!-- Javascript Ad Tag: 6454 -->

Sunday, October 11, 2015

Луѓето имаат изгубено усогласувањето со природата.

На возењето не е завршена (378) (Дел 378), Depok, Западна Јава, Индонезија, 30 Сеп 2015, 3:18). Меѓу 1960 и 1970 мрачен село, а селото течението на реката мрачен wayn и сеуште пустината. Не многу населени, како локални (Dayak пикадо) Bugis и мигрантите од Јава. За да стигнат до селото низводно двете од селото Нови Ulu, Balikpapan обично луѓе со користење на мал брод (со лопатка), и кога реката повторно брзи струи (поради дожд), тогаш да потрае неколку денови само што пристигнале во селото течението на реката, сега селото веќе беше заедно со градот Balikpapan, и пристапниот пат веќе беше лесно, или со погон на четири тркала возила и мотоцикли. Локалните жители се претежно Dayak пикадо е предадена за да остане во селото спротиводно и низводно мрачен wayn. Од населението живее од земјоделство полиња, туку затоа што на почвени услови дека земјоделците обично ориз земјоделство дека може да се собираат само еднаш годишно. Но обично во прилог на одгледување ориз, земјоделците intercrop полиња со зеленчук, како краставица, папаја, пченка и маниока. Значи, ако понудата на ориз резерви храна намалуваше, земјоделците имаат доволно храна, залихите на маниока, пченка или пченкарен жетви некогаш добиени од шумата, Во прилог на овошје како што папаја и домати се сади, шумите се уште има многу Дуриан и rambutan и тен (duku шума). Додека риби и други јадења страна обично се муслимани лов на елени (елен) Dayak луѓето го нарекуваат солена, а за локалните жители Kaharingan Хинду и христијанско animsme тие ловат елени и свињи. Жители не обично ловат питон огромни количества и виси на гранка по течението на реката. Тоа е причината зошто, кога станува дури и ако должината на реката има многу питон, жителите тивко кајче од низводно да возводно без прекин, кажано е многу загинаа во фолија или искинати питон е ловец (војници), често се застрела на главата на змијата , Додека слатководни риби е многу жив во реката дури окото може да се види, бидејќи реката е јасно. Жителите обично често намами риба, или со ставање на бамбус риба стапица (ние го нарекуваме Леќата). Земјоделците кога тоа беше пред садење ориз, нормално отворен земјоделско земјиште со горење шуми. Затоа што ако земјоделците јасно земјиште со селективна сеча (еднократна употреба ножеви / мачете) до два хектари земјоделско земјиште се многу месеци новосоздадените два хектари земјоделско земјиште, а кога согорува, само во рок од една недела. Сепак, локалните култиватори како веќе искусни, тие можат да горат шума со површина која е мерлива, ако сакате да го користите два хектари, а потоа изгорени само два хектари, тие имаат начини на кои шумски пожари не се шири и се шири насекаде. Значи, практично домашниот живот на земјоделците, дури и пикадо Dayak longhouses населени помеѓу 3-5 главите на домаќинствата во една куќа. Нивните дневни оброци со ориз (ориз / ориз) во комбинација со риба, месо (отсечен) елен, и разновидност на зеленчук, како што маниока лисја и краставица. Дека тие го соберат себе, и да расте во текот на годината, таа балансира помеѓу жетвата на ориз, пченка, маниока и саго, тоа е исто lauknya sepnjang година слатководна риба или месо отсечен елени (елен) или свинско месо (dayak христијанин / хинду Kaharingan) Мнозинството Dayak христијанската религија или хинду Kaharingan, но особено Dayak пикадо, бидејќи поголемиот дел живеат во крајбрежната област пикадо, обично на брегот е многу поврзана со номади на потекло Bugis / Bajau (Сулавеси) беа муслимани, толку многу Dayak пикадо следат учењето на религијата на Bugis / Bajau ова. Бидејќи основните прехранбени производи (главен) населението е добиена од теренот и се добиени од шумите (саго), тогаш луѓето не се плеткаме околу со инфлација и бран на отпуштања (отпуштања) се случува со жителите на градот. Радио телевизија особено, кога тоа не е таму, така што целосно недостаток на информации од надворешниот свет / Немало гужва претседателската изборна кампања, Gunernur, градоначалници и регенти, исто така, не постои село избори, и таму не е назначен за шеф на селото, само принцот титулата на претседателот на село / град. Не е чудо што не кога има сите жители имаат лична карта (KTP). Многу Dayak стана приврзаниците на