!-- Javascript Ad Tag: 6454 -->

Sunday, September 27, 2015

Shumica e vendeve turistike të preferuara në Indonezi.

Udhëtim nuk u përfundua (377)

(Pjesa 377), Depok, West Java, Indonezi, 27 shtator 2015, 01:32).

Shumica e vendeve turistike të preferuara në Indonezi.

Përveç ishullin Bali, Indonezi duket se ka bukuri e vendeve turistike të bukura dhe madje shumë më të bukur dhe shumë me vlerë për të vizituar dhe kurrë nuk do të harrohet për turistët të cilët kurrë nuk e kanë vizituar, ndër të tjera:
Detare Park Raja Ampat, Papua Për zhytësit dhe dashamirësit e parkut Underwater Botërore, është një parajsë zhytjeje që paraqet një pasuri e jetës detare është e mahnitshme. Një nga atraksionet më të famshme park Raja Ampat detare. Kjo zonë është referuar si Coral Reef Xhennet apo parajsë e shkëmbinj nënujorë koral nga zhytësit të botës. Lokacioni park Raja Ampat detare është e vendosur në West Papua.

Raja Ampat është një lagje e re e rrëshqitje Wilaya rrethit ndarje të gjerë me 4.6 milion hektarë. Përafërsisht 85% të sipërfaqes totale të oqeanit, ndërsa pjesa tjetër është një grup ishujsh dhe atolls koral disa 610 ishuj. Nga qindra ishuj kallamit vetëm 35 ishuj janë të banuara nga njerëzit indigjene.

Raja Ampat Islands nuk konsiderohen vetëm si objekt i Natyrës Indonezisë në formën e parkut më të madh detar në Indonezi, por besohet gjithashtu të ketë një pasuri të jetës detare në botë. Trego Argetime panoramike Raja Ampat park detar filloi kur një zhytës mjeshtër kombëtar holandez i quajtur Maxx Ammer vizitoi rajonin në vitin 1990.

Argetime park Raja Ampat detare është një zonë e shkëmbinj nënujorë koral me një pasuri të jetës detare në botë, ka të paktën 1300 lloje peshqish, 600 specie koralesh dhe 700 specie midhje, për të mos përmendur lloje të ndryshme të breshka, algave dhe kandil deti. Pasuria më e madhe në të gjithë zonën e trekëndëshit koral botërore, domethënë Filipine, Indonezi, dhe Papua New Guinea.

Duke pasur parasysh gjerësinë e tërheqjet ujore Papua Raja Ampat park detar dhe një shumëllojshmëri të pasur të jetës detare, atëherë ju mund të zgjidhni një pikë për të filluar pikiatë. Rreth ishullit të Kri, ju mund të shihni bukurinë e shkëmbinj nënujorë koral dhe shumë lloje peshqish që është e mahnitshme, duke përfshirë llojet e Grouper Queensland, Pompano, gocë, Grouper, peshkaqenë gumë, ton, napoeleon koca, Barracuda, dhe trevelly gjigand.

Spote tjera pikiatë në Detare Park Argetime Raja Ampat Papuazi është në Sardine Reef me një thellësi prej rreth 10 metrash. Ky vend i shërben një shumëllojshmëri të peshkut, duke përfshirë parrotfish të cilat kanë ngjyra të shkëlqyera. Nëse ju doni të provoni ndjesi të qenë në një tunel shkëmb, ju mund të zhyten nëpër ishujt Kaboei Bay Rock. Ka një rob nën një tunel rock. Kaboei Bay Rock gjithashtu gjenden shpellat koral banuara nga shkop Ole, dhe në disa vende janë gjetur mbetjet e eshtrave të njeriut.

Ka shumë pika të tjera pikiatë në Argetime Papua Raja Ampat Detare Park ju mund të eksplorojnë, të tilla si kalimi, Fam Island, dhe ishullin e Misool. Përveç shijuar pasurinë e jetës detare, ju gjithashtu mund të gëzojnë vendet historike nën det, duke përfshirë edhe luftanijet dhe avionët luftarak që u mbyt në ujërat Argetime park Papua Raja Ampat detare. Jo vetëm se, ju gjithashtu mund të gëzojnë bukurinë e ishujt e rajonit Argetime park Papua Raja Ampat detare në një gjendje të pacenuar, lagune, dhe Gjiri është ende i mbrojtur, ka një shtrirje prej plazheve mahnitëse dhe uji i detit kristal e qartë.

