!-- Javascript Ad Tag: 6454 -->

Saturday, October 3, 2015

Njerëzit kanë humbur harmonizimin me natyrën.

Udhëtim nuk u përfundua (378)

(Pjesa 378), Depok, West Java, Indonezi, 30 shtator, 2015 3:18).

Njerëzit kanë humbur harmonizimin me natyrën.

Ndërmjet 1960 dhe 1970 fshatit zymtë, dhe fshati në rrjedhën e sipërme të lumit wayn zymtë dhe ende shkretëtirë.
Jo shumë të populluara, si lokale (shigjetat Dayak) Bugis dhe emigrantët nga Java.
Për të arritur në fshat upriver të dy nga fshati Re Ulu, Balikpapan zakonisht njerëz duke përdorur një varkë të vogël (me një lundër), dhe kur lumi përsëri rrymat shpejta (për shkak të shiut), pastaj të marrë ditë vetëm arriti në fshatin në rrjedhën e sipërme të lumit, tani fshati ishte tashmë së bashku me qytetin e Balikpapan, dhe rrugës tashmë ishte i lehtë, ose me një katër automjete wheel drive dhe motor.
Banorët lokalë janë kryesisht shigjetat Dayak ka kaluar poshtë për të qëndruar në fshat dhe në rrjedhën e sipërme të rrjedhës së sipërme wayn zymtë.
E popullsisë jeton nga fusha bujqësore, por për shkak të kushteve të tokës që fermerët zakonisht bujqësia oriz që mund të korrur vetëm një herë në vit.
Por zakonisht përveç oriz rritje, fermerët zakonisht intercrop fushat me perime, të tilla si kastravec, papaja, misër dhe Cassava.
Pra, në qoftë se furnizimi i rezervave ushqimore oriz varfëruar, fermerët kanë stoqe të mjaftueshme ushqimore e Cassava, misër ose korrjes misër të marra ndonjëherë nga pylli,
Përveç frutave të tilla si papaja dhe domate janë mbjellë, pyjet janë ende shumë Durian dhe Rambutan dhe tan (pyll Duku).
Ndërsa peshk dhe pala tjetër enët zakonisht janë myslimanë gjueti dre (dre) njerëz Dayak quajnë njelmët, ndërsa për banorët vendas Kaharingan hindu, dhe animsme krishterë ata gjueti dreri dhe derra.
Banorët zakonisht nuk gjej sasi python mëdha dhe të varur në një degë peme përgjatë lumit.
Kjo është arsyeja pse, kur atë edhe në qoftë se përgjatë lumit ka shumë python, banorët në heshtje varkë me rrema nga rrymës në rrjedhën e sipërme pa ndërprerje, është thënë shumë u vranë në një përfundojë ose Python shqyer është gjahtari (ushtarët) janë shpesh qëllua për vdekje kreu i gjarprit ,
Ndërsa peshk ujërave të ëmbla është shumë i gjallë në lumë edhe syri mund t'i shohë, sepse lumi është i qartë.
Banorët zakonisht shpesh joshur peshkun, ose duke vendosur një kurth peshku bambu (ne e quajmë erëza).
Fermerët kur ajo ishte para oriz mbjelljes, toka zakonisht të hapura bujqësore me pyje djegur.
Sepse në qoftë se fermerët toka qartë nga prerjet selektiv (thika disponueshme / hanxhar) deri në dy hektarë tokë ferme merr shumë muaj të krijuara rishtas dy hektarë tokë bujqësore, ndërsa kur digjen, vetëm brenda një periudhe prej një javë.
Megjithatë, kultivuesit lokale si përjetuar tashmë, ata mund të djegur në pyll me një zonë që është e matshme, në qoftë se ju doni të përdorni dy hektarë, atëherë djegur vetëm dy hektarë, ata kanë mënyra se zjarret e pyjeve nuk përhapen dhe përhapur kudo.
Pra, jeta praktike në familje e fermerëve, madje edhe një shigjetat longhouses Dayak banuar në mes 3 deri 5 kryefamiljarët në një shtëpi të vetme.
Ushqimet e tyre të përditshme me oriz (oriz / oriz) shoqëruar me peshk, mish (tharë) dreri, dhe një shumëllojshmëri të perimeve, të tilla si gjethe Cassava dhe kastravec. Se ata korrjes vetë, dhe të rritet gjatë gjithë vitit, me rotacion mes të korrat e orizit, misrit, Cassava dhe Sago, kjo është vetëm njëjtë lauknya sepnjang peshku i ujërave të ëmbla vit ose mish i tharë dre (dre) ose derri (Dayak Krishterë / Hindu Kaharingan)
