, dhe ata janë transportuar në bord.

81. Dhe Ai tregoi shenjat (e fuqisë së tij) për ju [32]. Atëherë shenjat (nga dënimi) All-llahu çka ju mohoni [33]?

82. [34] A nuk udhëtuan ata nëpër tokë e pastaj të vënë re [35] si përfundimi i atyre që ishin para tyre [36]. Ata ishin forca gjithnjë e më shumë intensive dhe (më shumë) relike të qytetërimit në tokë [37], atëherë çfarë ata fitojnë nuk mund t'i ndihmojë ata [38].

83. [39] Pra, kur apostujt u erdhi atyre me prova e vërtetë [40], ata janë të kënaqur me njohuritë e tyre ekzistuese [41] dhe ata janë të rrethuar nga (dënimi), ata talleshin tallen.

84. E kur e panë dënimin tonë, thanë [42]: "Ne vetëm besojmë në Allahun vetëm, dhe ne refuzojmë perënditë që ne shok me Perëndinë [43]."

85. Pastaj besimi i tyre, kur panë dënimin prej nesh nuk është më e dobishme për ta. Kjo është Sunneti (se dispozitat e) All-llahun që ka qenë vërtetë për robërit e Tij [44]. Dhe kur ajo të jetë pafetë fatkeq [45].

[1] Më tej ai betonuar rastin e monoteizmit, duke deklaruar se Ai është Krijuesi yt, i cili konverton krijimin e ngjarjeve të keni. Prandaj Ai që ju krijoi, kështu që adhuroni vetëm Atë.

[2] Kjo është për të krijuar etërit tuaj Adam 'alejhis Përshëndetje nga toka.

[3] Ky është fillimi i një procesi të ngjarjeve pasardhësve të Ademit, kur në barkun e nënës së tij, që e spermës, pastaj të bëhet një "alek (mpiksje), pastaj u bë mudhghah (copë mishi), pastaj të përdorura kockat, dhe kockat janë mbështjellë në proshutë ( shih Al besimtarëve: 14).

[4] Kjo është mosha kur më dhe forcë më të përsosur, grup-mosha 30 deri në 40 vjet.

[5] Kur mbaron moshën tuaj.

[6] Gjendja e jush, kështu që ju e dini se çfarë keni krijuar ngjarje të keni Mahasempurna fuqinë e Tij, dhe se askush nuk ka të drejtë të adhurohet përveç Tij.

[7] Ai që zotërojnë kthehet në dhe jashtë, në mënyrë që një person nuk do të kishte vdekur ose si një shkak apo për asnjë arsye përveç me lejen e Tij. Ai thotë: "Dhe kurrë nuk e zgjasin jetën e një jetë të gjatë dhe as reduktuar moshën e saj, por (krijuar tashmë) në Libër (Leuhi Mahfudh). Me të vërtetë ajo është e lehtë për All-llahun "(Trans Fatir:. 11).

[8] Mëdha apo të vogla.

[9] Askush nuk ishte në gjendje për t'i rezistuar dhe për të parandaluar.

[10] Kjo është aq e qartë dhe të ndritshme. Kjo fjali është e çuditshme të supozohet se gjendjen e tyre të dobët.

[11] Kjo është se si ata mund të jenë larguar nga ajetet e All-llahut janë kaq të dukshme? Por ku tjetër ata do të shkojnë pas një shpjegim të përsosur për këtë? A ata gjejnë një ajet më të qartë në krahasim me ajetet e All-llahut? Jo, nga Perëndia, ata nuk e gjetën. Apo nëse ata zbuluan disa dyshimtë se në përputhje me dëshirat e tyre dhe pastaj ata e përdorin atë për të sulmuar ajetet dyshimta e All-llahut për të mbrojtur sleaze e tyre? Shkëmbimin me të vërtetë e keqe e tyre dhe mundësitë që ata të zgjedhin për veten përgënjeshtruan librin që erdhi atyre nga Allahu sjellë apostujt e tij, ku ata janë mendjet më fisnike më dhe më korrekte njerëzore dhe. Ata shpërblim është Ferri siç përshkruhet në paragrafin e ardhshëm.

[12] Kështu që ata nuk mund të lëvizin.

[13] Ndërsa kritikuar rëndë.

[14] Kjo është nëse ata mund të ju jap të mirat dhe për të shmangur shumica e dënim?

