!-- Javascript Ad Tag: 6454 -->

Saturday, October 3, 2015

Најомилените туристички места во Индонезија.

На возењето не е завршена (377)

(Дел 377), Depok, Западна Јава, Индонезија, 27 септември, 2015 година, 01:32).

Најомилените туристички места во Индонезија.

Во прилог на островот Бали, Индонезија се чини дека имаат шармот на прекрасниот туристички локалитети, па дури и многу убава и многу вреди да се посети и никогаш нема да бидат заборавени и туристи кои никогаш не биле, меѓу другите:
Морски парк Раџа Ampat, Папуа За нуркачи и љубители на подводниот свет парк, е рај нуркање кој претставува богатство на морски животни е неверојатен. Еден од најпознатите атракции Раџа Ampat морски парк. Оваа област се нарекува како коралниот гребен рај или рај коралните гребени од страна на нуркачи на светот. Локација Атракции Раџа Ampat морски парк се наоѓа во Западна Папуа.

Раџа Ampat е нова област на поделба wilaya област широк слајд со 4,6 милиони хектари. Околу 85% од вкупната површина на океанот, додека остатокот е група на острови и корални атоли некои 610 острови. Од стотиците острови трска само 35 острови се населени домородците.

Раџа Ampat Острови не само што се смета како објект на природата Индонезија во форма на најголемиот морски парк во Индонезија, но, исто така, верува дека имаат богатство на морски животни во светот. Откриваат панорамски Атракции Раџа Ampat морски парк започна кога еден холандски државјанин господар нуркач именуван Maxx Ammer го посети регионот во 1990 година.

Атракции Раџа Ampat морски парк е со површина од корални гребени, со богатство на морски животни во светот, има барем 1.300 видови на риби, 600 видови на корали и 700 видови на школки, да не зборуваме за различни видови на желки, алги и медуза. Најголемо богатство низ триаголник област светот корали, имено, на Филипините, Индонезија и Папуа Нова Гвинеја.

Со оглед на широчината на водни атракции Папуа Раџа Ampat морски парк и богат спектар на морски животни, тогаш можете да изберете да стане точка да ја започнете нуркаат. Околу островот Kri, може да се види убавината на коралните гребени и многу видови на риби кој е неверојатен, вклучувајќи ги видовите на Квинсленд групер, POMPANO, детиште, групер, гребен ајкули, туна, napoeleon wrasse, Barracuda и џиновски trevelly.

Други нурне места во морска парк Атракции Раџа Ampat Папуа е во сардина гребен со длабочина од околу 10 метри. Ова место служи на различни риби, вклучувајќи parrotfish кои имаат брилијантни бои. Ако сакате да се обиде во чувството да се биде во рок тунел, може да се нурне околу островите Kaboei Беј Рок. Постојат голем залив под карпа тунел. Kaboei Беј Рок, исто така, пронајдени коралниот пештери населени со лилјаци Оле, а во некои места се наоѓаат остатоци од човечки коски.

Постојат многу други нурне места во Атракции Папуа Раџа Ampat Морски парк може да се истражуваат, како што се на минување, Fam Ајленд, и на островот Misool. Покрај ужива во богатството на морски животни, исто така можете да уживате во историски локалитети под морето, вклучувајќи воени бродови и борбени авиони, кој потона во водите Атракции Папуа Раџа Ampat морски парк. Не само тоа, можете, исто така, можат да уживаат во убавината на регионот острови Атракции Папуа Раџа Ampat морски парк во состојба на чистото, лагуна, и заливот се уште се заштитени, се протега на прекрасните плажи и кристално чистата морска вода.

Сте заинтересирани за посета на атракции Папуа Раџа Ampat морски парк може да се отстапи од Џакарта или други големи градови на Домине Едуард Osok, Sorong, Западна Папуа. Летови од Џакарта да Sorong обично транзит или во Макасар Манадо. Од Домине Едуард Osok, можете веднаш да се продолжи кон атракции Раџа Ampat морски парк со еден куп на брзите чамци berkafasitas 10 луѓе, во вредност од околу 3,2 милиони американски долари во еден правец за 4 часа.