христијанството, затоа што кога тоа е многу пастир / свештеник од Холандија, кој многумина влезе во шумата, па дури многу основани црква во шумата. Животите на селаните беа во хармонија со природата, бидејќи по природа, тие може да се искористи резултатите одржливи. Во 1970-тите, и покрај тоа што татко ми беше војник, но одлучи да се пресели дома од интернат армија Sentosa II Balikpapan, преку градење на својот дом на плажа во Kampung Baru Централна, Balikpapan, се разбира ние sekelurga веќе имаат браќа и сестри шест лица (ampai пензионирање, Татко ми имаше пет сина, пет ќерки), ако се пресмета со спонтан абортус три пати, потоа мајка ми родила (имаат деца 13). Така татко ми да се изгради куќа големите натпреварувања, кои под морето под куќата е кога плима). Па WC / тоалет / нужникот веднаш слегување во морето. Разбирливо кога немаше планирање на семејството (КВ), така што сите деца може полн со ориз следувања од функцијата. Во тоа време на нашето детство заедно локалните жители го поминуваат своето слободно време со berenamg и веслање мал брод на плажа веднаш зад куќата. Нашите Kdang риболов, и фаќање ракови се бројни во задниот дел на куќата. Во секое време бевме со пријатели pedaling чамци на околу утоки Вејн и реки мрачен во нов крај селото, ние menjaing ракови и широк спектар на видови, вклучувајќи јастог и полжави мангрова (полжав мангрова), кој е широко достапна во предградието на мангрова шума кога тоа сè уште го украсуваат по должината на брегот на Персискиот залив на Balikpapan. Во 1990 година, кога се вративме на ова место (по нашето семејство се преселило во Џакарта, во почетокот на 1973), само за да го посети семејството роднини кои се уште живеат во Лондон, го најдовме на брегот на Balikpapan често се наоѓаат пластичен отпад и отпадот се различни од излевање. Сули рече локални рибари ќе се најде повторно на многу видови на риби, ракови, шкампи (јастог) и полжави во крајбрежниот мангрова Balikpapan, освен уништени мангрова, крајбрежните плажи беше tercenar разни отпадоци. Ние, исто така, не може да го најдете повторно Орангутаните Daulu многу виси на дрвја по должината од низводно да возводно, вклучувајќи го и питон е тешко да се најде. Лицето кое-utan, ние се уште може да се најде во заробеништво на орангутаните во wayn реката одржува невладина организација која води на орангутаните. Сега на островот Борнео веќе не се претежно користени пустината, сега htannya многу изгорени да се замени функцијата со масло дланка плантажи, а протокот на водата во реката е се намалува, поради тоа што функцијата дрвја за да ги апсорбира дожд вода пред да се влева во реката почнаа да исчезнуваат, Алчноста човечката економија, што е отворен обработливо земјиште нафта со согорување на шумите, што резултира во Индонезија сега се вклучени во итни состојби гасови Индонезиски инцидент шумски пожар може Samai 1997 (BBC) шума и земјиште пожари во Индонезија во 1997 година достигна милиони хектари. Степенот и економски влијанија на шума и земјиште пожари во неколку провинции во Индонезија е многу веројатно да се поклопува со скала на слични инциденти во 1997 година, според истражувачите. Преку следење, Роберт Поле оцени земјиштето и шумските пожари што го погоди Индонезија оваа година е многу тешка. Поле, истражувач на Универзитетот Колумбија, кој спроведува студии на Институтот Годард за вселенски студии вселенска агенција на САД, дури и верува дека ситуацијата во Индонезија може да биде уште потешко ако сушата продолжи, како резултат на феноменот Ел Нињо. "Условите во Сингапур и Суматра се на патот се приближува на југоисточниот дел на 1997. Ако временската прогноза сувата сезона трае подолго време, тоа може да се смета дека 2015 година ќе биде забележана како најлош инцидент во евиденцијата", рече сфера, беше цитиран од страна на новинската агенција АФП. Во периодот 1997-1998, индонезиската влада проценува дека износот на земјата, која е изложена на пожар достигна 750.000 хектари. Меѓутоа, различни агенции на животната средина, како што се на Форумот за животната средина (WALHI) процени бројот достигна 13 милиони хектари. А потоа студирал Националната агенција за развој планирање дејствувал заедно со Азиската банка за развој (АДБ) проценува дека износот на земјиштето под влијание на пожар достигна 9.750.000 хектари. За економските последици, износот