[15] Ata mohojnë adhurimin e tyre atë, dhe idhujt janë prezantuar, atëherë Allahu Subhanehu ue lartësuar ka thënë: "Ja, ti dhe ajo që adhuruat ju pos All-llahut, janë karrem të Ferrit, ju duhet të shkoni në të." (Trans. Al Anbiya: 98)

Sipas Shejh As Sa'diy, -dhe kjo do të thotë më shumë të fortë-mendimin se ata do të thotë me këto fjalë është që të njohin adhurimin batilnya e zot-përkul para tij, dhe se Zoti nuk ka partnerë. Ata janë të devijuar dhe adhurimi i rremë, madje adhurimi që nuk është e drejtë të adhurohet. Kjo tregohet nga fjala e Allahut të Lartësuar: "Kështu Perëndia lejon të shkojnë në humbje mosbesimtarët."

[16] Në të vërtetë, si ajo devijimit ata mbajnë botën, apostazia është e qartë për të gjithë në mënyrë që ata të njohin padrejtësitë në Ditën e Ringjalljes, dhe kjo është e vërtetë fjala e Allahut: "Dhe ata që e thërrisnin aleatëve të tjerë përveç All-llahut, ajo nuk është e ndjek (një besim). Ata nuk ndjekin tjetër vetëm paragjykime thjeshtë, dhe ata janë vetëm të guessing "(Trans Junus:. 66) Kjo tregohet edhe me fjalën e Allahut". Dhe kush është më i humbur se sa ata që adhurojnë perëndi tjetër pos All-llahut që nuk ka mund të lejojë (lutjet) deri fundi i botës saj dhe neglizhimi i tyre i (vëmendje) në lutjet e tyre? "(trans Al Ahkaf:. 5)

[17] Ajo është gjithashtu tha se për popullin e ferrit.

[18] Se dënimi shumëllojshmëri ajo.

[19] Kjo është për shkak se ju të gëzohet dhe krenar me të pavërtetën që ju mbajnë dhe me dijeninë se shkenca menyelisihi Apostujt dhe arrogancën tuaj kundër shërbëtorëve të Perëndisë pa të drejtë dhe kaosi si fjalën e Allahut në fund të këtij kapitulli, "Pra, kur Lajmëtarët shkuan atyre me prova të vërtetë, ata janë të kënaqur me njohuritë e tyre ekzistuese "(trans Gafir:. 83) Dhe fjala e Allahut të Karunit". Mos të jetë shumë krenar; All-llahu nuk i do ata që janë shumë të mburret askush "(trans Karunin:. 76). Have fun si ky i dënueshëm qejf që kërkon një dënim, në kontrast të gëzohen të lavdërueshme që gëzohen në njohuritë dhe të mira të dobishme vepra, si në fjalën Allahu i Lartësuar: "Thuaj:" Me dhuntinë e Allahut dhe mëshira e Tij, le t'i gëzohen me atë Dhurata e Perëndisë dhe mëshira e Tij është më e mirë se ajo që ata grumbullojnë "(trans Junus:. 58)..

[20] Secila prej këtyre shtresave është në përputhje bamirësi.

[21] Në atë vend ata u poshtëruan dhe poshtërohet, burgosur dhe torturuar dhe alternuara të ndjehen të ngrohjes të lartë dhe të ftohtë është e lartë.

[22] Në predikuar kundër popullit tënd, dhe përçarje e shijes së tyre. Kështu që ju mund të jetë i durueshëm, ai ndoshta besojnë se premtimi i All-llahut është i vërtetë. Ai do të ndihmojë fenë e Tij, ngritjen dënimin e tij, dhe duke ndihmuar apostujt e tij. Po kështu, në mënyrë që ju mund të jetë i durueshëm, atëherë mbani mend se dënimi do ta godasë armiqtë tuaj, në qoftë se jo bota, atëherë në botën tjetër, që prej kthimit të tyre ndaj Zotit, atëherë ai do të shpërblejë ata në bazë të asaj që ata bëjnë. Lartësuar Subhanehu ue Allahu thotë: "Dhe kurrë nuk ke (Muhammed) mendojnë se Allahu është në dijeni të asaj që është bërë nga ata që bëjnë keq. All-llahu u jep afat atyre deri në ditën kur sytë sytë (e tyre) u zgjerua "(. Trans Ibrahim: 42)

[23] Pastaj All-llahu Subhanehu ue lartësuar argëtojë atë dhe menyabarkannya duke kujtuar vëllezërit ai do të midis apostujve.