Нема специјални билет да влезат во вода област атракции Раџа Ampat морски парк. Сепак, трошоците за изнајмување на моторен чамец, опрема за нуркачите и инструктори кои се движат од неколку стотици илјади до милиони рупии во една нуркаат. Нуркање процес обично се врши многу пати за да уживаат во нурне места се различни. Затоа, препорачливо е нуркачи собираат за да се потисне на износот на трошоците која е релативно скапи.

Регионални атракции Папуа Раџа Ampat морски парк, може да се добие постојат доволно капацитети во некои места, како што се на островот Kri, Waigeo, Mansuar и Misool. Некои одморалишта во собата на цената е релативно скап, бидејќи тоа претставува целосен објект. Ако се со помал буџет, во државна сопственост одморалиште може да биде опција.

Друга алтернатива за да уживаат во атракции Папуа Раџа Ampat морски парк е од изборот да остане на брод со ангажиран брод Pinisi која претрпела промени специјално за нуркање активности неколку дена. Бродот има kafasitas максимум од 14 луѓе, во вредност од околу 90.000.000-110,000,000 за крстарење за една недела.

Подводни рајКако еден од првите морски парк во светот, убавината на подводниот свет на Bunaken, Манадо Северна Сулавеси се добро познати во меѓународната заедница, особено за нуркачите. Всушност, во 2005 година, стана Bunaken за светско културно наследство по индонезиската влада да се регистрирате Bunaken до УНЕСКО. Со површина од околу 75 625 хектари, нуркање ентузијасти се ограбени од страна на многу нуркаат место. Bunaken Морски парк има 20 точка нурне самото место, 12 од нив се на островот Bunaken. Број на нурне места би можел да се зголеми заедно со бројот на нуркачи истражување на подводната убавина на Bunaken.
20 точка нуркаат место, најомилена меѓу другото во родното село, Lekuan, Фукуи Поинт, Мандолинскиот ponit и Источна Bunaken на. Нуркачите кои често се посетуваат нуркаат место Bunaken има различна фаворит. На пример, на нуркачот кој сака да се нурне место ајкули имаат различни фаворит со нуркачите кои сакаат во потрага Манта зраци. Подводни фотографи среќни потрага seahorses, надмена сипа и други макро фотографија објекти кои постојат под морето.


На ниво на видливост во вода достигнува 20 метри, понекогаш, кога сум добро ниво на видливост може да достигне 35 метри. Може да се види убавината на коралните гребени на Bunaken морска парк, кој е еден од најдобрите во светот. Постојат околу 390 видови на шарени корални гребени се неверојатни. Berlekak-дент уникатна форма со пукнатини до една мала пештера или тунел под морето, кој не може да се најде и во други места.

Derawan остров кој се наоѓа во архипелагот на Derawan, Derawan окрузи, окрузи berau, Северен Борнео, единица Derawan остров морфологија е bertopografi рамен приморските рамнини. Песочна плажа има наклон од околу 7 ° - 11 ° со ширина од 13,5 до 20 метри.

Во околните води се морски парк и познат како туристичка нуркање (картон), со длабочина од околу пет метри. Постои широк спектар на морски животни тука, како што сипа (сипа), јастози, риба цевки (ghostpipe риба), октопод (bluering октопод), nudibranchs, морските коњчиња (seahorses), јагула лента (лента јагули) и риба Скорпион (Scorpionfishes ).

На една карпа, на длабочина од десет метри, постои гребен познат како "сини активирањето ѕид", бидејќи на гребен со должина од 18 метри е многу активирањето риба (црвено-заби активирањето риби).

Derawan е остров со морска боја нијанси на сина и зелена ставови, бел песок мека, редови на палми на брегот, со една мала шума во средината на островот кој е живеалиште на различни видови на растенија и животни и природната убавина на дното воодушевувачки океанот. Немојте да се изненадите ако овој остров може врвот е рангирана на трето како нуркање дестинација од светска класа и го прават овој остров сон остров за нуркачите.

Околу островот Derawan, колку што 28 точка нурне е идентификуван. Да се истражуваат сите овој момент барем тоа трае околу 10 дена со еден нурне во секоја точка. Да се движат од една до друга точка, посетителите можат да ги користат бродовите. Во меѓувреме, посетителите можат да се истражуваат на островот пеш.