Shumica Dayak feja e krishterë apo hindu Kaharingan, por sidomos shigjetat Dayak, sepse pjesa më e madhe jetojnë në shigjetat e rretheve bregdetare, zakonisht në bregdet është shumë e lidhur me nomadëve të Bugis origjinës / Bajau (Sulawesi) ishin musliman, kaq shumë shigjetat Dayak ndjekin mësimet e fesë së Bugis / Bajau kjo.
Për shkak se ushqimi bazë (prodhime) popullsia ishte marrë nga fusha dhe është marrë nga pyjet (Sago), atëherë njerëzit nuk bela rreth me inflacionin dhe një valë e pushimeve nga puna (shkurtimeve) ndodh me banorët e qytetit. Radioteleviziv sidomos, kur ajo nuk është atje, kështu që plotësisht mungesës së informacionit nga bota e jashtme /
Nuk ka pasur fushatë bujë Zgjedhjet presidenciale, Gunernur, kryetarët e komunave dhe Regents, gjithashtu nuk ka zgjedhje të fshatit, dhe aty nuk është emëruar kreu i fshatit, vetëm titullin princ për kreun e fshatit / qytetit.
Nuk është çudi, kur ajo nuk e ka të gjithë banorët të kenë një kartë identiteti kombëtar (KTP).
Shumë Dayak u bënë pasuesit e krishterimit, sepse kur kjo është një pastor shumë / prift nga Holanda që shumë hyri në pyll edhe shumë themeluar një kishë në pyje.
Jeta e fshatarëve ishin në harmoni me natyrën, sepse nga natyra ata mund të korrin rezultatet e qëndrueshme.
Në vitin 1970, edhe pse babai im ishte një ushtar, por vendosi të shkojë në shtëpi nga konviktit Sentosa ushtri II Balikpapan, duke ndërtuar shtëpinë e tyre në plazh në Kampung Baru Qendrore, Balikpapan, Kuptohet ne sekelurga tashmë kemi pension vëllezërit e motrat e gjashtë persona (ampai, Babai im kishte pesë djem, pesë vajza), nëse llogaritet me abort tri herë, atëherë nëna ime lindi për të pasur fëmijë (13).
Pra, babai im për të ndërtuar një fazë shtëpi të madhe, e cila nën det nën shtëpi është kur batica).
Pra, WC / WC / nevojtore menjëherë zhytje në det. Kuptohet kur nuk kishte planifikim familjar (KB), kështu që të gjithë fëmijët mund të plot të racioneve të orizit nga zyra.
Në këtë kohë fëmijërisë sonë banorët së bashku lokalë kalojnë kohën e lirë me berenamg dhe një varkë me rrema të vogël në plazh drejtë pas shtëpisë. Peshkimi Kdang tona, dhe të kapur gaforret janë të shumta në pjesën e pasme të shtëpisë.
Gjatë gjithë kohës ne kemi qenë me miqtë pedaling anije në rreth estuaret Wayne dhe lumenj errët në një fund të re të fshatit, atje ne menjaing gaforret dhe një shumëllojshmëri të gjerë të llojeve, duke përfshirë karavidhe dhe kërmijtë rizoforë (rizoforë kërmill) që është gjerësisht i disponueshëm në periferi të pyjeve rizoforë kur ajo ende zbukuro përgjatë bregut të Gjirit të Balikpapan.
Në vitin 1990 kur u kthyem në këtë vend (pasi familja jonë u transferua në Xhakartë në fillim të vitit 1973), vetëm për të vizituar të afërmit e familjes që ende jetojnë në Londër, kemi gjetur në brigjet e Balikpapan shpesh gjenden mbeturinave plastike dhe mbeturinave të tjera se derdhjes.
Suli tha se peshkatarët lokalë do të gjenden përsëri shumë lloje të peshkut, gaforre, karkaleca (karavidhe) dhe kërmijtë në rizoforë bregdetar Balikpapan, përveç rizoforë shkatërruar, plazhet bregdetare ishte mbeturina tercenar ndryshme.
Ne gjithashtu nuk mund të gjeni përsëri orangutans Daulu shumë të varur në pemë përgjatë prej rrymës në rrjedhën e sipërme, duke përfshirë Python ka qenë e vështirë për të gjetur.
Orang-utan ne ende mund të gjenden në robëri utan orang në wayn lumit mbajtur Organizata Qeveritare e cila administron Orang utan.
Tani ishullin Borneo nuk janë më të kryesisht të përdorura shkretëtirë, tani htannya shumë digjen për t'u zëvendësuar funksionin me plantacione Palm Oil, dhe rrjedha e ujit të lumit u pakësuar, për shkak se pemët funksion për të thithur ujin e shiut para se të derdhet në lumë filluan të zhduken, ekonominë e njeriut Lakmia se është vaj i hapur tokë bujqësore duke djegur pyjet, duke rezultuar në Indonezi tani janë të përfshira në kushtet e emergjencës tymi

