!-- Javascript Ad Tag: 6454 -->

Friday, September 18, 2015

Vizitoni Botërore e Qiellit

Udhëtim nuk u përfundua (372)

(Pjesa 372), Depok, West Java, Indonnesia, 17 shtator 2015 19:42 pm).

Vizitoni Botërore e Qiellit

I Perëndisë i cili krijoi të gjitha qeniet dhe universin, kur njerëzit duan të shkojnë në qiell në botën tjetër (të pavdekshëm), atëherë le të zbatojë udhëtimet më të mira që shkojnë në haxh / umren në Mekë, në Arabinë Saudite.
Megjithatë, fjala Allahu në Kuran edhe pse njerëzit janë të nevojshme për të përcaktuar përparësitë sigurimin e jetës në botën tjetër, për të zbatuar në mënyrë konsistente shtyllat e Islamit, por njeri si sundimtar në tokë, mos harroni në lidhje me jetën e tyre në botë (edhe pse rrallë më shumë se 100 vjet).
Komb Indonezisht duhet të jetë mirënjohës për të, Perëndia Krijuesit, i cili jep një shumëllojshmëri të gjerë të ishullit të bukur që është e banuar nga më shumë se 100 raca, ngjyra, gjuha, aty janë javaneze, Sundanezisht, Papua, Aceh, livadh, Dayak dhe Bugis, dhe të banuara nga njerëz të cilët ka një fe të ndryshme, e Islamit (80 përqind) e popullsisë së përgjithshme arriti në rreth 250 milionë dollarë, pjesa tjetër janë katolik, protestant, hindu, budiste, hindu Kaharingan (Dayak Kalimantan), për të Kong Fu Tse.
Ata të gjithë jetojnë në paqe dhe respekt të ndërsjellë të dallimeve në fe, ngjyrës, etnisë, gjuhës dhe, dhe të vlerësojmë kulturën e tyre.
Prandaj, Indonezi vizitoni e bukur dhe e pasur në burime natyrore të cilat janë akoma, kultura e paprekur modern virgjër (perëndimore).
Nëse ju keni vizituar Indonezinë, atëherë ju do të falënderoj Perëndinë që e ka dhënë mëshirën e tij për të gjitha krijesat.


Këtu është një listë e vendeve turistike në Indonezi nga Provinca, Wikipedia burim
North Sumatra:
Maimun Palace
MedanIstana qytetit Mejmuni
Xhamia e Madhe e Medan
Tjong Një Fie në JL. Gen. Ahmad Yani (Kesawan).
I vjetër Ndërtesa e City Hall
Ujit Kulla Medan (i cili është një ikonë e qytetit të Medan)
Varur Titi (një urë mbi gjurmët hekurudhor)
Ndërtimi London Sumatra
Zyra Medan Post
BharatAir Pakpak Waterfall Une Lae
Niagara Simbilulu
Ujëvarë Lae Singgabit
Deng Mbue Sideban
Deli Serdang Green Hill Qyteti
River Sembahe
Ujëvarë dy ngjyra
bardhë Sampuran vend sua
Karo
Gundaling
Mikie Holiday (një vendpushim me objektin theme park)
Sibayak
Sinabung
Simalem Park Resort
Niagara Si Piso-piso
Tongging fshat (e njohur edhe si fshat Tambusan)
Deleng Sibuaten (fshati Lingga Desa Markë Naga)
Regency SimalungunTimuran
Kopshte çaj Sidamanik
Tanjung Camel
Tre Race
Peak Simarjarunjung
Mbrojtur Forest Aek Nauli
Haranggaol
Komuna Pematangsiantar

Animal Park Pematangsiantar
Coral Anyer
Quan budiste tempujt im
Samosir
Liqeni Toba
Samosir Island
Pusuk Buhit
Tomok
Hot Spring Panguluran
Muzeu Batak
Qarkut Nias
Nias Muzeu Trashëgimisë
Sorake
Plazhi Lagundri
Kalo shkëmbinj Nias
Plazhi Lawomaru
Plazhi Lawomaru
Plazhi Carlita
Plazhi foa
Grykëderdhje e gjerë e bukur
West Sumatra:

Kulla e Sahatit

Sianok kanion
Kota Padang
Batu Malin Kundang
Sitti urë Nurbaya
Muzeu Adityawarman
Panorama Sitinjau Lauik
Carolina bregdetar
Plazhi Gandoriah
Nirwana Beach
Plazhi Padang
Pasia plazh Jambak
Pasumpahan
Sikuai
Parqet Bung Hatta
Taman Siti Nurbaya
Qyteti i Bukittinggi

Plazhet Sikuai në ishull.
Fort de Kock
Hill Takuruang
Bung Hatta Palace
Kulla e Sahatit
Ura Limpapeh
Niveli 40
Studimi Koto Gadang
Koto Tower, IV koto, Agam
Xhamia Jamik Parabek
Taluak Xhamia Jamik Londër
Vendlindja Muzeu Bung Hatta
Muzeu Tri Daya Dharma Eka
Sianok kanion
Vrima Japoni Bukittinggi
Zonat Wildlife dhe Kinantan Kulturore
Monument i ushtarit të panjohur
Agam
Maninjau
Liqeni Tarusan Kamang
Lakuar 44
Vendlindja Muzeu Buya Hamka
Puncak Lawang
Shtëpia e Kulturës Fadli Zon
Qarkut pesëdhjetë e qytetit
Shufra lamtumirë
Goa Ngalau Beautiful
Lakuar 9
Lugina GShASh
Tanah Datar
Batu Batikam
Fort Van der Capellen
Liqeni Batur
S'je ndërtesë Jolito
Pagaruyung pallat
Lembah Anai
Mifan
Panorama Tabek Broken
Dokumentacioni dhe Informacion Qendra e Kulturës Minangkabau
Shtëpi Kulla Kampai Nan Panjang
Peak Pato
Solok Qarkut
Liqeni më sipër dhe poshtë liqeni
Kerinci Parku Kombëtar
Liqeni Batur
Husks mijë Hard Uji
Plantacion çaji Alahan Panjang
Jug Qarkut Bregdetare
Niagara hije Sani
Ura rrënjë
Langkisau pik në Painan (qytet)
Plazhi Carocok
Plazhi Sago
Royal Palace gërmadha Indrapura
Cubadak Island
Kërmill Island
Sawahlunto
Liqeni Kandi
Qendra Kulturore Ndërtimi Sawahlunto
Ushqime Magazina
Suro vrimë
Hekurudhave Muzeu Sawahlunto
Kandi Wildlife Park (Zoo Sawahlunto)
Peak Polonia
Sijunjung dhe Dharmasastra
Ngalau Beautiful Aie Angek Sijunjung
DAM Batang Hari Dharmasraya
Shkop kodër Aie Angek Sijunjung
Padang tempull Raco Dharmasastra
Pamalayu ekspeditë shteg (ku shtrimin e Arca Amogsaphasa) Dharmasraya
Riau

Muara Takus
Alam Mayang
Mal SKA
Masjid Raya Senapelan
Liqeni Limbungan
Bandar Serai
Kubang Zoo
Poshtë Market
Stanum
Lexues Soeman HS
Jami 'Air Tiris
Runway Strip
Niagara Thunder Gemurai
Niagara Batangkuban
Muara Takus
Siak pallat
Tesso Nilo Parku Kombëtar
Tridhjetë National Park Hill
Gur Giam Siak Kecil biosferë Rezerva Bukit
Sulltanat Palace Palalawan
Spirits Islands
Jemur
Ekuatorit Monument Pangkalan Kuras
Sulltanat Palace Indragiri
Burimet ujë Pawan
Kalaja Shtatë Layer
Liqeni Mbreti
Karburanti Barge
Liqeni Napangga
Makmur Gulf Coast
Bono Kampar River
Panorama Hill Cokiak
Niagara Aek Martua
Kalaja Shtatë Layer
Selatbaru plazh Bengkalis
Bregdetare të Veriut Rupat
Xhamia e Madhe e en-Nur Pekanbaru
Riau Islands

Masjid Sultan Riau Island ashpër
Island thumbues
Plazhi i lodhur
Bintan
Mount Ranai
River Sebong
Plazhi Trikora
Gunung Bintan
Niagara Temurun
Jambi

Liqeni Kerinci
Liqeni Kerinci
Kerinci Parku Kombëtar
Muzeu Shtetëror Jambi
Mount Kerinci
Taman Rimbo Zoo
Temple Muaro
Hot Semurup
Kayu Aro kopsht çaj
Liqeni KACO
Telun Berasap Falls
Niagara Pancaro Rayo
Mount Shtatë
Shtatë Mountain Lakes
Jugut Sumatra

Sungi Musi
Liqeni Ranau
Mount Dempo
River Musi
Ampera Bridge
Liqeni Ulak Lia
Liqeni Segayam
Goa Putri
Bali [1]

Parai skumbri
Parai skumbri
Matras Beach
Cape Bregdetare Charm
Plazhi Rebo
Plazhi i mbuluar me gjethe Stone
Pasir Padi
Bregdeti i Cape Ru Sadai, Afrika Albanska
Kerasak Cape Coast, South Bangka
Mount plazh Namak, South Bangka
Uber Gulf Coast
Mount Maras
Cape kelayang
Tanjung Binga
Cape Lartë
Lengkuas
Plazhi Punai
Bregdeti i Cape Pendam
Plazhi Bukit Batu
Xhakartë

Muzeu Textile

Taman Mini Indonesia Indah (TMII)
Ragunan Zoo
Muzeu Kombëtar "Elephant"
Ancol Dreamland
Taman Mini Indonesia Indah
Muzeu Satria Mandala
Ndërtimi Joang '45
Muzeu Bank Mandiri
Muzeu Banka Indonezi
Xhakartë Muzeu Historik
Monas
Muzeu Textile
Kukull Muzeu
Plazhi Anyer
Tidung
West Java
West Java.