[24] predikuar popullit të tij, dhe ata ishin të durueshëm me çrregullime popullit të tij.

[25] Pasi që ata janë shërbëtorë të caktuar. Prandaj propozimi apostujve në mënyrë që të sjellë paragrafit (a mrekulli) si ata dëshirojnë, pasi Perëndia sjell vargjet që tregojnë se e vërteta e apostujt e Tij ishte një propozim që është vetë i padrejtë dhe i rëndë.

[26] Për të gjykuar midis apostujve dhe armiqve të tyre.

[27] Kjo korrespondon me vendin e saj dhe në përputhje me të vërtetën, se duke kursyer apostujt dhe pasuesit dhe të shkatërrojë ata që e mohojnë.

[28] Kur jepet një vendim.

[29] Natyra ata janë të këqija, shkencë dhe bamirësisë që lindin prej tyre janë kotësi, dhe qëllimi është kotësi. Prandaj, duhet ata adresuar këtë varg të shqetësohen në qoftë se vazhdimisht mbi gënjeshtrën e tyre, atëherë ata do të humbasin si gjenerata para tyre ka qenë një humbje, sepse ata nuk kanë më shumë mirësi dhe nuk ka garanci të sigurtë prej dënimit në librat e mëparshëm.

[30] All-llahu ue Subhanehu lartësuar dhënë favore të robërve të Tij për të bërë për të bagëtisë së tyre nga të cilat rrjedhin kënaqësitë e ndryshme, duke përfshirë përfitimet e hipur atë, përfitimet e të ngrënit mish, qumësht të pijshëm, të ngrohtë e trupit me lëkurë, dhe të bëjë mjete të ndryshme të lëkurë, lesh dhe flokët.

[31] Kjo është deri në një vend të largët me një ndjenjë të lumturisë dhe gëzimit.

[32] tregojnë unitetit të Tij, emrat e Tij dhe natyrën e Tij. Kjo përfshin të mirat më të mëdha, ku ai tregoi vargjet e tij shërbëtorëve të tij, si në veten e tyre dhe në horizont, dhe e quan favore tij, në mënyrë që ata e dinë atë, vlerësojmë atë dhe për të kujtuar të tij.

[33] Ky është ajeti që e vargjeve të tij që nuk e njohin, sepse ajo ka mbetur në zemrën tënde se të gjitha ajetet dhe favore nga ai, kështu që nuk ka vend për të mohuar dhe nuk ka vend për ta kthyer, edhe kjo kërkon një person i arsyeshëm të ushtrojë sinqeritetin që të përpiqen t'i bindemi Atij, i nënshtruar atij dhe busied veten me adhurojnë atë.

[34] All-llahu Subhanehu ue lartësuar ftoj ata që e mohojnë të dërguarin për të udhëtuar në tokë ose me zemrën dhe trupin, si dhe pyesni njerëzit që dinë.

[35] Ndërsa të menduarit, jo vetëm për të parë, por zemra e tyre është i pakujdesshëm.

[36] Nga popujt e mësipërme, të tilla si 'Adi, Themudit dhe të tjerët, ku ata ishin forcë më të madhe dhe më shumë pasurinë dhe më shumë trashëgiminë.

[37] Ashtu si ndërtimi, pajisje, kalatë dhe pallatet.

[38] Kur është fjala për ato urdhërimeve (t'i ndëshkojë). Kur forca që ata nuk janë të dobishme, ata nuk janë në gjendje për ta bërë atë me pronën e tyre dhe nuk janë në gjendje për të fshehur prapa fortesën e tyre.

[39] Pastaj Allahu përmend gabimin e tyre të madh.

[40] Kjo është librat qiellorë, mrekulli, njohuri të dobishme që përshkruajnë përdorues sesa apostazisë, të drejtat e kotësi.

