!-- Javascript Ad Tag: 6454 -->

Saturday, September 12, 2015

Refugjatët përmbytur në Evropë, për shkak të konfliktit Siri, Jemen pas konfliktit.

Udhëtim nuk u përfundua (367)

(Pjesa 367), Depok, West Java, Indonnesia, 11 shtator, 2015 20:19 pm).

Refugjatët përmbytur në Evropë, për shkak të konfliktit Siri, Jemen pas konfliktit.

Në ditët e fundit evropiane përmbytur rrjedh refugjat origjinë nga konflikti në Siri dhe Afganistan, dhe jo më të gjatë rrjedhën e refugjatëve do të vijnë si pasojë e konfliktit në Irak dhe Jemen dhe vendet goditur nga konflikti nga rajone të tjera.
Për më tepër, konflikti në Siri ka të ngjarë të merrni më keq me përfshirjen e Rusisë dhe Iranit për të ndihmuar regjimin dhe opozitës grupe Assadit që ndihmuan Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj.
Zgjatur konflikt Irak midis ISIS (Shteti Islamik i Irakut, Sirisë dhe Siria) me Qeverinë e dominimit shiit në Irak që ndihmoi Iranin dhe Hezbollahu libanez dhe koalicionin e 80 vendeve që koordinuar Shtetet e Bashkuara.
Gjithashtu do të intensifikojë konfliktin në Jemen mes rebelëve Houthi shiitë kundër qeverinë e Jemenit i cili ndihmoi Arabinë Saudite dhe koalicionin arabe e Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit
Nëse konflikti në rajon që të bëhen më të forta, për të mos përmendur konfliktin në Afrikën Veriore, ndoshta në Libi dhe opozitës kundër qeverisë autoritare ushtarake e Egjiptit, Evropë, Australi dhe Shtetet e Bashkuara duhet të jenë të gatshëm për të marrë më shumë fluksin e refugjatëve nga rajoni luftës.

(BBC) - Bashkimi Evropian bëri thirrje për të pranuar më shumë refugjatë
Presidenti i Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker, tha se BE-ja ballafaqohet me sfida të rënda me ardhjen e refugjatëve.
Në një fjalim për anëtarët e Parlamentit Evropian, të mërkurën (09/09), Juncker u kërkoi vendeve anëtare të pranojnë faktin se Evropa është parë si një strehë e sigurt, si dhe një simbol i shpresës për refugjatët.
Ai propozoi që një shtesë prej 160.000 azilkërkues të vendosur në të gjitha shtetet anëtare të BE-së me një sistem të kuotave të detyrueshme.
Previous sipërfaqe propozim vendosje ndarjen e refugjatëve të anëtarit i cili më vonë u sfidua një numër vendesh.
Propozimi Juncker është planifikuar të diskutohet nga ministrat e BE-së të hënën (14/09).
Duke iu përgjigjur ankesës nga Presidenti i Komisionit Evropian, kancelarja gjermane, Angela Merkel, përsëriti shtetet anëtare të BE-ja duhet menjëherë të bien dakord për një kuotë të detyrueshme, pa kufizuar numrin e refugjatëve që do të merren.
Me fjalë të tjera, Merkel tha se propozimi Juncker është kërkesa minimale dhe BE-ja duhet të pranojë më refugjatë.
Ndërkaq kryeministri i Republikës së Çekisë, Bohuslav Sobotka, tha se BE-ja nuk duhet të fokusohet në planet e reja, por zbatimin e marrëveshjeve në të kaluarën në lidhje me refugjatët dhe azilkërkuesit.
Në një zhvillim lidhur me këtë, qeveria australiane tha se do të strehojë një shtesë 12.000 refugjatë nga Siria dhe Iraku.
Kryeministri Tony Abbott tha se grupet minoritare u persekutuan, e cila është duke kërkuar strehim në Liban, Jordani, dhe Turqia, do të marrin përparësi.
Këta refugjatë do të pranohen dhe u vendosën në Australi nga fundi i vitit.