Д-р Carden Валас на тропски музеј Квинсленд, Австралија, се анализира морски богатство на островот Derawan и даде повеќе од 50 видови на arcropora (морски животни) во корален гребен. Никој не чини ако Derawan Островот е познат како трета највисока во светот како меѓународен нурне дестинација.

Корални гребени во архипелагот на Derawan широко распространета во целиот остров и изгорени во Derawan архипелаг. Хирст нозе во овие острови вклучуваат Лонг Ајленд јагленисано, пронижан masimbung, јагленисани buliulin, pinaka суви, изгорени и јагленисани tababinga muaras.

Вид на гребен во Derawan Архипелагот се состои од fringing, бариера атоли и гребени. Оваа атол, која е формирана во островот и формирана во Морски езерото. "Манта анкета забавува 2003" покажува просек насловната на коралните гребени во Лонг Ајленд е 24,25% до 34,88 за хард корали и гребен живот. Корални гребени на островот Derawan има просечна корални насловната на хард корали 17,41% и 27,78% живеат корали капак. Со број на видови 460-470, укажува дека тоа да биде богатство на вториот по биодиверзитетот Раџа Ampat архипелаг.

Коралниот гребен главни области:

должината на западниот дел од островот (влезот и канал)
muaras со голема разновидност на корали, корални здрава и естетска вредност
malalungun корали, висока разновидност со сложена структура со различни живеалишта
големи корални богати живеалишта
Гребен анкета риба во 2003 година покажа дека овој остров произведува 832 видови. Покрај тоа, се проценува постојат најмалку 1.051 видови во водите berau со gobes доминантен вид (Gobiidae), wrasses (Labridae), и damselfishes (Pomacentridae).

Понекогаш кога седи на крајот на дрвениот мост што води кон морето, можеме да видиме на зелени желки и назад на површината на чиста вода. Кога нуркање ние, исто така, во придружба на желките кои пливаат околу нас. Повремено дури и желки кои се чини дека да се шета низ куќа се наоѓа на брегот на островот. Кога паднала ноќ, некои желки искачи на брегот и ги положуваат своите јајца таму.

Посетителите можат да ги видиш другите острови околу Derawan. На пример: Добротворни Ајленд, Maratua и kakaban остров кој има своја уникатност. Сини Stingray (Манта зраци) кој достигна 3,5 метри широка популација на островот Добротворни. Всушност, може да се најде, ако имаат среќа, црна Stingray со широк "распон" 6 метри. Додека на островот има уникатна kakaban форма на праисториски езеро во средината на морето, на само еден во Азија.

Кои можат да се најдат меѓу ракови кокос (Birgus latro), китови, делфини (Delphinus), зелена желка (Chelonia mydas), hawksbill (erethmochelys fimbriata) типична и заштитените видови, и Dugong (Dugong dugon). Кокос ракови може да се најде на островот kakaban и Maratua. Папата може да се најде низ целиот остров Maratua во одредена сезона, додека делфини околу островот Semama, добротворни, kakaban, Maratua и опожари muaras.

Желки може да се најдат околу Лонг Ајленд, Derawan, Semama, добротворни и Maratua и dugongs во Лонг Ајленд и Semama. Друг уникатен вид на Манта зраци (Манта birostris) се наоѓа на островот на добротворни и пигмејски клучеви на островот Semama и Derawan.

Објекти и сместување
Derawan обезбеди објекти, како што се куќи, се нурне опрема, глисери и ресторани. Derawan островот, исто така, обезбеди сместување, кој не е премногу скапо кој е раководен од страна на локалното население.

Овие куќи се едноставни издигнува речиси 100 метри во морето за да се направи на жители може слободно да се види на различни шарени риби и желки поминува слободно без вознемирувачки никого. Мени на исхрана е многу едноставна, со доминантна главното мени на морска риба и конзервирана храна, секако, не го одвлекува вниманието од уживањето атмосфера и дење и ноќе на овој остров.

Пристап
Да се стигне до островот Derawan, туристите можат да летаат за околу 3 часа да Balikpapan, Источен Калимантан, со авион од Џакарта, Сурабаја, Јогјакарта или Денпасар.