Porta Mekarsari

Cisarua Safari Park

Putih
Garut

Krater Papandayan
Banja Cipanas
Peak Darajat
Lëkurës qendrat Sukaregang
Sentra Batik Garutan
Qendrat Weaving Silk
Ka Cangkuang
Xhami Shura
Crater Talaga Bodas
Curug Orok
Kampung sampireun
Rose Garden Situhapa
Animal Park Cikembulan
Plazhi Sayangheulang
Plazhi Pameungpeunk
Plazhi Santolo
Bagendit
Sacred varri Godog
Bandung
Curug Luhur
Bogor Botanical Gardens
Pik
Jatiluhur
Taman Safari
Maras
Pelabuhan Ratu
Putih
Plazhi Pangandaran
E gjelbër Canyon
Kampung Naga
Ciater
Maribaya
Tahura Ir H Juanda
Mount Galunggung
Mekarsari
Ciremai Mountain National Park
Turizmi Fshati Jelat
Curug Cigeuntis Falkirk
Edge Pllaka Sukabumi
Cirebon
Kasepuhan
Kanoman
KERATON Kacirebonan
Xhamia e Madhe e Cirebon
Red Xhamia Panjunan
Kompleksi varri dhe varri i Sunan Gunung Jati spreaders udhëheqësit islamikë në Cirebon
Objekti Turizmi Tortoise Belawa
Xhamia e Madhe Burimi
Gua Sunyaragi
Majalengka
Agro Stone Luhur
Niagara Cibali
Niagara Cilutung
Digat Gama
Muara curug Jaya
Curug Sawer
Curug Tonjong
Stone Mountain Tilu
Kopshte çaj Cipasung
Swimming Pool / Balong Sangraja
Ngjitje malin Ceremai
Panorama Cikebo
Panorama lemahputih
Ka Anggrahan
Situ Rock
Ka Cijawura
Ka Cipanten
Ka Cikuda
Ka Janawi
Ka Sangiang (Sunen Parung)
Talaga Herang
Talaga Loa
Java Qendrore

Xhamia Qendrore Java e Madhe

Lawang Sewu

Turtle Ocean Park

Tiara Park

Portuguese plazh fort

Urnë Beautiful
Qyteti Semarang
Lawang Sewu
Qyteti i vjetër
Taman Budaya Raden Saleh
Puri Maerokoco
Plazh Marina
Plazhi Maron
Sunen Kuning
Argjinaturë bukur
Xhamia Qendrore Java e Madhe
Semarang Qarkut
Bandungan
Rawa Marramendje
Temple Gedongsongo
Ambarawa Muzeu hekurudhave
Kopeng
Muzeu Ronggowarsito
Muzeu Ambarawa
Monument Ambarawa
Bukit Dashuria
Natyra Park Bannerman Sidomukti
Jepara Regency
Ishujt Karimun dhe grupimeve
Long Island
Island Mandalika
Mount Genuk
Kartini Beach
Tirto plazh Samodra
Profesor plazh Rancak
Plazhi Pungkruk
Guamanik plazh Pecatu
Gulf Coast Awur
Plazhi Semat
Dead Waves plazh
Plazhi Pailus
Plazhi Blebak
Plazhi Suweru
Plazhi Bayuran
Plazhi Banyan
Plazhi Pailus
Niagara Songgo Sky
Niagara Gorge Nganten
Niagara Suroloyo
Niagara Banyu poshtë
Niagara Nglamer
Air tejun Nglumprit
Niagara Grinjingan Dowo
Belik Angel dhe Jake Tarub
Milion Ponds Root
Gua tritip
Shpellë Manik
Gua Way
Wono Pinus Setro
Sreni Beautiful
Portuguese fort
Kala VOC
Muzeu R.A Kartini
Muzeu i Gongut Botërore të Paqes
Placenta monument R.A Kartini
Xhamia Mantingan
Gapura Jami 'Baiturrohman unë
Madhe Xhamia Baitul Makmur Jepara
Temple Hian Thian Siang Tee
Wind Temple
Temple Bubrah
Siti Inggil pallat Kalinyamat
Vetmia Sonder
Turtle Ocean Park
Tiara Park Waterboom dhe Teatri 3D
Kebonan Kampoeng Maen
Floating Market Demaan
Tregu Karangrandu (ushqime tradicionale të tregut Jepara)
Tregu Ngabul (tregu Durian)
Jepara Tregtisë dhe Qendra e Turizmit
Shopping Centre Jepara (S.C.J)
Kudus Regency
Xhamia Menara Kudus
Niagara Monthel
Niagara Gonggomino
Tre Flavor Rejenu ujit
Tugu Identity Shenjtë
Peak View Waterboom
Swimming Pool dhe Peshkimi honocoroko
Demak
Xhamia e Madhe e Demak
Varri Kadilangu
Plazhi Morosari
Agro Turizmi Mlatiharjo
Agro-Turizmi Image shegë Mranak
Mangrove Forest Turizmi
Owls Edukate (Tyto alba), Guntur
Waterford Qarkut
Meteorit Monument
Pikatan Park ujor
Zbavitje Kartini
Kledung Pass Rest Sipërfaqja
Niagara Surodipo / Trocoh
Niagara Lawe
Wonosobo
Tambi Agroturizmit - qarkut. Kejajar
Agroturizmit Tanjungsari - qarkut. Sapuran
Agroturizmit Bedakah - qarkut Kertek
Menjer Lake - qarkut. Garung
Telaga Warna - qarkut. Kejajajr
Niagara SiKarim - qarkut. Watumalang
Curug Winong - qarkut. Selomerto
Banja Kalianget dhe Mangli - qarkut. Wonosobo
Reservoir Wadaslintang - qarkut. Wadaslintang
Budiste varrezë - qarkut Mlipak. Wonosobo
Kopshte Salak - qarkut. Sukoharjo
Qendrat Artizanatit - Qarkut. Sapuran
Grobogan [redakto | redakto burim]
Bleduk Kuwu
Flaka e përjetshme (Mrapen)
Kedung Ombo
Pesawahan Selojari
coyo pranverë
rezervuar nglangon
Tegal
Urnë Beautiful
Plazhi Purwahamba
Reservoir Cacaban
Pemalang
Park ujë Thistle
Banja Moga
Brebes
Ciblon Waterboom Bradford
Reservoir Malahayu
Reservoir Penjalin
Plazhi Randusanga
Telaga Renjeng
Qarkut Batang
Plazhi Sigandu
Magelang Qarkut
Losari Coffee Plantation
Borobudur
Mendut
Ketep Pass
Temple Ngawen
Babadan (stafetë Pandang / Merapi Post Vëzhgimit)
Curug Silawe
Selomoyo (shpatet e peisazhit natyror të malit çarë)
Qyteti Magelang
Hill Tidar
Taman Kyai qëndrueshme
Kebumen
Gua Jatijajar
Babi Beach / Coast Logending
Shpellë Petruk
Reservoir Sempor
Fort Van Der Wijk
Banyumas
Baturaden
Campgrounds Baturraden
Cipendok
Hot Kalibacin
Muzeu Bank Rakyat Indonesia
Curug Gede
Saka Xhamia Single
Cilacap
Plazhi Permisan
Plazhi Widarapayung
Kalaja Pendem
Hot Cipari
Mount Selok
Banjarnegara
Male Dieng
Boyolali
Reservoir Kedungombo
Reservoir Cengklik
Temple Lawang
Bannerman Tlatar
New Selo
Karanganyar
Grojogan Sewu (Tawangmangu)
Sukuh
Cetho
Astana Giribangun
Myrtle Tea Gardens
Sapta Banja Tirta
Kota Surakarta
Kasunanan Palace
Jurug Park (Taman Satwa Taru Jurug)
Mangkunegaran
Radya Museum Library
Parqet balekambang
Tregu Klewer
Pasar Gede
Kalaja Vastenburg
Sriwedari Park (THR)
Windujenar Market
Solo Qyteti Walk
Gladhag Langen Bogan
Shtëpia e Dana Hadi (Dana Hadi Batik Muzeu)
Qendra shumicë Solo [PGS]
Beteng Trade Center [BTC]
Sukoharjo
Stone Mijë
Warm Water Banja Langenharjo
Pandawa Botërore të Ujit
Reservoir zgjatim
Klaten Regency
Bannerman Clark
Sewu
Plaosan
Rawa Jombor
Bayat varri
Sheqeri Fabrika e Re Gondang
Deles Beautiful
Sragen
Technopark Ganesha
Taman Dayu (Dayu Park / Taman Dayu Alam Asri)
Sangiran
Bayanan
Reservoir Ngablak
Reservoir Ketro
Dung Reservoir Ombo
Mount Kemukus
Reservoir Brambang
Wonogiri
Girimanik ose Niagara Setren
Forest Turizmi Ketu
Gajah Mungkur
Plazhi Sembukan
Plazhi Nampu
Khayangan
Karst Muzeu
Yogyakarta

Kompleks Prambanan tempull

Kraton Jogja
Yogyakarta
Kraton Yogyakarta
Taman Sari
Purawisata
Taman Pintar Jogjakarta
Kotagede
Gëzuar Loka Zoo
Jalan Malioboro
Tugu Yogyakarta
Beringharjo
Vredeburg
Sleman Qarkut
Terren
Prambanan
Ratu Boko
Yogya Kembali Monument
Turizmi Fshati Ketingan
Turizmi Fshati Kembangarum
Gunungkidul
Baron Beach
Plazhi Kukup
Krakal
Sundak
Plazhi Wediombo
Siung
Plazhi Indrayanti
Plazhi Dlingi
Bantul Qarkut
Plazhi SAMAS
Parangtritis
Plazhi i ri Pandansimo
Gua Selarong
Imogiri
Kasongan
Grand Park Uji Castle
Plazhi Kuwaru
Depok Beach
Gua Fir
Plazhi i ri
Plazhi Pandansari
Kulon Progo
Glagah
Sermo Reservoir
Plazhi Congot
Ancol Kalibawang
Simbah varri i Kyai Krapyak Tsani
Varri i Nyi Ageng Serang
Peak Suroloyo
Plazhi Bugel
Trisik
Varri Girigondo
East Java

Ludruk Rhythm Kultura

Ura më e gjatë

Mount Bromo dhe Semeru.