на проценката варира. Програма за економија и животна средина за Југоисточна Азија Индонезија предвидува САД повредени 5000000000 $ до $ 6000000000, како резултат на земјиштето и шумските пожари во 1997-1998. Тогаш, Bappenas и студија АДБ забележа загуба од САД $ 4,861, што е еквивалентно на Rp711 трилиони долари. Економски загуби Индонезија поради пожарот и чадот во 1997 година се движи од $ 4 милијарди $ 9 милијарди долари. Екосистем еластичност Herry Purnomo, Институт за истражување на Центарот за меѓународни истражувања во шумарството (CIFOR), исто така, тврди земјиштето и шумските пожари оваа година изнесуваше рекорд во 1997 година. "Феноменот на Ел Нињо оваа година е малку помал во споредба со 1997 година, на издржливоста на нашата екосистеми поранливи шумски пожари, бидејќи ние сме биле деградирани од индустријата и масло дланка плантажи", изјави Херера изјави за BBC Индонезија, Џером Wirawan. Херера не ја отфрли можноста дека економските влијанија на шумски пожари и земјиште оваа година би можела да одговара на рекордот од 1997 година. "На покраината може само Rp20 трилиони загуба поради пожар. Па, сега постојат најмалку пет провинции беа погодени од сериозни, имено Riau, Jambi Јужна Суматра, Западна Калимантан, и Централна Калимантан ", изјави Херера. Според него, вредноста на загубата не е само пресметува исклучиво со недостасува дрво оган. "Има беа нарушени економската активност, што влијае врз здравјето на луѓето, вода оштетени, транспортот и другите", рече Херера. Во интервју за Би-Би-Индонезија, Раководител на информации и податоци за односи со јавноста на Националната агенција за управување со катастрофи (BNPB), Sutopo Purwo Nugroho, рече на економското влијание од смог катастрофи што се случија во неколку провинции во Индонезија во 2015 година би можел да надмине 20 милијарди долари. Тој број, рече тој, врз основа на податоците од минатата година. Беше откриено дека загубите поради магла во 2014 година, пресметана во текот на три месеци од февруари до април само од провинција Riau достигна Rp20 трилиони долари. Три провинции во собата за итни случаи, побрзо Земјиштето и шумските пожари, кои предизвикуваат смог стана редовен годишен настан. Индонезиската влада инсистираше нема да прифати помош понудена две соседни земји, Сингапур и Малезија, која за многу години, исто така, беше погодена смог од шумските пожари и земјиште во Индонезија. Во интервју за БиБиСи, претседателот Joko Widodo рече Индонезија е правење сериозни напори, со распоредување на илјадници припадници на војската и полицијата, како и десетици хеликоптери да се надминат. Претседателот Joko Widodo рече потребни три години да се заврши на физичка работа, со цел да се запре на магла. "Тоа значи дека ние сме мобилизирани сите од нив да се справи, но ова е потребно време. Се проценуваат три години прави физичка работа ", рече Jokowi изјави Karishma Vaswani на BBC. Иако министерот за шумарство и животна средина, Шити Nurbaya, објасни вид помош која Сингапур има да понуди иста со онаа на Индонезија, хеликоптерите жаргон, да им помогне на затемнување. Но бројот е само една единица. Бидејќи жителите да го посети здравствениот центар е доволно поврзани со инфекции на горните дишни патишта и возраста на висок ризик се доенчиња висок, ние ја градската власт сала за евакуација. Оддржа Suryani "Тој (Сингапур) даде само еден авион, па освен ngasihnya 20 таблети или 30", рече Сити. Вонредна состојба Вкупно три провинции, имено Riau, Jambi и Централна Калимантан наметна статусот на итни по неколку недели на индикатори на загадувањето на воздухот во регионот и надвор од опасна фаза. Во среда, на 30 септември, загадувач индикатор во Pekanbaru, Riau -Според пресметката за метеорологија, климатологија и Geofisika- достигне 100 450, или повисока од нивото на опасност. Деси беше несреќна состојба, мајка на една година бебе, кое беше на повредите во болница во Pekanbaru, Riau, бидејќи страдаат од инфекција на белите дробови. Инфекција беше влошена од густа магла во текот на последните неколку месеци.  "Мојот син беше во куќата, не оди никаде поради смог. Сè уште беше во контакт со инфекција на белите дробови. Зошто владата не прави ништо? Зошто да чекате додека нашите деца умираат сите, бидејќи чадот? "Рече тој. Главниот медицински офицер на Град Pekanbaru, ДСГ. Оддржа Suryani, изјави дека се преземени различни чекори, вклучувајќи и обезбедување на сала на третиот кат од една зграда градоначалникот Pekanbaru како места за евакуација за новороденчиња до шест месеци. Салата сега е окупирана од страна на четири деца и една бремена жена, и три chaperones родител. Во средата (30/09), загадувач индикатор во Pekanbaru, Riau, според пресметката за метеорологија, климатологија и геофизика достигне 100 450, или повисока од нивото на опасност. "Како граѓани на посетата на здравствениот центар е доволно поврзани со инфекции на горните дишни патишта и возраста на висок ризик се доенчиња висок, ние ја градската власт сала за да ги евакуира", изјави за новинарите во оддржа Pekanbaru, Сари Indriati. Евакуација на смог области се сметаат за важни од страна Azisman Саад, белите дробови специјалисти во Pekanbaru. Сепак, според него, кога евакуацијата е направено во истиот регион, тоа нема да биде ефикасна. "Ако евакуација во Pekanbaru, исто така, мислам дека на помалку ефикасни. Бидејќи Pekanbaru е обвиткан во чад ", рече Azisman. Кој е актерот зад палењето на шуми и земјиште? Секоја група спроведување расчистување активности земјата ќе добие процент од своите приходи. Постојат околу 20 актери кои се вклучени во оваа област и да се добијат економски бенефиции од шума и земјиште пожари. Поголемиот дел од ткиво на интерес и корист од економските актери е тешко за акција за спроведување на законот. Владата затвораат акција или кривично гонење на поединци и компании, осомничени за палење на земјиштето нема да биде доволно за да се спречи повторливи смог. Фактите и заклучоците изнесени во истражувањето на "Политичката економија на земја и шумски пожар" истражувач на Центарот за меѓународни истражувања во шумарството (CIFOR) Herry Purnomo. Комплексноста на полето, според Херера, се случи, бидејќи сторителите шума горилници на, и на заедницата и на средната класа и на компанијата е секогаш во контакт со моќни луѓе, како во таа област, национално, па дури и до ниво на АСЕАН. Herry Purnomo студија покажа дека цената на земјиштето е исчистена од горењето на тоа ќе се зголеми како подготвени за садење масло дланка. "Тоа не е лесно за гувернери, кои ќе бараат (запалено дрво), тоа може да биде дека има (градина) масло дланка, шумски пожари, кои се однесуваат на специфични партија која е силна во областа, па регент или гувернер не е лесно премногу (вршител), мора да се види политичка констелација "Herry на BBC Индонезија, во средата (23/9). Овие актери, врз основа на своите истражувања, се работи како форма на "организираниот криминал". Постојат групи кои вршат различни задачи, како што се правата на земјиштето, организира земјоделците кои го кратење или сечење или горење, додека маркетинг тим и вклучување на селото претставници. Но, не само на централно ниво, сопственикот може да се роднини на селаните, вработените во компанијата, вработените во област, бизнисмен, или средни инвеститори од Џакарта, Богор, или Сурабаја. Организирани Секоја група спроведување расчистување активности земјата ќе добие процент од приходот сам, но во просек, на одборот на земјоделецот групи добиле најголем дел од приходите, помеѓу 51% -57%, додека групи земјоделци кратење, сечење и горење добива дел од приходите од 2 % -14%. Во своите истражувања, Herry откриле дека цената на земјиштето е одобрен од страна на расчистување на полиња нуди по цена од Rp 8,6 милиони денари по хектар. Сепак, земјата во "подготвени за садење" или биле изгорени наместо тоа ќе ја зголеми својата цена, имено Rp11.2 милиони евра по хектар. А потоа три години подоцна, откако земјата е засадено подготвени за жетва, лозарите се веќе толку може да се продаваат по цена од Rp40 милиони евра по хектар. Слика copyrightGETTY СЛИКИ Слика насловот Земјопоседници гори може да биде од големи градови или роднини на селаните, област на вработените, на истражувачите. Зголемување на економската вредност на земјиштето е она што го прави актери кои сакале да имаат корист од земјиштето и шумските пожари се случуваат постојано. Покрај тоа, на моделите на купување и продажба на земјиште, подготовка на земјиштето е одговорност на купувачот, ако тоа ќе бидат изгорени или исчистени механички. Поевтини трошоците за чистење, среќа купувачи ќе биде уште поголем. За споредба, според Херера, по