Jeni të interesuar në vizituar tërheqjet park Papua Raja Ampat detare mund të nis nga Xhakarta apo qytetet e tjera të mëdha në Domine Eduard Osok, Sorong, West Papua. Fluturimet nga Xhakarta për Sorong zakonisht tranzit në Makassar ose Manado. Nga Domine Eduard Osok, ju menjëherë mund të vazhdojë për tërheqjet park Raja Ampat detar me një bandë e barka të shpejta berkafasitas 10 njerëz në një kosto prej rreth 3,2 milion USD çdo mënyrë për 4 orë.

Asnjë biletë të veçantë për të hyrë në tërheqjet zonë ujë park Raja Ampat detare. Megjithatë, kostoja për të marrësh me qira një varkë me motor, zhytësit pajisjet dhe instruktorëve që variojnë nga qindra e mijëra miliona Rupiah në një pikiatë. Procesi Diving zakonisht kryhet shumë herë për të shijuar spote pikiatë janë të ndryshme. Prandaj, është e këshillueshme zhytësit flocking për të shtypur sasinë e shpenzimeve që është relativisht i shtrenjtë.

Tërheqjet rajonale Papua Raja Ampat park detare, ju mund të merrni objektet e mjaftueshme ekzistojnë në disa vendpushime, të tilla si në ishullin e Kri, Waigeo, Mansuar, dhe Misool. Disa vendpushime të vendosur çmimi është relativisht i shtrenjtë për shkak se ajo paraqet një strukturë të plotë. Nëse ju vini me një buxhet të ulët, në pronësi të qeverisë turistik mund të jetë një alternativë.

Një tjetër alternativë për të shijuar bukuritë park Papua Raja Ampat Detare është duke zgjedhur për të qëndruar në barkë me anije punësuar Pinisi e cila është modifikuar në mënyrë specifike për aktivitetet e zhytjes disa ditë. Anija ka maksimumin kafasitas prej 14 njerëzve me një kosto prej rreth 90.000.000-110,000,000 për një dalje në det për një javë.

Parajsë nënujoreSi një e parkut të parë detar në botë, bukuria e botës nënujore e bunaken, Manado North Sulawesi janë të njohur në komunitetin ndërkombëtar, veçanërisht për zhytësit scuba. Në fakt, në vitin 2005, bunaken është bërë një vend i trashëgimisë botërore pas qeverisë indoneziane të regjistroheni bunaken të UNESCO-s. Me një sipërfaqe prej rreth 75 625 hektarë, entuziastësh zhytjeje janë prishur nga vend shumë pikiatë. Bunaken Detare Park ka një vend pikiatë 20 pikë, 12 prej të cilëve janë në ishullin e bunaken. Numri i spote pikiatë ndoshta mund të rritet së bashku me numrin e zhytësit eksploruar bukurinë nënujore të bunaken.
E vend pikiatë 20 pikë, më e preferuar në mes tjerash në shtëpinë Fshati, Lekuan, Fukui Point, mandolinë ponit dhe Lindore bunaken. Zhytësit që shpesh vizitojnë vendin bunaken pikiatë ka preferuar të ndryshëm. Për shembull, zhytës i cili i pëlqen të zhyten peshkaqenë spot duhet të ndryshëm të preferuar me zhytësit që e duan në kërkim për rrezet manta. Fotografë Underwater seahorses lumtur në kërkim, sepje pompoz, dhe objekte të tjera makro fotografojë që ekzistojnë nën det.


Niveli i shikimit në ujë arrin 20 metra, ndonjëherë, kur unë jam nivel i mirë i shikimit mund të arrijnë 35 metra. Ju mund të shihni bukurinë e shkëmbinj nënujorë koral të bunaken Detare Park, i cili është një nga më të mirat në botë. Ka rreth 390 lloje të gumë koralore ngjyra është e mahnitshme. Berlekak-Dent formë unike me çarje deri në një shpellë të vogël ose tunel nën det, që nuk mund të gjenden në vende të tjera.

Ishull Derawan vendosura në arkipelag e Derawan, rrethet Derawan, qarqe berau, Borneo Veriore, njësi Derawan ishull morfologjia është e qartë bertopografi e sheshtë bregdetare. Plazh rërë ka një pjerrësi prej rreth 7 ° - 11 ° me një gjerësi prej 13.5 deri në 20 metra.