Bull Gara në Sumenep, Madura
Jember
Town Square Jember
Cafe gumitir Rest Sipërfaqja
Agro Turizmi Mumbul Kopshti
Banja dhe Natyra Patemon
Banja dredhur Sibutong
Banja Pontang
Banja Kimmo
Banja Kebon Agung
Plazhi Payangan
Natyra dhe Bath Botanik Xhennete
Travel Kucur dhe Kampung Nelayan Beach Puger
Natyra dhe Banja Rembangan Resort
Ujë Boom Niagara
Plazhi Paseban
Prodhimin rrotull Crutu Puro
Watu Ulo Jember
Papuma Beach (White Sands Malikan) - Jember
Paintai Bandealit dhe Betiri Meru National Park - Jember
Qyteti Surabaya [redakto | redakto burim]
Qyteti Surabaya
Ura më e gjatë
Malang
Malang
Taman Wisata Air Wendit - Malang
Bentoel Muzeu Historik - Malang
Park Tlogomas - Malang
Blu Pranvera Beach - Jug Malang
Sempu Island - Jug Malang
Balekambang Beach - Jug Malang
Ngliyep plazh - Jug Malang
Kota gur [redakto | redakto burim]
Zoo Batu Secret - shkëmb
Kafshë të egra Muzeu - Stone
East Java Park - Stone
Batu Night spektakolare (BNS) - Stone
Selecta Recreation Park - Stone
Kusuma Agro - Stone
Lule club - Stone
Travel marr mollë - Stone
Turizmi Village - Stone
Muzeu Transporti - Stone
Mojokerto
Niagara Dlundung - Trawas - Mojokerto
Madura
Sumenep
Plazh Lombang - Sumenep
Plazh Slopeng - Sumenep
Asta Tinggi Sumenep - Sumenep
Kraton Sumenep - Sumenep
Qyteti dhe rrethi i Kediri
Goa Selomangkleng
Airlangga Muzeu
Niagara Dolo
Kisha Puhsarang
Waterpark kediri
Arca Totok Kerot
Monument Simpang Lima Gumul
Sheshi Kediri
Xhamia e Madhe Kediri
Sheshi-Pare qarkut Kediri
Parqet Ngronggo
Parqet Kilisuci
Suvenire Center di Pong
Temple surowono - pare
Gumul Paradise Island
Rafting-rrethim
Fshati Shqip-Pare
Turizmi malor Kelud
Dhoho kediri qyteti rruga
Qyteti Terri
Plazh Karanggongso - Terri
Prigi plazh - Terri
Plazh Blado - Terri
Goa Lawa - Terri
Plazh Pelang - Terri
Qytetet dhe Blitar [2]
Makam Bung Karno - Blitar
Gebang Palace - Kota Blitar
Plazh sulm - Panggungrejo - Blitar
Tempull Azhurnimi - Nglegok - Blitar
Kelud - Blitar
Plazh Tambakrejo - Tambakrejo - Blitar
Temple Simping - Sumberjati - Blitar
Kebon Rojo - Blitar
Varri i aryo Blitar - Blitar
Temple Sawentar - Garum - Blitar
Plumbangan Doko - Blitar
Plazh Jolosutro Wates - Blitar
Flokët Turizmi Monte Gandusari - Blitar
Goa Embultuk Hyacinths - Blitar
Peta monument Blitar
Udel burim Blitar
Agroturizmit Karangsari Karangsari - Blitar
Songgoriti
Tirta Nirwana Songgoriti
Natyrore Termike Banja Songgoriti
Cangar
Termike Banja Cangar
Banyuwangi
Mount Ijen - Banyuwangi
Watu Dodo
Plazhi Blimbingsari
Plazhi Rajegwesi
Blue Bay - Muncar
Qyteti i Pasuruan
Agro Turizmi
Banyu Biru
Petirtaan Hemisfera
Mount Bromo
Coban Baung
Finna Golf
Niagara Kakekbodo
Sien Orchid
Purwodadi
Taman Safari Indonesia 2
Tamandayu
Ranu Grati
Flora Hill
Temple Mount qymyrxhi
Kota Probolinggo
Mount Bromo
Qyteti Lumajang
Qyteti Lumajang quajtur qarkut Lumajang është një qarkut në Lindjen e Java cila ka një bukuri të pabesueshme natyrore. Më shumë se 65 tërheqjet në 21 destinacione. Ju mund të shijoni bukurinë natyrore e natyrës

Mount Semeru
Mount Panderman
Tulungagung
Popoh plazh - Tulungagung
Plazhi SIDEM
Sand Goa
Tempull Gayatri
Sunen Kuning
Pasuruan
Niagara Gjyshi Bodo - Pandaan, Pasuruan
Taman Safari Indonesia II - Prigen, Pasuruan
Magetan
Sarangan - Magetan
Nganjuk
Niagara Sedudo - Sawahan, Nganjuk
Lamongan
Marine Turizmi Lamongan - Lamongan
Maharani Zoo dhe Goa - Lamongan
Gresik [redakto | redakto burim]
White Sand Beach Delegan - Delegan - Gresik
Bali [redakto | redakto burim]

Plazh Kuta në pasdite.

Pura Tanah Lot
Kuta
Candi Dasa
Garuda Wisnu Kencana
Jimbaran
Kintamani
Kuta Beach
Nusa Dua
Sangeh
Sanur Beach
Tanah Lot
Tampaksiring
Tenganan
Ubud
Legian
Uluwatu
Pedungan
Lombok [redakto | redakto burim]

Senggigi Beach
Senggigi Beach
Narmada Park
Parqet Suranadi
Kuta Beach Lombok
Taman Mayura
Pura Miru
Lingsar
Fshati seks
Ujëvarë Pranvera Gile
Gili Nanggu
Mount rinjani Park Kombëtar
Kampung Rambitan - Sade
Banyumulek
Niagara Brain Kokoq
East Nusa Tenggara
Larantuka
Komodo National Park
Labuan Bajo
West Kalimantan [redakto | redakto burim]

Ekuatorit Monument
Ekuatorit Monument
Singkawang
Muzeu Shtetëror i West Kalimantan
Dara Muzeu Juanti Sintang
Muzeu Kapuas Raya
Pontianak Sulltanat Palace Kadariah
Varri Juang Përgjegjës
Taman Alun Kapuas
Sinka Island Park
Pasir Panjang
Plazhi Kijing
Bregdeti i Cape belandang
Stone cadra plazhi
Plazhi Gosong
Breshka Coast
Plazhi POLARIA
Plazhi Sinam
Ujëvarë Thyerja
Niagara Banangar
Waterfalls ujëvarë merasap
Lawang Kuari
Cascade Kenebak
Gua Sanjan
Liqeni Sebedang
Jemelak liqeni dhe Kebiau
Bukit Kelam
Forest Turizmi Baning
Sentarum Lake Park Kombëtar
Parku Kombëtar Betung Kerihun
Parqet Kombëtare Bukit Baka Bukit Raya
Parku Kombëtar Mali Trench
Nature Reserve Raya Pasi
Maya Ishujt Nature Reserve Karimata
Randayan Island
Temajuk Island
Dato Island
Pulau_Simping
South Kalimantan [redakto | redakto burim]
! Artikulli kryesor për këtë kategori është një listë e tërheqjet turistike në South Kalimantan.

Floating Market Muara KUIN
Floating Market Muara Kuin (Banjarmasin)
Floating Market Lok Baintan (Banjar)
Muzeu Mangkurat (Banjarbaru)
Muzeu Wasaka (Banjarmasin)
Lule Island (Banjarmasin)
Island tronditur
Pulau Datu (Tanah Laut)
Sultan Xhamia Suriansyah (Banjarmasin)
Kompleksi Tyrbja e Sulltan Suriansyah (Banjarmasin)
Kompleksi Pangeran Antasari Tomb (Banjarmasin)
Plazh Takisung (Tanah Laut)
Plazh Batakan (Tanah Laut)
Meratus Malet Park Kombëtar (Hulu Sungai Tengah)
River Falls Rampah Karuh (Hulu Sungai Tengah)
Pagat, Stone Benawa (Hulu Sungai Tengah)
Hot Hantakan (Hulu Sungai Tengah)
Lok Games (KabupatenHulu Middle River)
Niagara Bajuin (Tanah Laut)
Plazh Swarangan (det Land Qarkut)
Plazh Pagatan (KabupatenTanah erëza)
Barito Bridge
Mount Kayanga (Tanah Laut)
Loksado (Hulu Sungai Selatan)
Niagara Haratai (Hulu Sungai Selatan)
Hot Tanuhi (Hulu Sungai Selatan)
Great Temple Amuntai (Hulu Sungai Utara)
Piqem Liqeni (Hulu Sungai Utara)
South Sulawesi [redakto | redakto burim]

Liqeni Tempe
Mandala Monument
Plazhi Tanjung Bira
Losari
Ishull Kayangan
Samalona Island
Tana Toraja
Liqeni Tempe
Leang Leang Parahistoria Park
Bantimurung
Liqeni matano
Fort Rotterdam
Somba Opu
Sulawesi veri

Mahawu
Bunaken Detare Park
Mahawu
Plazhi Likupang
Ban Hin Kiong Temple
Lule Qyteti i Tomohon
Liqeni Tondano
Bukit Kasih
Mali i Lutjes
Plazhi Malalayang
Liqeni Linau
Sulawesi Juglindore
Wakatobi Parku Kombëtar

Niagara Moramo
Kendari [redakto | redakto burim]
Kendari Beach
Plazhi Toronipa
Pantai Batu Gong
Nambo Beach
Larja e Nanga-Nanga
Amarilis
Muzeu i Sulawesi Juglindore
Park Kryetari
Muna [redakto | redakto burim]
Liqeni Napabale
Arkeologjik Site Trashëgimisë Liang Kobori dhe Metanduno
Muna Xhamia e Vjetër e qytetit
Plazhi Walengkabola
Plazhi Lagili
Plazhi Topa
Plazhi Meleura
Larje Wakantee
Larje Matakidi
Larje Lakanaha
Larje Wakumoro
Larje Katilombu
Kalaja e qytetit Tiworo
Kalaja e qytetit Lambiku
Doreza qendrat Muna
S'je Island
Gua Lamburaya
Wakatobi [redakto | redakto burim]
Wakatobi Parku Kombëtar
North Konawe [redakto | redakto burim]
Plazhi Tanjung Taipa
Burim Air ngrohjes Wolasea
Telaga tre ngjyra
Konsel [redakto | redakto burim]
Niagara Moramo
Island Sot
Swamp National Park AOPA Watumohai
Hot Kaeendi
Bau-Bau [redakto | redakto burim]
Buton kala pallat
Pallati kala pallat * Malige
Liwutongkidi Island
Plazhi Kamali
Nirwana Beach
Sulawesi Qendrore [redakto | redakto burim]