[41] Ata ishin të kënaqur me njohuritë që është mbi to do të thotë është se ata kanë pasur mjaft me shkencën që është mbi to dhe nuk e ndjeni nevojën më të shkencës mësuar nga apostujt e tyre, madje ata nënçmuar dhe tallen informacion sjellë apostujt. Tashmë të jetë këshilluar, se eksitim ata treguan besnikërinë e tyre ndaj miratimit të Allahut berpegangnya ata kundërshtojnë të vërtetën atij dhe e solli apostujt. Të përfshira në shembullin e shkencës se njerëzit janë zakonisht krenar për atë është shkenca e filozofisë dhe shkencës Mentik Greqi, ku njohuritë që ata argumentuan shumë ajete të Kur'anit, duke reduktuar lavdinë e tij në zemrën e njeriut, dhe të bëjnë argumentet që bindur dhe qath'i (patjetër) si argumente lafzhi që nuk mbajnë besimin e vogël, ata marrin parasysh arsye njerëzit budalla dhe një kotësi dhe jo argumentet. Këto përfshijnë qëndrimet devijuese në ajetet e All-llahut dhe kundër tij, musta'aan wallahul.

[42] Si një gjest të njohjes, por kur se njohja nuk është më e dobishme.

[43] Të dy statujat dhe idhujt, dhe ne distancohemi veten nga çdo menyelisihi apostujt, ose në formën e shkencës dhe bamirësisë.

[44] Ky besim nuk është e dobishme kur dënim ka ardhur. Kjo për shkak se besimi është besimi i nevojës dhe ka dëshmuar të dorës së parë, por besimi është e dobishme vetëm kur ajo është e padukshme, që është, para se ka shenja të dënimit.

[45] Kjo është padyshim humbjet e tyre për të gjithë. Ndërsa para se ata gjithmonë humbin.

Dijenitë e ditës dita e fundit

Nga
Dr. Yusuf bin Abdilah bin Jusuf el-wabilNjohuritë në lidhje me Ditën e Gjykimit është një çështje e të padukshmes cili është i njohur vetëm për Allahut, ashtu siç është paraqitur nga shumë ajete në al-Kur'an dhe haditheve e lem selam e sallallahu alejhi selam, sepse njohuri në lidhje me Ditën e Ringjalljes është rasti i njohur vetëm nga Allahu i Plotfuqishëm. Ai nuk ka treguar atë në një engjëll, as juxtaposed një të dërguarit i cili ishte dërguar [1]. Askush nuk e di kur aktgjykimin përveç Allahut.

Pejgamberi sal-lAllahu 'alejhi ue sel-lem shpesh flasin për gjendjen e Doomsday dhe virulent, në mënyrë që njerëzit atëherë pyeti kur Doomsday. Ai njoftoi se kjo është një çështje e të fshehtën e cila është e njohur vetëm te Perëndia, si dhe ajetet e Kur'anit sqaron se njohuri për kur Ringjallja është diçka që Perëndia i rezervuar për Veten e Tij.

Ndër këto janë fjalët e tij:

يسألونك عن الساعة أيان مرساها قل إنما علمها عند ربي لا يجليها لوقتها إلا هو ثقلت في السماوات والأرض لا تأتيكم إلا بغتة يسألونك كأنك حفي عنها قل إنما علمها عند الله ولكن أكثر الناس لا يعلمون

"Të pyesin ty për Ditën e Gjykimit," Kur ndodhi kjo? "Thuaj:" Me të vërtetë njohuritë e Ngjalljes që është në anën e Zotit tim; askush nuk mund të shpjegojë kohën e tij mbërritjes pos Tij. Doomsday ishte shumë e rëndë (për krijesat Riot) në qiej dhe në tokë. Gjykimi nuk do të vijë tek ju, por papritmas. "Të pyesin ty sikur ti të vërtetë e di. Thuaj: ". S'ka dyshim se njohja e Ditës së Gjykimit ajo është te All-llahu, por shumica e njerëzve nuk e dinë" [el-A'raf: 187]

Allahu e urdhëroi Profetin e Tij, Muhamed alejhi ue sel-lem për të shpallur për njerëzimin se njohja e Ringjalljes është vetëm në Allahun, vetëm se ai ishte i vetmi që e di problemin në mënyrë të qartë dhe kur kjo ka ndodhur, asnjë prej banorëve të qiellit dhe toka e di.

Siç është shpallur nga Zoti:

يسألك الناس عن الساعة قل إنما علمها عند الله وما يدريك لعل الساعة تكون قريبا

"Njerëzit të pyesin për ditën e kijametit. Thuaj: "Me të vërtetë dija e Orës ishte vetëm te All-llahu." Dhe ju e dini (O Muhammed), mund të jetë Dita e Ringjalljes ai është afër kohës "[El-Ahzab: 63].