Indonezisht incident zjarr në pyll, mund Samai 1997

(BBC) Pyjeve dhe zjarret e tokës në Indonezi në vitin 1997 arriti në miliona hektarë.
Shtrirja dhe ndikimet ekonomike të pyjeve dhe tokës zjarret në disa provinca në Indonezi ka shumë gjasa që të shkojë shkallën e incidenteve të ngjashme në vitin 1997, sipas studiuesve.
Përmes monitorimit, Robert Fusha vlerësuar tokës dhe zjarret në pyje që goditi Indonezinë këtë vit është shumë e rëndë.
Field, një studiues në Universitetin Columbia të cilët kryen studimet në Institutin Goddard për Studime Hapësirë ​​Agjencisë Hapësirë ​​Shtetet e Bashkuara, madje beson se situata në Indonezi mund të jetë më e vështirë nëse thatësira vazhdon si rezultat i fenomenit El Nino.
"Kushtet në Singapor dhe Sumatra janë rruga afrohet pjesën juglindor të vitit 1997. Nëse Parashikimi i motit stina e thatë zgjat më shumë, ajo mund të konsiderohet se viti 2015 do të regjistrohen si incidentin më të keq në procesverbal," tha Fields citohet të ketë thënë nga agjencia e lajmeve AFP.
Në periudhën 1997-1998, qeveria indoneziane vlerëson se sasia e tokës që është i ekspozuar ndaj zjarrit arritur në 750.000 hektarë.
Megjithatë, agjencitë e ndryshme mjedisore të tilla si Forumi për Mjedisin (WALHI) vlerësojnë se numri arriti në 13 milion hektarë. Pastaj studioni Agjencia Kombëtare e Planifikimit të Zhvillimit të vepruar së bashku me Bankën Aziatike për Zhvillim (ADB) vlerëson se sasia e tokës të prekur nga zjarri arriti në 9.75 milionë hektarë.
Rreth ndikimit ekonomik, shuma e vlerësimit ndryshon. Ekonomi dhe Mjedisit Programi për Southeast Azi Indonezi parashikon dëmtuar US $ 5 miliard dollarë për të 6000000000 $ si pasojë e tokës dhe pyjeve zjarret në 1997-1998.
Pastaj, Bappenas dhe studimi ADB regjistruar një humbje prej US $ 4,861, ekuivalente me Rp711 trilion.