Liqeni Lindu
Paleleh bardhë rërë
Organizoni gurë, Lakea plazh
Plazhi Talise
Lore Lindu Parku Kombëtar
Danau Poso
Parqet Wera
Gua Latea
Gorontalo [redakto | redakto burim]

Liqeni Limboto
Liqeni Limboto
Parqet Nani Wartabone
Kalaja Otanaha
Nani monument Wartabone
Moluccas

Siwa Lima Muzeu
Siwa Lima Muzeu
Banda Island
Kisha Banda Neira
Pallati SOA Siu
Kalaja Belicar
Ora Beach
Plazhi Ngurbloat
Mevlana Island
Sibu-Sibu Cafe
Slide Island
Aru Island
OSI Island
Pombo Island
Ay Island
Plazhi Natsepa
Fshati kulturore Banda Ely
Plazhi Jikumerasa
Plazhi Liang
Plazhi Ngurtafur
Papua [redakto | redakto burim]

Lorencit Parku Kombëtar
Kaimana
Lorencit Parku Kombëtar
Wasur Parku Kombëtar
Raja Ampat

Turizmi në Bali
Argetime & Pikët Pikat e Bali interesit


 

Ajo ka dyshim se Bali ka një shumëllojshmëri të tërheqjet zonë, duke përfshirë plazhe, male, fusha dhe madje edhe fshatin dhe banorët e saj me një kulturë unike dhe të dallueshme, vende historike me një mistikë që është i trashë dhe natyrisht bukurinë natyrore që është magjepsës. Turistët e huaj shpesh e quajnë Bali si vendi i Perëndisë ose vendin e zotat.

Pura Bali

Këtu është një listë e disa nga vendet që ju mund të vizitoni gjatë kohës që jeni në ishull:


Sanur Beach
Turizmi është e vendosur në qytetin lindor të Denpasar. Plazh Sanur mund të jenë të gëzuar në rërë plazh zezë dhe të bardhë. Plazh Sanur mund të bëhet në aktivitete watersportvehicles për entuziastët e sporteve të ujit.

Sanur Beach Bali

Plazh Sanur është gjithashtu i njohur edhe si një vend ku ne mund të shijoni pamje të lindjes së diellit në ishullin Bali / Sunrise Beach. Lexo më shumë ..

Udhëtarët Këshilla:
Plazhi Sanur është relativisht i qetë aq shpesh të referuara si një vend turistik që ka qenë i moshës 50 vjet dhe mbi. Për ata prej jush që janë në kërkim për qetësi, bukuri natyrore dhe kulturën ndërsa turbull dëgjojnë muzikën e tij tradicionale të Bali, është këtu.


Ubud
Ubud është shumë popullor me artin vendas, për shkak se ajo është një vend për të mësuar në valle, pikturë, dru Sculpting apo guri. Në këtë vend ka shumë galeri arti, ku turistët mund të vijnë për të praktikuar si një instrumente Balinese luajnë dhe valle e Bali. Ubud është gjithashtu i njohur për peisazhin e saj të bukur natyrore me fushat e orizit terraced ose të njohur si Subak.

Ubud

Disa tërheqjet që ekzistojnë në fushën e Ubud, ndër të tjera; Goa Gajah, Gunung Kawi, Kehen Temple, Tirta Empul Banja, etj Shih pamjet në Ubud më të plotë.


Seminyak
Vetëm një makinë 15-minuta nga Kuta, Seminyak është një nga destinacionet turistike në Bali janë mjaft popullore sot dhe është shtëpi e llojeve të ndryshme të hoteleve, vila, restorante dhe një banjë luksoze ndërkombëtarisht. Seminyak gjithashtu ju mund të gjeni lehtësisht dyqane dhe qendra tregtare pasura në Bali.

Seminyak

Seminyak atmosfera në vetvete është relativisht i qetë në krahasim me Kuta, shumica e udhëtarëve të shpenzojnë më shumë kohë me sunbathing në plazh, gëzojnë të objekteve spa apo të pushojnë. Lexo më shumë ..


Nusa Dua Beach

Nusa Dua Bali

Nusa Dua atraksion turistik është një zonë e shkëlqyer për turistët, me plazhet e saj me rërë të bardhë, 5 yje të rreshtuar përgjatë bregdetit. Plazhi Nusa Dua është një vazhdim i plazhit Sanur, tërheqjet watersportvehicles gjithashtu mund të bëhet këtu.

Udhëtarët Këshilla:
Nusa Dua është një plazh e cila është e pajisur me një të plotë objekteve turistike yag. Hotele me pesë yje ka shumë këtu, gjithashtu luajnë sportet e ujit të tilla si peshk, fluturojnë anije banane, deti Walker gjithashtu gjendet këtu. Për ata prej jush në kërkim për një pushim me objekte të plota dhe nuk janë të shqetësuar në lidhje me koston, kjo është ajo ku ju qëndroni të drejtë.


Kuta Beach

Kuta Beach Bali

Plazh Kuta ka valë që janë të favorizuar nga surfers. Kuta është kurrë i qetë në mbrëmje, muzikë live, karaoke, etj, dyqane dhe dyqanet e artit rreshtuan përgjatë rrugës në Kuta, kryesisht duke shitur knacks-knick ose sende artizanale shfletoj. Ekziston edhe një hotel me pesë yje këtu, më të famshme; Hard Rock Beach Club.

Udhëtarët Këshilla:
Plazh Kuta është njeriu plazhi i ri, jeta vazhdon 24 orë në këtë vend. Drejtë pranë rrugës Kuta janë rrugë Legian, këtu ka shumë rroba dyqane, disko dhe restorante, ajo ishte shumë e mbushur me njerëz dhe festive. Për ata që e duan pazar e drejtë rreth qoshe ka një pazar Kuta Kuta Square.


Plazhi Jimbaran

Jimbaran plazh Bali

Plazhi i famshëm Jimbaran dhe një restorant ushqim deti sunsetnya pamje të bukur. Plazhi Jimbaran duhet të vizitoni në pasdite deri në mbrëmje për shkak se ajo është e aktivitetet kryesore turistike të ndodhë në atë kohë. Në Jimbaran Beach gjithashtu ju mund të hani tipike Ushqim Fresh det. Lexo më shumë ..

Udhëtarët Këshilla:
Plazhi Jimbaran është romantike, shumë e përshtatshme për ju me partnerin tuaj apo familjen kryer darkë, ndërsa shikimin e diellit dhe plazhit pamje ndriçuar nga dritat e qirinj dhe pishtarë. Ju nuk duhet të humbasë këtë vend kur viziton Bali.


Statuja GWK (Garuda Wisnu Kencana)

GWK statujë Bali

Miliarda Rupiah këtij projekti mund të gjenden në Ungasan, në kodrën e Jimbaran. Garuda Kencana statujë është bërë nga artisti origjinal Nyoman Bali Nuarta, me misionin për të bërë atë në 8 mrekullitë e botës dhe 2 në Indonezi. Një nga shfaqjet që mund të shihet këtu është Kecak. Lexo më shumë ..

Udhëtarët Këshilla:
Kjo është një projekte të gjysmë-të gatshme që synojnë për të bërë një statujë që madhësia është shumë i madh, ndoshta si statuja e tij të lirisë Indonezi. I nderuar ky projekt duket ngecur në mes të rrugës.


Plazhi Pandavas

Plazhi Pandavas

Plazhi Pandavas është një destinacion relativisht i ri turistik në ishullin Bali, plazhet e fshehta, të cilat ishin më parë vetëm një fshat alga deti-prodhimit me të vërtetë të ruani bukurinë e pacënuar mes nxitim të ishullit të turizmit Bali. Lexo më shumë ..


Uluwatu

Uluwatu Bali

Ky tempull qëndron në pikën më jugore të ishullit koral. Pamje të bukur me Oqeani dhe perëndimit të diellit nga fundi i kurrizit. Në valle Uluwatu Kecak është kryer edhe çdo natë. Muzg Kombiasi dhe valle Kecak në një paharrueshme trajton tablo.

Uluwatu Bali

Udhëtarët Këshilla:
Kini kujdes me gjërat tuaja të tilla si syze dielli, handbags dhe të tjera, majmunë karenabinatang / majmunët janë të shumta në këtë vend shpesh injorante me mallra bencuri nga vizitorët që të jetë një lodër. Ju gjithashtu duhet të jenë të kujdesshëm, sepse Pura Uluwatu është e vendosur pranë humnerë.


Batubulan
Batubulan është një Barong. Ka rreth 5 vende në zonën Barong skenë Batubulan. Përveç kësaj Barong, fshati është gjithashtu një vend për shfaqje të tjera Balinese artit të tilla si valle Kecak dhe Legong.

Batubulan është në fakt një fshat turistik ndodhet në Gianyar regjencës. E Denpasar, ky vend mund të arrihet me lëvizëse për rreth 15 minuta, ndërsa nga Kuta dhe berjelanan Legian zgjat rreth 45 minuta.

Kryerja Barong dhe Legong zakonisht mbahen çdo ditë duke filluar nga ora 9:30 të mëngjesit, ndërsa për Kecak shfaqje fillon rreth 18:30. Batubulan është aktualisht një nga qendrat e arsimit dhe ruajtjen e artit Balinese, ajo është e shënuar me krijimin e disa shkolla kryesore e artit, në fshat ka edhe shumë zejtarisë shumë unike tipike e turistik ishullin Bali.


Tregu Sukawati
Kjo është një treg tradicional shitjen e një shumëllojshmëri të zanateve dhe suvenire. Tregu tradicionale është e vendosur në Gianyar regjencës dhe shumë i njohur në Bali ose jashtë Bali. Mallrat janë shitur në formën e këmisha veshje, bluza, sarongs plazh shtypura me një foto të artit Balinese, piktura dhe sende artizanale.