Si dhe e folur nga Perëndia:

يسألونك عن الساعة أيان مرساها فيم أنت من ذكراها إلى ربك منتهاها

"(Jobesimtarët) të ju pyes (O Muhammed) e në ditën e kijametit, kur do të ndodhë? Kush jeni ju (që) mund të përmenden (koha)? . Rabb-it rivendos deri në fund (dispozitë e kohës) "juaj [An-Naazi'aat: 42-44]

Pastaj kulmi i dijes së ditën e kijametit kthehen vetëm Zotit.

Prandaj, kur Gabriel Alaihissallam pyeti Profetin sal-lAllahu 'alejhi ue selam në Ditën e Gjykimit, siç është përshkruar në hadithin që gjatë Gabriel Profeti salallahu alejhi ue selem ka thënë:

ما المسئول عنها بأعلم من السائل.

"Njerëzit të cilët ishin të pyetur në lidhje me të nuk di më shumë se personi që e bëri." [2]

Gabriel nuk e di kur Dita e Gjykimit ka ndodhur, kështu që e bëri Profeti Muhamed alejhi alejhi ue selam.

Në mënyrë të ngjashme, e Profetit Isa Alaihissallam, ai nuk e di se kur Gjykimi po ndodhte, por ai do të hyjë kur Apokalipsi është afër. Edhe (rënia e Profetit Isa), përfshirë edhe shenjat e mëdha të Kijametit, siç do të shpjegohet.

El-Imam Ahmedi rahimahullah transmeton, si edhe Ibni Maxhe dhe Hakimi e 'Abdullah bin Mesudi radi Allahu anhu, nga lem selam e sallallahu alejhi selam, ai tha:

لقيت ليلة أسري بي إبراهيم وموسى وعيسى, قال: فتذاكروا أمر الساعة, فردوا أمرهم إلى إبراهيم فقال: لا علم لي بها, فردوا الأمر إلى موسى, فقال: لا علم لي بها, فردوا الأمر إلى عيسى فقال: أما وجبتها; فلا يعلمها أحد إلا الله ذلك, وفيما عهد إلي ربي عزوجل أن الدجال خارج, قال ومعي قضيبان, فإذا رآني, ذاب كما يذوب الرصاص. قال: فيهلكه الله.

"Në natën isha në-Isra'kan në qiell, u takova me Abrahamin, Moisiun, dhe Jezusin." Ai tha, "Atëherë ata i thanë njëri-tjetrit në lidhje me rastin e Ringjalljes, atëherë ata të rivendosur rastin e tyre Abrahamit, pastaj ai tha:" Unë nuk kanë njohuri të saj, kthimin rasti është Moisiu. "Pastaj ai tha:" Unë nuk kam njohuri për këtë, kthej çështjen e tij tek Jezusi. "Më në fund ai tha:" Sa i përket, kur kjo ndodh, atëherë askush nuk e di përveç Allahut. Ndër zbulesat e dhëna nga Zoti i Plotfuqishëm time për mua, "Vërtet Dexhalli do të dalë." Ai tha: "Dhe unë u mbante dy shpata. Nëse ai sheh mua, ai do të jetë i shkrirë si shkrihet kallaji. "Ai tha:" All-llahu shkatërrojnë atë. "[3]

Ata janë Ulul Azmi e Apostujve, dhe ata nuk e dinë kur Apokalipsi.

Dhe Imam Muslimi ka transmetuar rrahimullah e Xhabir bin 'Abdilah radi anhu, ai tha: "E kam dëgjuar të lAllahu alejhi alejhi ve sel-lem i cili tha se një muaj para se të vdiste:

تسألوني عن الساعة? وإنما علمها عند الله وأقسم بالله ما على الأرض من نفس منفوسة تأتي عليها مائة سنة.

'Ju më pyeti për Ditën e Gjykimit? Ndërsa shkenca është vetëm në anën e Perëndisë, dhe Betohem në emër të Allahut, nuk është një krijesë e gjallë ka lindur në këtë tokë që është njëqind vjeç. "[4] [5]

Ky hadith mohojnë mundësinë që e-lAllahu alejhi alejhi ve sel-lem e di se pas Gabriel pyesnin.

Ibn Kethir rahimahullah ka thënë: "Profeti pashkolluar i cili është udhëheqës i Apostujve, dhe ata mbulojnë -shalawat dhe përshëndetjet e Allahut qoftë mbi Profetin bartës të hirit, pendimit telefonuesi, udhëheqësi i luftës, duke i dhënë një vendim, i cili të nderuar mysafir, kolektor, ku të gjithë njerëzit u mblodhën tek ai (për marrjen e syafa'at), në të cilën ai tha se edhe në hadithin autentik të hadithit Enes dhe Sahl bin Sad radi anhu:

بعثت أنا والساعة كهاتين.

