!-- Javascript Ad Tag: 6454 -->

Friday, October 16, 2015

Пушењето убива милиони луѓе

Недовршени Патување (380)

(Дел 380), Depok, Западна Јава, Индонезија, 13 октомври, 2015 година, 08:37)

Пушењето убива милиони луѓе

Текст линија Метро ТВ 10 ноември 2015 година и објави дека во 2030 година имаше два милиони Кинези кои умираат секоја година поради навиките за пушење (чад од тутун). Во исто време, индонезиски национални приватни телевизиски јавните служби сега се рекламирате на Министерството за здравство на Индонезија покаже постои повеќе смртни случаи од рак на грлото предизвикани љубител на пушење, и да ја потсетиме јавноста да не биде следната жртва.
 Проблемот на зависност од тутун, предизвикува здравствени проблеми кај луѓето, сега стана глобален проблем, не само проблем со густа населението, како што се Кина, Индонезија, Индија и на многу сиромашни земји во светот, како што се Бангладеш, но, исто така, ја погоди развиените земји во Европа и во други делови на континентот, стегне локалната регулатива, така што многу земји го забранија рекламирањето на тутунот во медиумите, како што се телевизијата, дури и да бара листи дознаам здравствени ефекти на пушењето на пакување на цигари, како и покривање merperluas непушачи, како во јавниот превоз, други јавни места. Сепак, бројот на зависници од тутун се зголемува и бројот на смртните случаи предизвикани од пушењето цигари, исто така, се зголеми. Не само на владата и членови на парламентот да донесуваат закони за да се стесни просторот за развој на тутунската индустрија, но исто така и верски водачи се издаде фатва (верски закон), како на пример Махмудија во Индонезија врз основа на исказот Ал Куран и Sunnah и научни докази да изрече фатва со која Пушењето е Харам. Истиот став, исто така, беше изразена дека на истакнати научници од Саудиска Арабија, Египет, Пакистан и многу други научници. Дури и ако слушателот за радио и телевизија Rodja барам тие да се направи tauziahnya Ustad (разговор), сите тие ќе бидат одговорени пушењето Харам врз основа на исказот Ал Куран, Sunnah и научни дека тие ја контролираат. Ustad Абу Јахја Badrussalam, LC, експертите хадис (традиција) дипломираните студенти исламот во Медина, Саудиска Арабија melontakkan пушењето е Харам. Според него, врз основа на аргументите на Куранот и суннетот, и на научните докази за пушење во категоријата на самоубиство, затоа што го оштети здравјето на пушач, кој е полека може да предизвика смрт. Тоа е причината зошто, рече Абу Јахја, пушењето во категоријата на непослушноста, која е пригушница тежини гревови во задгробниот живот на. Имам емпириско искуство, имам пријатели, се исто така чести молитви во една џамија, и по молитвата при одење дома, таа ми рече, дека, бидејќи јас бев млад тој сакаше да пушат. Од страна на возраста за пензионирање е двапати Мистер бајпас операција на срцето, тој доживеа срцев удар поради пушењето беше пред неколку години добил рак на мозокот и треба да се работи на неговиот мозок, и траела неколку месеци, во втората фаза операција на мозокот рак неговиот живот не може да биде спасен. Мојот помлад брат бројот пет (од 10 браќа и сестри) Бамбанг Widodo почина во 2006 година по кои страдаат од рак на белите дробови се лекуваат во болница Rebo Pasar. Џакарта Тимур, тој наркоман тежина
пушењето.