Tregu Sukawati është rreth 18 km nga qyteti i Denpasar dhe mund të arrihet me rreth 30 minuta. Tregu Sukawati është një treg tradicional ku çmimet të volitshëm janë të zakonshme, përdorë aftësinë benregosiasi ju për të marrë suvenire më të mira të Bali, me një çmim të lirë.


Kintamani

Batur Liqeni shikime nga Kintamani Bali

Atraksion turistik me pamje të bukur, liqeni Batur Penelokan dhe pamje Batur malor. Duke qenë në Kintamani si të jesh në majë të një mali me pamje poshtë formën e liqenit Batur. Në afërsi ka ngrënë shtëpitë ku ju gëzojnë ushqimin, ndërsa duke parë pamjet.


Besakih
Besakih është tempulli më i madh hindu në ishullin Bali. Ky tempull është ndërtuar me një shumë madhështore për adhurim në adhurimin e Brahma Vishnu Shiva. Ky tempull është gjithashtu përdoret shpesh si një pikë hyrje për të përpjetën e malit Agung nga turistët.

Besakih

Për fat të keq, Pura Besakih madhështore, e bukur dhe i këndshëm e mbushur me njerëz të cilët pretendonin të jetë një udhëzues turne për të kërkuar para Se delish. Shumë turistë vendas dhe të huaj janë të zhgënjyer me shërbimin dhe sigurinë në këtë tempull.


Goa Gajah

Goa Gajahi Bali

Kjo shpellë ishte një herë një asketizëm vend. Jashte ka një zonë statue Ganeca Goa dhe larja e fshatarëve në formën e një dush që përdoret përsëri.


Pura Tanah Lot

Pura Tanah Lot Bali

Pura Tanah Lot është tempujt më të famshme në Bali dhe duket se janë bërë një ikonë e ishullit të Bali. E veçanta e këtij tempulli është e vendosur në mes të oqeanit, në mënyrë që kur deti ishte batica e lartë ju nuk do të afrohej, por kur baticë të ulët që ju mund të kalojnë dhe pa një keunikanya se ky tempull është i ruajtur nga dy gjarpërinjtë zezë dhe të bardhë që çdo ditë duket i shoqëruar nga pemangkunya.


Pura Taman Ayun
Karakteristikë e Taman Ayun Tempullit të rrethuar nga një pellg që është përdorur për të rrumbullakët në tempull duke maids me një varkë të vogël. Por, tani përdoret për peshkim pellg.


Candi Dasa
Plazhi me rërë të bardhë u bë i njohur si një alternativë në plazh Kuta është konsideruar shumë të mbushur me njerëz dhe të pista. Candi Dasa është e vendosur në lindje të ishullit të Bali.


Celuk
Një ari dhe argjendi qendër artizanale në ishullin Bali. Këtu ju mund të shihni procesin e marrjes argjendin dhe temtu vetëm mund të blejnë drejtpërdrejt.

Në të vërtetë ka kaq shumë atraksione dhe pikat e interesit në ishullin e Bali, gjoja çdo gjë në Bali është një tërheqje për turistët, për shkak të veçantisë së kulturës dhe peizazhi është shumë e bukur. Turizmi në Bali
Argetime & Pikët Pikat e Bali interesit


 

Ajo ka dyshim se Bali ka një shumëllojshmëri të tërheqjet zonë, duke përfshirë plazhe, male, fusha dhe madje edhe fshatin dhe banorët e saj me një kulturë unike dhe të dallueshme, vende historike me një mistikë që është i trashë dhe natyrisht bukurinë natyrore që është magjepsës. Turistët e huaj shpesh e quajnë Bali si vendi i Perëndisë ose vendin e zotat.

Pura Bali

Këtu është një listë e disa nga vendet që ju mund të vizitoni gjatë kohës që jeni në ishull:


Sanur Beach
Turizmi është e vendosur në qytetin lindor të Denpasar. Plazh Sanur mund të jenë të gëzuar në rërë plazh zezë dhe të bardhë. Plazh Sanur mund të bëhet në aktivitete watersportvehicles për entuziastët e sporteve të ujit.

Sanur Beach Bali

Plazh Sanur është gjithashtu i njohur edhe si një vend ku ne mund të shijoni pamje të lindjes së diellit në ishullin Bali / Sunrise Beach. Lexo më shumë ..

Udhëtarët Këshilla:
Plazhi Sanur është relativisht i qetë aq shpesh të referuara si një vend turistik që ka qenë i moshës 50 vjet dhe mbi. Për ata prej jush që janë në kërkim për qetësi, bukuri natyrore dhe kulturën ndërsa turbull dëgjojnë muzikën e tij tradicionale të Bali, është këtu.


Ubud
Ubud është shumë popullor me artin vendas, për shkak se ajo është një vend për të mësuar në valle, pikturë, dru Sculpting apo guri. Në këtë vend ka shumë galeri arti, ku turistët mund të vijnë për të praktikuar si një instrumente Balinese luajnë dhe valle e Bali. Ubud është gjithashtu i njohur për peisazhin e saj të bukur natyrore me fushat e orizit terraced ose të njohur si Subak.

Ubud

Disa tërheqjet që ekzistojnë në fushën e Ubud, ndër të tjera; Goa Gajah, Gunung Kawi, Kehen Temple, Tirta Empul Banja, etj Shih pamjet në Ubud më të plotë.


Seminyak
Vetëm një makinë 15-minuta nga Kuta, Seminyak është një nga destinacionet turistike në Bali janë mjaft popullore sot dhe është shtëpi e llojeve të ndryshme të hoteleve, vila, restorante dhe një banjë luksoze ndërkombëtarisht. Seminyak gjithashtu ju mund të gjeni lehtësisht dyqane dhe qendra tregtare pasura në Bali.

Seminyak

Seminyak atmosfera në vetvete është relativisht i qetë në krahasim me Kuta, shumica e udhëtarëve të shpenzojnë më shumë kohë me sunbathing në plazh, gëzojnë të objekteve spa apo të pushojnë. Lexo më shumë ..


Nusa Dua Beach

Nusa Dua Bali

Nusa Dua atraksion turistik është një zonë e shkëlqyer për turistët, me plazhet e saj me rërë të bardhë, 5 yje të rreshtuar përgjatë bregdetit. Plazhi Nusa Dua është një vazhdim i plazhit Sanur, tërheqjet watersportvehicles gjithashtu mund të bëhet këtu.

Udhëtarët Këshilla:
Nusa Dua është një plazh e cila është e pajisur me një të plotë objekteve turistike yag. Hotele me pesë yje ka shumë këtu, gjithashtu luajnë sportet e ujit të tilla si peshk, fluturojnë anije banane, deti Walker gjithashtu gjendet këtu. Për ata prej jush në kërkim për një pushim me objekte të plota dhe nuk janë të shqetësuar në lidhje me koston, kjo është ajo ku ju qëndroni të drejtë.


Kuta Beach

Kuta Beach Bali

Plazh Kuta ka valë që janë të favorizuar nga surfers. Kuta është kurrë i qetë në mbrëmje, muzikë live, karaoke, etj, dyqane dhe dyqanet e artit rreshtuan përgjatë rrugës në Kuta, kryesisht duke shitur knacks-knick ose sende artizanale shfletoj. Ekziston edhe një hotel me pesë yje këtu, më të famshme; Hard Rock Beach Club.

Udhëtarët Këshilla:
Plazh Kuta është njeriu plazhi i ri, jeta vazhdon 24 orë në këtë vend. Drejtë pranë rrugës Kuta janë rrugë Legian, këtu ka shumë rroba dyqane, disko dhe restorante, ajo ishte shumë e mbushur me njerëz dhe festive. Për ata që e duan pazar e drejtë rreth qoshe ka një pazar Kuta Kuta Square.


Plazhi Jimbaran

Jimbaran plazh Bali

Plazhi i famshëm Jimbaran dhe një restorant ushqim deti sunsetnya pamje të bukur. Plazhi Jimbaran duhet të vizitoni në pasdite deri në mbrëmje për shkak se ajo është e aktivitetet kryesore turistike të ndodhë në atë kohë. Në Jimbaran Beach gjithashtu ju mund të hani tipike Ushqim Fresh det. Lexo më shumë ..

Udhëtarët Këshilla:
Plazhi Jimbaran është romantike, shumë e përshtatshme për ju me partnerin tuaj apo familjen kryer darkë, ndërsa shikimin e diellit dhe plazhit pamje ndriçuar nga dritat e qirinj dhe pishtarë. Ju nuk duhet të humbasë këtë vend kur viziton Bali.


Statuja GWK (Garuda Wisnu Kencana)

GWK statujë Bali

Miliarda Rupiah këtij projekti mund të gjenden në Ungasan, në kodrën e Jimbaran. Garuda Kencana statujë është bërë nga artisti origjinal Nyoman Bali Nuarta, me misionin për të bërë atë në 8 mrekullitë e botës dhe 2 në Indonezi. Një nga shfaqjet që mund të shihet këtu është Kecak. Lexo më shumë ..

Udhëtarët Këshilla:
Kjo është një projekte të gjysmë-të gatshme që synojnë për të bërë një statujë që madhësia është shumë i madh, ndoshta si statuja e tij të lirisë Indonezi. I nderuar ky projekt duket ngecur në mes të rrugës.


Plazhi Pandavas

Plazhi Pandavas

Plazhi Pandavas është një destinacion relativisht i ri turistik në ishullin Bali, plazhet e fshehta, të cilat ishin më parë vetëm një fshat alga deti-prodhimit me të vërtetë të ruani bukurinë e pacënuar mes nxitim të ishullit të turizmit Bali. Lexo më shumë ..


Uluwatu

Uluwatu Bali

Ky tempull qëndron në pikën më jugore të ishullit koral. Pamje të bukur me Oqeani dhe perëndimit të diellit nga fundi i kurrizit. Në valle Uluwatu Kecak është kryer edhe çdo natë. Muzg Kombiasi dhe valle Kecak në një paharrueshme trajton tablo.