"Ai më ka dërguar dhe në Ditën e Ringjalljes si dy (gishtin) është." [6]

Ai është më afër gishtin tregues ekzistues dhe më pas (gishtin e mesëm). Megjithatë, rrethanat e tij, Perëndia e kishte urdhëruar atë për të rivendosur shkencën e kijametit atij nëse pyeten për këtë, Allahu thotë:

قل إنما علمها عند الله ولكن أكثر الناس لا يعلمون

"... Thuaj:" S'ka dyshim se njohja e Ditës së Gjykimit ajo është te All-llahu, por shumica e njerëzve nuk e dinë. "[El-A'raf: 187] [7]

Kushdo që mendon se e-lAllahu alejhi alejhi ve sel-lem e di kur Apokalipsi, atëherë ai është një budalla, sepse ajetet e el-Kur'anit dhe hadithet e Pejgamberit të përmendura refuzojë këto supozime.

Ibn el-Kajjim rahimahullah ka thënë: "Dhe ata të cilët pretendojnë të jenë shkencëtarë të kohës sonë ka zbuluar gënjeshtrat. Ai pretendon kënaqur (me dijen), kur njohuria nuk iu dha atij se Pejgamberi sal-lAllahu 'alejhi ue sel-lem e di kur ", ka thënë (Shumë e meritave) të tij," Dita e Gjykimit. Pejgamberi sal-lAllahu' alejhi ue salla tha njëherë në hadithin Gabriel :

ما المسئول عنها بأعلم من السائل.

"Njerëzit të cilët ishin të pyetur në lidhje me të nuk di më shumë se personi që e bëri."

Pastaj ata shtrembërojnë kuptimin e vërtetë, duke thënë: "Kuptimi është:" Unë jam, dhe ju e dini atë. ""

Kjo është marrëzi e madhe, dhe kuptimi i abuzimeve më të rënda. Pejgamberi sal-lAllahu 'alejhi ue sel-lem dini më shumë për Perëndinë, (The papërshtatshme) ai tha dikush se ai konsiderohet si një zezak "Unë dhe ju e dini kur aktgjykimi është në vazhdim e sipër", vetëm budallenjtë tha: "Më parë, ai e di se ai është Gabriel, "kur Profeti sal-lAllahu 'alejhi ue sel-lem i sinqertë në fjalët e tij, ai tha:

ما جائني في صورة إلا عرفته غير هذه الصورة.

"Nuk është ai të dalë me një gjobë të tillë nëse nuk e dija se atë të tjera se ky." [8]

Në një formulim:

ما شبه علي غير هذه المرة.

"Ai (Xhibrili) nuk ka maskuar më mënjanë në këtë rast."

Ndërsa në një tjetër formulim:

ردوا علي الأعرابي ...

"Më sillni beduinëve ..."

Pastaj ata shkuan për të kërkuar për atë, por ata nuk e marrin atë.

Pejgamberi sal-lAllahu 'alejhi ue sel-lem e di se ai është Gabriel pas një kohë, siç thuhet nga Umeri radi anhu: "Atëherë unë isha i heshtur për një kohë të gjatë, pastaj ai tha:" O Umer! A e dini se kush të kërkoni? '"[9]

Ata që shtrembërojnë kuptimin e thënies: "Ai e di se ai është Gabrieli që ai pyeti, ndërsa ai nuk predikonte Shokët e tij përveç pas një intervali i kohës e ka kaluar!"

Pastaj shprehje në hadith: (ما المسئول عنها بأعلم من السائل) përfshin të gjithë ata që pyeti dhe i tha: Atëherë tërë ata që kërkoi dhe kërkoi për këtë situatë Doomsday është e tillë që (në mënyrë të barabartë nuk e di). [10]

Në mënyrë të ngjashme, nuk ka asnjë pikë në duke përmendur shenjat dhe shpallni pyetësi tashmë e di, aq më tepër kur ai nuk ishte pyetur për shenjat.