Kuotat e detyrueshme për numrin e emigrantëve të marra nga shtetet anëtare të BE-së është një "hap i parë" në trajtimin e hyrje krizës.
Kjo u zbulua nga kancelarja gjermane, Angela Merkel, mes prurjeve të vazhdueshme të emigrantëve dhe refugjatëve që kulmoi fundjavën e kaluar.
Merkel tha se përbashkët kryeministri i Suedisë, Stefan Lofven, i cili ishte për vizitë në Gjermani. Të dy vendet kanë deri tani më të gjindshëm emigrantët dhe refugjatët nga Siria.
Duke telefonuar në planin e Komisionit Evropian si "një hap i rëndësishëm i parë ', ai shtoi se BE kërkon sistem të hapur të ngushtë për të ndarë ata të cilët kanë të drejtë për azil.
Sot, e mërkurë, 8 shtator Komisioni Evropian do të krijojë një plan të trajtimit emigrantë, ndër të tjera, shpërndarja e kuotave për rreth 120,000 të sapoardhurit në vendet anëtare.
Gjermania tha se kjo mund menampug më shumë emigrantë në të ardhmen, por do të doja barra është e ndarë.
Zëvendës kancelari Sigmar Gabriel u shpreh se vendi i tij në gjendje për të akomoduar të paktën 500,000 refugjatë në vit gjatë viteve të ardhshme.
Çështja Kuota pritet të çojë në dallimet në Bashkimin Evropian.
Hungaria, Republika Çeke, Polonia, Sllovakia dhe Rumania tashmë shprehur rezerva, edhe pse më vonë tha se Polonia mund të strehojë më shumë se ata kanë për të ofruar para, sa më shumë si 2.000 hyrje,
Ndërsa Spanja tha se do të marrë shumën e vendosur nga Komisioni Evropian.

Gjermania konfirmon se vendi është në gjendje për të akomoduar të paktën 500,000 refugjatë në vit gjatë viteve të ardhshme.
Pohimi është bërë nga zëvendës kancelari Sigmar Gabriel.
"Unë besoj se ne duhet të jetë në gjendje për të akomoduar një milion e gjysmë (refugjatë në vit) gjatë viteve të ardhshme. Unë nuk kam asnjë dyshim për këtë. Ajo mund të jetë edhe më shumë," tha ai.
Por ai theksoi se vendet e tjera në Evropë duhet të marrin përgjegjësi.
Sigmar Gabriel tha se Gjermania kërkojnë punë kur popullata atje poshtë.
Gjermania Aftësia mbështetur qindra mijëra refugjatë tani janë përmbytjet në Evropë, veçanërisht nga vende të tilla si Siria e shkatërruar nga lufta, përshëndeti edhe ministri i Financave Wolfgang Schaueble.
Të anëtarëve të parlamentit gjerman, ai tha se ekonomia e vendit është mjaft e fortë.
Një vëzhgues tha se gatishmëria e Gjermanisë pranuar refugjatët nuk mund të ndahet nga situata emergjente që ndodhin në Hungari dhe solidaritet në vetë shoqërinë gjermane.
Gjermania dhe Franca duan të përhapur refugjatët kuotave dhe azilkërkuesve në vendet anëtare të Bashkimit Evropian, por shumë prej tyre kundër propozimit.
Nëse propozimi është rënë dakord, vendet e Bashkimit Evropian kërcënuar me gjoba nëse ata refuzojnë refugjatët dhe emigrantët që kanë ardhur kohët e fundit në Itali, Greqi dhe Hungari.