Në ujërat përreth janë një park detare dhe i njohur si një zhytje turistike (zhytjeje) me një thellësi prej rreth pesë metra. Ka një gamë të gjerë të jetës detare këtu, të tilla si kallamar (sepje), lobsters, tub peshk (peshku ghostpipe), oktapod (bluering oktapod), nudibranchs, det kuaj (seahorses), ngjala fjongo (ngjalat fjongo) dhe Skorpion peshku (Scorpionfishes ).

Në një shkëmb në një thellësi prej dhjetë metrash, ka një damar i njohur si "shkaktojë blu mur", sepse gumë me një gjatësi prej 18 metrash është një shumë të shkaktojë peshkut (peshqve të kuqe-dhëmbëzuar shkaktojnë).

Derawan është një ishull me hije detit me ngjyrë të pikëpamjeve blu dhe të gjelbër, rërë të bardhë të butë, rreshtat e palma në bregdet, me një pyll të vogël në mes të ishullit që është habitati i llojeve të ndryshme të bimëve dhe kafshëve dhe bukurinë natyrore e poshtme oqean befasues. Mos u habitni nëse ky ishull mund të lartë renditet e treta si një destinacion të klasit botëror zhytjeje dhe të bëjë këtë ishull një ishull ëndërr për zhytësit.

Rreth ishullit Derawan, sa më shumë si 28 pikë pikiatë është identifikuar. Për të shqyrtuar gjithë këtë pikë të paktën ajo merr rreth 10 ditë me një pikiatë në çdo pikë. Për të lëvizur nga një pikë në një tjetër, vizitorët mund të përdorin anijet. Ndërkohë, vizitorët mund të eksplorojnë ishull në këmbë.

Dr. Carden Wallace e muzeut tropikale Queensland, Australia ka shqyrtuar pasurinë detare të ishullit Derawan dhe e gjeti më shumë se 50 lloje të arcropora (kafshëve detare) në një gumë koral. Askush nuk duket nëse ishull Derawan është i njohur si i treti më i lartë në botë si një destinacion ndërkombëtar pikiatë.

Shkëmbinj nënujorë koral në arkipelagun e Derawan përhapur në të gjithë ishullin dhe djegur në Derawan arkipelag. Hirst-shpejtë në këto ishuj janë Long Island djegur, masimbung djegur, buliulin charred, Pinaka djegur, djegur dhe muaras djegur tababinga.

Lloji Reef në Derawan arkipelag përbëhet nga fringing, shkëmbinj nënujorë pengesë dhe sjellë pasoja. Kjo Atoll që është formuar në ishull dhe formuar në një liqen deti. "Sondazhi tërheqje Manta 2003" tregon një mbulesë mesatare e shkëmbinj nënujorë koral në ishull gjatë është 24.25% të 34.88 për koralet e vështirë dhe të jetës gumë. Shkëmbinj nënujorë koral në ishullin Derawan ka një koral mbuluar mesatare prej koralet e vështirë 17.41% dhe 27,78% koral jetojnë mbuluar. Me numrin e specieve 460 deri 470 sugjeron se kjo të jetë një pasuri e dytë biodiversitetit pas Raja Ampat arkipelag.

Coral Reef Fushat kryesore:

Gjatësia e pjesës perëndimore të ishullit (gji dhe kanal)
muaras me një diversitet të lartë të koral, vlera koral të shëndetshme dhe estetike
koral malalungun, diversitet të lartë me një strukturë të ndërlikuar me një shumëllojshmëri të habitateve
Habitatet mëdha koralesh të pasur
Sondazhi peshk gumë në vitin 2003 tregoi se ky ishull prodhon 832 specie. Përveç kësaj, ajo është vlerësuar ka të paktën 1.051 specie në ujërat berau me gobes Llojet dominante (Gobiidae), wrasses (Labridae), dhe damselfishes (Pomacentridae).

Ndonjëherë kur i ulur në fund të urës prej druri që të çon në det, ne mund të shohim breshka e gjelbër dhe një tjetër në sipërfaqen e ujit të pastër. Kur zhytja ne gjithashtu shoqërohet breshka që notuar përreth nesh. Herë pas here edhe breshka që duket të bredh rreth vilë është e vendosur në brigjet e ishullit. Në mbrëmje, disa breshka u ngjit në breg dhe vë vezë e tyre atje.