Од Абердин, се уште треба да летаат до Кејп Redeb нурне еден час со авион, КАЛ ѕвезда, Deraya или DAS. Покрај тоа, Кејп Redeb може да се постигне од страна на морето, со интернат од Samarinda, главниот град на Источен Калимантан Tarakan, главниот град на Северен Борнео да Кејп Redeb проследено со регрутирање на моторен чамец.

Патување на островот Ломбок.
Lombok, Вест Nusa Tenggara (популација во 2001: 2.722.123 жители) е остров во Мали тектонскиот појас Острови или Nusa Tenggara се одделени со Lombok теснецот на Бали во Sebelat жал теснец во западниот и источниот дел на Сумбава. Островот е околу сферични со еден вид на "опашката" на југозападниот страна на должина од околу 70 км. Овој остров област достигнувајќи 5.435 км², ставајќи го издигнува 108 од листата на острови е врз основа на степенот на светот. Главниот град на островот е Mataram.

Lombok Островот е познат по својата природна убавина на егзотични и фасцинантен. Lombok островот има само три Гили острови. Во прилог на Gili Trawangan, Гили воздух и Гили Meno. Lombok островот се уште има некои лезбејка подеднакво убави. Еден само Гили Kondo наоѓа источно од островот на Lombok.

Lombok Остров сега стана една од иконите на индонезиски туризам, убавина на островот е за вториот нема во Индонезија, угостителство сасак луѓе, убавината на плажи, кои се многу бело, корални гребени и биолошко богатство вонредни, раскошот на планината Rinjani и културна посебност сасак многу покани восхит домашни и странски туристи.

Убавината на островот Ломбок и eksotismenya ќе вас и вашиот партнер покани за меден месец тука. Исто така со Exotisme Gilis Остров, исто така, ќе ве покани да уживаат во убавината на островот.

Овој остров е еден од двата најголеми острови во сопственост на провинцијата Вест Nusa Tenggara. На убавината на пејзажот, со што на островот Ломбок да биде еден меден месец дестинација која е исто така пожелно. Кога ќе треба да се знае каде нозете треба да се интензивира, убавината на Lombok можат да бидат истражени на ова патување.

Со плажи прекрасно магичен, величествен Монт Rinjani и спектакуларен морски животни за да разгледувате, остров Lombok во Вест Nusa Tenggara има многу туристички места и на копно и на море. Не е ни чудо што е од најпопуларните дестинации во Вест Nusa Tenggara.

Едноставно посетете тука за да се чувствуваат на сурфање на големи бранови на јужниот брег. Предизвик вашите храброст да се искачи на врвот на вулканот. Ангажира велосипед и мотор да се добие околу на улиците заедно оризови полиња. Каде што сакате meghabiskan време, вие нема да бидете разочарани со спектакуларни природни убавини тука.

Други посетители на Lombok изберат да го поминуваат своето време на островот Гили-Гили, осамена тропски остров со плажи се прекрасен и луксузни околина.

Оригиналниот жители на Lombok се сасак, Lombok е исто така дом на луѓе Хинду на Бали и, исто така, голем број на кинески, јавански, Bugis и Арапите.

Некои луѓе сасак прифати исламската вера Wektu telu didefinisikann како "Исламот три пати", осврнувајќи се на нивните молитви три пати на ден и се разликува со муслимани кои се молат 5 пати на ден. Wektu telu е единствена религија која вклучува античките традиции и исламските верувања, овие верувања се наоѓаат само во Северна Lombok. Оние кои се подложени на ова верување се муслимани, но во исто време да се подложат на традиционални ритуали. Примери, како што Nyiu церемонијата одржана по сто дена некој умира. Семејства на лица кои починале подароци, како облека, четки за заби и храна, така што мртовецот ќе бидат мирни во небото.

Други религиозни празници прослави на почетокот на сезоната на дождови (октомври-декември) или на жетвата (април-мај), со прослави во селата низ целиот остров.

Сасак култура е многу важно за силата и физички способности и многу од локалните обичаи mereflesika оваа култура. Peresehan е локална традиција, која е комбинација на борба помеѓу двајца мажи кои се користат долго трска и мал штит во облик на кафез bujung на волска кожа.