Udhëheqësi i liderëve gjermanë dhe francezë të vënë përpara një propozim për një sistem të ri të shpërndarjes së refugjatëve në mesin e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian.
Presidenti francez Francois Hollande tha se ai dhe kancelarja gjermane Angela Merkel kanë rënë dakord mbi një mekanizëm për të shpërndarë refugjatët dhe migrantët tashmë janë përmbytjet në Evropë.
Shtuar, Franca ishte i gatshëm për të akomoduar 24.000 njerëz.
"Ne do të marrë këtë hap, sepse unë besoj se ky është parimi që lidh Francën," tha presidenti Hollande, të hënën (07/09).
"Ne do të bëjmë atë, sepse ky është një plan që kemi dorëzuar vet, dhe që shpresojmë se do të miratohet nga të gjithë Evropën," tha ai.
Sipas tij, në bazë të planit të Komisionit Evropian, si shumë si 120.000 refugjatë do të rivendoset në shtetet anëtare brenda dy viteve të ardhshme.
Ndërkohë, kancelarja gjermane Angela Merkel këmbënguli se vendi i tij nuk do të jetë në gjendje për të përballuar me vetëm këtë krizë, dhe të kërkojë vendet e tjera të bashkohen me refugjatët.
Deri më tani rreth 20,000 emigrantë dhe refugjatë vlerësohet të ketë mbërritur në Gjermani javën e kaluar, shumica e vendeve të goditur nga lufta si Siria dhe Afganistani.
Por propozimi i Francës dhe Gjermanisë kundërshtuar nga Kryeministri hungarez Viktor Orban i cili konfirmon kuotë nuk do të zbatohet në bazë të sistemit të BE-së mbizotëruese tani.

Përgjatë krizës së refugjatëve siriane janë duke u përpjekur të hyjnë në vendet evropiane, shtrohet pyetja pse ata nuk janë duke udhëhequr të pasur shtetin e Gjirit dhe nga afër në distancë?
Gjatë viteve ata kaluan në Liban, Jordani dhe Turqi, por pothuajse asgjë për vendet e Gjirit.
Zyrtarisht, banorët siriane mund të aplikojnë për një vizë turistike apo leje pune për të hyrë në shtetin e Gjirit, por kostoja është shumë e shtrenjtë. Gjithashtu ekziston një rregull i pashkruar që kufizon sirianët për të marrë një vizë.
Prosperitet dhe afërsia me shtetin e Gjirit me Sirinë tani ka ngritur shumë pyetje në lidhje me nëse ata kanë një obligim më të madh se vendet evropiane kundër Sirëve të cilët vuajnë vështirësitë në konfliktin e zgjatur në vend.
"Pse nuk ju le ata në? Popull themelore vrazhdë!?" satirike qeveritë shtetërore karikaturë Gjirit.
Përdoruesit e Twitter postuar fotot për të ilustruar mjerimin e refugjatëve në Siri, me fotot e viktimave u mbytën, fëmijët sillen nëpër gardh me gjemba teli apo familje që fle lehtë.
Një faqe në Facebook të quajtur Komuniteti sirian në Danimarkë ndarë një video që përshkruan refugjatët lejuara në Austri përmes Hungarisë, të krijojë një përdorues tjetër pyet: "Si mund ata të drejtuar larg nga territori i vëllezërve tanë muslimanë, të cilët duhet të jetë përgjegjës, në vend se për vendet që ata i referohen si 'territorin e armikut? ""
Shtetet e Gjirit Qeveria mbetet e ndryshojnë pozicionin e tyre për të ndihmuar vëllezërit e tij ishin të mjerueshme.
Një përdorues tjetër tha: "Betohem në emër të Allahut, arabët që të pafeve ngadhënjyesi."
Makkah botuar përditshme karikaturat -disebarkan edhe përmes mediave sociale tregonte një njeri të veshur në vendet tradicionale Gjirit, shikoni në një teli me gjemba rrethuar derën dhe vuri në dukje një tjetër derë flamur BE, duke thënë:
"Pse nuk ju le ata në? Popull themelore pasjellshëm!?"
Natyrisht kjo karikaturë satirike qëndrim i ashpër nga qeveritë e shteteve të Gjirit.
Megjithatë, pavarësisht thirrjeve të shumta në mediat sociale, shtetet e Gjirit duket të jetë e vështirë për të ndryshuar këtë për të ndihmuar refugjatët sirianë.