Vizitorët gjithashtu mund të shqyrtojë ishujt e tjerë përreth Derawan. Për shembull: Island bamirës, ​​Maratua, dhe ishulli kakaban që ka veçantinë e vet. Blue Stingray (rrezet Manta), e cila ka arritur në 3.5 metra të gjerë të popullsisë në ishullin e bamirëse. Në fakt, mund të gjenden edhe në qoftë se, me fat të mjaftueshme, Stingray zezë me gjerë "hapje e krahëve" 6 metra. Ndërsa ishull ka një kakaban unik në formën e një liqeni parahistorik në mes të detit, i vetmi në Azi.

Specie tipike dhe të mbrojtura që mund të gjenden në mesin e gaforret kokosit (Birgus latro), balena, delfinë (delphis), breshkë gjelbër (Chelonia mydas), Hawksbill (erethmochelys fimbriata), dhe Dugong (Dugong dugon). Gaforret kokosit mund të gjenden në kakaban ishull dhe Maratua. Papa mund të gjenden rreth ishullit Maratua në një sezon të caktuar, ndërsa delfinët rreth ishullit Semama, bëmirëse, kakaban, Maratua, dhe muaras djegur.

Breshka mund të gjenden rreth Long Island, Derawan, Semama, bamirëse dhe Maratua dhe dugongs në Long Island dhe Semama. Një tjetër specie unike e rrezet manta (Manta birostris) të vendosura në ishullin e bamirëse dhe pigmenit BalkanWebs në ishull Semama dhe Derawan.

Objektet dhe akomodimi
Derawan sigurojnë mjedise të tilla si cottages, gear pikiatë, skafe dhe restorante. Derawan ishull gjithashtu sigurojnë strehim që nuk është shumë e shtrenjtë e cila menaxhohet nga vendasit.

Këto shtëpi janë juts thjeshta rreth 100 metra në det për të bërë banorët lirisht mund të shihni një shumëllojshmëri e peshkut gjallë dhe breshka kalojnë lirshëm pa shqetësuese askujt. Menuja e ushqimit është shumë e thjeshtë me një menu dominuese kryesore e peshkut të detit dhe ushqim të konservuar sigurisht nuk i heq nga dita gëzimin atmosferë dhe natën në këtë ishull.

Qasja
Për të marrë në ishull Derawan, turistët mund të fluturojë për rreth 3 orë për Balikpapan, East Kalimantan, me aeroplan nga Xhakartë, Surabaya, Yogyakarta ose Denpasar.

Nga Aberdeen, ende duhet të fluturojnë në Cape Redeb pikiatë një orë me aeroplan, Kal Star, Deraya ose DAS. Përveç kësaj, Cape Redeb gjithashtu mund të arrihet nga deti, me konvikt nga Samarinda, kryeqyteti i Lindjes Kalimantan Tarakan, kryeqyteti i Veriut Borneo në Cape Redeb ndjekur duke marrë me qera një motoskaf.

Udhëtoni për në ishullin e Lombok.
Lombok, West Nusa Tenggara (popullsia në vitin 2001: 2,722,123 banorë) është një ishull në Vogël Ishujt Sunda ose Nusa Tenggara janë të ndara nga Lombok ngushticën e Bali në Sebelat Alas ngushticën në perëndim dhe në lindje të Sumbawa. Ishulli është afërsisht sferike me një lloj "bisht", në anën jugperëndimore të një gjatësi prej rreth 70 km. Kjo zonë ishull arritur 5,435 km², duke e vendosur atë renditet 108 nga lista e ishujve është i bazuar në shkallën e botës. Qyteti kryesor në ishull është Mataram.

Lombok Island është i njohur për bukurinë e saj natyrore të ekzotike dhe interesante. Ishull Lombok ka jo vetëm tre ishuj Gili. Përveç Gili Trawangan, Gili Air dhe Gili Meno. Ishull Lombok ende ka disa digës në mënyrë të barabartë të bukur. Një lindje vetëm Gili Kondo vendosur të ishullit të Lombok.

Lombok Island është bërë tani një nga ikonat e turizmit indonezian, bukurinë e ishullit është i pakalueshëm në Indonezi, mikpritjen Sasak njerëz, bukuria e plazheve që janë shumë të bardhë, shkëmbinj nënujorë koral dhe pasurinë biologjike të jashtëzakonshme, shkëlqimi i malit rinjani dhe kulturore unike Sasak shumë fton admirim turistët vendas dhe të huaj.

Bukurinë e ishullit të Lombok dhe eksotismenya do të ju dhe partnerin tuaj të ftojë për një muaj mjalti këtu. Po ashtu me Exotisme Gilis Island gjithashtu do të ju ftojnë për të shijuar bukurinë e ishullit.