Humbjet ekonomike të Indonezisë për shkak të zjarrit dhe tymit në 1997 varionte nga 4 miliard $ në 9 miliard $.
Ekosistemit elasticitetit
Herry Purnomo, Instituti i Kërkimeve Qendra për Kërkime Ndërkombëtare e Pyjeve (CIFOR), gjithashtu argumenton tokës dhe zjarret në pyje këtë vit barazuar rekordin në vitin 1997.
"Fenomeni i El Nino këtë vit është pak më e vogël krahasuar me 1997. Megjithatë, elasticitetit e ekosistemeve tona më të prekshëm ndaj zjarreve në pyje, sepse ne kemi qenë degraduar nga plantacione industrisë dhe Palm Oil," tha Herrera tha BBC Indonezia, Jerome Wirawan.
Herrera nuk përjashtoi mundësinë se ndikimet ekonomike të pyjeve dhe të tokës zjarret këtë vit mund të përputhen me rekord 1997.
"Krahina mund vetëm Rp20 trilion humbje për shkak të zjarrit. E pra, tani ka të paktën pesë provinca u prekën nga të rëndë, domethënë Riau, Jambi, South Sumatra, West Kalimantan dhe Qendrore Kalimantan ", ka thënë Herrera.
Sipas tij, vlera e humbjes nuk është llogaritur vetëm vetëm duke zhdukur dru zjarri. "Nuk u ndërprenë aktivitetin ekonomik, gjë që ndikoi në shëndetin publik, ujë të dëmtuara, transportin, dhe të tjerët", ka thënë Herrera.
Në një intervistë me BBC Indonezi, Shef i të dhënave Informim dhe Marrëdhënie me Publikun e Agjencisë Kombëtare për Menaxhimin e Katastrofave (BNPB), Sutopo Purwo nugroho, tha se ndikimi ekonomik i fatkeqësisë smogut që ka ndodhur në disa provinca në Indonezi në vitin 2015 mund të kalojë 20 trilionë dollarë.
Ky numër, tha ai, bazuar në të dhënat e vitit të kaluar.
U zbulua se humbjet për shkak të imponoj në vitin 2014, të llogaritura gjatë tre muajve nga shkurti në prill vetëm nga provinca Riau arritur Rp20 trilionë dollarë.

Tre provincat vendosur reagimin emergjent asap
Toka dhe zjarret në pyje që shkaktojnë smog është bërë një ngjarje e rregullt vjetore.
Qeveria indoneziane këmbënguli nuk do të pranojë asistencë ofrohet dy vendet fqinje, Singapor dhe Malajzi, e cila për shumë vite ka ndikuar edhe smogun nga zjarret në pyje dhe tokë në Indonezi.
Në një intervistë për BBC, presidenti Joko Widodo tha se Indonezia ka bërë një përpjekje serioze, me vendosjen e mijëra pjesëtarëve të ushtrisë dhe policisë, si dhe dhjetra e helikopterëve për të kapërcyer.
Presidenti Joko Widodo tha duhet tre vjet për të përfunduar punën fizike, në mënyrë për të ndaluar mjegull e dendur.
"Kjo do të thotë që ne kemi mobilizuar të gjithë ata për të trajtuar, por kjo merr kohë. I llogarisin tre vjet duke bërë punë fizike, "tha Jokowi thënë Karishma Vaswani të BBC-së.
Ndërsa Ministri i Pyjeve dhe Mjedisit, Siti Nurbaya, shpjegojnë llojin e ndihmës që Singapori ka për të ofruar e njëjta me atë të Indonezisë, helikopterëve Chinook, për të ndihmuar ndërprerje.
Por numri është vetëm një njësi.
Sepse banorët për të vizituar qendra shëndetësore është mjaft i lidhur me infeksion traktit të sipërm respirator dhe moshës në rrezik të lartë janë foshnje lartë, ne e mori Salla e Qeverisë qytet për evakuim.
Helda Suryani
"Ai (Singapore) japin vetëm një aeroplan, kështu që nëse ngasihnya 20 tableta ose 30," tha Siti.
Gjendja e jashtëzakonshme
Një total prej tre krahinave, përkatësisht Riau, Jambi dhe Qendrore Kalimantan ka imponuar statusin e emergjencës pas javësh të treguesve të ndotjes së ajrit në rajon përtej fazës rrezikshme.
Të mërkurën, 30 shtator, ndotësit tregues në Pekanbaru, Riau -Sipas llogaritjen e meteorologji, klimatologji dhe Geofisika- arrijnë 450 ose 100 më i lartë se niveli i rrezikut.
Desi ishte kusht për të ardhur keq, nëna e një foshnje të vjetër një viti i cili u trajtua në një spital në Pekanbaru, Riau, pasi vuan një infeksion të mushkërive. Infeksioni u rëndua nga një mjegull e dendur e dendur gjatë disa muajve të fundit.