Музиката и танцот се многу важни во сасак култура. Танцуваа традиционален танц за време на важни церемонии. Овој танц потекнува од војна танц, како што се Beleq барабан (голем тапан) до Cupak Gerantang популарна што ја раскажува приказната за љубов и романса.
Посетите уникатната пура Lingsar, со комбинација на балиски хиндуистички храмови и верувања Wektu telu во еден комплекс.
Наоколу и купивме во градот Панорама пазарот Surandi. Постојат некои убави места за пикник да се опуштите и да се одморите.

Тестирајте ја вашата среќа со посета на тркачката патека во Salakalas терен. Трката се одржува секоја недела. Види младата jockeys во тесна конкуренција до финишот каде победникот ќе memberika насмевка победник. Оваа трка е многу важно, па во текот на ноќта пред почетокот на трката, селаните ќе масажа нивните коњи, и повремено свири gamelan музика за смирување коњи.

Предизвик вашите храброст да се искачи на височините на планината Rinjani. На надморска височина од над 3.700 метри надморска височина, овој величествен вулкански планинарење ќе бидат потребни најмалку три дена и не се препорачува за луѓе со срцеви заболувања. Еднаш на врвовите на замор ќе бидат платени од страна на природниот пејзаж Индонезија извонреден.

Чувствуваат песок на вашите нозе и да пливаат во пенливи крајбрежна вода во Кута Lombok Јужна. Бел песок и спектакуларни океанот пати тука се направи ова место како туристичка дестинација и обично криви. Посетете го Nyale Риболов Кута за време на годишниот фестивал, кој обично се одржува во февруари или март и да уживате во прославата и поворка во боја.

Сончање и сурфањето на прекрасните плажи на Бату Bolong. Оваа плажа носи името од големите камења со дупки во средината. Бидете сигурни дека ќе се чувствувате необично убава зајдисонце кога сонцето почна да тоне во планината Agung Бали со неверојатна огнени бои.

Дознај повеќе за локалната историја и посетете Meruya Вода Палас во Mataram, главниот град на Lombok. Ова место била изградена во 1744 година, а претходно беше крвава војна помеѓу Холандија и жителите на Бали во доцниот 19-ти век.

Искуство на спокојството на најголемиот храм Lombok, пура Meru, лоцирано зад воден парк. Храмот, која со векови била посветена на хинду Trimurti на Брахма, Vhisnu и Шива.
Локација да патува со авион може да се земе од Џакарта, Сурабаја, Денпасар, Бали, со градот Mataram.
Bukit Tinggi
А Преглед

Градот Bukittinggi, Западна Суматра е историски град, град родното место на три големи херои на Индонезија, и исто така, град со шармантна туристички егзотика. Bukittingggi има сите услови да стане туристичка цели за гостинскиот тим. Во градот што го направија 17 декември како ден на оваа годишнина постои Саат кулата која е обележје на градот, е остаток од колонијална историја и музеи минанкабау култура и Бунг Хата палата.

Административно Bukittinggi веќе почна да се формира во холандската колонијална ера. Холандски направени Bukittinggi како Gemeentelijk одморалиште или некои општини врз весник во 1828 година, заедно со 32 други Gemeentelijk одморалиште во Индонезија. Овој статус го прави Bukittinggi кога веќе Gemeenteroad односно во автономната власт на мнозинството мора да се контролира од страна на Холанѓаните. Во Сингапур, исто така, утврди тврдина наречена "Фор де Кок". Тврдината е сеуште недопрена и служат како еден од атракции на историјата. Градот е исто така се користи од страна на холандските војници кои се наоѓаат во источниот колонии да се одморат.

Време на јапонската окупација, Bukittinggi преименуван од Фор де Кок Taddsgemente биде Bukittinggi Си YAKU Sho со додавање на она што е сега на Окружниот Agam. Јапонија исто така воспостави радио предавател најголемиот остров Суматра за доброто на пропаганда. Исто така, во согласност со локалната власт, исто така, јапонски се направи како Сингапур на 25-воена команда за контрола на воените сили во Суматра, Сингапур, Тајланд.