Ky ishull është një nga dy ishujt më të mëdha në pronësi të Provinca e West Nusa Tenggara. Bukuria e peizazhit, duke ishullin e Lombok të jetë një destinacion muajin e mjaltit e cila është gjithashtu e dëshirueshme. Kur ju duhet të dini se ku këmbët duhet të jenë të rritur, bukuria e Lombok mund të hulumtohen në këtë udhëtim.

Me plazhet e bukur magjike, madhështor Mt rinjani dhe jetën spektakolare detare për të zbuluar, ishulli i Lombok në West Nusa Tenggara ka shumë destinacione turistike të dyja në tokë dhe në det. Nuk është çudi atëherë që është destinacionet më popullore në West Nusa Tenggara.

Vetëm vizitoni këtu për të ndjehen valët e shfletoj mëdha në bregdetin e jugut. Challenge guxim tuaj të ngjiten në krye të vullkanit. Të punësojë një biçikletë dhe një motoçikletë për të marrë rreth në rrugë përgjatë fusha zemërim. Kudo që dëshironi kohë meghabiskan, ju nuk do të jenë të pakënaqur me bukuri spektakolare natyrore këtu.

Vizitorë të tjerë në Lombok zgjedhin të kalojnë kohën e tyre në ishullin e Gili-Gili, një ishull i vetmuar tropikale me plazhet janë një mjedis të mrekullueshëm dhe luksoze.

Banorët origjinale e Lombok janë Sasak, Lombok është edhe shtëpia e popullit hindu të Bali dhe gjithashtu një numër kineze, Javanese, Bugis dhe arabëve.

Disa njerëz Sasak përqafuar Islame besimi Wektu telu didefinisikann si "Islami tri herë" duke iu referuar lutjet e tyre tri herë në ditë dhe të ndryshme me muslimanët të cilët luten 5 herë në ditë. Wektu telu është një fe unike që përfshin traditat e lashta dhe besimet islame, këto besime janë gjetur vetëm në Lombok Veriut. Ata që i nënshtrohen këtë besim janë myslimanë por në të njëjtën kohë i nënshtrohen ritualeve tradicionale. Shembuj të tilla si ceremoninë Nyiu mbahet pas njëqind ditësh dikush vdes. Familjet e njerëzve që kanë vdekur paraqet si rroba, furçë të dhëmbëve dhe ushqim në mënyrë që personi i vdekur do të jetë i qetë në qiell.

Festivale të tjera fetare festohet në fillim të sezonit të shirave (tetor-dhjetor) ose sezonin e korrjes (prill-maj) me festimet në fshatra në të gjithë ishullin.

Kultura Sasak është shumë e rëndësishme për forcën dhe aftësitë fizike dhe një shumë prej zakoneve lokale mereflesika këtë kulturë. Peresehan është një traditë vendase që kombinon luftën mes dy burrave të cilët kanë përdorur një kallam e gjatë dhe një mburojë në formë të vogël kafaz bujung e cowhide.

Muzikë dhe valle janë shumë të rëndësishme në kulturën Sasak. Kërcenin një valle tradicionale gjatë ceremonive të rëndësishme. Kjo valle origjinën nga valle të luftës, të tilla si Beleq daulle (daulle e madhe) deri Cupak Gerantang popullore që tregon historinë e dashurisë dhe romance.
Vizitoni unik Pura Lingsar, një kombinim i Balinese Hindu tempujt dhe besimet Wektu telu në një kompleks.
Përreth dhe shopped në horizont qytetit të tregut Surandi. Ka disa pika të bukur piknik të relaksoheni dhe të pushoni.

Test fat tuaj me një vizitë në hipodrom në Salakalas fushë. Gara është mbajtur çdo të diel. Watch jockeys rinj në një konkurs të ngushtë në vijën e finishit, ku fituesi do të memberika buzëqeshje fitimtar. Kjo garë është shumë e rëndësishme kështu që një natë para garës, fshatarët do të masazh të kuajve të tyre dhe herë pas here luan muzikë Gamelan për të qetësuar kuaj.

Challenge guxim tuaj të ngjiten në majë të malit rinjani. Në një lartësi prej më shumë se 3,700 metra mbi nivelin e detit, kjo ngjitje madhështor vullkanik malore do të marrë të paktën tre ditë dhe nuk rekomandohet për njerëzit me çrregullime të zemrës. Pasi majat e lodhjes ju do të paguhet nga ana e peizazhit natyror Indonezi shquar.