Uluwatu Bali

Udhëtarët Këshilla:
Kini kujdes me gjërat tuaja të tilla si syze dielli, handbags dhe të tjera, majmunë karenabinatang / majmunët janë të shumta në këtë vend shpesh injorante me mallra bencuri nga vizitorët që të jetë një lodër. Ju gjithashtu duhet të jenë të kujdesshëm, sepse Pura Uluwatu është e vendosur pranë humnerë.


Batubulan
Batubulan është një Barong. Ka rreth 5 vende në zonën Barong skenë Batubulan. Përveç kësaj Barong, fshati është gjithashtu një vend për shfaqje të tjera Balinese artit të tilla si valle Kecak dhe Legong.

Batubulan është në fakt një fshat turistik ndodhet në Gianyar regjencës. E Denpasar, ky vend mund të arrihet me lëvizëse për rreth 15 minuta, ndërsa nga Kuta dhe berjelanan Legian zgjat rreth 45 minuta.

Kryerja Barong dhe Legong zakonisht mbahen çdo ditë duke filluar nga ora 9:30 të mëngjesit, ndërsa për Kecak shfaqje fillon rreth 18:30. Batubulan është aktualisht një nga qendrat e arsimit dhe ruajtjen e artit Balinese, ajo është e shënuar me krijimin e disa shkolla kryesore e artit, në fshat ka edhe shumë zejtarisë shumë unike tipike e turistik ishullin Bali.


Tregu Sukawati
Kjo është një treg tradicional shitjen e një shumëllojshmëri të zanateve dhe suvenire. Tregu tradicionale është e vendosur në Gianyar regjencës dhe shumë i njohur në Bali ose jashtë Bali. Mallrat janë shitur në formën e këmisha veshje, bluza, sarongs plazh shtypura me një foto të artit Balinese, piktura dhe sende artizanale.

Tregu Sukawati është rreth 18 km nga qyteti i Denpasar dhe mund të arrihet me rreth 30 minuta. Tregu Sukawati është një treg tradicional ku çmimet të volitshëm janë të zakonshme, përdorë aftësinë benregosiasi ju për të marrë suvenire më të mira të Bali, me një çmim të lirë.


Kintamani

Batur Liqeni shikime nga Kintamani Bali

Atraksion turistik me pamje të bukur, liqeni Batur Penelokan dhe pamje Batur malor. Duke qenë në Kintamani si të jesh në majë të një mali me pamje poshtë formën e liqenit Batur. Në afërsi ka ngrënë shtëpitë ku ju gëzojnë ushqimin, ndërsa duke parë pamjet.


Besakih
Besakih është tempulli më i madh hindu në ishullin Bali. Ky tempull është ndërtuar me një shumë madhështore për adhurim në adhurimin e Brahma Vishnu Shiva. Ky tempull është gjithashtu përdoret shpesh si një pikë hyrje për të përpjetën e malit Agung nga turistët.

Besakih

Për fat të keq, Pura Besakih madhështore, e bukur dhe i këndshëm e mbushur me njerëz të cilët pretendonin të jetë një udhëzues turne për të kërkuar para Se delish. Shumë turistë vendas dhe të huaj janë të zhgënjyer me shërbimin dhe sigurinë në këtë tempull.


Goa Gajah

Goa Gajahi Bali

Kjo shpellë ishte një herë një asketizëm vend. Jashte ka një zonë statue Ganeca Goa dhe larja e fshatarëve në formën e një dush që përdoret përsëri.


Pura Tanah Lot

Pura Tanah Lot Bali

Pura Tanah Lot është tempujt më të famshme në Bali dhe duket se janë bërë një ikonë e ishullit të Bali. E veçanta e këtij tempulli është e vendosur në mes të oqeanit, në mënyrë që kur deti ishte batica e lartë ju nuk do të afrohej, por kur baticë të ulët që ju mund të kalojnë dhe pa një keunikanya se ky tempull është i ruajtur nga dy gjarpërinjtë zezë dhe të bardhë që çdo ditë duket i shoqëruar nga pemangkunya.


Pura Taman Ayun
Karakteristikë e Taman Ayun Tempullit të rrethuar nga një pellg që është përdorur për të rrumbullakët në tempull duke maids me një varkë të vogël. Por, tani përdoret për peshkim pellg.


Candi Dasa
Plazhi me rërë të bardhë u bë i njohur si një alternativë në plazh Kuta është konsideruar shumë të mbushur me njerëz dhe të pista. Candi Dasa është e vendosur në lindje të ishullit të Bali.


Celuk
Një ari dhe argjendi qendër artizanale në ishullin Bali. Këtu ju mund të shihni procesin e marrjes argjendin dhe temtu vetëm mund të blejnë drejtpërdrejt.

Në të vërtetë ka kaq shumë atraksione dhe pikat e interesit në ishullin e Bali, gjoja çdo gjë në Bali është një tërheqje për turistët, për shkak të veçantisë së kulturës dhe peizazhi është shumë e bukur.

Turizmi Raja Ampat, Papua më ekzotike Travel
2 qershor 20141 Komente
Raja Ampat turne
Melda Anastasia
Melda nga Anastasia
Raja Ampat janë tërheqjet turistike në Papua, e cila ka në të gjithë botën. Raja Ampat famë si një nga destinacionet më tërheqëse e udhëtimit janë dokumentuar në dokumentarin e titulluar "Edis Paradise 3" për premierën në Zvicër. Dokumentari i bërë nga Avant Premiere ngriti bukurinë nënujore natyrore të Raja Ampat në Papua që është referuar si Amazon e detet të Botës. Pseudonimi u krye për shkak të pozitës së Raja Ampat botërore qendror trekëndësh koral. Raja Ampat është përfshirë në territorin e West Papua është një grup ishujsh me 610 ishuj përhapur, por vetëm vetëm 35 ishuj janë zënë nga banorë.


 
Mbani në mend se 75% e specieve të peshkut në botë është e vendosur në ujërat e Raja Ampat. Oqeani në Raja Ampat është një ekosistem natyror që është ende kelesetariannya zgjuar deri tani. Vlera e lartë e natyrës strategjike të detit në Papua çoi për të udhëtuar Raja Ampat në Papua janë të mbrojtura nga ligjet e Indonezisë.

Kjo është për të parandaluar shkatërrimin e ekosistemeve detare veprojë vetëm ndjekin biznes fitim. Jo pa arsye! Raja Ampat Turizmi është bërë fokusi i udhëtimit botërore në këtë moment të pranishëm.

Turneu Underwater ekosistemit Raja Ampat
Turneu Underwater ekosistemit Raja Ampat
Turizmi Raja Ampat në Papua ofron një numër të tërheqjet që është në kërkesë nga turistë të huaj në veçanti, domethënë zhytjes. Aktivitetet Diving (zhytjeve nënujore) dhe periskop në Raja Ampat do të tregojë bukurinë e botës nënujore e Raja Ampat në Papua që është aq këndshëm, me lloje të ndryshme të peshkut dhe koral shkëmbinj nënujorë që jetojnë natyrshëm. Diving në Raja Ampat do t'ju tregojë një shumëllojshmëri të llojeve të ndryshme të peshkut që edhe ju kurrë nuk kanë njohur më parë. Mos harroni, 75% e llojeve të peshkut në botë janë në Raja Ampat. A keni parë rrezet Manta? Gjerësia e trupit Stingray madje arrin 2 m.

Për aktivitete të zhyten, shih edhe artikullin që shqyrton zhytjeje Raja Ampat Island Wayag.

Së paku ka 1500 lloje peshqish, 537 lloje koralesh dhe 699 jovertebrore që mund të gjenden në botën nënujore të Raja Ampat. Për simulim, ju do të shoqërohet nga ekspertë dhe duke përdorur pajisje zhytjeje janë të plotë. Nëse ju ndonjëherë të bëni zhytje në plazhe të tjera, atëherë ju do të jetë aq i habitur me bukurinë nënujore të Raja Ampat Papua. Shkëmbinj nënujorë koral janë duke jetuar të bëhet një burim ushqimi mijëra llojeve të peshkut dhe kafshëve të tjera detare. Ekosistemet janë shumë të natyrshme dhe në mënyrë të verbuar që e bën Raja Ampat quajtur Amazon oqeanit botëror.

Turne Underwater Botërore Raja Ampat
Turne Underwater Botërore Raja Ampat
Disa njerëz përmendur Raja Ampat në Papua turistik është një parajsë turistike fshehur në pronësi nga Indonezia. Turizmi Raja Ampat mund të kurorëzohet si atraksionet natyrore të nënujore më interesante në pronësi nga Indonezia. Të cilat mund të rivale bukurinë e natyrës nënujore mund të udhëtojnë vetëm në Sabang weh Island, Aceh. Nëse Raja Ampat janë tërheqjet turistike në pjesën lindore të Indonezisë, pastaj të udhëtojë Sabang Weh Island është në pjesën më perëndimore të Indonezisë.

Për të ditur Pulau weh, shih edhe artikullin që shqyrton udhëtimit në Sabang Pulau weh Aceh.

Interesante, të dy faqet me aktivitetet e tij zhytjeje përfshirë më tërheqëse në botë sapo mori një vëmendje të madhe të turistëve të huaj. Interesi i shtetasve të huaj dhe numri i vizitave në trendin e kohës në rritje pas herë e bën si një det turne Indonezia është bërë kaq popullore në qarqet ndërkombëtare. Në të vërtetë, udhëtimi i një audience të brendshëm që është i humbur në det për të vizituar atraksione turistike.

Pa dyshim, faktori kosto është shkaku kryesor që e bëri ardhjeve turistike vendas për tërheqjet turistike Raja Ampat Papua është ende relativisht i vogël. Kushtet në infrastrukturën Papua nuk është adekuat dhe koston e transportit për / nga Papua bën një pikë të interesit në Papua nuk ka vizituar nga turistët Indonezi. Jo për të përmendur në lidhje me koston e akomodimit dhe të logjistikës të shkaktuara gjatë shijuar turne në Raja Ampat.

Ndryshe nga turistët e huaj që kanë një nivel më të lartë se të ardhurat e qytetarëve të Indonezisë, disa kushte më të mira financiare që mundësojnë ata për të shijuar zhytje si një nga tërheqja e më popullore Raja Ampat. Ai duke parë edhe në një zonë turistike në Sabang Pulau weh Aceh. Niveli i turistëve të huaj më shumë se turistët vendas.