Raportet nga Siria tha se grupi milicia e quan veten Shteti Islamik apo ISIS nisur një sulm të ri synimeve të dhënësit një bazë të rëndësishme ushtarake në Siri në verilindje.
Bazë Deir ez-Zor, e cila u bë një simbol i pranisë ushtarake të qeverisë siriane në provincën e Deir ez-Zor, goditet ISIS që nga fundi i vitit të kaluar.
"Kjo është një prej sulmeve të ashpra ISIS", tha Rami Abdel Rahman i grupit sirian të monitorimit të drejtave të njeriut.
Sipas Rahman në këtë incident 36 militantë dhe 18 ushtarë u vranë qeverinë siriane.
Para për të kapur bazën ushtarake, ISIS ka qenë e kontrolluar pothuajse të gjithë rajonin e Deir ez-Zor, provinca sirianë në këtë pasur me naftë.
Nëse kryeqyteti i provincës mbizotëronin plotësisht ISIS, qyteti u bë kryeqyteti i provincës së Raqa e dyta pas rënies në duart e ISIS.
Të mërkurën (09/09), një grup rebel, i quajtur zakonisht Ushtria e pushtimit, kap aeroportin ushtarak në provincën Idlib, në veriperëndim të Sirisë, e cila ka qenë nën rrethim për dy vjet.
Pati raportime për më shumë se 50 ushtarë u vranë në një betejë për këtë aeroport.
Idlib tani është plotësisht nën kontrollin e grupeve rebele.

Një Islam, Moskë - Përveç dërgimit të ndihmave humanitare në Siri, Rusia gjithashtu kthehet dërguar këshilltarë ushtarakë në vend. Kjo shprehet nga një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova.

"Këshilltarët tanë ushtarakë dërguan në Siri, së bashku me disa nga armët tona të treguar për të ndihmuar qeverinë siriane në luftën kundër terrorizmit", tha Zakaharova në një deklaratë, siç citohet nga Sindonews.

Reuters nisur të mërkurën, 9 shtator 2015, kjo është hera e parë që rusët konfirmuan se kishin dërguar këshilltarë ushtarakë në Siri. Parashikoi Rusia do të vazhdojë të dërgojë këshilltarë tyre ushtarake në Siri në javët e ardhshme.

Më parë është raportuar se tre avion ushtarak rus ka ul në Siri në disa orët e fundit. Dy gjigant shumëfishtë avion mallrash, domethënë Antonov-124 dhe i treti është lloji i avionit të pasagjerëve ishte fillimisht thuhet që transportojnë ndihma humanitare në vend.

Deklarata shprehu shqetësim të vetë Zakharova si animate Shtetet e Bashkuara (SHBA). Uncle Sam kishte shprehur në të vërtetë shqetësimin në lidhje me raportet që tha se Rusia ka ofruar ndihmë ushtarake në Siri.

Asistencë në shënjestër të qeverisë Bashar al-Assar është frikë mund të çojë në konfrontim me forcat e aleancave ndërkombëtare.

Katari Dërgo 1,000 trupa të ushtrisë luftuar në Jemen


Katari ka dërguar rreth 1.000 trupa në Jemen me bazë në televizionin Al Jazeera raportoi të hënën (07/09/2015). Dhe ky raport është përfshirja e parë Katarit në sulmet kundër grupin shiit Houthi.

Burime ushtarake ka thënë se trupat e Katarit ishin në rrugën e tyre për në Jemen dhe të marrë të gatshme për t'u bashkuar me forcat e koalicionit të përballen me një Houthi shiite në kryeqytetin Sanaa - edhe pse ata thanë se trupat Reuters nuk kishte hyrë në vend në Gadishullin Arabik.

Përfshirja e forcave tokësore Katarit vjen në mes të një përshkallëzim të konfliktit, pas një grevë raketë vrarë dhjetëra ushtarë Gjirin Arabik, cituar nga Reuters.

Al Jazeera në raportin e Katarit tha se 1,000 ushtarë, mbështetur nga 200 automjete të blinduara dhe 30 helikopterëve Apache janë vendosur në Jemen.

Ministria e Punëve të Jashtme të Katarit në vetvete nuk ka komentuar lidhur me raportin e

No comments:

Post a Comment