Feel rërë në këmbët e tua dhe duke notuar në ujë të gazuar bregdetare në Kuta Lombok Jugut. Rërë të bardhë dhe spektakolare oqean shikime këtu bëjnë këtë vend si një destinacion turistik zakonshme lakuar. Vizitoni Nyale Fishing Kuta gjatë festivalit vjetor, zakonisht mbahet në shkurt ose mars dhe të gëzojnë kremtimin dhe procesionin në ngjyrë.

Sunbathing dhe surfing në plazhet e bukura të Batu Bolong. Ky plazh merr emrin e vet nga gurë të mëdhenj me vrima në mes. Sigurohuni që ju të ndjeheni muzg i jashtëzakonisht i bukur kur dielli filloi të fundosej në Mount Agung Bali me ngjyra të pabesueshme të zjarrta.

Mësoni rreth historisë lokale dhe për të vizituar Meruya Pallatin e ujit në Mataram, kryeqytetin e Lombok. Ky vend është ndërtuar në vitin 1744 dhe më parë ka qenë një luftë e përgjakshme në mes të Holandës dhe banorët e Bali në fund të shekullit të 19-të.

Përvoja e qetësi e madhe tempullit Lombok, Pura Meru, që ndodhet prapa park ujor. Tempulli, i cili për shekuj me radhë ishte dedikuar për hindu Trimurti e Brahma, Vhisnu, dhe Shiva.
Vendndodhja për të udhëtuar me aeroplan mund të merret nga Xhakartë, Surabaya, Denpasar, Bali, në qytetin e Mataram.
Bukit Tinggi
A. Përmbledhje

Qyteti i Bukittinggi, West Sumatra është një qytet historik, Qyteti vendlindja e tre heronjve të mëdhenj të Indonezisë, dhe gjithashtu një qytet me një ekzoticizmi turistik simpatik. Bukittingggi kanë të gjitha kriteret për t'u bërë një objektivat turistike për vizitorët. Në qytetin që e bëri 17 dhjetor si përvjetorin e kjo është Kulla e Sahatit e cila është një pikë referimi e qytetit, një relike e historisë koloniale dhe muzetë kulturës Minangkabau dhe Bung Hatta Palace.

Administrativisht Bukittinggi filluar tashmë të formuar në epokën koloniale holandeze. Dutch bërë Bukittinggi si Gemeentelijk Resort ose disa komuna Gazeta me bazë në vitin 1828 së bashku me 32 Gemeentelijk Resort tjetër në Indonezi. Ky status bën Bukittinggi kur ajo tashmë ka Gemeenteroad ose qeveria autonome e shumicës duhet të kontrollohet nga holandezët. Në Singapor themeluar edhe një kështjellë të quajtur "Fort De Kock". Fort është ende i paprekur dhe do të shërbejë si një nga tërheqjet e historisë. Qyteti është përdorur edhe nga oficerët holandezë të cilët janë në kolonitë lindore për të pushuar.

Gjatë pushtimit japonez, Bukittinggi quajt nga Fort de Kock Taddsgemente jetë Bukittinggi Si Yaku Sho me shtimin e asaj që është tani e Qarkut Agam. Japonia gjithashtu themeluar një radio transmetues ishullin më të madh të Sumatrës për hir të propagandës. Gjithashtu në bazë të pushtetit lokal, japonezët gjithashtu bëjnë Singapor si komanda 25 ushtarak për kontrollin e forcave ushtarake në Sumatra, Singapor në Tajlandë.

Pas pavarësisë së Indonezisë, Bukittinggi asnjëherë shërbejë si lufta qendror mbrojtëse për pavarësi. Edhe në dhjetor 1948 deri në qershor 1949, në Londër është përdorur si kryeqytet i Qeverisë Emergjencave së Republikës së Indonezisë (PDRI) i udhëhequr nga z Sjafroedin Prawiranegara. Vendimi ishte lëshuar nga Presidenti, pasi Yogyakarta ra në duart e Holandës, si rezultat i agresionit ushtarak II. Pas kësaj Bukittingti caktuar si kryeqyteti i Sumatra, dhe në vitin 1959 e bëri kryeqytetin e Qendrore Sumatra. Pas zhvillimit të West Sumatra, Bukittinggi shërbejë si kryeqytet i West Sumatra para se më në fund në vitin 1978 u transferua në qytetin e Padang.