По независноста на Индонезија, Bukittinggi никогаш служи како централна дефанзивна борба за независност. Дури и во декември 1948 до јуни 1949 година во Лондон беше искористена како главен град на Итна Владата на Република Индонезија (PDRI) предводена од г-дин Sjafroedin Prawiranegara. Одлуката беше донесена од страна на претседателот по Јогјакарта падна во рацете на Холандија, како резултат на воена агресија Втори. После тоа Bukittingti назначен како главен град на Суматра, а во 1959 година главниот град на Централниот Суматра. По развојот на Западна Суматра, Bukittinggi послужи како главен град на Западна Суматра, пред конечно во 1978 година беше префрлен во градот Паданг.

Bukittinggi долгогодишно достигне околу 250.239 км2, што се состои од ридови и долини. Ридовите се наоѓа во Њујорк е серија на планински венец на ременот. Од страна на ридот, градот е, исто така, опкружен со tida планината Мерапи, Монт Singgalang, и планината саго. Постоењето на три планини Затоа Њујорк е исто така познат како град Три Arga. Конфигурација географска локација Bukittinggi ридски и има над 900 m н.в. (надморска височина), со што воздухот во Њујорк и кул.

Б. Карактеристики
Туристичките потенцијали на Bukittinggi, Западна Суматра во пресметката на локалната самоуправа, изнесува за речиси 30% од вкупниот приход (Регионален Авторски приходи). Тоа секако не е изненадувачки, бидејќи на потенцијалот за туризам во градот е релативно комплетен. Природниот туризам Bukittinggi објект поддржан од страна на присуство на ридовите кои го опкружуваат градот. Типична атмосфера на планините со ладен воздух прави Bukittinggi би можело да биде за ослободување од стресот за туристи. Зелена површина на пејзажот на ридот е исто така многу погодна за љубителите на фотографијата цели. Убавината на окото може да се јаде кога туристите се во долината на градот.

Како еден од центрите на минанкабау култура, Bukittinggi присутни прототипи на минанкабау култура. Сопствени домови, pakaiaan, јазикот на типичен кујна може да се најде во Bukittinggi. Во речиси секој агол, Bukittinggi присутни gadang куќи типични минанкабау култура. Куќите се уредно наредени со бивол рог обликувани покриви. Во овие куќи, туристите можат да уживаат на резби ткаеше минанкабау наведени во ѕидовите на куќата. Локалното население се уште го користат традиционалниот секојдневна облека минанкабау.

Атмосферата на утро во градот Bukittinggi исто така се чувствува посебно. Sunrice сценографијата со сино небо се уште срамежливи комбинирани со силуетата на ридовите се многу погодни да се користи како екран. Ваквите знаменитости можат да бидат насочени од сите правци на компасот. Во текот на ноќта, особено кога има прослава, трепкави светла боја и огномет распространети во градот Bukittinggi.
Друга карактеристика што може да се најде туристи во Bukittinggi се наоѓа во близина на природни атракции Sianok кањонот. Растојание Bukittinggi со Sianok кањонот може да се постигне од страна на земјиштето за околу три часа. На начинот на посетителите можат да го запре од страна за да уживаат во атракции на Саат кулата, бастионот Форд Де Кок, како и пештерите јапонската колонијална наследство. Да не заборавиме, уште една карактеристика на Bukittinggi се начин да се предметите кои ликвидација. Во Bukittinggi познати или криви агол 44 ampek дваесет ampek да се стигне до езерото Maninjau. Патување зад аголот ќе добијат уште една сензација, особено за туристи кои сакаат да се вози.

Локација Ц.
Градот Bukittinggi е една општина лоцирана во провинцијата Западна Суматра. Географски, кое се наоѓа во 100,210-100,250 степени источна географска должина и помеѓу 00 760 - 00,190 ЛС. Ако се повлече на Западна Суматра град на Паданг, Bukittinggi се наоѓа на околу 90 километри на североисток.

Д. пристап
Пристап до градот на Лондон може да се постигне од многу градови во Западна Суматра. Кога се користи на фиксната, туристите можат да го користат крос-Суматра пат што се протега од провинцијата Lampung да NAD. Медиум, за туристите кои го користат воздушниот пат, туристите можат да го користат местото на разрешување во Паданг, за понатамошна seeked армија. Како за посета на разни атракции во Bukittinggi туристите можат да се користат разни видови на јавен превоз се достапни подеднакво на Bukittinggi

Е. Сместување и други објекти
За поддршка на секторот за туризам во моментов е во Лондон има 43 парчиња како ѕвезда и буџет Хотелот плус 11 МЕД / Вили / куќа. Постоењето на такви сместување е, исто така, за поддршка на улогата на Сингапур како база за туризмот во провинцијата Западна Суматра.