 
Çdo Tërheqjet Raja Ampat?
Diving dhe snorkeling është një nga aktivitetet turistike Raja Ampat më të famshme. Megjithatë, ju duhet të dini se spote turistike në Papua gjithashtu ka pyll të dendur, një grup i gëlqerore ngjyra, lloje të ndryshme të bimëve të rralla, si dhe foletë e breshkave të detit në plazh.

Shumica e turistëve do të shfletoj në Raja Ampat sepse këto pamjet kanë shfletoj oqean është mjaft sfiduese. Disa ishuj në Raja Ampat është ishulli më i vizituar Wayag, Waiwo Island, Coral Island, Gam Islands, dhe ishulli Arborek. Në qoftë se ju doni të shihni zogjtë e parajsës që bëhen kafshë të egra unike Papua, ju mund të vizitoni ishujt Gam. Ka 4 lloje të zogjve të parajsës që jetojnë në ishujt Gam, zogun e kuqe e parajsës, parajsë e madhe, parajsë e vogël, dhe parajsë ndarë bastun prej palme kacavjerrëse.

Coral Island, një nga tërheqjet turistike Raja Ampat
Coral Island, një nga tërheqjet turistike Raja Ampat
Nëse jeni të sfiduar të rritet shkëmb, të shkojnë në Coral Island. Në këtë ishull ju do të ngjiten në shkëmb mbi shpatet e deri në 90 gradë. Në qoftë se ka arritur me sukses të lartë, ju do të jetë i përulur nga bukuria panoramike e Raja Ampat. Në kulmin e gumë, ju mund të shihni ishullin keselurahan gjelbër rrethuar nga uji blu.

Këto transportit turistik për Raja Ampat
Për të arritur në ishujt Raja Ampat, vendin më të afërt që mund të arrihet aeroplanët janë qytetin e Sorong, me një distancë prej rreth 6 orësh nga Xhakartë. Normalisht avioni do të tranzitit në Makassar ose Manado. Airlines kanë planifikuar fluturime në Sorong, ndër të tjera, mëndafshi ajrit, Garuda Indonezi, Pelita Air dhe Merpati. Tjetra, ju do të shkoni Waisai, kryeqyteti i Raja Ampat. Qyteti Waisai është e vendosur në ishullin Waigeo, një nga katër ishujve kryesore (Big Island) në Ampat Ishujt Raja. Një ishull i madh në Raja Ampat është Misool Island, Salawati, ishull Batanta, dhe ishulli Waigeo.

NORTH Kalimantan TURIZMIPROVINCE
Kalimantan NORTH
Borneo Veriore është provinca më i ri në Indonezi, apo i caktuar si një 34-provincial nga Dhoma e Përfaqësuesve më 25 tetor, 2012 sipas Ligjit Nr 20 i vitit 2012. Veriut Borneo ka pesë rajone administrative, dmth një qytet dhe katër qarqe, por nuk ka përcaktuar ende nënën krahinë qytetit. Krahinë Kalimantan veri kufizohet nga shtetet e Sabah dhe Sarawak, Lindjen e Malajzi. Rajon Borneo Veriore përfshin qytetin e Tarakan, Bulungan, qarku Malinau, Nunukan, dhe Tana Tidung. Borneo Veriore ka një pasuri i Natyrore të pazgjidhura. Ju mund të gëzojnë bukuritë natyrore të maleve, lumenjve, pyjet e mbrojtura, dhe ujëvarat. Krahinë Kalimantan veri ka edhe një plazh turistik ku uji është kristal e qartë me pamje të bukur. Dhe ka turne fermave, të tilla si çokollatë dhe piper që ju mund të gëzojnë me ajër të pastër malor. Përveç kësaj ju mund të gëzojnë turne historike, kulturore dhe turizmi fetar atje.

Mbrojtur Forest Sesayap në Tana River Tidung

 Bukuritë natyrore këtu mund të jenë të gëzuar nga lumi Sesayap lundrim anije. Bukurinë dhe pemë harlisur piktoreske që rriten përgjatë lumit mund të jenë të gëzuar. Ky pyll i mbrojtur është një vend strehimi dhe berteduhnya kafshëve të ndryshme të mbrojtura si majmunët, zogjtë dhe kafshët e tjera. Këto kafshë të marrë strehim në pemë Perengat. Pemë Perengat ka fruta që përdoret për acid. Një tjetër pamjet shumë interesante është kur peshkatarët janë kapjen e peshkut dhe infektues karkaleca përgjatë Sesayap. Lumi Sesayap njohur si zona karkaleca prodhimin.

Objekti Turizmi White Mountain në Bulungan
 

White Mountain Bulungan
Ky mal është një mal i shkumës të bardhë. Ka një bukuri natyrore me reliefs gdhëndur si një artist. White Mountain ka një panoramë të bukur. Ne mund të gëzojnë pamje madhështore me reliefs ngjitje deri në majë. Por në qoftë se ju nuk bëni si rock ngjitje, ne mund të ngjiten shkallët janë në dispozicion. Peizazhi natyror në krye Malin e Bardhë shumë ekzotike. Në këtë mal ka një zogj shpellave. Ai u tha se komuniteti lokal besojnë se kjo shpellë është një vend i meditimit / qetësimin veten Sulltani i Bulungan. Zona malore e bardhë e artit të paraqitura në shtëpi në stilts në vend.

 Object Mountain Nature Rian në Tana Tidung
 

Niagara Rian
Rian është e vendosur në fshatin malor të Safari Rian, Qarkut Sasayap. Mount Rian është një pyll shumë i madh mbrojtura. Në këtë vend ka një ujëvarat e larta dhe të qartë. Mount Rian ka potencial si një destinacion turistik për njerëzit në Indonezi. Në këtë mal ka një Rian Niagara. Origjina e emrit Niagara Rian shije është për shkak të vendndodhjes së saj në fshatin Rian, Sesayap Subdistrict, Tanah Tidung. Ujëvarë po bie nga shkëmbinjtë pjerrët dhe i zymtë. Mali është i përbërë nga shtatë nivele. Por vetëm një dhe dy nivele janë gjallëruar shpesh nga turistët.


INHUTANI Nursery në Tana Tidung

Çerdhe INHUTANI është një vend turistik jo shumë larg nga kryeqyteti Tana Tidung. Atmosfera është shumë e qetë dhe të rehatshme bën fidanishte INHUTANI përdoret si një zonë rekreative publike. Nursery vizitoi INHUTANI mund të bëjë paqe në zemër të bukurisë së Panorama.

Objekti Turizmi Mushkonja River në Nunukan
 

River mushkonjë
Në shumicën e lumit Mushkonja penduduknnya fermerët që punojnë yamg piper i zi dhe çokollatë. Kjo zonë është e njohur si një prodhues i piper dhe çokollatë. Për ata që janë të interesuar në kohën e shkencës bujqësore është vendi i përsosur për të vizituar.

Objekti Turizmi Stone Lamapu në Nunukan
 

Stone Lamapu
Stone lamapu atraksion turistik ndodhet në ishullin e Sebatik. Në këtë ishull ka një shtrirje e Lua, dhe kur uji i detit është quajtur palë mesme Stone Lumapu. Vendi është përballë Nunukan Island.

Objekti Turizmi gjata Bawan (Krayan)
 

Gjatë Bawan (Krayan)
Gjatë Bawan është një zonë malore që kufizohet direkt me Sabah (Malajzia). Gjatë Bawan pushtuar nga Dayak Lundaye. Dayak Lundaye kanë Ceremonia Nyumpai Ditëlindja Semarang. Dayak fis gjithashtu ka një Parisanan valle dhe Bari tub. Krayan i njohur si një fermë buall dhe si prodhuesit Rajs hambar kripë natyrore.
  
Objekti Turizmi Amal Beach në qytetin e Tarakan
 

Plazhi anal
Ndërsa vizita Amal Beach, ajo do të ndjehen të këndshme kur përshëndet nga valëzim palma në plazh. Plazhi Amal vetëm 11 km nga qendra e qytetit. Amal Beach është e vendosur në fshatin Katër.

Object Veriut Historia Borneo

Pikërisht në Bulungan Bulungan turne mbretërore historike janë shumë interesante dhe të shtoni në njohuri.

Tërheqjet: Yellow Land Plazh / Reef Marine Park Tigau
 

Bregdeti verdhë Toka
Turizmi plazh verdhë është shumë popullor për shkak të peisazhit ekzotike. Në plazh ka rërë të pastër të bardhë, me valëve të ujit të mëdha të detit. Uji i detit në Yellow Tokës Beach ka ujë të pastër për shkak se ajo nuk e ka ndotur nga mbeturinat urbane. Plazh verdhë tokës në ishullin e Derawan, llojit të peshkut shumë. Për të shkuar në vendin mund të arrihet nga Tanjung Selor për turizmin automjeteve me katër rrota ose shpejtësi anije nga lumi.

Derawan Islands
Nga Wikipedia Indonesian,


Vendndodhja Derawan Islands, Qarkut Derawan, Berau Regency, East Kalimantan

Plazhi Derawan Island
Derawan Ishujt është një arkipelag ndodhet në Berau, East Kalimantan. Në këtë arkipelag ka një numër të turizmit simpatik detar, njëra prej të cilave Parqet nënujore turistë të huaj e interesit, veçanërisht zhytësit të klasit botëror.

Derawan Ishujt ka tre rrethe domethënë, Derawan, Maratua, Arusha e Madhe dhe Arusha e Madhe, Berau.

Së paku katër prej ishujve të famshëm në arkipelag, ishulli Maratua, Derawan, bëmirëse dhe kakaban banuar nga breshka të rrezikuara të gjelbër dhe hawksbill.

Gjeografikisht, ajo është e vendosur në gadishullin veriore të ujërave detare qarkut Berau përbërë nga disa ishuj të Long Island Raburabu, Island Samama, Island bamirës, ​​kakaban, Island Nabuko, Maratua Island dhe Derawan Island dhe disa shkëmbinj nënujorë të tilla si olokaust Muaras, djegur Pinaka , djegur Buliulin, Masimbung djegur dhe djegur Tababinga.