 "Djali im kishte qenë në shtëpi, nuk do të shkojnë kudo për shkak të smogut. Ishte ende në kontakt me një infeksion në mushkëri. Pse qeveria nuk ka bërë asgjë? Pse të presim deri sa fëmijët tanë të vdesin të gjithë, sepse tymi? "Tha ai.
Shefi Mjekësi Zyrtar i qytetit të Pekanbaru, DRG. Helda Suryani, tha se ka ndërmarrë hapa të ndryshme, duke përfshirë sigurimin sallë në katin e tretë të një godinë zyre Kryetari Pekanbaru si faqet e evakuimit për të porsalindurit deri në gjashtë muaj e vjetër.
Salla tani është zënë nga katër fëmijë, një grua shtatzënë, dhe tre chaperones prind.
Të mërkurën (30/09), ndotësit tregues në Pekanbaru, Riau, sipas llogaritjes së meteorologji, klimatologji dhe Gjeofizikës arrijnë 450 ose 100 më i lartë se niveli i rrezikut.
"Si qytetarë të një vizite në qendrën shëndetësore është mjaft e lartë që shoqërohet me infeksione traktit të sipërm respirator dhe mosha me rrezik të lartë ishte një foshnjë, ne e mori Salla e Qeverisë qytetit të evakuojnë," tha Helda u tha gazetarëve në Pekanbaru, Sari Indriati.
Evakuimi i zonave smog konsiderohen të rëndësishme nga Azisman Saad, specialistë të mushkërive në Pekanbaru. Megjithatë, sipas tij, kur evakuimi është bërë në të njëjtin rajon, ajo nuk do të jetë efektive.
"Në qoftë se evakuimi në Pekanbaru gjithashtu, unë mendoj se më pak efektive. Sepse Pekanbaru qenë fshehur në smog, "tha Azisman.

Kush 'aktor' pas djegies së pyjeve dhe tokës?
Secili grup kryerjes së aktiviteteve pastrimin e tokës do të marrë një përqindje të të ardhurave të saj.
Ka rreth 20 aktorët e përfshirë në këtë fushë dhe për të fituar përfitime ekonomike nga pyjeve dhe të tokës zjarret. Shumica e indeve të interesit dhe përfitimit nga aktorëve ekonomikë është e vështirë për veprim të zbatimit të ligjit.
Burgosin veprim qeveria apo ndjekur penalisht individët dhe kompanitë të dyshuar për djegien e tokës nuk do të jetë e mjaftueshme për të parandaluar smogun përsëritura.
Fakte dhe përfundimet e shprehura në hulumtim mbi "Ekonomia Politike e Tokës dhe Pyjeve zjarrit 'e studiues Qendrës për Kërkime Ndërkombëtare Pylltarisë (CIFOR) Herry Purnomo.
Kompleksiteti në fushë, sipas Herrera, ndodhë për shkak burners autorët e pyjeve, si komuniteti dhe shtresat e mesme dhe kompania është gjithmonë në kontakt me njerëz të fuqishëm, si në rrethin, kombëtar, dhe madje edhe deri në nivelin e ASEAN.
Studimi Herry Purnomo gjeti se çmimi i tokës është pastruar nga djegia ajo do të rritet si i gatshëm për mbjelljen Palm Oil.
"Kjo nuk është e lehtë për qeveritarët të cilët do të kërkojnë (dru djegie), ajo mund të jetë se ka (kopshti) Palm Oil, zjarret në pyje, në lidhje me parti të veçantë që është i fortë në këtë zonë, kështu që regjent apo guvernatorit nuk është e lehtë shumë (vepruar), duhet të shohim plejadë politike "Herry në BBC Indonezi, të mërkurën (23/9).
Këta aktorë, bazuar në hulumtimet e tij, punojnë si një formë e "krimit të organizuar".
Ka grupe që kryejnë detyra të ndryshme, të tilla si kërkesat për tokën, organizojnë fermerët të cilët kanë ulje apo prerja apo të ndezura, derisa ekipi i marketingut dhe që përfshijnë zyrtarë të fshatit.
Por jo vetëm në nivel qendror, pronari mund të jenë të afërm të fshatarëve, stafit të kompanisë, të punësuarit në rrethin, një biznesmen, apo një të investitorëve të mesme në shkallë nga Xhakarta, Bogor, ose Surabaya.
I organizuar
Secili grup kryerjes së aktiviteteve pastrimin e tokës do të marrë një përqindje të të ardhurave vetëm, por mesatarisht, bordi i grupeve të fermerëve ka marrë pjesën më të madhe të të ardhurave, në mes 51% -57%, ndërsa grupet e fermerëve ulje, prerja, dhe djegia e merr pjesën e të ardhurave në mes të 2 % -14%.
Në kërkimet e tij, Herry gjeti se çmimi i tokës është pastruar nga pastrimin e fushave të ofruara në një çmim prej Rp 8.6 milionë për hektar.
Megjithatë, toka në 'gati për mbjellje "ose janë djegur në vend të kësaj do të rrisë çmimin e saj, domethënë Rp11.2 milionë për hektar.
Pastaj tre vjet më vonë, pasi toka është e mbjellë gati për korrje, kultivuesit janë tashmë kështu që mund të shitet me një çmim prej Rp40 milionë për hektar.
Image FOTOT copyrightGETTY
Image caption
Djegia Pronarëve mund të jetë e qyteteve të mëdha apo të afërmit e fshatarëve, punonjësit e qarkut, studiuesve.
Rritja e vlerës ekonomike të vendit është ajo që e bën aktorët që kërkonin të përfitojnë nga e tokës dhe pyjeve zjarret ndodhin vazhdimisht.
Përveç kësaj, modelet e blerjen dhe shitjen e tokës, përgatitjen e tokës është përgjegjësi e blerësit, në qoftë se ajo do të digjet ose të pastrohen mekanikisht. Më të lirë koston e pastrimit, blerësit me fat do të jetë edhe më i madh.
Për krahasim, sipas Herrera, për hektar djegur kushton $ 10-20, ndërsa toka të pastrohet mekanikisht kërkon $ 200 për hektar.
Studimi Herry kryer në 11 vende në katër qarqe në Riau, domethënë Rokan Hulu, Rokan Hilir, dumai dhe Bengkalis duke përdorur qasje të hartimit, monitorimit, dhe politike.
Në Riau, ka 60 plantacione palme naftës dhe plantacione industriale pemë 26.
Patronët politike
Kompani apo individë në zonën që u bë pronar i plantacioneve palme naftës në këtë zonë mund të gjeni klientët politike në nivel lokal.
Herrera vuri në dukje, "Supozoni ka ndërmarrjet e vogla që kanë një parti shumë të fortë Patron politike në rrethin të cilat ndikojnë në proceset e vendimmarrjes dhe zbatimit në zonë. Ajo mund të jetë se ata janë mbështetës të fuqishëm të detyrë."