Што се однесува до ресторанот и ресторанот, достапни во Лондон ресторани и ресторани, особено во регионот, Лос Lambuang. Во оваа област, посетителите можат да поглезите нивниот вкус пупки со типична храна минанкабау. Не е далеку од областа на Лос Lambuang, и во близина на атракции, неколку туристички агенции, исто така се подготвени да им служи на туристи патување. Работи и средни трговски сувенири, во областа на Лос Lambuang исто така нуди разновидност на сувенири и сувенири од Bukittinggi.


Дали сте знаеле дека во Bandung толку многу атракции, кои можат да бидат посетени и многу привлечен. Значи следниот пат, ако одиме на Bandung обиде да го запре од страна на постојните туристички атракции подолу:

Туристички атракции во Bandung Град:

Gedung Државниот Bandung и Gasibu
Се борат споменик - Jl. Dipatiukur
Bandung Зоолошката градина - Jl. Замокот
Bandung Институтот за технологија - Jl. Ганеша
Taman Ганеша - Jl. Ганеша
Парк Сообраќај - Jl. Суматра
Постари парк - Jl. Cisangkuy
Владината канцеларија Парк Bandung
Темпо Doeloe Bandung - Jl. Брага
Трговски центар Jl. Cihampelas
Музејот Поз Индонезија - Jl. Cisanggarung.
Мандалата Музејот Wangsit Siliwangi
Музејот на азиско-африканска конференција
Квадратни и Големата џамија - Jl. Азија Африка
Музејот Шри Baguda - Jl. Јужна Rim
Туристички места во Северна Bandung:

Curug Dago - Терминални Dago
FOREST PARK Dago Pakar пештерата и Холандија / Јапонија
Curug Omas - Градина Maribaya
Арена Риболов Бонита - Lembang
Двогледи Boscha ѕвезда - Lembang
Традиционалниот пазар - Lembang
Гири Jaya Forest Park - Lembang
Кампови Cikole
Kawah Ratu - Tangkuban Perahu
Upas - Tangkuban Perahu
Kawah Домас - Tangkuban Perahu
Плантажи Subang - Западна Јава
Ciater Хот Спрингс
Цветна градина Cihideung - Jl. Водник Bajuri
Духот Камп; Sahabat Алам - Jl. Водник Bajuri
Curug Cimahi - Cisarua
Туристички места во Јужна Bandung:

Kawah Putih - Ciwidey
Кампови Rancaupas - Ciwidey
Терми Ciwalini - Ciwidey
Плантажи Rancabali - Ciwidey
Плантажи Gambung - Ciwidey
Situ Patengan - Ciwidey
Таму Cipanunjang - PANGALENGAN
Cileunca - PANGALENGAN
Сајт Gunungpadang - Западна Јава
Кратер Kamojang - Paseh Западна Јава
Туристички атракции во Bandung Запад:

Чевли и чанти Cibaduyut центар
Варовник ридови - Padalarang
Резервоарот Ciburuy - Padalarang
Saguling - Западна Јава
Бањи Cipanas - Западна Јава
Pawon пештера - Западна Јава
Пееја Hyang Tikoro - Западна Јава
Туристички атракции во Источна Bandung:

Природата Планини Manglayang
Curug Cinulang - Cicalengka
Кратер Kamojang
Cangkuang храмот и Kampung Pulo - Garut
Bagendit - Garut

Специјални Регион Јогјакарта е главна туристичка дестинација во Јава, Индонезија, со многу шарм, која не е откриена.


Пред илјада години, Јогјакарта беше во центарот на античкиот Mataram царство просперитетна и има висока цивилизација. Ова кралство кој е основач на храмот Borobudur е најголемиот будистички храм во светот, 300 години пред Анкор Ват во Камбоџа. Уште еден од остатоците храм Prambanan Храм, Istana Ratu Боко палата, а десетици други храмови биле вратени или се уште се закопани под земја (види Wisata Candi).

No comments:

Post a Comment