 Кина во 2030 година 3,5 милиони / година Убиени Цигари моментов во Кина, околу 1,2 милиони луѓе годишно умираат поради прашања поврзани со пушењето Речиси 9.500 лица загинаа секоја година како резултат на загадувањето на воздухот во Лондон Hidayatullah.com-Нов извештај предвидува дека пушењето ќе ги убијат 3,5 милиони луѓе годишно во Кина во изминатите две децении. Извештајот беше направен од страна на кинески и меѓународни експерти и објавени во четвртокот, само неколку дена пред датумот утврден од страна на Светската здравствена организација за Кина да се забрани пушењето во затворени простории на јавни места. Невозможно е за Кина да се сретне со денот на недела, една од неколкуте услови наметнати кога Кина беше примена за членка на кој пред пет години. Прогноза за 2030 година е во споредба со сегашната бројка од кои околу 1,2 милиони луѓе годишно умираат поради прашања поврзани со пушењето. Во извештајот се вели дека во 2030 година, пушењето ќе предизвика околу 25 отсто од сите смртни случаи, во споредба со 2 до 3 проценти, кој почина од СИДА. [Voan / hidayatullah.com] Илјадници луѓе умираат од пушење REPUBLIKA.CO.ID во Индонезија, Џакарта - Членовите на Ад Мониторинг Hendriyani пуши околу училиштето, рече, околу 200 илјади луѓе во Индонезија починале од болести предизвикани од пушењето. Hendriyani рече, Индонезија е земја со трет најголем број на активни пушачи во светот. Се проценува дека има 66 милиони активни пушачи во Индонезија, и 3,9 милиони од нив се деца на возраст од 10 до 14 години. Процентот на машки пушачи беше 67,4 проценти. Затоа што на пушачите во земјата, е големиот број на тутун пушачите кои загинаа десетици. "Секоја година околу 200 илјади луѓе во Индонезија почина од болест предизвикана од пушењето", рече тој за време на прес-конференцијата и распоредување Цигари Мониторинг реклами околу училиштата во пет градови, во Џакарта, во понеделникот (15/6). Иронично, преваленцата на пушење во Индонезија е највисок во Југоисточна Азија. Просечни луѓе Индонезија чад од 12,4 цигари дневно. Во меѓувреме, индонезиски фенер Дете Lisda Sundari податоците собрани од страна на Светската здравствена организација, организација на Организацијата на Обединетите Нации (СЗО) се вели дека употребата на тутунот убиени 100 милиони луѓе во 20 век. Ако ова потрошувачка трендови продолжат, тутунот ќе убие милијарда луѓе во 21 век, ќе се дојде до 80 отсто од смртните случаи се случуваат во земјите во развој. ВАШИНГТОН, (АФП) .- Тутунската индустрија во САД ќе добиете $ 7.000 за секој од повеќе од шест милиони луѓе умираат секоја година од болести поврзани со пушењето, според здравствените група за застапување на Светската фондација за белодробни (WLF). Минатата година, повеќе од 5800000000000 цигари, слична на 2013 година, поради зголемената употреба на тутун во Кина се надомести падот во другите земји, се вели во извештајот на чело со WLF. Во еден глобален извештај тутун атлас, на WLF и Американското здружение за рак, вели дека во 2013 година, последната година има достапни податоци, добивка на тутунската индустрија достигна повеќе од 44000000000 $. Во меѓувреме, 6,3 милиони луѓе починале од болести поврзани со пушењето, што е еквивалентно на профит од $ 7.000 за секој смртен случај предизвикан од тутунот. Во извештајот се вели дека доколку продолжи сегашниот тренд, една милијарда луѓе ќе умрат поради пушењето и изложеноста на тутун во овој век. Покрај тоа што предизвикува рак на белите дробови, кој е често фатална, употребата на тутун е водечки фактор на ризик за низа други болести. Ова е главната причина што всушност неизбежна во светот на прерана смрт од хронични болести, како срцеви заболувања, мозочен удар и висок крвен притисок. Многу земји низ целиот свет започнаа законодавство за борба против тутунот, сепак тутун атлас покажа дека само 10 отсто од населението во светот, која вклучува сеопфатна забрана за рекламирање, промоција и спонзорство на тутунот, а само 16 отсто од резервиран за непушачи во текот на. (ВОА) Бидете свесни за вашата волја и милост на пушачи, бидејќи пушењето може да предизвика pencandunya ќе страдаат, како во овој свет и на оној свет?

Кина САД предупредува над Јужното Кинеско Море
Октомври 9, 2015
Достават
SelatanImage Кинеско Море copyrightReuters
Слика насловот
Рекултивираните остров во Јужното Кинеско Море, како извор на регионалните тензии.
Кина ги предупреди САД во петок, 9 октомври, да плови поблиску до острови во Јужното Кинеско Море, кои тие тврдат суверенитет.
Разни медиуми објавија дека на морнарицата на САД ја разгледува можноста за распоредување на бродови да се вештачки остров во Јужното Кинеско Море.
Бродот е предвидено да влезат на територијата на 12 наутички милји тврди од страна на Пекинг, како од нивните територијални води.
Во одговор на овој препарат, портпаролот на Министерството за надворешни работи во Пекинг изјави дека нема да дозволи ниту една земја да се пробие низ нејзините територијални води.
Новинската агенција Ројтерс, портпаролот на министерството се вели: "Ги потсетуваме сите засегнати нема да преземе провокативни чекори и искрено ги одговорен однос кон регионалниот мир и стабилност партии."
САД и нивните сојузници, вклучувајќи ги Јапонија, повикаа Пекинг да се запре изградба на вештачки острови во Јужното Кинеско Море, што е клучно прашање во зголемувањето на тензиите меѓу Пекинг и државата Вашингтон.
Иако претседателот Кси Јинпинг изјави дека нема намера за вооружување на островот, аналитичар во Вашингтон и американските официјални претставници изјави дека Кина има изградено воени објекти таму.

Пекинг инсистира права во подобрување на својствата на Јужното Кинеско Море
Септември 16, 2015
Достават
Огнена Корал Остров CrossImage copyrightReuters ЦСИС AMTI
Слика насловот
Кина за изградба на трета писта на Огнена крст гребен Ајленд, во Јужното Кинеско Море.
Кинеската влада го потврди нивното право да бараат враќање на спорната област во Јужното Кинеско Море.
Кинескиот министер за надворешни работи, Ванг Ји, рече дека проектот е важно да се продолжи, и покрај минатиот месец изјави дека Пекинг е запрен рекламација.
"Овие важни проекти ние работиме на нашите сопствени острови во Јужното Кинеско Море. Ние не направив некои други земји, како цели", рече Ванг Ји.
"Тие се наменети за подобрување на квалитетот на животот на војници стационирани таму, како и реализацијата на одговорност, како најголема земја во регионот", додаде тој.
Сателитски фотографии направени неодамна покажа градежни работници кои градат трета писта на Огнена крст гребен Остров гребен.
Во поново време на кинеските власти за да се изгради писти и средствата за комуникација на острови во Јужното Кинеско Море, кој се верува дека ќе се користи од страна на кинеската војска.
Претседател на Кина, Ши Џинпинг, ќе ги посети САД следната недела и кинески побарувања во Јужното Кинеско Море, најверојатно, ќе се дискутира кога тој се состана со високи претставници во Вашингтон.

No comments:

Post a Comment