Lojtarët në nivelin e ndërmjetëm ose 'baronët', Herrera zbuluar, mund të jetë dikush.
"Nga zyrtarët individualë të qeverisë, policisë, ushtarë, hulumtuesit, mund të jenë të përfshira, mund të ketë deri në qindra hektarë palme palme dhe në procesin e zhvillimit mund të (bëjë) djegie të mirëpritur sezonin e ardhshëm me shi," tha ai.
Aktorët kjo është e palexueshme apo kapur në një model të zbatimit të ligjit po ndodh tani për t'u marrë me smog.
Për të gjetur atë, ajo është e rëndësishme për të gjetur se ku produktet e vaj palme nga plantacione kanalizohet.
Toka e karburantit
Kundër këtyre gjetjeve, zëdhënës i Shoqatës së indonezisht Palm Oil Association (GAPKI), Tofan Mahdi, tha se ka 2,500 kompani vaj palme klasa e vogla dhe të mesme, dhe në total janë vetëm 635 kompani që janë anëtarë GAPKI.
Haze në Riau ka vazhduar për 18 vitet e fundit.
"Që kaq anëtarët tanë të jam i sigurt nuk (djegia e tokës), sepse ne kontroll lart dhe poshtë. Anëtarët Jashtë GAPKI, ne nuk kemi instrumente apo interesat, por ne inkurajojmë, të mbështetur atë që është paraqitur nga guvernatori i Jugut Kalimantan për shembull, në mënyrë që ata (kompanitë e naftës vaj vogla dhe të mesme) të jetë një mënyrë GAPKI anëtar për të kontrolluar më lehtë, "tha ai.
Megjithatë, Tofan pranojnë se ata nuk kanë pasur një metodë rigoroze në monitorimin e deri në fund. "Por GAPKI kanë standarde, kanë kërkesa, në përputhje me rregullat në përputhje me rregulloret në nivel qendror, lokal dhe rajonal," tha ai.
Përveç kësaj, Policia Riau ka themeluar PT Inti Langgam Hibride gjithashtu një GAPKI anëtar si të dyshuar për zjarret në pyje.
Përpjekjet e zbatimit të ligjit që kanë deri më tani nuk është prekur klientët politike që mbrojnë kompaninë ose pronarin e tokës djegur.
Edi Saputra, fermerët në Ogan Ogan Ilir, Jugut Sumatra ka thënë se praktika e djegies e tokës është tashmë duke u zhvilluar në komunitet për qindra vjet.
Por praktika nuk kryhet çdo vit, zakonisht vetëm 5-10 vjet për të përkuar me sezonin e mbjelljes.
"Ne kemi qindra vjet për të djegur, por pse nuk kemi bujë tani në lidhje me tym, kjo do të thotë, pse duket të zjarrit një të fuqishëm? Sepse të gjitha koncesionet që jepen për të korporatës, kështu që vendi është aq e ndezshme. Korporatat vendin që është dehidratuar, nuk mund të mbjellë me oriz . Tani se më parë, tani në të vërtetë, në qoftë se gërvishtem, ka njolla të zjarrit, direkt djegur vendin, "tha ai.