Bukittinggi arrijnë gjerë rreth 250,239 km2 e përbërë nga male dhe lugina. Kodrat janë të vendosura në qytetin e Nju Jorkut është një seri e rrip zinxhir malor. Në anën e malit, qyteti është i rrethuar edhe nga mali Tida është mali Merapi, Mount Singgalang, dhe malin Sago. Ekzistenca e tri maleve është arsyeja pse New York City është i njohur edhe si qyteti Tri Arga. Konfigurimi vendndodhja gjeografike Bukittinggi kodrinor dhe ka mbi 900 m mnd (mbi nivelin e detit), duke e ajrit në New York City dhe të ftohtë.

B. Karakteristikat
Potenciali turistik i Bukittinggi, West Sumatra në llogaritjen e pushtetit lokal, përbënin rreth 30% të të ardhurave totale (të ardhurat Rajonale Original). Kjo sigurisht nuk është për t'u habitur, sepse potenciali për turizmin në qytet është relativisht i plotë. Turizmi Natyra Bukittinggi objekt i mbështetur nga prania e kodrave që rrethojnë qytetin. Atmosferë tipike e maleve me ajrin e ftohtë bën Bukittinggi mund të jetë një lirimin e stresit për turistët. Hapësirë ​​e gjelbër e peizazhit të kodrës është gjithashtu shumë i përshtatshëm për të dashuruar fotografisë objektiva. Bukurinë e syrit mund të hahet kur turistët ishin në qytetin e luginës.

Si një nga qendrat e kulturës Minangkabau, Bukittinggi prototipet aktuale të kulturës Minangkabau. Shtëpitë e doganore, pakaiaan, gjuha në kuzhinën tipike mund të gjendet në Bukittinggi. Pothuajse në çdo cep, Bukittinggi shtëpitë pranishëm Gadang kulturë tipike Minangkabau. Shtëpitë janë të veshur me kujdes me bri buall çati në formë. Në këto shtëpi, turistët mund të gëzojnë gjithashtu carvings si model Minangkabau listuara në muret e shtëpisë. Vendorët ende përdorin tradicionale rroba Minangkabau përditshme.

Atmosfera e mëngjesit në qytetin e Bukittinggi gjithashtu ndihet e veçantë. Sunrice peizazh me qiellin blu ende i strukur kombinuar me siluetë të kodrave janë shumë të përshtatshme për t'u përdorur si një ekran. Pamjet e tilla mund të jenë në shënjestër nga të gjitha drejtimet e busull. Në natën, sidomos kur ka një festë, dritat dridhje ngjyra dhe fishekzjarre përhapur në qytetin e Bukittinggi.
Një tjetër tipar që mund të gjenden turistët në Bukittinggi është e vendosur në afërsi të atraksioneve natyrore Sianok kanion. Bukittinggi distancë me Sianok kanionin mund të arrihet me toka për rreth tre orë. Në rrugën vizitorët mund të ndalet për të shijuar bukuritë e Kulla e Sahatit, një bastion Ford de Kock, si dhe shpella trashëgimisë koloniale japoneze. Të mos harrojmë, një tjetër tipar i Bukittinggi janë mënyra të objekteve që dredha-dredha. Në Bukittinggi njohur apo lakuar qoshe 44 AMPEK njëzet AMPEK për të marrë në Liqenin Maninjau. Udhëtimi raundin qoshe do të sigurojë një tjetër ndjesi, veçanërisht për turistët që duan të përzënë.

C. Vendndodhja
Qyteti i Bukittinggi është një komunë që gjendet në krahinën e West Sumatra. Gjeografikisht, ajo është e vendosur në 100,210 deri në 100,250 gradë gjatësi lindore dhe në mes të 00 760 - 00,190 LS. Në qoftë se tërheqja e kapitalit West Sumatra të Padang, Bukittinggi ndodhet rreth 90 km në verilindje.

D. Qasja
Qasja në qytetin e Londrës mund të arrihet nga shumë qytete në West Sumatra. Kur përdorni një fiks, turistët mund të përdorni ndër-Sumatra rrugën që shtrihet nga provinca Lampung në NAD. Të mesme, për turistët që përdorin rrugën e ajrit, turistët mund të përdorin pikën e shkarkimit në Padang për Ushtrinë seeked tej. Si për të vizituar atraksione të ndryshme në turistët Bukittinggi mund të përdorni mënyrat e ndryshme të transportit publik janë në dispozicion në mënyrë uniforme në Bukittinggi

E. strehimit dhe të mjediseve të tjera
Për të mbështetur sektori i turizmit është aktualisht në Londër ka 43 pjesë të dy yje dhe buxhetit hotel plus 11 MASH / Guest House / vilë. Ekzistenca e akomodimit të tillë është edhe për të mbështetur rolin e Singaporit si një bazë në shtëpi për turizmin në provincën West Sumatra.