хектар изгорена трошоците $ 10-20, додека земјата се чистат механички бара 200 $ по хектар. Herry студија спроведена на 11 локации во четири области во Riau, имено Rokan Hulu, Rokan Hilir, Думаи и Bengkalis користење пристапи мапирање, геодетски, и политика. Во Riau, постојат 60 масло дланка плантажи и индустриски дрво плантажи 26. Политички патрони Компании или поединци во областа која стана сопственик на масло дланка плантажи во оваа област може да се најдат политички патрони на локално ниво. Херера посочи, "Да претпоставиме дека постојат мали претпријатија кои имаат многу силен заштитник на политичките партии во областа, кои влијаат врз процесите на донесување одлуки и спроведување во областа. Тоа може да биде дека тие се силни поддржувачи на актуелниот." Играчите на средно ниво или "барони, Херера откриен, може да биде секој. "Од индивидуални тамошните власти, полицијата, војници, истражувачите, би можеле да бидат вклучени, може да имаат до стотици хектари на дланка и дланка во процесот на развој може да (не) гори да ги пречекаат следниот дождовната сезона", рече тој. Актери ова е неразбирлива или фатени во шема за спроведување на законот што сега се случува да се справи со смог. Да го најдете, тоа е важно да се следи кога производите на палминото масло од плантажите се канализира. Земјиште на гориво Против овие наоди, портпарол на Здружението на индонезиски палма Здружението на масло (GAPKI), Tofan Махди, рече дека постојат 2.500 масло дланка малите и средната класа, а вкупно има само 635 компании кои се членови GAPKI. Маглата во Riau се случува во последните 18 години. "Тоа така нашите членови Сигурен сум дека нема (горење на земјиште), бидејќи ние го контролираме нагоре и надолу. Надвор членови GAPKI, ние немаме инструменти или интереси, но се охрабруваат, поддршка на она што беше презентиран од страна на гувернерот на Јужна Калимантан на пример, така што тие (нафтени компании мали и средни масло) да биде член GAPKI цел да се контролира полесно ", рече тој. Сепак, Tofan признаваат дека не мораше ригорозни метод во мониторинг до дното. "Но GAPKI имаат стандарди, имаат барања, во согласност со правилата во согласност со прописите на централно, локално и регионално", рече тој. Покрај тоа, Riau Полицијата има воспоставено PT Инти Langgam Хибридите исто така член GAPKI како осомничени шумски пожари. Напори за спроведување на законот кои досега не беа допрени политички патрони кои заштити компанијата или на сопственикот на земјиштето изгорени. Еди Saputra, земјоделците во Оган Оган Илир, Јужна Суматра, рече дека практиката на горење на земјиштето веќе е во тек во заедницата за стотици години. Но, практиката не се спроведува секоја година, обично само 5-10 години да се совпаѓа со садење сезона. "Имаме стотици години да се изгори, но зошто не ни се гужва сега за чад, тоа значи, зошто таа се појавува за да оган моќна? Бидејќи сите отстапки што се даваат на корпорацијата, па на земјата е толку запаливи. Земјиште корпорациите што е дехидрирано, не можат да бидат засадени со ориз . Сега од порано, сега, навистина, ако изгребани, постојат спотови од пожар, директно горење на земјиштето ", рече тој. Санкции шумски пожари: Зошто се големи компании 'не допирај? 23 Септември 2015 година Повеќето компании запаливи шума биле тужени, но процесот е маѓепсан Еколошките активисти во Riau цениме санкции за компаниите во врска со земјиштето и шумските пожари во Суматра, но тие се прашуваат зошто голем број на висок профил компании "не допирај. Коалицијата следи уништувањето на шумите во Riau рече, владата, исто така може да обезбеди поцврсти санкции за да се донесе случајот на суд и да побара од компаниите да се плати надомест на луѓето погодени од магла. "Давање дека санкциите се чекор побрзо, доста ветувачки. Но, ќе видиме дали слични чекори ќе се врши на големите компании кои се откриваат и се евидентираат пожари и искусни пожари секоја година во својата концесија област", изјави активистот коалиција следи уништување шума (очи на шумите) во провинцијата Riau, Afdhal Mahyuddin, изјави за БиБиСи Индонезија, Heyder Аффан, во средата (23/09) наутро. Претходно, четири компании во Суматра санкционирани од страна на Министерството за животна средина и шуми (KLHK) во врска со земјиштето и шумските пожари. Компаниите чии лиценци се суспендирани