Dhe më i çuditshëm se ky argument është çka të është shpallur nga si-Sujuti në el-Haawi pas zbulimin përgjigje të pyetjeve në lidhje me këto hadithe të famshme mes njerëzve, "Vërtet, e-lAllahu 'alejhi ue sel-lem nuk do të qëndrojë në varrin e tij për një mijë vjet? "Ai (el-Sujuti) tha:" Unë përgjigjem se kjo është e rreme nuk ka asnjë themel në të gjitha. "

Pastaj zbuloi se ai shkroi një libër mbi këtë çështje me titullin e al-Kasyfu 'një Mujaawazati Haadzihil Ummetit el-Alf, në të cilën ai ka thënë:

Së pari, hadithet që ekzistojnë tregojnë se këta njerëz të moshës më shumë se një mijë vjet dhe enhancements nuk arrijnë pesëqind vjet; si transmetuar nga një shumëllojshmëri të botës se mosha është shtatë mijë vjet, dhe e-lAllahu alejhi ue selem i dërgoi në fund të mijëra viti i gjashtë. [11]

Pastaj ai përmendi disa nga llogaritjet që përfundimi nuk është thjesht të jetë e mundur në qoftë se koha e tij ishte pesëmbëdhjetë njëqind vjet. Pastaj ai përmend hadithet dhe Atsar-atsar që bazohet nga ai:

Ndër këto është transmetuar nga eth-Thabrani në el-Kabiir e ed-Dahak bin Zummal ez-Zuhani, ai tha: "Unë kisha një ëndërr, atëherë unë them të sallallahu alejhi Profetit alejhi ue selam", më vonë ai tha se hadithi në të cilin shpalosen :

إذا أنا بك يا رسول الله على منبر فيه سبع درجات, وأنت في أعلاها درجة. فقال: أما المنبر الذي رأيت فيه سبع درجات وأنا في أعلاها درجة, فالدنيا سبعة آلاف سنة, وأنا في آخرها ألفا.

"Papritmas Unë isha në (afër) ti O i Dërguari i Allahut, në minber që ka shtatë hapa, dhe ju jeni në shkallë nga më i lartë", atëherë ai tha se "kleri ju shihni ka shtatë shkallët dhe unë kam qenë në shkallët më të lartë, kjo do të thotë se (mosha) botërorë shtatë mijë vjet, dhe unë kam qenë në mijëra viteve të fundit. "[12]

Ai (el-Sujutiu) ka thënë se hadithi i transmetuar nga el-Bejheki në ed-dalaa-il, dhe si-Suhail tha se ky hadith dha'if sanadnya, por hadithin e transmetuar nga mauquf të Ibn Abbasi anhu nëpër rrugë -path janë autentike, dhe eth-Thabrani [13] menshahihkan këtë themel dhe përforcuar atë me disa atsar.

Pastaj si-Sujutiu shpjegon se kuptimi i fjalëve të lem selam e sallallahu alejhi selam: ". ... Dhe unë kam qenë në mijëra viteve të fundit" Çështja është se shumica e myslimanëve ishin në shtatë mijë, në ndeshjen historinë e se-ai shtoi se ai ishte dërguar në fund të gjashtë mijë. Sikur ai u dërgua në fillim të shtatë mijë, pa dyshim shenjat e Doomsday si të mëdha si Antikrishtit, rënia e Profetit Isa, dhe lindja e diellit nga perëndimi ka hasur më shumë se njëqind vjet para kohës sonë, sepse Ringjallja ka ndodhur në shtatë mijë, ndërsa asgjë nuk ka ndodhur në atë kohë, atëherë kjo tregon se pjesa tjetër e vitit shtatë mijë më shumë se treqind vjet. [14]

Kjo është një fjalë përmbledhje si-Sujuti rahimahullah, dhe (këto fjalë) përplasen me një shprehje të qartë në el-Kur'ani-një është edhe hadithet janë autentike; se jeta e kësaj bote nuk është i njohur nga askush përveç Allahut. Sepse në qoftë se ne e dimë moshën e botës, me siguri ne do të dini kur Apokalipsi. Ju duhet të dini paraprakisht ajetet e el-Kur'anit dhe haditheve të Pejgamberit se aktgjykimi nuk dihet se kur kjo ka ndodhur vetëm nga Allahut.