Ekosistemit bregdetar Derawan Ishujt dhe ka disa ishuj të vegjël shumë të rëndësishme që shkëmbinj nënujorë koral, shtretër seagrass dhe pyjet rizoforë (mangroves). Përveç kësaj, shumë specie të mbrojtura janë në Derawan Ishujt tilla si breshkë gjelbër, breshka hawksbill, balena, delfinë, molusqe, gaforret kokosit, mermaids, peshk, Barracuda dhe disa lloje të tjera.

Derawan Ishujt është duke u promovuar nga Berau dhe East Province Kalimantan, si një nga turizmit shtyllë. Turistë të huaj dhe vendas, më shumë ka udhëtuar atje, nuk ka zgjidhje por të zhyten, të parë breshka fole, gjithashtu ka gëzuar plazh të pastër dhe të bukur. Përgjatë plazhit është i pastër dhe nuk ka mbeturina. Mjetet e komunikimit në Derawan Ishujt ka qenë e mirë, si për shembull, është e mbuluar tashmë me 3G sinjal.

Turistik dhe Strehimi në Derawan Ishujt janë të shpërndara në plazh, me për shembull një çmim më të lirë në krahasim me pika turistike në Bali Lombok.

Derawan Islands ka qenë i nominuar për t'u bërë një Trashëgimisë Botërore të UNESKO Site në 2005.

Përmbajtja [hide]
1 Ishujt Ishujt Derawan
2 e mundshme Ishujt Derawan
2.1 Shkëmbinj nënujorë koral
2.2 peshk Reef
2.3 Seagrass
2.4 Mangrove
2.5 peshkimit Capture
3 Aktiviteti ekonomik
4 Zona e mundshme të ruajtjes
5 Shih edhe
6 Lidhje të jashtme
Ishujt në Ishujt Derawan
Ishujt në Ishujt Derawan arriti në rreth 31 ishuj dhe disa djegur dhe sjellë pasoja.

Këto ishuj janë të shpërndara në tre rrethe bregdetare, Derawan Qarkut, nën qarkut Maratua, dhe Qarkut Arusha e Madhe-Arusha. Madhësia e këtyre ishujve janë:


Derawan Islands
Madhësia e çdo ishull Derawan Islands
Jo. Zona emri Island në hektarë (ha)
1. Ant 6.9
2. Andongabu 5.3
3. Bakungan 8.7
4. masakruan 230.6
5. Besing 560,1
6. Bonggong 123.2
7. Bulingisan 4.5
8. Derawan 44.6
9. Maratua 2375,7
10. Nunukan 4.8
11. Gjatësia 565,4
12. e mërkurë, e mërkurë 26.7
13. Charitable 15.9
14. Sangalan 3.5
15. Sapinang 241,3
16. Semama 91.1
17. Sidau 31.2
18. Tiaung 372,5
19. Pabahanan 2.0
20. kakaban 774,2
21. Sodang Large 6145,8
22. Telasau 1080,0
23. Shell 1291,2
24. Tregoj numër 25.2
25. Manimbora 2.0
26. Blambangan 22.0
27. Sambit 18.0
28. Mataha 25.8
29. Kaniungan Large 73.3
30. Kaniungan Small 10.2
31. Bali Kukup 18.2
Përdorimi i tokës ishull nga njerëzit lokal ishte e kufizuar në vendbanim. Përveç kësaj, vendi i ishullit Derawan Ishujt janë ende në formë të pyjeve rizoforë, shkurre, pyje gëlqeror dhe vegjetacionit në ishull Maratua kokosit.

Potenciale Ishujt Derawan
Shkëmbinj nënujorë koral
Shkëmbinj nënujorë koral në Ishujt Derawan janë të përhapura në të gjithë ishullin dhe djegur në Derawan Islands. Hirst-shpejtë në këto ishuj janë Long Island djegur, djegur Masimbung, Buliulin djegur, djegur Pinaka, djegur dhe djegur Tababinga Muaras.

Lloj Reef Derawan Islands përbëhet nga fringing, shkëmbinj nënujorë pengesë dhe sjellë pasoja. Kjo Atoll që është formuar në ishull dhe formuar në një liqen deti. "Manta Anketa Tow 2003" tregon një mbulesë mesatare e shkëmbinj nënujorë koral në Long Island është 24.25% të 34.88 për koralet e vështirë dhe të jetës gumë. Shkëmbinj nënujorë koral në Derawan Island ka një koral mbuluar mesatare prej koralet e vështirë 17.41% dhe 27,78% koral jetojnë mbuluar. Me numrin e specieve 460 deri 470 sugjeron se kjo të jetë një pasuri e biodiversitetit të dytë vetëm për Ampat Ishujt Raja.

Zona kryesore e gumë koral:

Gjatësia e pjesës perëndimore të ishullit (gji dhe kanal)
Muaras me një diversitet të lartë të koral, vlera koral të shëndetshme dhe estetike
Koral Malalungun, diversitet të lartë me një strukturë të ndërlikuar me një shumëllojshmëri të habitateve
Big habitati i pasur koral.
Peshk gumë
Sondazhi peshk gumë në vitin 2003 tregoi se ky ishull prodhon 832 specie. Përveç kësaj, ajo është vlerësuar ka të paktën 1.051 specie në ujërat Llojet dominante Berau Gobes (Gobiidae), Wrasses (Labridae), dhe Damselfishes (Pomacentridae).

Seagrass
Seagrass gjetën të shpërndara në të gjithë ishujt Derawan me kushte të ndryshme me një sipërfaqe mesatare prej mbulojnë më pak se 10% në 80%. Këto ekosisteme janë ekologjikisht dhe ekonomikisht shumë të rëndësishme, por ekzistenca e tij është e kërcënuar nga trazira dhe aktivitetet e njeriut të tilla si pastrimin në shkallë të gjerë të pyjeve, zjarret në pyje, akuakultura detare, sedimentimit, propellers anije, dhe të tjerët. Derawan Island ka dy lloje dominante të barit të detit dhe Thalasia hemprichii Halophila ovalis si dhe katër llojet e tjera seagrass gjenden nëpër ishujt e uninervis Halodule, Cyamodocea rotundata, Syringodium isoetifolium, dhe Halodule pinifolia.

Rizoforë
Rajoni Berau Delta e komuniteteve rizoforë tradicionalisht përdoret si një burim i jetesës të familjes, të tilla si peshk, karkaleca, dhe gaforret. Në dhjetë vitet e fundit, ruajtja rizoforë në Berau ka shumë për karkaleca pellgje dhe peshk me një normë të shpejtë të pastrimin e tokës. Nipah (NYPA fructican) dominojë në përbërjen e specieve rizoforë në deltën Berau. Rezultatet e studimit të vlerësimit ekonomik dhe ruajtjen e rizoforë tregon se vlera ekonomike e pyjeve rizoforë ofrojë përfitime direkte në shumën US $ 295.78 / ha / yr, përfitimet indirekte prej US $ 726,26 / ha / vit, përfitimet e zgjedhjes US $ 358,46 / ha / vit, përfitimet neto prej US $ 1,395.50 / ha / vit.

Peshkimit Capture
Aktivitetet e peshkimit në Derawan Qarkut dhe Maratua përfshijnë peshkimit në det, rikthim vezë breshkë, dhe akuakultures. Kap e peshkimit detar Derawan Ishujt Qarkut të madhe kontribues ardhurat rrethin e Berau e pesë rretheve që kanë aktivitetin e kapjen e Peshkimit Detar.

Ky aktivitet në vitin 2001 përbënin PR. 37,907,680.00. Numri i anijeve të peshkimit në Derawan Qarkut dhe Maratua të vitit 2001 sa më shumë si 426 nga numri i varkave pa motore sa më shumë si 256 njësi. Gear Peshkimi në Derawan Qarkut dhe Maratua është payang (qese tral) 74 njësi, çantë sein (Seine çantë) 14 njësi, gill rrjeta 282 njësi, rrjeta ashensor 30 njësi, shufra 139 njësi, kurthe 66 njësive dhe mënyrat e mbledhjes së 13 njësive.

Aktiviteti ekonomik
Aktivitetet e peshkimit janë shtylla kurrizore e aktiviteteve në Maratua dhe Derawan sepse banuara me popullatë shumicë peshkatarët. Peshkimit shfrytëzohen nga Maratua dhe Derawan janë pelagjike dhe peshku gumë. Të ardhurat nga shitja e peshkut janë shitur në përgjithësi në Derawan dhe Maratua Island, Kepi Redeb, Surabaya dhe disa qytete jashtë provincës që kaloi mbledhjes është mjaft i madh, shpesh futur për eksportuesit të cilat janë shitur më pas për konsumatorët jashtë vendit.

Një zonë e mundshme të ruajtjes
Në Planin Hapësinor Berau Qarkut ka planifikuar Conservation Area prej ishujve të vogla në ishujt Derawan. Ruajtja potencial i biodiversitetit është parë në këto ishuj mes kafshë të egra të tjera endemike, dhe vende të tjera të rëndësishme. Përveç që ka disa ekosisteme tropikale përbërë nga shkëmbinj nënujorë koral, seagrass, dhe ekosistemeve rizoforë, Derawan Ishujt gjithashtu ka një specie e mbrojtur dhe të veçantë.

Speciet që përfshijnë gaforret kokosit (Birgus latro), balena, delfinë (Delphinus), breshkën e gjelbër (Chelonia mydas) Hawksbill (Erethmochelys fimbriata), dhe Dugong (Dugong dugon). Gaforret kokosit mund të gjenden në kakaban dhe Maratua. Papa mund të gjenden rreth ishullit Maratua në një sezon të caktuar, ndërsa delfinët rreth ishullit Semama, bamirës, ​​kakaban, Maratua dhe Gosong Muaras. Breshka mund të gjenden rreth Long Island, Derawan, Semama, bamirëse dhe Maratua dhe Dugong në Long Island dhe Semama. Një specie unike është rrezet Manta (Manta birostris), e vendosur në Island bamirëse dhe pigmenit Seahorse në P


No comments:

Post a Comment