PT Ли (Riau), PT TPR (Јужна Суматра) и Португалија WAJ (Јужна Суматра), додека PT HSL (Riau) лиценцата е поништен. Компаниите мора да се обезбедат опрема за противпожарна заштита Компаниите мора да ги прекине сите операции на терен и ги исполни своите обврски, како што се спречување на пожари опрема дополнуваат. Оваа санкција беше базирана вести настан специјална оперативна група (Satgasus) Министерството за животна средина и шумарство. Тие во моментов имаат посетено 286 локации изгорени во Суматра и Калимантан. Компензација плати Понатаму Afdhal Mahyuddin изјави дека не е премногу изненаден да научат дека владата ги замрзнала дозвола PT Ли на. "Поради тоа, во 2013 година, а потоа, тие станаа осомничениот и притворените досега", рече Afdal. Слично на тоа, Afdal не беше премногу изненаден кога владата одземена дозволата бизнис на PT HSL во Riau. "Се разбира, се додека е неактивен", додаде тој. Сепак, додаде тој, владата треба да биде во можност да обезбеди слични санкции, или поцврст, однос на другите големи компании кои со години прават слични прекршоци. "Ние се напомене дека, постојат неколку компании отстапки укажа на повредите. Изненадувачки, тие не се укинува или се казни за прекршок", изјави Afdal. Активистите поглед, многу големи компании кои поминуваат запаливи шума "Мислам дека тоа е потребна акција против големи претпријатија или од висок профил", додаде тој. Тој, исто така, предложи, казната треба да биде повеќе од само привремено одземање или одземање на дозволата за работа, како на пример за изведување на случајот на кривични или граѓански суд. "Тие, исто така, мора да плаќаат надомест за погодените заедница широко поради смог", рече тој понатаму. Во моментов, екипата посетиле 286 локации KLHK изгорени во Суматра и Калимантан. Понатаму, рече тој, KLHK изјави дека компанијата го суспендираше дозволата комплетира инфраструктурата допрва треба да бидат исполнети за да се намали потенцијалот за пожари. Замрзнување ќе влијае одземање на дозволата ако компанијата е прогласен за виновен во судот, соопштија KLHK. Сподели ја оваа вест За б "Она што е владата на чекање за нашите деца умираат поради пушите?" Во соба е опремена воздушен регулатор на третиот кат на Градското собрание Pekanbaru, Apriyani гледајќи четири-месечно бебе, спиеше убедливо. 35-годишна жена е една од четирите мајки кои имале засолнето во итната медицинска помош на новороденчињата предвидено Pekanbaru градската власт. Ова е обид да се заштити бебето од отровни гасови како резултат на земјиштето и шумските пожари кои веќе со месеци. "Еве, моето бебе без чад. За разлика од дома", рече Apriyani. "Кога ќе останат дома, моето бебе е постојано кашлање. Ако тука, канцеларија е затворена, а постојат и воздух purifiers. Загадувањето на воздухот во Pekanbaru снимен на 1000 фигури на загадувачот Стандардна Индекс (PSI). Иако само 100 ПСИ е класифициран како нездраво, и ако повеќе од 300 се сметаат за опасни. "Бебињата кои најмногу страдаат. Истиот овој бебе постојано кашлање" Нема бебе легла, се изнајмуваат, и боци со кислород, но Afriyani mengaakan дека не сака да остане таму за долго. "Би сакал владата да работат понапорно за да се елиминира чадот, така што нашите деца не се проблеми со дишењето во секое време. Поради тоа што е лошо за здравјето, нели? Д-р оддржа Suryani, раководител на одделение за здравство во Pekanbaru рече прифатилиштето беше резервиран особено за сиромашните семејства кои се ранливи. "Богатите имаат свој климатизација, и може да се најдат себеси побезбедно место. Иако ова место за оние чии куќи гледаме секој ден полн со штетни гасови. Кога го прашале зошто толку долго откако новата Влада да обезбеди засолниште, тој се насмеа иронично. "Зошто толку долго? Ние се молат за дожд, и кога армијата дошле да помогнат, почист воздух за два дена. Но, сега тука повторно. Значи тоа ќе биде вака засекогаш." Што се однесува до Деси, засолништето е премногу доцна. Оваа млада мајка седи со нејзината стара една година во Болницата на Санта Марија. Му била дијагностицирана инфекција на белите дробови. "Јас го чуваат моето дете дома цело време. Ние нема никаде, бидејќи на овој чад, но син ми уште во контакт со пневмонија." "Зошто владата не прави ништо?" Праша тој "Владата на чекање е за нашите деца умираат поради пушите?" (BBC)

No comments:

Post a Comment