Sa për restorant dhe restorant, në Londër restorante në dispozicion dhe restorante, sidomos në rajon, Los Lambuang. Në këtë zonë, vizitorët mund të përkëdhel buds shije e tyre me Minangkabau tipike ushqimit. Jo shumë larg nga zona e Los Lambuang, dhe në afërsi të tërheqjet, disa agjencitë e udhëtimit janë gjithashtu të gatshëm për të shërbyer turistët udhëtim. Punëve të mesme dhe pazar suvenir, në zonën e Los Lambuang gjithashtu ofron një shumëllojshmëri të suvenire dhe suvenire nga Bukittinggi.


A e dini se në Bandung kaq shumë atraksione që mund të vizitohen dhe shumë tërheqës. Kështu që herën tjetër, nëse ne do të shkojmë në Bandung përpiqen për të ndaluar nga tërheqjet turistike ekzistuese më poshtë:

Tërheqjet turistike në Bandung City:

Gedung Sate Bandung dhe Gasibu
Lufta Monument - Jl. Dipatiukur
Bandung Zoo - Jl. Kala
Instituti i Teknologjisë Bandung - JL. Ganesha
Taman Ganesha - Jl. Ganesha
Park Traffic - Jl. Sumatra
Të moshuarit park - Jl. Cisangkuy
Zyra e Qeverisë Park Bandung
Tempo Doeloe Bandung - Jl. Braga
Shopping Center Jl. Cihampelas
Muze Pos Indonesia - JL. Cisanggarung.
Mandala Muzeu Wangsit Siliwangi
Muzeu i Konferencës aziatike-afrikane
Sheshi dhe Xhamia e Madhe - Jl. Azi Afrika
Muze Sri Baguda - Jl. Jug Rim
Spote turistike në Bandung e Veriut:

Curug latino - Terminal latino
Forest Park latino Pakar Shpella dhe Holanda / Japoni
Curug Omas - Kopshti Maribaya
Arena Peshkimi Bonita - Lembang
Dylbi Boscha Star - Lembang
Tregu tradicional - Lembang
Giri Jaya Forest Park - Lembang
Campgrounds Cikole
Kawah Ratu - Perahu
Upas - Perahu
Kawah Domas - Perahu
Tea Plantation Subang - West Java
Ciater Hot Springs
Flower Garden Cihideung - Jl. Rreshter Bajuri
Spirit Camp; Sahabat Alam - Jl. Rreshter Bajuri
Curug Cimahi - Cisarua
Spote turistike në Afrikën Bandung:

Putih - Ciwidey
Campgrounds Rancaupas - Ciwidey
Termike Banja Ciwalini - Ciwidey
Tea Plantation Rancabali - Ciwidey
Tea Plantation Gambung - Ciwidey
Situ Patengan - Ciwidey
Ka Cipanunjang - PANGALENGAN
Cileunca - PANGALENGAN
Faqe Gunungpadang - West Java
Crater Kamojang - Paseh West Java
Tërheqjet turistike në Bandung West:

Këpucë dhe çanta qendra Cibaduyut
Kodrat gëlqerore - Padalarang
Reservoir Ciburuy - Padalarang
Saguling - West Java
Banja Cipanas - West Java
Guzhinë shpellë - West Java
Sang Hyang Tikoro - West Java
Tërheqjet turistike në Lindjen Bandung:

Natyra Malet Manglayang
Curug Cinulang - Cicalengka
Crater Kamojang
Cangkuang Temple dhe Kampung Pulo - Garut
Bagendit - Garut

Rajoni Special i Yogyakarta është një destinacion i madh turistik në Java, Indonezi, me shumë bukuri që nuk është shpallur.


Një mijë vjet më parë, Yogyakarta ishte qendër e mbretërisë së lashtë Mataram begatë dhe ka një qytetërim të lartë. Kjo mbretëri që themeloi tempulli Borobudur është tempulli më i madh budist në botë, 300 vjet para Angkor Wat në Kamboxhia. Një tempull relike Prambanan Temple, Istana Ratu Boko Palace, dhe dhjetra e tempujve të tjerë janë restauruar ose janë ende varrosur nën tokë (shih Wisata Candi).

No comments:

Post a Comment