Në mënyrë të ngjashme, që nga fakti se nuk është refuzuar atë (të mendoni si-Sujuti). Që ne jemi në fillim të shekullit të pesëmbëdhjetë Hijriyyah, ndërsa Dajjal nuk ka dalë, dhe Profeti Isa nuk ka shkuar poshtë. Si-Sujuti thotë se ka një histori që thotë se Dexhallin jashtë në fillim të një shekulli dhe 'Isa Alaihissallam poshtë, dhe e vrau. Pastaj ai banonte mbi tokë për dyzet vjet, njerëzit banojnë në tokë, pasi dielli lind nga perëndimi për njëqind e njëzet vjet, dhe distanca midis dy puffs (borisë) ishte dyzet vjeç, këtë të gjithë duhet të ndodhë brenda një periudhe prej dyqind vjet [15 ]. Pastaj në bazë të fjalëve të tij, në qoftë se Dajjal jashtë tani ajo duhet të jetë e dyqind vjet, kështu që prania e Gjykimit pas vitit një mijë e gjashtëqind.

Me këtë është e qartë kebathilah çdo hadith që kufizojnë moshën e botës.

Tha Ibn el-Kajjim rahimehullah në librin e el-Manaarul Muniif disa gjëra që janë të njohur atij falsitetin e një hadith. Ai tha: "Në mesin e tyre është tekste menyelisihi hadithi i el-Kur'ani-një botë të dukshme, të tilla si kufizime të moshës hadithit, i cili thotë se jeta e vetëm shtatë mijë vjet të botës, ndërsa ne ishim në periudhën e shtatë mijë-vjeçare. Kjo është gënjeshtrat më të dukshme, sepse në qoftë se ky hadith autentik, me siguri të gjithë e dinë se fundi i botës do të ndodhë dyqind e pesëdhjetë e një vjet të kohës sonë sot. "[16]

Ibn el-Kajjim ka jetuar në shekullin e tetë Hijriyyah, ai tha fjalë të tilla si këto, dhe ka kaluar në fjalët e tij më shumë se gjashtëqind e pesëdhjetë e dy vjet, por bota nuk e ka përfunduar.

Ibn Kethiri ka thënë: "Ashtu si të përfshira në librat Israiliyyat (tregime me origjinë nga bijve të Izraelit / hebre-ed.) Dhe popullit të Librit në formën e periudhës së kufizimit ka kaluar nga mijëra dhe qindra vjet, kështu që më shumë se një person klerike ndritshme -terangan fajësojnë ata brenda saj, dhe trajtoni ata ashpër si ata e meritojnë për të marrë atë, dhe gjithashtu ka një hadith:

الدنيا جمعة من جمع الآخرة.

"Bota është një nga javë në javët e ardhshme."

Ky hadith nuk sanadnya autentik, as ndonjë hadith nuk është sened autentik cila përcakton kohën e Ditës së Gjykimit sipas rastit. [17]

Si askush nuk e di kur Dita e Gjykimit, atëherë askush nuk e di kur e tij shenjat e Fundit të botës në zhvillim. Një histori që shpjegon se ky vit do të jetë si kjo, dhe këtë vit do të ndodhë këtë rast, kjo nuk është e vërtetë, sepse kalendari nuk është bërë në kohën e lem selam e sallallahu alejhi selam, por 'Umer bin el-Khaththablah janë të vendosur si një ixhtihadi prej tij, dhe fillon llogaritja nga fillimi i emigrimit ngjarje e lem selam e sallallahu alejhi selam në Medinë.

El-Kurtubi ka thënë: "Në fakt ajo që është raportuar nga lem selam e sallallahu alejhi selam për shpifje dhe ngjarjet që do të ndodhin, me kohën e një viti të caktuar kërkon në mënyrë korrekte (në përcaktimin e keshahihan histori) që mund të thyejnë çdo ar- gumentasi, ajo është si (përcaktojë) koha e në ditën e kijametit, askush nuk e di në të cilën ajo do të ndodhë, as në çfarë? (Shënim) se ajo do të mbahet të premten në fund të kohës. Koha në të cilën Perëndia e krijoi Adamin Alaihissallam, por të premten që një? Askush nuk e di ditën e saktë, përveç All-llahut, se nuk ka partner për Të, si dhe shenja të problemit Doomsday, askush nuk e di koha është e sigurtë, wallahu di më së miri. [18]

[Kopjuar nga libri Asyraathus Saa'ah, autor Abdilah bin Jusuf ibn Jusuf el-wabil, Daar Ibnil Jauzi, Shtyp Pestë 1415H-1995M, Doomsday Indonesia Çështja është pranë, Beni Translators Sarbeni, Reader Botuesit Ibn Kethiri].

No comments:

Post a Comment