Zjarret e pyjeve Sanksionet: Pse janë kompanitë e mëdha 'mos e prekni "?
23 shtator 2015
Shumica e kompanive pyll ndezëse ishte paditur, por procesi është vicioz
Aktivistët e mjedisit në Riau vlerësoj sanksione për kompanitë që lidhen me tokën dhe pyjore zjarret në Sumatra, por ata pyesin se pse një numër i kompanive të profilit të lartë 'mos e prek ".
Koalicioni monitoron shpyllëzimi në Riau tha, qeveria mund të sigurojnë gjithashtu një sanksione më të forta për të sjellë çështjen në gjykatë dhe të kërkojnë kompanitë të paguajë kompensim për njerëzit e prekur nga imponoj.
"Dhënia sanksionet ishin një hap më të shpejtë, mjaft premtuese. Por, ne do të shohim nëse hapa të ngjashme do të kryhet në kompanitë e mëdha që janë të zbuluara dhe të regjistruara zjarre dhe zjarret me përvojë çdo vit në zonën e saj koncesion", tha se koalicioni aktivist monitoron shkatërrimin Forest (Sytë në pyll), në krahinën e Riau, Afdhal Mahyuddin, i tha BBC Indonezia, Heyder Affan, të mërkurën (09/23) në mëngjes.
Më parë, katër kompani në Sumatra sanksionuar nga Ministria e Mjedisit dhe Pyjeve (KLHK) në lidhje me tokën dhe zjarret në pyje.
Kompanitë licencat e të cilëve janë pezulluar PT Lih (Riau), PT TPR (South Sumatra) dhe PT Waj (Jug Sumatra), ndërsa PT HSL (Riau) licenca është revokuar.

Kompanitë duhet të sigurojë parandalimin pajisje zjarri
Kompanitë duhet të pushojë të gjitha operacionet në terren dhe për të përmbushur detyrimet e saj, të tilla si pajisje parandalimin e zjarrit plotësues.
Ky sanksion është bazuar ngjarje lajmeve forcë e posaçme (Satgasus) Ministria e Mjedisit dhe Pyjeve. Ata aktualisht kanë vizituar 286 vende olokauste në Sumatra dhe Kalimantan.
Kompensim Pay
Më tej Afdhal Mahyuddin tha se ai nuk ishte shumë i befasuar për të mësuar se qeveria kishte ngrirë Lih leje PT.
"Sepse, dyshuari në vitin 2013 dhe më pas, ata kanë bërë dhe deri tani paprovuar", tha Afdal.
Në mënyrë të ngjashme, Afdal nuk ishte shumë i habitur kur qeveria revokuar licencën e biznesit të PT HSL në Riau. "Natyrisht, siç ka qenë prej kohësh joaktiv," shtoi ai.
Megjithatë, shtoi ai, qeveria duhet të jetë në gjendje të ofrojnë sanksione të ngjashme, apo të fortë, kundër kompanive të tjera të mëdha të cilat për vite duke bërë shkelje të ngjashme.
"Ne konstatojmë, ka disa kompani koncesione treguara ndaj shkeljeve. Çuditërisht, ata nuk janë të revokohen ose të sanksionohen", tha Afdal.
Aktivistët drejtim, shumë kompani të mëdha që kalojnë pyll zjarrvënës
"Mendoj se ka nevojë për veprime kundër ndërmarrjeve të mëdha apo të profilit të lartë," shtoi ai.
Ai gjithashtu propozoi, dënimi duhet të jetë më shumë se vetëm një pezullimin ose revokimin e licencës së saj operative, të tilla si duke e çuar çështjen në një gjykatë penale apo civile.
"Ata gjithashtu duhet të paguajnë kompensim për komunitetin e prekur gjerësisht për shkak të smogut," tha ai më tej.
Aktualisht, ekipi ka vizituar 286 vende KLHK djegur në Sumatra dhe Kalimantan.
Më tej, tha ai, KLHK tha se kompania pezulluar licenca do të kompletohet infrastruktura është ende për t'u plotësuar për të reduktuar potencialin për zjarret.
Ngrirja do të ndikojë revokimi i licencës në qoftë se kompania është gjetur fajtor në gjykatë, thanë zyrtarët KLHK.
Share këtë lajm Rreth b

"Çfarë është qeveria duke pritur për fëmijët tanë vdesin për shkak të pinë duhan?"
Në dhomë është e pajisur rregullator ajrit në katin e tretë të Bashkisë Pekanbaru, Apriyani duke kërkuar në një foshnje katër muajsh, fjetur pa merak.
Gruaja 35-vjeçare është një nga katër nënave që ishin strehuar në qeverinë e qytetit të kujdesit foshnjore emergjente dhënë Pekanbaru. Kjo është një përpjekje për të mbrojtur fëmijën nga tymrave toksike si pasojë e tokës dhe pyjeve zjarret që janë në vazhdim e sipër për muaj.
"Ja, fëmija im pa tym. Ndryshe në shtëpi," tha Apriyani.
"Kur ne të qëndrojnë në shtëpi, fëmija im është kollitjes vazhdimisht. Nëse këtu, zyra është mbyllur, dhe ka pastrit e ajrit.
Ndotja e ajrit në Pekanbaru regjistruar në 1000 shifrat ndotës Index Standard (PSI). Edhe pse 100 PSI vetëm është klasifikuar si i sëmurë, dhe në qoftë se më shumë se 300 është konsideruar i rrezikshëm.
"Foshnjat që vuajnë më së shumti. Po ky fëmijë është vazhdimisht kollitjes"
Nuk ka fëmija shtretër janë dhënë me qira, dhe cilindra oksigjenit, por Afriyani mengaakan ai nuk duan të qëndrojnë aty për kohë të gjatë.
"Unë uroj që qeveria të punojë më shumë për të eliminuar tym, në mënyrë që fëmijët tanë të mos bëjnë probleme në frymëmarrje çdo kohë. Për shkak se ajo është e keqe për shëndetin e tyre, e drejtë?
Dr Helda Suryani, kreu i departamentit të shëndetësisë në Pekanbaru tha se strehë ishte e rezervuar posaçërisht për familjet e varfra që janë të pambrojtur.
"Të pasurit ketë ajër të tyre ajrore, dhe mund të gjeni vetë një vend më të sigurt. Ndërsa këtë vend për ata që shtëpitë e të cilëve ne shohim çdo ditë plot tymi të dëmshme.
Kur u pyetën se pse kaq shumë kohë, pasi qeveria e re për të siguruar strehim, ai qeshi me ironi.
"Pse kaq gjatë? Ne kemi qenë duke u lutur për shi, dhe kur erdhi ushtria për të ndihmuar, ajrit të pastër për dy ditë. Por tani këtu përsëri. Pra, kjo do të jetë si kjo përgjithmonë."
Sa për desi, strehim është tepër vonë. Kjo nënë e re ulur me saj një vit i vjetër në Spitalin e Santa Maria. Ai u diagnostikua me një infeksion në mushkëri.
"Unë e mbaj fëmijën tim në shtëpi gjatë gjithë kohës. Ne nuk jemi duke shkuar diku për shkak të kësaj tym, por biri im ende në kontakt me pneumoni."
"Pse qeveria nuk ka bërë asgjë?" pyeti ai
"A është qeveria duke pritur për fëmijët tanë vdesin për shkak të pinë duhan?" (BBC)

No comments:

Post a Comment